آموزش ساخت اتوران با Multimedia Bulder v4.9.62

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مباحث گرافيک و طراحي گرافيکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, MASTER, CentralWeb, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 12:27 pm
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

آموزش ساخت اتوران با Multimedia Bulder v4.9.62

پست توسط Kingman_62 »

دیدم یکی از دوستان در مورد ساختن اتوران و برنامه ساخت آن سوال کرده بود برای همین این آموزش که در مورد ساختن Autorun با یکی از قویترین برنامه ها برا ی این کار هست را براتون می زارم امیدورام به کارتون بیاد

 بخش اول  

 مقدمه ای درباره مولتی مديا و مروری بر محيط کار اين نرم افزار 

شايد تا بحال سی دی مولتی مديا استفاده کرده ايد شايد از خودتان سوال کنيد که با چه زبان برنامه نويسی مي توان اين برنامه را طراحی کرد؟ ياد گرفتن اکثر زبان ها وقت زيادی لازم دارد به همين دليل برنامه نويسان حرفه اي جهت رفع اين مشکل برنامه Multimedia Builder را طراحی کرده اند.
مروی برمحيط کار نرم افزار
بعد از اجراي برنامه
Menu Bar:همانند اکثر نرم افزار ها دارای گزينه های مختلفی می باشد که با کليک بر روی آنها منوی مخصوص به هر يک باز مي شود.
Main:در اين قسمت آيکون هايی جهت دسترسي سريع و آسان به فرامين مختلف Menu Bar آورده شده است شما می توانيد بعضی از اين ابزار را حذف و يا ابزار جديدی به آن اضافه کنيد.برای اين کار روی بخش Main راست کليک کرده و سپس گزينه Customize را انتخاب نماييد در پنجره باز شده با توجه به منوهای مختلف ابزارهای مورد نياز را انتخاب کرده و آنها را توسط ماوس روی Main بکشيد.
Tools:اگر با نرم افزارهای گوناگون مثل:Photoshop کار کرده باشيد احتمال است که با اين بخش آشنايی داشته باشيد. مانند نرم افزار فوق در اين بخش ابزارهای مختلفی برای انجام کارهای مختلف آورده شده است.
Objects:با توجه به اينکه که در هر صفحه از تصاوير يا نوشته يا غيره استفاده می شود ليستی از آنها را در اين بخش مشاهده خواهيد کرد که با کليک بر روی آنها می توانيد روی شی مورد نظر کار کنيد.
Page Tools:بعدها خواهيد ديد که در يک برنامه ی مولتی مديا ممکن است از چند صفحه ی متفاوت استفاده شود که به نوعی به هم Link شده اند لذا جهت مديريت اين صفحات از اين بخش بهره خواهيدبرد.کارهايی از قبيل ساخت صفحه ی جديد حذف صفحه تعيين صفحه ی اصلي Master Page و غيره را می توان در اين بخش انجام داد.
Pages:آخرين قسمت مو جود در اين نرم افزار بخش Pages است که در آن ليست کليه صفحات ساخته شده ديده می شود و شما می توانيد با کليک کردن روی نام هر صفحه محتويات آن صفحه را مشاهده نماييد.

 تعيين مشخصات صفحه و تست کل برنامه و تست صفحه ی فعال 

برای شروع کار اول بايد مشخصات کلی صفحه ای را که مي خواهيد برنامه ی مولتی مديا را در آن پياده کنيد مشخص گردد برای اين منظور به منوی Project رفته و گزينه General Settings را انتخاب نماييد. جهت دسترسی آسان به اين گزينه مي توانيد روی آيکون شکل چرخ دنده در بخش Main کليک کنيد.
Window Size:در اين قسمت اندازه ی صفحه را بر حسب Pixel مشخص مي کنيد. البته خود نرم افزار به طور پيش فرض اندازه ۶۴۰ در ۴۸۰ را به شما پیشنهاد می دهد اما می توانید در قسمت Quick Preset اندازه های استاندارد ديگری را ببينيد لازم به ذکر است که انتخاب هر اندازه حتی خارج از اندازه های استاندارد امکان پذير است.
Window Title:اگر نام خاصی را برای برنامه خود در نظر گرفته ايد به جای کلمه Welcome تایپ نماييد بعد ها خواهيد ديد که اين نام بر روی نوار آبی رنگ بالای برنامه ي مولتی مديا نمايان می شود. ( اگر علاقه ای به نوار آبی رنگ (Title Bar) بالای برنامه خود نداريد علامت ضربدر را از کنار جمله Standard Window برداريد).
Client Border:در صورتی که اين گزينه فعال باشد يک خط کم رنگ پيرامون محيط برنامه مشاهده خواهد شد.
Background Mode:زمانی از پارامتر های اين بخش استفاده مي شود که بخواهيد زمينه پشت برنامه رنگ خاصی به غير از تصوير موجود در Desktop به خود بگيرد برای اين دستور قسمت Full Screen Background را فعال کنيد و پس از Solid Fill رنگ مورد نظر را مشخص نماييد اگر دوست داشته باشيد تصوير خاصی کل زمينه ی پشت برنامه را پر کنيد در همين بخش روی گزينه Load Image کليک کرده و پس تصوير را انتخاب نماييد.
Display Resolution:به دليل اين که معمولا برنامه ی مولتی مديايي را که می سازيد روی CD کپی شده و در چند کامپيوتر و احتمالا با Resolution های مختلف استفاده خواهد شد ممکن است به مشکل اختلاف اندازه صفحه بر نامه ی ساخته شده با Resolution کامپيوتر ديگر برخورد نماييد نرم افزار Multimedia Builder اين امکان را به شما می دهد که با استفاده از اين بخش Resolution هر کامپیوتر را هنگام اجرای اتو ماتیک CD به طور موقت تغيير دهيد تا برنامه با کيفيت خوب اجرا شود لذا گزينه Try to Change to و Allow Up-Sizing را فعال نموده و نوار سفيد رنگ مقابل آنها Resolution دلخواه را تعيين نماييد بعد کليد OK را بزنيد. خوب حالا شما صفحه سفيد رنگی با مشخصاتی که تعيين کرده ايد در وسط محيط کار نرم افزار خواهيد ديد برای اين که نحوه ی عملکرد برنامه را هنگام اجرای آن ببينيد می توانيد در حين طراحی نتيجه کار را تست کرده و از عملکرد آنها مطمئن شويد. برای اين کار ۲ روش زير وجود دارد:
۱ـ تست کل برنامه: جهت تست کل برنامه به منوی Project رفته و گزينه Run را انتخاب نماييد و يا روی آيکونی که مثل يک کليد است رادر نوار Main کليک کنيد.
۲ـ تست صفحه فعال: تست کردن کل برنامه احتياج به وقت زيادی دارد لذا جهت سهولت مي توانيد فقط هر صفحه ای را که فعال است تست نمایید برای این کار گزینه ی Test Current Page در منویPage را کليک نماييد و يا کليد F5 را بزنيد وبرای بازگشت روی صفحه راست کليک کنيد و از منوی باز شده Close را فشار دهيد.
نکته ی بسيار ضروری: هنگام Run کردن برنامه حتما يک نوار زرد رنگ که در پايين صفحه با مضمون Created with unregustred version of Multimedia Builder رو به رو خواهيد شد برای اينکه بتوانيد اين نوار را حذف کنيد مراحل زير را طی کنيد:
از منوی Help گزينه About را انتخاب کنيد تا پنجره باز شود روی گزينه Enter Ray Code کليک کنيد در پنجره باز شده در قسمت Name عبارت C-Clubs@Com و در قسمت Code عدد 1-275714-408 را وارد کنيد. نکته:( اين عدد را از سمت راست به چپ وارد کنيد) از اين به بعد هنگام Run کردن ديگر نوار زرد رنگ نمايان نخواهد شد(کد گفته شده برای ورژن Multimedia Bulder v4.9.62 است اگر کد ورژن دیگری را خواستید اعلام کنید)

 مشخصات برنامه،صفحه اصلی،آوردن تصاوير و عکس،طراحی دکمه،تست صفحات،تعيين موسيقی برای هر صفحه،ساخت صفحه جديدوتنظيم فرمان ها: 


مشخصات برنامه
حالا می خواهيم برنامه ای را طراحی کنيم که شامل قسمتهای زير باشد:
۱ـ آلبوم عکس ۲ـ آلبوم فيلم ۳ـ آلبوم صدا ۴ـ سرگرمی ۵ ـ دست نوشته
همانطور که قبلا گفته شد اول می بایست مشخصات کلی صفحه را تعيين کنيم دقت کنيد که همه ی ۵ مورد بالا هر کدام در يک صفحه جديد طراحی شده و ممکن است که خود شامل صفحات متعددی باشند که به وسيله آيکون ها و يا دکمه هايی به صفحه ی شروع و يا صفحات ديگر متصل شوند.
آيکون Settings را کليک کرده و سپس در پنجره ی Project Settings مشخصات زير را وارد کنيد:
۱ـ از قسمت Quick Preset اندازه استاندارد ۶۰۰ در ۸۰۰ را انتخاب نماييد.
۲ـ يک اسم برای برنامه انتخاب کرده و در بخش Window Tittle بنويسيد.
۳ـ گزينه Standard Window را فعال کنيد.
۴ـ گزينه Full Screen Background را فعال کرده و برای زمينه رنگ سياه را انتخاب کنید.


صفحه اصلي
در طراحی برنامه های مولتی مديا ممکن است نمای اصلی برنامه ثابت باشد به اين معنی که هنگام کار با اين برنامه ها فقط چند آيکون تصوير و تغيير می کنند ولی تصوير يا رنگ زمينه ی برنامه ثابت می ماند برای سهولت در طراحی اين گونه برنامه ها و برای جلوگيری از تکرار مي توانيد از دو گزينه Master Page و Master Top Layer بهره ببريد پس تمامی مواردی که در همه ی صفحات ثابت است در اين دو صفحه طراحی کنيد برای دسترسی به دو گزينه فوق منوی Page را انتخاب و سپس در نوار باز شده روی گزينه های مذکور کليک کنيد در اينجا به دليل اين که ما مي خواهيم برنامه ای متنوع با تعداد زيادی تصاوير زمينه داشته باشيم از اين دو گزينه رد مي شويم.
آوردن تصاوير و عکس
به احتمال زياد در طراحی به تصاوير و عکس های مختلفی نياز پيدا می کنيد برای آوردن عکس اول به منوی Object رفته و در بخش Create گزينه Bitmap را انتخاب کنيد و يا آيکون يک کاکتوس درصحرا را در بخش Tools بزنيد. دراين حالت مکان نما به صورت دو خط عمود بر هم نمايش داده مي شود. اگر بر روی صفحه کليک کنيد پنجره ی Load Image باز شده و می توانيد از اين طريق عکس مورد نظرتان را بياوريد در صورتی که تصوير آمده بزرگتر و يا کوچکتر از صفحه باشد ابتدا يک بار روی کليک کنيد و يکی از گوشه ها را توسط ماوس گرفته و به سمت داخل يا بيرون بکشيد تا اندازه عکس تنظيم شود.


طراحی دکمه
مرحله ی بعدی طراحی دکمه هايی است که می توان به وسيله ی آنها بين صفحات جا به جا شد با هر کليک بر روی اين دکمه ها می توان به بخش جديد مربوط به آن دکمه دسترسی پيدا کرد برای اين کار می توانيد دو مدل دکمه يکی نوشتاری و ديگری تصويری طراحی کنيد که نحوه ي ساخت هر دو مدل به شرح زير آمده است:
۱ـ دکمه نوشتاری
به اين صورت است که موضوع دکمه با نوشته بر روی آن مشخص مي شود.
برای طراحی اين دکمه دو روش وجود دارد:
۱ـ ابتدا به منوی Object رفته و در بخش Create گزينه Text را انتخاب کنيد و بعد توسط ماوس روی صفحه کليک کنيد عبارت Double-Click Here را می بينيد روی آن دوبار کليک کنيد به جای فوق کلمه دلخواه مثلا آلبوم عکس را وارد کنيد.
۲ـ روش دوم اين که آيکون Text Button ( که شکل يک دکمه است وروی آن ab نوشته شده است) را در بخش Tools استفاده کنيد در صورت انتخاب این گزینه و کلیک بر روی صفحه دکمه استاندارد ویندوز درست می شود که کلمه Button در آن نوشته شده است دو بار کلیک کنید پنجره ی Text Button باز می شود در این پنجره بخش های زیر دیده می شود:
Lable:نام دکمه مورد نظر است که در بخش Object (سمت راست صفحه) دیده می شود.
Text:عبارتی که روی دکمه دیده می شود یعنی با تایپ هر کلمه ای مثلا آلبوم عکس این کلمه جایگزین عبارت Button بر روی دکمه می شود.
Fill:از این طریق می توان رنگ دکمه را تغییر داد.
Text Color: برای تغییر رنگ نوشته بر روی دکمه استفاده می شود.
Cursor: اگر دقت کرده باشید در برنامه های مختلف هنگامی که ماوس را روی آیکونی می برید مکان نما به شکلهای مختلف مثل:دست،ساعت شنی و......... تبدیل می شود برای تعیین این اشکال از بخش Cursor استفاده می شود.
Actions:از این قسمت برای تعیین دستورات و نحوه ی عملکرد دکمه هنگامی که بر روی آن کلیک می شود استفاده می گردد.
۲ـ دکمه تصویری
همانطور که از نامش پیداست در این نوع دکمه ها به جای نوشته از یک تصویر خاص که مربوط به آن بخش است استفاده می شود.
روش کار به این صورت است که گزینه Bitmap Button را از بخش Create در منوی Object انتخاب کنید سپس روی صفحه کلیک نمایید پنجره ی Bitmap Button باز می شود تصویر مورد نظر را توسط دکمه Load در قسمت Image بیاورید تصویر دیگری را در قسمت High Light Image انتخاب کنید این تصویر هنگامی دیده می شود که مکان نما روی دکمه قرار بگیرد همچنین اگر در قسمت Click Image تصویر جدیدی انتخاب کنید هنگام کلیک بر روی دکمه این تصویر نمایش داده می شود برای این که بهتر متوجه این موضوع شوید سه تصویر مختلف را در این سه قسمت انتخاب کرده و در قسمت Preview عملکرد دکمه را امتحان کنید.

تست صفحات
حال برای اینکه از نتیجه کارتان اطلاع پیدا کنید کلید F5 را فشار دهید. اگر روی دکمه ها در برنامه خودتان کلیک کنیدکار خاصی انجام نمی دهد چون هنوز از بخش Actions استفاده نکرده اید برای بازگشت به برنامه از دکمه Exit استفاده کنید.
تعیین موسیقی برای هر صفحه
اکثر برنامه های مولتی مدیا هنگام اجرا با پخش موسیقی همراه می شوند شما می توانید برای هر صفحه یک موسیقی خاص تعیین کنید بدین معنی که هنگام اجرای برنامه وقتی از صفحه ای به صفحه دیگر می روید برنامه شروع به پخش یک آهنگ خاص می کند برای انجام چنین عملی روی آیکون Page Properties که شکل یک ورقه و یک چرخ دنده است که در بخش Page Tools و یا گزینه Properties در منوی Page کلیک کنید در بخش Background Music یک موسیقی را انتخاب کنید بعد از این هنگام اجرای برنامه هرگاه وارد این صفحه شوید این موسیقی پخش می شود.


ساخت صفحه جدید
در این مرحله برای بخش آلبوم عکس باید یک صفحه طراحی کنیم به طوری که وقتی روی دکمه آلبوم عکس کلیک می کنیم برنامه وارد این صفحه شود برای این کار روی آیکون Add Page که شکل یک ورق است و روی آن نقطه نورانی وجود دارد در بخش Page Tools کلیک کنید صفحه ای سفید رنگ با نام Page2 درست می شود.


تنظیم فرمان ها
خوب حالا باید برای دکمه آلبوم عکس دستورات لازم را تعیین کنیم تا با کلیک بر روی آن دستورات اجرا شود برای این کار روی دکمه مورد نظر دوبار کلیک کنید تا پنجره Text Button باز شود:
External Commands and page Actions:در قسمت Actions روی آیکونی که شکل یک دست است که به یک ساعت شنی اشاره می کند کلیک کنید بر روی On Mouse Click کلیک کنید در منوی باز شده لیستی از دستورات را مشاهده می کنید که اگر در معنی آن دقت نمایید پی به کاری که انجام می دهند می برید چون ما می خواهیم با کلیک بر روی دکمه آلبوم عکس عمل رفتن به صفحه جدید (صفحه مربوط به آلبوم عکس ) انجام شود عبارت Go To Page را انتخاب می کنیم سپس در بخش زیرین آن یعنی Page نام صفحه مورد نظر Page2 را مشخص می کنیم دکمه Ok را بزنید اگر دقت کنید پایین آیکون فوق با یک نوار آبی رنگ پر می شود مفهوم این نوار این است که توسط این آیکون دستوراتی صادر شده است.
Sound Actions:روی آیکونی که شکل یک بلند گو است کلیک کنید توسط این پنجره می توانید آهنگ و یا صدای خاصی رابرای دکمه آلبوم عکس تعیین کنید بدین صورت که موسیقی که در بخش Mouse Over the Object انتخاب می شود زمانی پخش می گردد که ماوس روی دکمه آلبوم عکس قرار گیرد اما موسیقی که در بخش Mouse Over the Object مشخص می گردد زمانی پخش می شود که روی دکمه مورد نظر کلیک کنید حال دکمه Ok را بزنید دوباره دکمه Ok را در پنجره Text Button را فشار دهید اکنون Page2 را در بخش Page انتخاب کنید و روی آیکونی که مثل یک خودکار است و روی آن چند ستاره است راکلیک کنید توجه: این آیکون در بخش Main وجود دارد در منوی باز شدنی گزینه Back Next Button Insert را انتخاب کنید مشاهده می کنید که دو دکمه Next و Back در گوشه نمایان می شود.

پایان پخش اول
 تصویر

تصویر
 
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 12:27 pm
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

پست توسط Kingman_62 »

 بخش دوم :


طراحی صفحه آلبوم عکس
 

دفعه قبل تا آنجا پیش رفتيم که دو کليد Next و Back را در صفحه قرار داديم حالا يک تصوير برای Background صفحه فرا خوانی کنيد و يا رنگ صفحه را تغيير دهيد برای اين کار بر روی آيکون Page properties کليک کرده و در بخش Background تصوير را از قسمت Image و رنگ را در قسمت Color تعيين کنيد. حالا همه عکس ها و تصاويری را که می خواهيد در اين آلبوم قرار دهيد به صورت جداگانه فراخوانی کرده و در صفحه بچينيد برای اينکه بتوانيد تعداد زيادی از تصاوير را در صفحه بچينيد تمام عکس های فراخوانی شده را تا اندازه ای که امکان دارد کوچک کنيد البته نگران دید آنها نباشيد چون در مرحله بعد چگونگی نمايش آنها را در اندازه دلخواه مرور خواهيم کرد خوب پس از اين که تمام عکس ها را در صفحه قرار داديد مراحل زير را برای بزرگنمايي هر عکس طی کنيد :
ابتدا اولين عکس را انتخاب و توسط دستورات Copy و Paste از آن کپی بگيريد توجه کنيد که بعد از انجام دستور Paste عکس کپی گرفته شده دقيقا بر روی عکس قبلی قرار می گيرد لذا آن را جابه جا کرده و تا حد امکان در صفحه بزرگ کنيد سپس دوبار بر روی آن کليک کنيد تا پنجره ی Bitmap باز شود (در اين مرحله حتما بايد نام عکس ها را که در بخش All Objectes مشخص گردد به خاطر بسپاريد) در پنجره ی Bitmap مشخصات زير را تعيين کنيد:
اول گزينه Hide را فعال کرده و سپس گزينه Enable Actions را انتخاب کنيد روی آيکون Interactions with other object and video که عکس يک خودکار وچند ستاره ودو برگه در پشت آن است را کليک کنيد در پنجره ی باز شده در قسمت Action1 کلمه Hide و در قسمت Object نام مربوط به عکس بزرگ شده را انتخاب کنيد انجام اين عمل به اين خاطر است که هنگام کليک کردن روی عکس تصوير ناپديد شود بعد از زدن کليد OK در اين پنجره کليد OK را در Bitmap فشار دهيد مشاهده مي کنيد که تصويری را که بزرگ کرده ايد ناپديد می شود اگر به بخش All Objects نگاه کنيد کنار نام اين عکس علامت ضربدر را مي بينيد البته دقت کنيد که عکس به هيچ وجه حذف نشده و فقط ما قادر به ديدن آن در هنگام طراحی برنامه نيستيم حالا بر روی نمونه کوچک عکس رفته و دو بار بر روی آن کليک کنيد تا پنجره ی Bitmap باز شود گزينه Enable Actions را فعال و روی آيکون (که عکس يک خودکار وچند ستاره ودو برگه در پشت) کليک کنيد اين بار در قسمت Action1 کلمه ی Show و در قسمت Objectes نام عکسی را که بزرگ کرده ايد انتخاب کنيد روی دکمه OK کليک کنيد برای اينکه از عملکرد برنامه مطمئن شويد يک بار صفحه را تست کنيد در اين مرحله اگر شما روی اولين عکس کليک کنيد بايد تصوير بزرگ شده ی آن نمايان شود و اگر دوباره کليک کنيد تصوير ناپديد شده و صفحه قبلی نمايان مي شود.
افزودن امکان Print
گاهی ممکن است شما دوست داشته باشيد که از عکس بزرگنمايی شده Print بگيريد برای افزودن چنين امکانی به محيط برنامه باز گشته و دو بار روی عکس بزرگنمايی شده کليک کنيد در پنجره Bitmap در بخش Enable Actions روی آيکونی که شکل يک روان نويس که روی کاغذ مي نويسد کليک کنيد پنجره ی More Actions باز می شود در بخش The Click is Finished روی آيکونی که شکل يک خودکار است و بالای آن چند ستاره است کليک کنيد تا پنجره ی Script Wizard بار می شود اينک در اين قسمت Action تعدادی دستور مشاهده خواهيد کرد که هر يک دارای عملکرد مخصوص به خود هستند در اين ليست دستور Print Page را پيدا کرده و انتخاب کنيد کليد OK را فشار دهيد عبارت Page("")Print در قسمت سفيد رنگ پايين بخش The Click is Finished نمايان خواهد شد کليد OK را دوباره بزنيد از اين به بعد هنگام اجرای برنامه هرگاه روی عکس بزرگ شده کليک کنيد پنجره ی مخصوص Print باز می شود

 طراحی صفحه آلبوم موسيقی 

برای طراحی اين صفحه ممکن است از چند روش استفاده مي گردد که من دو روش مهم و متداول را برای شما شرح می دهيم:
۱ـ ايجاد دکمه مجزا برای هر موسيقی:
در اين روش هر دکمه نماينده يک موسيقی است به طوری که هر بار کليک بر روی اين دکمه صوت مخصوص به آن پخش می شود برای انجام اين کار مراحل زير را طی کنيد:
اول يک صفحه جديد طراحی کنيد سپس يک تصوير برای Background فراخوانی نماييد بعد به صفحه Page1 رفته و دکمه مخصوص آلبوم موسيقی را طراحی کنيد در صفحه Page3 که مخصوص آلبوم موسيقی است دکمه ای برای يک موسيقی خاص بسازيد در اين جا ما از ابزار Text Button استفاده می کنيم نام موسيقی استفاده شده را بر روی دکمه بنويسيد سپس با دوباره کليک بر روی دکمه پنجره Text Button را باز کرده و بر روی آيکونی که شکل يک بلندگو است کليک کنيد پنجره Sound Actions باز می شود در قسمت Mouse Click Object با کليک بر روی آيکونی که شکل دو نقطه بر روی يک کليد است پنجره ی Open Send File باز شده و با استفاده از آن مسير موسيقی موجود بر روی هارد را مشخص کنيد اگر بر روی قسمت Files of type کليک کنيد ليستی از فرمت های صوتی را که در اين قسمت قابل استفاده هستند مشاهده می کنيد بعد از انجام اين کار دوبار کليد OK را بزنيد سپس برای تست صفحه کليد F5 را فشار دهيد اگر شما بر روی دکمه ای که ساخته ايد کليک کنيد موسيقی ای را که انتخاب کرده ايد پخش خواهد شد حالا دکمه Close را بزنيد تا به محيط نرم افزار برگرديد به همين تر تيب برای تمامی موسيقی هايی که می خواهيد در اين صفحه به آن دسترسی داشته باشيد دکمه ی مخصوص آن را طراحی کنيد توجه کنيد که نحوه طراحی دکمه ها بستگی به سليقه طراح دارد شما می توانيد به جای استفاده از کلمه های نوشتاری دکمه هاي تصويری را ساخته و از آنها استفاده کنيد شايد بگوييد ممکن است تعداد موسيقی ای را که می خواهيم در اين صفحه به آنها دسترسی داشته باشيم زياد بوده و ساخت دکمه برای تمامی آنها کاری سخت و زمان بر باشد برای حل اين مشکل بايد روش دوم را انتخاب کنيد.
۲ـ ايجاد دکمه های کنترل
در اين روش کافيست دکمه هايی برای کنترل و مديريت فايل های صوتی طراحی کنيد به طوری که با اين دکمه ها بتوانيد به ليست موسيقی های موجود دسترسی پيدا کرده و يکی از آنها را انتخاب نماييد تقريبا شبيه کاری که با نرم افزارهای صوتی Winamp و Jet Aduio و غيره انجام مي دهيد برای اين کار بر روی آيکونی که شکل يک خودکار و چند ستاره است در بخش Main کليک کنيد در منوی باز شده گزينه Insert MP3 Controls را انتخاب کنيد مشاهده می کنيد که تعدادی آيکون و عدد بر روی صفحه ظاهر می شود برای مشاهده ی نحوه ی عملکرد اين دکمه ها صفحه را تست کنيد می بينيد که با کليک بر روی دکمه ای که شکل يک کليد و روی آن يک فلش است پنجره ی Open باز می شود و شما می توانيد موسيقی مورد نظر را انتخاب کرده و گوش کنيد اگر با نرم افزار های صوتي کار کرده باشيد حتما با عملکرد تک تک اين دکمه ها آشنا هستيد ممکن است بخواهيد به جای استفاده از گزينه ی Insert MP3 Controls خودتان دکمه های جديدی را طراحی کرده و از آنها استفاده کنيد به طوری که نحوه عملکرد آن شبيه به نحوه ی عملکرد اين دکمه ها باشد برای انجام اين کار دکمه های زير را بسازيد:
دکمه Open : بعد از ساخت دکمه Open بر روی آن آيکونی که شکل يک برگه و يک دست است که به ساعت شنی اشاره مي کنددو بار کليک کنيد در قسمت On Mouse Click گزينه Open MP3 را بزنيد اگر در قسمت Path آدرس يک موسيقی خاص را مشخص کنيد هنگام اجرای برنامه همان موسيقی پخش مي شود لذا هيچ مسيری را مشخص نکنيد و دوبار کليد OK را بزنيد.
دکمه اجرای موسيقی، موسيقی بعدی، موسيقی قبلی، قطع موسيقی:
مراحلی که برای دکمه Open انجام داديد دوباره برای تک تک دکمه های فوق تکرار کنيد با اين تفاوت که در قسمت On Mouse Click بايد با توجه به عملکرد هر دکمه گزينه مخصوص به آن انتخاب شود.
دکمه های کم و يا زياد کردن صدا:
دو بار بر روی دکمه زياد کردن صدا کليک کنيد سپس آيکونی که شکل يک روان نويس است و روی يک کاغذ می نويسد را فشار داده ودر قسمت The Click is Finished در پنجره ی More Actions بر روی آيکونی که شکل يک خودکار است و بالای آن چند ستاره است را کليک کنيد در قسمت Action گزينه Volume Up را انتخاب نمایید همین کار را برای دکمه کم کردن صدا انجام دهید فقط به جای گزینه فوق گزینه Volume Down انتخاب کنید.


 رقص نور، طراحی آلبوم فیلم 


در منوی Object و در بخش Create گزینه Dynamic Fx را انتخاب کنید سپس ماوس را روی صفحه بکشید تا محدوده ای رنگی ایجاد شود با دوبار کلیک بر روی این محدوده ی رنگی پنجره ی Dynamic Fx باز می شود اگر بر روی فلش مربوط به بخش Fx Type کلیک کنید لیستی از انواع رقص نورها را مشاهده می کنید که با انتخاب هر کدام از گزینه ها نوع رقص نور تغییر می کند گزینه های Plasma و Smoke و Fire به صورت پیش فرض رقص نورهای خاصی را تولید می کنند اما گزینه های بعدی احتیاج به فراخوانی عکس خاصی دارند بعد از انتخاب یکی از این گزینه ها برای فراخوانی عکس مورد نظرتان روی دکمه Load Image در کنار بخش Previewکلیک کنید در بخش Color Style رنگهای پیش فرض به شما پیشنهاد می شود اما اگر در فکر تولید رقص نوری با رنگهای دلخواه خود هستید می توانید در قسمت ms آنها را مشخص کنید در بخش Library نیز می توانید حالات مختلف یک رقص نور را تعیین نمایید در قسمت Advanced Settings نیز تنظیمات مربوط به رقص نور های مختلف را به صورت دستی می توان تغییر داد هنگامی که پارامترهای مورد نظر خود را تنظیم کردید در صورتی که مایل نباشید می توانید آن را به لیست رقص نورهای قبلی بيافزاييد برای اين کار روی دکمه Add Library کلیک کنید.
طراحی آلبوم فیلم
برای طراحی این صفحه ۲ روش پیشنهاد می کنیم یکی پخش خودکار فیلم (به طوری که هر وقت وارد صفحه مخصوص فیلم می شوید برنامه خود به خود شروعبه پخش آن کند) و دیگری استفاده از دکمه های کنترل پخش فیلم می باشد برای این کار ابتدا صفحه جدیدی برای آلبوم فیلم ایجاد کنید در صفحهPage1 دکمه ی مخصوص آلبوم فیلم را ایجاد کرده و تنظیمات مربوط به آن را تعیین کنید سپس در صفحه آلبوم فیلم برای زیبایی بیشتر یک Background قرار دهید بعد از آن به تعداد فیلم هایی که می خواهید در این برنامه از آنها استفاده کنید دکمه های مخصوص طراحی کنید حال برای هر یک از این دکمه ها صفحه جدیدی بسازید به طوری که هنگام اجرای برنامه با کلیک روی هر دکمه وارد صفحه مخصوص به آن شوید اکنون یکی از دو روش زیر را طی کنید:
پخش خودکار فیلم:
به صفحه مربوط به اولین فیلم بروید سپس از منویObject در بخشCreate گزینهMCI Object را انتخاب کنید مشاهده می کنید که نشانگر ماوس به شکل علامت + تبدیل می شود به کمک ماوس می توانید اندازه محیطی که فیلم در آن پخش می شود را تعیین کنید برای این کار ماوس را روی صفحه بکشید سپس دوبار روی این محیط کلیک کنید تا پنجره MCI باز شود در بخش Media روی دکمه Load کلیک کنید سپس فیلم مورد نظر خود را در پنجره باز شده فراخوانی نمایید دقت کنید فقط فیلم هایی را می توانید فراخوانی کنید که نرم افزار Multimedia Builder توانایی شناسایی آنها را دارد برای اطلاع از نوع فرمت های قابل شناسایی قسمت File Of Type را مرور کنید بعد از فراخوانی فیلم دکمه OK را فشار دهید ممکن است تعجب کنید چون اتفاق خاصی که در صفحه قابل مشاهده باشد نیافتاده است اما اگر صفحه را تست کنید حتما نتیجه کار را مشاهده خواهید کرد بعد از این هرگاه هنگام اجرای برنامه وارد این صفحه می شوید فیلم انتخاب شده به صورت خودکار شروع به پخش می گردد دقت کنیدکه شما هیچ گونه کنترلی بر روی آن ندارید در ضمن برای این که بتوانید به صفحه آلبوم فیلم برگردید دکمه Back را در این صفحه ایجاد کنید.
پخش فیلم توسط دکمه های کنترل:
ابتدا به صفحه مخصوص فیلم بروید سپس گزینه Video از بخش Create در منوی Object را انتخاب نمایید اگر روی صفحه کلیک کنید پنجره Open Video باز می شود فیلم مورد نظر را در این بخش فراخوانی کنید بعد از کلیک روی دکمه OK پنجره ی Video Import and Capturing Still Image نمایان می شود که تصویر Frame اول فیلم در وسط آن نمایان است حال با استفاده از دکمه های کنترل نحوه ی نمایش فیلم را تست کنید دقت کنید که با این دکمه ها فیلم را تست می کنید و پنجره فوق به صورت پیش نمایش بوده و هنوز فیلم بر روی صفحه بار گذاری نشده است بعد از تست فیلم دکمه OK را بزنید ملاحظه می کنید که Frame اول فیلم بر روی صفحه قرار می گیرد حال برای تصویر فوق باید دکمه کنترل بسازید برای انجام این عمل می توانید از دکمه های کنترل موجود در بخش Action سود برده و یا این که خود با استفاده از ابزار Bitmap Button آنها را تولید کنید ولی در هر صورت روش تنظیم دستورات در هر دو حالت یکسان بوده و فقط شکل دکمه ها با هم متفاوت است ما برای سهولت کار روش اول را انتخاب می کنیم ابتدا روی آیکونی که شکل یک خودکار و بالای آن چند ستاره است را کلیک کرده و از منوی باز شده گزینه Insert MP3 Control را انتخاب کنید دکمه های کنترلی که در صفحه ظاهر می شود را جابجا کنید تا در مکان مناسب قرار گیرد این دکمه ها مخصوص پخش فایل های صوتی هستند اما با تغییراتی که در پارامتر های آن ایجاد می کنیم آنها را به دکمه های پخش فیلم تبدیل می کنیم در ابتدا دکمه های اضافه را حذف می کنیم چون این دکمه ها در مواقعی به کار می روند که کاربر به دنبال فایل فیلم در دیسک سخت و یا CD بگردد و آن را اجرا کند اما چون در اینجا شما فیلم را فراخوانی کرده اید و فقط به دکمه های پخش(Play) و عدم پخش (Stop) احتیاج دارید برای حذف دکمه های فوق به بخش Objects مراجعه کرده و بر روی علامت + کنار عبارت MP3 Buttons P43 کلیک کنید تا لیست دکمه ها را مشاهده کنید سپس با انتخاب دکمه های مورد نظر کلید Delete را از صفحه کلید فشار دهید بعد از انجام این عمل دکمه ها را در صفحه جابجا کنید تا زیر اعداد بالای آن قرار بگیرد حال دوباره روی دکمه ها کلیک کنید تا پنجره Group باز شود ابتدا گزینه B_Play Q381 دوبار کلیک کنید در پنجره باز شده و در بخش Action روی آیکونی که شکل یک دست است وبه یک ساعت شنی اشاره می کند کلیک کرده ودر بخش On Mouse Click گزینه None را انتخاب کنید تا بصورت غیر فعال تبدیل شود بعد از زدن دکمه OK روی آیکونی که شکل یک روان نویس است و روی کاغذی می نویسد کلیک کنید در پنجره باز شده و در بخش The Click is Finished روی آیکونی که شکل یک خودکار است و بالای آن چند ستاره است کلیک کنید در پنجره Script Wizard و در بخش Action گزینه Video Play را انتخاب کرده و سپس در بخش Video Play نام فیلمی که در صفحه قرار داده اید را انتخاب نمایید ذکر این نکته ضروری است که منظور از نام فیلم نام (Lable) فیلم مورد نظر بر روی صفحه (در اینجا Video) می باشد بعد از انجام عمل فوق دکمه های OK همه پنجره ها را بزنید تا به پنجره Group برگردید عملیات گفته شده را برای دکمه B_Stop Q381 تکرار کنید با این تفاوت که در پنجره ی Script Wizard به جای گزینه Video Play گزینه Video Stop را انتخاب کنید اما برای دکمه B_Pause Q381 مراحل زیر را طی کنید در پنجره Group دو بار روی این گزینه کلیک کنید سپس در بخش Action ابتدا آیکونی که شکل یک دست است وبه یک ساعت شنی اشاره می کند را غیر فعال کرده و بعد از آن روی آیکونی که شکل دو برگه است و یک خودکار وبالای آن چند ستاره کلیک کنید در پنجره باز شده در بخش Actions گزینه Video و در بخش Object گزینه Video را انتخاب کنید در این دو حالت هر وقت هنگام اجرای برنامه روی دکمه مورد نظر کلیک کنید پخش فیلم موقتا قطع می شود و با زدن دکمه Play ادامه فیلم پخش می شود حالا برای تست کلید F5 را بزنید.

  بخش دوم  
 تصویر

تصویر
 
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 12:27 pm
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

پست توسط Kingman_62 »

 بخش سوم

دست نوشته ، ایجاد صفحه سرگرمی ، استفاده از صفحات Web ، ارسال e_mail ، استفاده مستقیم از برنامه های مختلف در محیط برنامه مولتی
 

دست نوشته:
مطمئنا وجود نوشته و متن در يک برنامه ی مولتی مديا باعث کامل تر شدن آن می شود اين نوشته ها می تواند در مورد توضيحات خود برنامه و يا خاطرات گفته های بزرگان و...... باشد افزودن چنين امکانی به برنامه مولتی مديا کار دشواری نيست برای اين کار من دو روش را به شما پيشنهاد می کنم.
۱ـ ابزار پاراگراف:
نرم افزار Multimedia Builder برای تایپ متن های طولانی ابزاری به نام Paragraph Text را طراحی کرده است که با کمک آن می توان متن های طولانی را تایپ کرده و با فونت های مختلف ویرایش نمود برای دسترسی به این ابزار روی آیکونی که شکل یک برگه است و روی آن A نوشته شده است را کلیک کنید و یا از منوی Object در بخش Create گزینه ی Paragraph Text را انتخاب کنید با توجه به فضایی که بر روی صفحه دارید ماوس را بر روی صفحه بکشید اندازه محدوده ی متن به دلخواه شما تعیین می گردد محدوده ی نقطه چین بر روی صفحه ظاهر می شود اکنون دو بار روی آن کلیک کنید پنجره ای باز می شود در این مرحله اگر متنی را قبلا توسط نرم افزار های دیگری مثل Word تایپ کرده اید می توانید آن را توسط دکمه Open بیاورید در غیر این صورت می توانید در فضای سفید رنگ این پنجره مشغول به تایپ شوید ابزار Paragraph Text برای تایپ متن های لاتین طراحی شده است اما شما می توانید با فارسی کردن محیط Windows متن فارسی نیز تایپ کنید البته به این نکته توجه داشته باشید که اگر در بین متن فارسی کلمات لاتین نیز بکار رفته باشد ممکن است باعث بروز مشکل شود اما در حالت کلی هر متنی را می توانید در این قسمت تایپ کنید برای تغییر فونت از دکمه Font و برای تغییر رنگ از جعبه رنگ بهره ببرید از قسمت Aligment برای راست چین وسط چین و چپ چین کردن مطلب استفاده کنید در صورتی که متن شما طولانی بوده و از فضایی که برای متن در صفحه در نظر گرفته اید بیشتر باشد به صورت خودکار در کنار متن Scroll Bar قرار می گیرد تا با جابجا کردن آن متن کامل مشاهده شود بعد از تعیین پارامترهای لازم دکمه OK را بزنید.
۲ـ نمایش متن توسط نرم افزارهای نوشتاری:
اگر از نرم افزارهای نوشتاری مثل Word و........ استفاده می کنید می توانید متن خود را در آن نرم افزار تایپ کرده و بعد از ویرایش و صفحه آرایی فایل مورد نظر را توسط برنامه مولتی مدیا فراخوانی کنید بدین صورت که ابتدا در صفحه دکمه ای با نام متن مورد نظر طراحی کنید سپس با دوبار کلیک بر روی آن وارد پنجره مخصوص آن شوید در قسمت Action بر روی آیکونی که شکل یک دست است وبه یک ساعت شنی اشاره می کند را کلیک کنید در پنجره باز شده در قسمت On Mouse Click عبارت Run Program را انتخاب کرده و در قسمت Path مسیر فایل متنی را تعیین کنید بعد از انجام کارهای فوق با زدن متوالی دکمه های OK وارد صفحه شده و آن را تست کنید در این حالت اگر روی دکمه طراحی شده کلیک کنید باید متن با استفاده از نرم افزاری که توسط آن تایپ شده فراخوانی شود توجه کنید که در حالت نرم افزار نوشتاری که مورد استفاده قرار داده اید حتما بر روی Windows نصب شده باشد.
************************************************** *************
ایجاد صفحه سرگرمی:
معمولا هنگام استفاده طولانی از برنامه کاربر احساس خستگی می کند لذا برای رفع خستگی و ایجاد نشاط می توان صفحات سرگرمی را به برنامه افزود تا کاربر با استفاده از آنها استراحت کند.
در mmb بخشی به نام VR panorama قرار داده شده که با آن می توان تصاویر مختلفی را فراخوانی کرده و با استفاده از ماوس به آن حرکت دورانی داد.
برای دسترسی به گزینه ی VR panorama به منوی Objectرفته و در بخش Createگزینه ی
VR panorama را انتخاب کنید.
مشاهده می کنید که مکان نما به شکل + که در پایین آن عبارت Place here نمایان است تبدیل می شود اینک بر روی صفحه کلیک کنید پنجره ی Open JPG Panorama باز می شود در این پنجره عکسی از بانک عکس خود انتخاب کنید پس از زدن دکمه OK در این پنجره محیطی رنگی که عبارت visible on run time VR Panorama در وسط آن مشخص است دیده می شود می توانید با کلیک بر روی آن و کشیدن گوشه های محیط مورد نظر توسط ماوس آن را به اندازه دلخواه بزرگ و یا کوچک کنید حال دوبار بر روی آن کلیک کنید پنجره ی Panorama باز می شود تصویری که قبلا انتخاب کرده بودید در قسمت Perview دیده می شود اگر ماوس را بر روی این قسمت بکشید تصویر شروع به حرکت می کند با تغییر گزینه های Width Place Advanced و سپس زدن دکمه Apply می توانید نحوه ی حرکت عکس را تغییر دهید بعد از زدن دکمه OK کلید F5 را بزنید ملاحظه می کنید که عکس در وسط صفحه نمایان می شود اگر ماوس را بر روی آن بکشید عکس شروع به حرکت دورانی می کند روش دیگری که می توان از آن در صفحات سرگرمی بهره برد این است که از بازی ها و سرگرمی های مختلفی که در اختیار دارید استفاده کنید بدین صورت که یک دکمه طراحی کنید تا با استفاده از آن کاربر بتواند بازی مورد نظر را اجرا کند بعد از طراحی دکمه دوبار بر روی آن کلیک کنید در پنجره ی باز شده در بخش Actions بر روی آیکونی که شکل یک دست است و به یک ساعت شنی اشاره کلیک کنید پنجره ای باز می شود در این پنجره در قسمت On Mouse Click گزینه ی Run Program را انتخاب کنید سپس در قسمت Path با کلیک بر روی دکمه ای که شکل سه نقطه است مسیر فایل اجرایی بازی موردنظر را مشخص نمایید همانطور که می بینید در پنجره ی Open file و در قسمت File name خود برنامه پسوند exe را به شما پیشنهادمی دهد در صورتی که بازی انتخاب شده مستقیما اجرا شود هنگام اجرای برنامه ی مولتی مدیا با زدن بر روی دکمه بازی اجرا می شود و در صورتی که احتیاج به نصب داشته باشد با زدن دکمه ابتدا بازی نصب شده و سپس می توانید با پیدا کردن فایل اجرایی در قسمت Start و ویندوز بازی را اجرا کنید.
************************************************** *************
استفاده از صفحات Web :
برای طراحی این صفحه دو حالت وجود دارد یکی استفاده از صفحات وب هنگام اتصال به اینترنت و دیگری استفاده از سایت هایی که Download شده و یا خودتان طراحی کرده اید.
۱ـ هنگام اتصال به اینترنت:
ابتدا یک دکمه طراحی کنید و اسم سایت مورد نظر خود را بر روی دکمه بنویسید سپس دوبار بر روی آن کلیک کنید در پنجره ی باز شده و در قسمت Actions روی آیکونی که شکل یک دست است و به ساعت شنی اشاره می کند را کلیک کنید حال در صفحه ای که نمایان می شود در بخش On Mouse Click گزینه Browse Web را انتخاب کرده و در قسمت Path آدرس سایت اینترنتی را تایپ کنید بعد از زدن دکمه OK به صفحه برنامه بازگردید اگر صفحه را تست کنید متوجه می شوید که با زدن روی دکمه طراحی شده برنامه Internet Explorer اجرا شده و شروع به آوردن سایت می کند.
۲ـ استفاده از صفحات Web به صورت Offline:
اگر سایت خاصی را Download کرده اید و یا خودتان طراحی نموده اید می توانید با استفاده از گزینه HTML Object در قسمت Create در منوی Object آن را فراخونی کنید بدین صورت که بعد از انتخاب گزینه فوق و کشیدن ماوس بر روی صفحه محیط HTML Object نمایان می شود با دوبار کلیک بر روی این محیط پنجره HTML Browser Object باز خواهد شد با استفاده از دکمه ی Add Contorl Buttons دکمه های کنترل برای انجام عملیات Back ، Forward ، Refresh، Stop در بالای محیط HTML ظاهر می شود در قسمت HTML or URL مسیر سایت و یا صفحه HTML را مشخص کنید در بخش Options نیز گزینه های زیر موجود است:
Show Status Bar : برای حذف و یا ظاهر کردن نوار پایین مرورگر
Disable Right- Click Menu : در صورتی که این گزینه غیر فعال باشد هنگامی که بر روی صفحه مرورگر در هنگام اجرای برنامه مولتی مدیا راست کلیک کنید منوی مخصوص به برنامه Internet Explorer باز می شود.
Hide Border : برای ظاهر کردن خط دور مرور گر استفاده می شود.
Always Hide Vertical Scroll Bar : بخواهید نوار Scroll Bar کنار صفحه مرور گر را حذف کنید این گرینه را فعال کنید و بعد دکمه OK صفحه طراحی شده را توسط F5 تست کنید.
************************************************** *************
ارسال e_mail :
در برنامه مولتی مدیا می توان دکمه ای را ساخت که با زدن بر روی آن دکمه به یک آدرس مشخص نامه الکترونیکی فرستاد برای ایجاد چنین امکانی اول دکمه مورد نظر را طراحی کرده وسپس دوبار بر روی آن کلیک کنید حال در پنجره ی باز شده بر روی آیکونی که یک دست است و به یک ساعت شنی اشاره می کند را در بخش Actions کلیک نمایید در قسمت On Mouse Click گزینه ی Send e -mail را انتخاب کنید و در قسمت Path آدرس پست الکترونیکی را وارد نمایید.
************************************************** *************
استفاده مستقیم از برنامه های مختلف در محیط برنامه مولتی مدیا :
اگر بخواهید برنامه دیگری را در محیط همین برنامه اجرا کنید مثلا می خواهید نرم افزار Word را در محیط صفحه این برنامه قرار دهید برای این کار به منوی Object رفته و در بخش Create گزینه ی Binding Object را انتخاب کنید و پس از آن ماوس را روی صفحه بکشید تا محیط Binding ایجاد شود سپس دوباره بر روی آن کلیک کنید پنجره ای باز می شود در قسمت Exe to Bind مسیر فایل اجرایی نرم افزار مورد نظر خود را مشخص کنید مثلا Word یا ....... اگر گزینه Hide Menu در بخش Options فعال باشد منوی بالای نرم افزار Word حذف می شود و نیز اگر گزینه ی Hide Sizing Grip غیر فعال شود می توانید هنگام اجرای برنامه اندازه محیط Word را تغییر دهید اینک دکمه OK را بزنید و صفحه را تست کنید می بینید که نرم افزار Word در محیطی که مشخص کرده اید اجرا می شود.


 منوی Effects ، دکمه آماده MMB ، تغییر شکل ماوس ، تغییر اندازه و جابجایی اشیا 


منوی Effects :
ابتدا یک عکس از محیط صفحه ی مورد نظر خود را در حالت انتخاب قرار داده سپس روی منوی Effects کلیک کنید تا لیست مربوط به آن باز شود.
Flip : با استفاده از این گزینه می توانید عکس انتخاب شده را در دو حالت Vertically (عمودی) و Horizontally (افقی) بچرخانید.
Blur : اگر عکس شما از کیفیت خوبی برخودار نیست می توانید با استفاده از این گزینه کمی کیفیت آن را بهبود ببخشید.
Sharpen : استفاده از این گزینه باعث شفاف شدن عکس می گردد.
Conver to Grayscale : اگر بخوانید یک عکس رنگی را به سیاه و سفید تبدیل کنید می توانید از این گزینه استفاده کنید.
Tile : گاهی اوقات ممکن است تصویر انتخاب شده را از اندازه طبیعی آن بزرگتر کرده باشید که با استفاده از گزینه Tile می توانید تصویر مورد نظر را در اندازه ی طبیعی خود به تعدادی که در اندازه بزرگ شده جای می گیرند تکرار کنید.
Crop : در صورتی که مایلید قسمت های اضافی عکس را حذف کنید این گزینه را انتخاب کنید و ماوس را بر روی عکس بکشید محیطی که خارج از نقطه چین قرار می گیرد حذف می گردد.
MMB Effects : از این گزینه برای ایجاد سایه برای دکمه ها و عکس ها استفاده می شود به این نکته توجه کنید که در منوی Effects تمام گزینه ها فقط در مورد عکس بکار می روند و فقط گزینه MMB Effects هم در مورد عکس ها وهم در مورد دکمه ها (Button) قابل استفاده است حال برای این که کمی با موارد استفاده از این گزینه آشنا شوید یکی از دکمه هایی را که طراحی کرده اید در حالت انتخاب قرار دهید تا کنون حتما دیده اید که در بعضی از برنامه های مولتی مدیا وقتی که ماوس روی یک دکمه قرار می گیرد سایه ای در زیر آن دکمه نمایان می شود و با کنار رفتن ماوس آن سایه محو می گردد برای تولید چنین جلوه ای مراحل زیر را طی کنید:
بعد از انتخاب یک دکمه از صفحه از منوی Effects و بخش MMB Effects یکی از گزینه های موجود (مثلا Glow)را انتخاب کنید می بینید که پنجره Dropshadow/Glow باز می شود در این پنجره می توانید مشخصات سایه ای که در زیر دکمه ساخته می شود از جمله اندازه ، رنگ ، شفافیت و مدل آن را تعیین کنید حال دکمه OK را بزنید مشاهده می کنید که سایه ای در زیر دکمه نمایان می شود اکنون دوبار بر روی دکمه کلیک کنید تا پنجره ی Group باز شود اگر دوبار بر روی عبارت TextBTN_GL کلیک کنید پنجره Bitmap باز می شود در این پنجره گزینه Hide را فعال کنید تا باعث محو موقتی سایه گردد سپس دکمه OK را زده و به پنجره Group برگردید حال دوبار بر روی گزینه ی TextBTN Botton کلیک کنید تا پنجره Text Button باز شود در این پنجره روی آیکونی که شکل دو برگه است و یک خودکار که بالای آن چند ستاره است را کلیک کنید در پنجره ی باز شده در قسمت Action گزینه Show/Hide را انتخاب و در قسمت Object گزینه TextBTN_GL را انتخاب کنید دکمه OK را در تمام پنجره ها بزنید تا به صفحه بر گردید حالا با کلید F5 صفحه را تست کنید اگر ماوس بر روی دکمه قرار بگیرد سایه زیر دکمه نمایان می شود و در صورتی که ماوس را کنار ببرید سایه محو می گردد.
Special Effects : در این قسمت Effects هایی جمع آوری شده اند که عکس ها را به کلی تغییر می دهند.
Interactive Effects : در این قسمت سه گزینه وجود دارد که عبارتند از :
Interactive Warp : با انتخاب این گزینه پنجره ی زیر باز می شود در این پنجره با کشیدن ماوس بر روی عکس از نقطه ی شروع تا انتهای حرکت ماوس عکس در همان جهت کشیده می شود
Impressionist : بعد از انتخاب این گزینه و باز شدن پنجره ای ماوس را بر روی شکل بکشید ملاحظه می کنید جلوه خاصی بر روی عکس اعمال می شود اگر بر روی قسمت Type کلیک کنید لیستی از جلوه های موجود نمایان می شود همچنین با جابجایی نوار لغزان بخش Size اندازه ی جلوه ایجاد شده تغییر می کند.
Metal Light : این گزینه برای نور پردازی عکس استفاده می شود بعد از انتخاب این گزینه پنجره ی مخصوص آن باز می شود با تغییر پارامترهای موجود نحوه ی نورپردازی تغییر می کند در قسمت Color نیز می توان رنگ مورد استفاده را تعیین کرد .
Color Tweak Effects : توسط این گزینه می توان رنگ بندی عکس را تغییر داد بعد از انتخاب این گزینه پنجره ی زیر باز می شود با انتخاب یکی از گزینه های موجود در لیست رنگ بندی های مختلف مشخص می شود اگر دقت کنید با انتخاب هر یک از این رنگ بندی ها نوع پارامترهای زیر عکس تغییر می کند بنابراین برای این که با نحوه ی کار آن آشنا شوید می توانید تک تک رنگ بندی های را امتحان کرده و پارامترهای آن را تغییر دهید.
Restore Orginal : اگر از تغییراتی که در مورد عکس ایجاد کرده اید راضی نیستید با استفاده از این گزینه آن را به حالت اول در آورید.
************************************************** *************
دکمه های آماده MMB :
خود نرم افزار Multimedia Builder دکمه هایی را طراحی کرده که به صورت آماده در اختیار شما قرار می دهد برای دسترسی به این دکمه ها به منوی View مراجعه کرده و گزینه Quick Object را انتخاب کنید منوای باز می شود اینک بر روی آیکون Buttons در لیست موجود دوبار کلیک کنید در این قسمت اسامی تعدادی دکمه را ملاحظه می کنید برای آزمایش یکی از آنها را انتخاب کنید و صفحه را تست نمایید ملاحظه می کنید که با کشیدن ماوس بر روی آن شکل دکمه تغییر می کند شما می توانید با دادن دستورات خاص به این دکمه از آن در طراحی صفحات خود استفاده کنید.
************************************************** *************
تغییر شکل ماوس :
برای افزودن این امکان به برنامه مراحل زیر را باید طی کرد اول پس از طراحی آیکون مورد نظر بر روی آن کلیک کنید پنجره مربوط به آن باز می شود در قسمت Curosr با کلیک بر روی علامت مثلث لیستی از انواع مدل های ماوس را می بینید یکی از آنها را انتخاب کنید البته با توجه به نام آنها می توانید متوجه شوید که هر یک در چه موردی استفاده می شوند پس از این عمل دکمه OK را بزنید اگر صفحه را تست کنید ملاحظه می کنید که هرگاه ماوس بر روی آن آیکون قرار می گیرد شکل ماوس تغییر می کند البته استفاده از این امکان فقط در آیکون ها خلاصه نمی شود شما می توانید با فعال کردن کل صفحه به طوری که با کلیک بر روی آن کار خاصی انجام شود از این امکان نیز استفاده کنید.
************************************************** *************
تغییر اندازه و جابجایی اشیا :
اگر بخواهید یک عکس و یا آیکون را در صفحه در فاصله معینی جابجا کرده و یا این که در اندازه اش تغییر خاصی ایجاد کنید می توانید از گزینه Dimensions در منوی Veiw بهره ببرید بعد از انتخاب این گزینه پنجره ای باز می شود که دو گزینه اول باعث جابجایی شی شده و دو گزینه ی دوم نیز باعث تغییر اندازه آن در طول و عرض گردد

 
نمایان کردن پنجره پر سش هنگام بستن برنامه ، نور پردازی ساده عکس ، تولید افکت هنگام جابجایی صفحات ، استفاده از انیمیشن ، و در نهایت نحوه ی ذخیره بر روی CD
 


نمایان کردن پنجره پرسش هنگام بستن برنامه :
بر روی آیکون Wizard در نوار Main کلیک کنید در منوی باز شده بر روی گزینه ی
Capture ESC and Exit Key کلیک کنید و در منوی فرعی آن یکی از سه گزینه Exit1 ،Exit2 و یا Exit3 را انتخاب کنید توجه داشته باشید که زمانی این مکان ایجاد می شود که گزینه
Standard Window در پنجره Project Settings فعال باشد .
************************************************** *************
نور پردازی ساده عکس :
دوبار بر روی آیکون Wizard کلیک کنید و این بار گزینه Insert Lens Flare را انتخاب کنید
می بینید که نور پردازی زیبایی بر روی عکس اضافه می شود البته برای این کار که این نورپردازی ایجاد شده هنگام جابجایی تصویر همراه آن جابجا شود می توانید با پایین نگه داشتن دکمه Shift و کلیک بر روی نور پردازی و عکس هر دو همزمان در حالت انتخاب قرار دهید سپس با فشار دادن دو دکمه Ctrl+G دو شی مورد نظر را به حالت Groups تبدیل کنید.
************************************************** *************
تولید افکت هنگام جابجایی بین صفحات :
در حال حاضر هنگامی که از یک صفحه به صفحه ای دیگر وارد می شوید صفحه دوم بلافاصله ظاهر شده و صفحه ی قبلی محو می شود اما شما می توانید با قرار دادن افکت های جالب این جابجایی را کنید برای انجام این کار بر روی پنجره Page Properties کلیک کنید تا پنجره ای باز شود در این پنجره و در بخش Page Transition لیستی از افکت های موجود را می بینید یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید وبر روی دکمه OK کلیک نمایید حال با تست صفحه و کلیک بر روی آیکونی که باعث ورود به یک صفحه جدید می شود افکت مورد استفاده را مشاهده خواهید کرد.
************************************************** *************
استفاده از انیمیشن :
برای این که بتوانید یک انیمیشن را صفحه خود بیافزایید گزینه Animated Gif در بخش Create در منوی Objecte را انتخاب کنید سپس بر روی صفحه کلید کلیک کرده و در پنجره ی باز شده یک فایل با فرمت Gif را بیاورید.
************************************************** *************
نحوه ی ذخیره بر روی CD :
برای اینکه بتوان برنامه را روی CD ذخیره کرد باید مراحل زیر را طی کرد :
اول باید فایل های فیلم صوت و تمام فایل هایی که در برنامه از آن استفاده شده را بصورت مجتمع بر روی هارد طبقه بندی کرده و در یک شاخه با نام برنامه مولتی مدیا ذخیره کنید به صورتی که هنگام ذخیره آن بر روی CD فقط محتویات این شاخه ذخیره شوند البته به این نکته توجه کنید که عکس ها و دکمه های طراحی شده که در صفحات مختلف فراخوانی کرده اید احتیاج به ذخیره در CD ندارند و برنامه ی مولتی مدیا بدون احتیاج به فایل های اصلی آن قابل اجرا خواهد بود دومین کاری که باید انجام دهید بررسی تک تک صفحات است بدین صورت که بعد از انتخاب هر صفحه باید چک کنید که در آن صفحه از چه فایل هایی استفاده شده و پس از شناسایی آنها مسیر فراخوانی فایل ها رل طوری تغییر دهید که وقتی برنامه را بر روی CD ذخیره کردید هنگام استفاده برنامه مستقیما به دنبال فایل ها بر روی CD بگردد و دچار مشکل نشود برای روشن شدن موضوع به عنوان مثال مسیر یکی از فایل های صوتی را بر روی برنامه تعیین می کنیم فرض کنید که تمامی فایل های صوتی خود را در مسیر E:\Myprofile\Audio ذخیره کرده ایم حال به صفحه Page1 بروید اگر به خاطر بیاورید در چند نوشته گذشته برای صفحه Page1 یک موسیقی پشت زمینه آورده بودیم به طوری که هنگام اجرای این صفحه این موسیقی به طور خودکار پخش می شد لذا برای دسترسی به آن روی آیکونی که شکل یک برگه و روی آن چرخ دنده ای وجود دارد که در بخش Page Tools است کلیک کنید تا پنجره
Page Properties باز می شود در این پنجره در قسمت Music Background مسیر فایل را به صورت E:\My Profile\audio\music.mp3 نمایان است حال به جای عبارت E:\Myprofile عبارت را جایگزین کنید با این کار هنگام اجرای خوب برنامه از روی CD هر وقت وارد Page1 شوید برنامه شروع به جستجوی موسیقی بر روی CD می کند تا اینجا فقط توانسته اید یک مورد از فایل های فراخوانی شده را توسط عبارت <Src> برای برنامه شناسایی کنید شما باید این مراحل را برای تمام فایل های مورد استفاده انجام دهید البته این کار مدتی زمان خواهد برد فقط سعی کنید که هیچ فایلی از نظرتان دور نماند برای اینکه در غیر این صورت بعد از ذخیره ی برنامه بر روی CD دچار مشکل خواهید شد توجه داشته باشید به دلیل این که ممکن است از فونت های متنوعی استفاده کرده باشید همه ی این فونت ها را بر روی CD ذخیره کنید تا اگر فونت مورد استفاده شما در کامپیوتر دیگری که برنامه را در آن اجرا می کنید وجود نداشت دچار مشکل نشوید حالا می رسیم به اصلی ترین و نهایی ترین قسمت برنامه یعنی تولید یک فایل اجرایی Autorun به طوری که دیگر به برنامه Multimedia Builder احتیاج نباشد و با استفاده از آن برنامه مولتی مدیا اجرا می شود برای این کار به منوی File مراجعه و گزینه Compile را انتخاب کنید پنجره ای بازی می شود در این پنجره اول ابتدای مسیر ذخیره سازی فایل اجرایی را مشخص کنید که حتما همان مسیر E:\My Profile باشد چرا که تمامی فایل ها را در همان مسیر ذخیره کرده اید حال اگر آیکون خاصی مد نظر دارید که از آن استفاده کنید می توانید در قسمت Icon آن را فراخوانی کنید حال روی دکمه OK کلیک کنید بعد از ساخت فایل اجرایی پنجره ای باز می شود که اگر نخواهید برنامه مستقیما اجرا گردد دکمه Run It را بزنید در غیر این صورت دکمه OK را فشار دهید برای اجرای برنامه مسیر ذخیره فایل اجرایی بروید حتما آیکون هایی را در بین فایل های خود مشاهده می کنید روی آیکون Autorun .exe کلیک کنید برنامه مولتی مدیای شما بدون نیاز به نرم افزار Multimedia Builder اجرا خواهد شد حتما در این مرحله تمامی صفحات و نحوه ی اجرای دکمه های موجود در آنها را چک کنید تا از صحت عملکرد آنها مطمئن شوید حال می توانید کلیه محتویات شاخه Myprofile دقت کنید فقط محتویات این شاخه را بر روی CD کپی کنید بعد از اتمام این مرحله اگر CD را در CD-ROM قرار دهید برنامه به صورت خودکار اجرا می گردد.
 
پایان آموزش

نویسنده اصلی : حجت الله اسدی
ویرایش و اقتباس : KingMan_62

موفق باشید
 
 تصویر

تصویر
 
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

مثل هميشه عالي عالي بود
ممنون عزيز
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 12:27 pm
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

پست توسط Kingman_62 »

شما هميشه لطف داريد

موفق باشيد
 تصویر

تصویر
 
Old Moderator
Old Moderator
پست: 179
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 14 اردیبهشت 1385, 5:49 am
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 24 بار
تماس:

پست توسط chamran »

دست شما درد نكنه
یا لثارات الحسین
ظهور نزدیک است
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 180
تاریخ عضویت: جمعه 14 بهمن 1384, 1:20 am
محل اقامت: اصفهان
سپاس‌های دریافتی: 10 بار
تماس:

پست توسط Reibon2002 »

What a great!!!

its the best KINGMAN !!!
CONGRATULATION :smile: :smile: :smile:
Free! Download Center
[External Link Removed for Guests]
&
P30Forum ... where you not Alone :
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 362
تاریخ عضویت: شنبه 8 مهر 1385, 2:22 pm
سپاس‌های دریافتی: 13 بار
تماس:

پست توسط Reza-2006 »

فوقلاده بود. :razz:

ولی در صورت امکان این برنامه را سرچ کنید و دریافت کنید. :-)

Auto Play Menu Builder

به سادگی و قدرت و قابلیتهای این برنامه - یقین پیدا خواهید کرد. :-o

شما در سایت عملکرد فوقلاده ای دارید. و شایسته تقدیر است !!! :smile: :smile: :smile: :smile:
New Member
پست: 2
تاریخ عضویت: جمعه 27 بهمن 1385, 10:06 pm

پست توسط bomb »

عالي بود عالي :smile: :smile: :smile: :smile: :smile: :grin: :grin:
Administrator
Administrator
نمایه کاربر
پست: 15887
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 7:51 pm
سپاس‌های ارسالی: 72642 بار
سپاس‌های دریافتی: 31670 بار
تماس:

پست توسط Mahdi1944 »

bomb جان
لطفا از کليد سپاس استفاده کنيد :shock:
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد
ارسال پست

بازگشت به “گرافيک و طراحي کامپيوتري”