PaperPhone منعطف - شاید رقیب آینده آیفون

در اين بخش از اخبار تلفن همراه استفاده کنيد و بحث نماييد.

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
پست: 70
تاریخ عضویت: دوشنبه 28 اردیبهشت 1388, 12:36 am
سپاس‌های دریافتی: 126 بار

PaperPhone منعطف - شاید رقیب آینده آیفون

پست توسط jim_jahangir »

واحد خبر mobile.ir : گوشی هوشمندی با ضخامت بسیار کم را در نظر بگیرید که می توانید آنرا همانند یک ورق نازک خمیده کنید و هنگام خواندن کتاب بر روی آن، برای رفتن به صفحه قبل یا بعد کافیست به جای فشردن دکمه ها، لبه آن را به جلو یا عقب خم کنید. این گوشی که نسخه آزمایشی آن توسط محققین آزمایشگاه Human Media دانشگاه کوئینز کانادا ساخته شده و گوشی کاغذی یا PaperPhone نام دارد می تواند ترسیم گر آینده نه چندان دور گوشی های هوشمند باشد.
شاید بیش از 10 سال از آغاز تحقیقات در مورد تعامل با صفحات نمایش انعطاف پذیر می گذرد و با پیشرفت فناوری نمایشگرهای منعطف و نزدیک تر شدن به استفاده عمومی و تولید انبوه آنها محققین در صددند تا روش های تعاملی جدیدی را برای ارتباط با وسایل مجهز به این نمایشگرها ابداع نمایند.
Roel Vertegaal رئیس آزمایشگاه Human Media دانشگاه کوئینز در مورد PaperPhone می گوید: «آینده این است. ظرف پنج سال همه چیز اینچنین خواهد بود. این رایانه همانند یک برگه کاغذ تعاملی به نظر رسیده و همانطور عمل می کند.»

 تصویر 
بنا به گفته محققین دانشگاه کوئینز این نمونه گوشی هوشمند آینده را می توان یک آیفون منعطف نامید. این گوشی هر کاری را که یک گوشی هوشمند انجام می دهد -- نظیر ذخیره سازی کتاب ها، پخش موسیقی یا تماس تلفنی -- انجام داده اما صفحه نمایش آن با قطر 9.5 سانتی متر از یک نمایشگربا فناوری e-ink (جوهر الکترونیکی) باریک و انعطاف پذیر تشکیل شده که آنرا قابل حمل تر از هر رایانه قابل حمل یا موبایل دیگری می کند، چرا که با قرار دادن آن در جیبتان به شکل جیب شما در خواهد آمد.
بنا به گفته دکتر Vertegaal «آینده اداره بدون کاغذ اینجاست. هرچیزی می تواند به صورت دیجیتال ذخیره شده و شما می توانید این رایانه ها را همانند پشته ای از کاغذ بر روی هم قرار دهید یا آنها را بر روی میز پخش کنید.»
دکتر Vertagaal و دانشجویانش در مقاله ای که در کنفرانس CHI 2011 ارائه نمودند به تشریح PaperPhone پرداخته و نحوه تعامل کاربران با این وسیله را تحلیل نمودند. در پشت صفحه نمایش منعطف PaperPhone یک مدار چاپی منعطف (Flexible Printed Circuit یا FPC) همراه با سنسورهای دوجهته ویژه خمیدگی وجود دارد که می توانند خمیدگی در نقاط مختلف صفحه را به سمت جلو یا عقب حس نمایند. اطلاعات این حسگرها به یک میکروکنترلر فرستاده می شود. در نسخه آزمایشی ساخته شده این اطلاعات از مایکروکنترلر به یک کامپیوتر لپ تاپ فرستاده می شود و نرم افزاری که بر روی این کامپیوتر در حال اجراست به تحلیل اطلاعات و تشخیص خمیدگی پرداخته و تصاویر را به صفحه نمایش منتقل می کند. بدیهیست که در آینده تمامی این عملیات باید بر روی سخت افزار خود دستگاه اجرا شود.

 تصویر 
 تصویر بالا: بخش پشتی PaperPhone 
به منظور یافتن ژست های مناسب (Gestures) برای تعامل کاربر با دستگاه و برنامه های گوناگون محققین از 8 کاربر خواستند تا ژست های دلخواه خود را -- که در اصل خم نمودن گوشه ها یا کناره های صفحه بودند -- ایجاد نموده و عملکرد مرتبط با آن را انتخاب کنند. بر اساس ژست هایی که برای تعداد بیشتری از کاربران مطلوب به نظر می رسید عملکردهایی نظیر رفتن به صفحه قبل و بعد در برنامه کتاب خوان، اجرا و توقف موسیقی و رفتن به آهنگ قبلی و بعدی در برنامه پخش کننده موسیقی و افزایش و کاهش بزرگنمایی بر روی برنامه نقشه و نحوه تعامل با برنامه های مختلف تعریف گردید. به نظر می رسد با ادامه این تحقیقات می توان مناسب ترین روش های تعامل با صفحات نمایش منعطف را یافت.

 تصویر 
 تصویر بالا: ژست های گوناگون برای تعامل با PaperPhone 
محققین دانشگاه کوئینز در کنفرانس CHI 2011 از نمونه آزمایشی یک کامپیوتر منعطف با نام Snaplet که بر روی بازو قرار می گیرد نیز رونمایی نمودند. این کامپیوتر هنگامی که بر روی بازو است نقش ساعت و مدیاپلیر را بازی کرده و با باز شدن از روی بازو به صورت صاف می تواند نقش یک PDA همراه با دفترچه یادداشت را ایفا نماید. همچنین با در دست گرفتن آن به حالت مقعر نقش آن به یک تلفن همراه تغییر می یابد.

 تصویر 
 تصویر بالا: کامپیوتر Snaplet 
لازم به ذکر است که پیش از این نیز نوآوری های گوناگونی در ارتباط با تعامل با وسایل الکترونیکی و صفحات نمایش انعطاف پذیر به انجام رسیده است. به عنوان مثال کمپانی نوکیا در اظهار نامه ثبت اختراعی که در جولای سال 2008 به اداره ثبت اختراعات آمریکا ارسال داشت و مستندات آن در سال 2010 انتشار یافت وسیله ای الکترونیکی را معرفی نمود که از صفحه نمایش انعطاف پذیر برخوردار است و بر اساس نوع انحنایی که کاربر به آن می دهد می تواند عملکردهایی متفاوت از خود به نمایش در آورد. به عنوان مثال می توان تعریف نمود که در صورت خمیدگی به شکل یک کاسه (شکل زیر-وسط) جستجو برای رستوران ها انجام پذیرد یا در صورت خمیدگی به شکل یک قوطی نوشابه (شکل زیر-چپ) جستجو برای فروشگاه های نوشیدنی انجام گردد.
 تصویر 

شاید در آینده ای نه چندان دور بتوانیم گوشی آیفون را هم خم نمائیم و یا اگر از صحبت های طرف مکالمه خسته شده ایم گوشی را مچاله کنیم تا مکالمه پایان پذیرد!

منبع: [External Link Removed for Guests] (mobile.ir)
ارسال پست

بازگشت به “تازه ها و اخبار تلفن همراه”