فناوري نسل سوم تلفن همراه گام ديگ

در اين بخش از اخبار تلفن همراه استفاده کنيد و بحث نماييد.

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Incredible Poster
Incredible Poster
نمایه کاربر
پست: 3047
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 9:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 58 بار
سپاس‌های دریافتی: 384 بار
تماس:

فناوري نسل سوم تلفن همراه گام ديگ

پست توسط Farhad3614 »

این روزها کم نیستند اپراتورهایی که برای ارتقای شبکه‌های تلفن همراه خود به نسل سوم یا 3G تلاش می‌کنند. آنان امیدوارند تا با استفاده از فناوری 3G خدمات تازه‌ای به مشترکانشان ارائه کرده و از این طریق از کاهش درآمد خود جلوگیری کنند. از جمله مهمترین این خدمات می‌توان به سرویس های بارگذاری موسیقی، تلویزیون‌های همراه و بازی‌های تعاملی اشاره کرد.
بدون شک مهمترین مسئله‌ای که در کنگره جهانی 3GSM که چندی پيش در بارسلونای اسپانیا به کار خود پایان داد، مطرح شد، استفاده از فناوری پرسرعت بی‌سیم بود. در جریان مهمترین رویداد تلفن همراه جهان مشخص شد که اپراتورهای شناخته شده جهان یکی پس از دیگری به دنبال بهره‌مندی از فناوری HSDPA هستند، فناوری که با استفاده از آن سرعت دسترسی به اینترنت از طریق تلفن‌های همراه حداقل 4 برابر سریع‌تر از استاندارد فعلی نسل سوم موسوم به WCDMA خواهد بود.
از جمله مشهورترین اپراتورهایی که به دنبال استفاده از فناوری HSDPA هستند، می‌توان به T-Mobile اشاره کرد که قصد دارد این فناوری را در شبکه‌های ارتباط سیار خود در آلمان، اتریش و هلند به کار بگیرد. زمان این کار پایان 3 ماهه اول سال 2006 اعلام شده است.
رقبای مهم T-Mobile شامل Vodafone، orange و... از جمله اپراتورهایی هستند که درصدد بهره‌مندی از این فناوری برآمده‌اند.
البته اکثر اپراتورهای یاد شده ترجیح می‌دهند تا انتهای امسال یا اوایل سال آینده میلادی منتظر بمانند تا تعداد گوشی‌های سازگار با فناوری نسل سوم در جهان افزایش یابد و سپس دست به ارتقای شبکه‌های خود بزنند. بد نیست بدانید رقابت شدید اپراتورها در بازارهای اشباع شده در اروپا و آمریکا به کاهش شدید تعرفه‌های ارتباط صوتی تلفن همراه انجامیده و آنان برای این که ضررهای حاصل از این کاهش را جبران کنند، به دنبال آن هستند که با ارائه خدمات ارزش افزوده منابع درآمدی تازه‌ای را برای خود بیابند.
بد نیست بدانید که اپراتورهای اروپایی میلیاردها دلار را صرف ایجاد شبکه‌های 3G کرده‌اند. البته آنها امیدوارند که ظرف چند سال آینده بتوانند مبلغ هزینه شده را مجددا به دست آورند.
در حال حاضر اقبال چندانی به استفاده از خدمات نوظهور 3G در جهان وجود ندارد و اپراتورها کماکان به درآمد حاصل از sms و تماس‌های صوتی وابسته‌اند، اما کارشناسان خوشبین معتقدند این وضعیت ظرف چند سال آینده تغییر می‌کند.
آنها به این نکته اشاره می‌کنند که حداکثر سرعت اتصال به اینترنت از طریق شبکه‌های فعلی 3G حدود 384 کیلوبیت در ثانیه است و لذا استفاده از فناوری‌های دیگر مانند wi-fi و Wi Max به صرفه‌تر است.
ولی انتظار می‌رود با به کارگیری فناوری HSDPA اوضاع تغییر کند، زیرا در این صورت حداقل سرعت اتصال به اینترنت 8/1 مگابیت در ثانیه خواهد بود که در آینده تا 14 مگابیت در ثانیه قابل افزایش خواهد بود.
هم‌اکنون در شرایط آزمایشگاهی این سرعت به حداکثر 6/3 مگابیت در ثانیه رسیده است.
کاملا بدیهی است که با دستیابی به چنین سرعتی، سرویس‌های بارگذاری موسیقی و ویدئو و به اشتراک‌گذاری فایل با استفاده از تلفن همراه محبوبیت قابل توجهی کسب خواهند کرد.
هم‌اکنون هم بارگذاری موسیقی با استفاده از تلفن همراه محبوبیت فراوانی دارد و اپراتورها به درآمد حاصل از این کار امید فراوانی بسته‌اند.
به هر حال شکی نیست که دیگر فناوری‌های بی‌سیم مانند Wi Max رقیبی جدی برای اپراتورهای همراه محسوب می‌شوند و در صورتی که آنها از فناوری‌های تازه‌ای مانند HSDPA برای جبران عقب‌ماندگی خود استفاده نکنند، نمی‌توانند جایگاه فعلی خود را حفظ کنند.
البته HSDPA هم تنها ارتقای نرم‌افزاری شبکه‌های فعلی 3G است و اپراتورها باید برای رقابت با Wi Max فکر اساسی بکنند.
ارسال پست

بازگشت به “تازه ها و اخبار تلفن همراه”