کتاب‌هایی درباره بیماری‌های همه گیر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه موضوعات فرهنگي و ادبي به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 23
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹, ۳:۴۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

کتاب‌هایی درباره بیماری‌های همه گیر

پست توسط Avaaa98 »

همه‌گیری و شیوع ویروس کووید-19 باعث شد که جهانیان باری دیگر تمام آن‌چه را که در داستان‌ها و وقایع تاریخی می‌خواندند و می‌دیدند، تجربه کنند. بسیاری در این اوقات به سراغ بازی‌ها، فیلم‌ها، سریال‌ها و کتاب‌هایی با محوریت بیماری های همه گیر و پاندمی‌ها رفتند و ما نیز به همین دلیل تصمیم گرفتیم که در این مطلب  5 رمان در مورد بیماری های همه گیر  را معرفی کنیم.کوری (Blindness)نویسنده: ژوزه ساراماگو
اولین اثر در لیست 5 رمان در مورد بیماری های همه گیر، رمان کوری است که درباره‌ی ویروسی‌ست که با شیوع آن بیماران کور می‌شوند اما این کوری، سیاهی مطلق نیست بلکه هاله‌ای سفید است که بیماران را نابینا می‌کند. این ویروس به سرعت همه گیر می‌شود و همه جا را فرا می‌گیرد اما تنها یک نفر است که از این بیماری مصون است و آن همسر دکتر است. ساراماگو، نویسنده‌ی این رمان که در سال 1998 برنده جایزه نوبل ادبیات شد، برای شخصیت‌ها نامی انتخاب نکرده است و در این رمان به جنبه‌های زیادی مانند میلیتاریسم، نابسامانی‌های اجتماعی و انسانی می‌پردازد و ذات وحشی و بی‌رحم بشر را در کنار شخصیت‌هایی زخم خورده، مهربان و مظلوم نشان می‌دهد.


 
طاعون (The Plague)نویسنده: آلبر کامو
یکی دیگر از کتاب‌های لیست 5 رمان در مورد بیماری های همه گیر طاعون آلبر کامو است. طاعون رمانی فلسفی‌ست که توسط آلبر کامو، فیلسوف و نویسنده‌ی معروف فرانسوی-الجزایری، نوشته شده است و به شیوع و همه‌گیری طاعون در شهر اران در دهه‌ی 1940 میلادی می‌پردازد. طاعون با انکار مسئولان آغاز می‌شود و در ادامه جان افراد را می‌گیرد. طاعون داستان جامعه‌ای طاعون‌زده را روایت می‌کند که رفته رفته رفتار اجتماعی و انفرادی آن‌ها تغییر می‌یابد. با این‌که بسیاری این رمان را اگزیستانسیالیست می دانند، اما کامو با این مسئله مخالفت کرد. او در این کتاب ناتوانی افراد و شخصیت‌ها را در برابر این بیماری نشان می‌دهد که به جوهره های ابزوردیسم و نیهیلیسم شباهت دارد.


 
ایستادگی (The Stand)نویسنده: استیون کینگ
ایستادگی از بهترین رمان های استیون کینگ، نویسنده‌ی ژانر ترسناک است که کینگ آن را به سبب خطوط داستانی و شخصیت‌های متعددش از سخت‌ترین کتاب‌هایش می‌داند. داستان ایستادگی درباره‌ی آنفولانزایی مرگبار و همه‌گیر است که توسط دولت آمریکا در آزمایشگاه‌ها ساخته می‌شود. یکی از نگهبانان این ساختمان، چند روز بعد تصادف می‌کند و موجب انتقال بیماری به رهگذران و افراد درون آمبولانس می‌شود و بدین ترتیب، پیش از آن که از شیوع ویروس جلوگیری شود، ویروس همه جا را فرا می‌گیرد.
این رمان ترسناک فانتزی و پسا-رستاخیزی مورد ستایش منتقدان و خوانندگان واقع شد و در زمره بهترین آثار کینگ قرار گرفت. «ایستادگی» در لیست برترین کتاب‌های تاریخ مجله رولینگ استون، تایم، Modern Library، آمازون و بی بی سی حضور دارد.

 
عشق در زمان وبا (Love in the Time of Cholera)نویسنده: گابریل گارسیا مارکز

«عشق در زمان وبا» یا «عشق سال‌های وبا» رمانی‌ست از گابریل گارسیا مارکز که به واسطه‌ی کتاب صد سال تنهایی و قلم رئالیسم جادویی‌اش طرفداران بسیار زیادی دارد. عشق در زمان وبا در مناطق کارائیب روایت می‌شود و داستان آن درباره‌ی فرمینا و فلورنتینو است که عاشق هم می‌شوند و این عشق در طول سال‌های پایانی قرن نوزدهم و سپس قرن بیستم روایت می‌شود. مارکز همانند صد سال تنهایی شخصیت‌هایی عمیق و قابل همذات پنداری را به قلم آورده است و شخصیت‌ها را در طول زمان، شرایط زندگی، ذات بشری و امیال آن‌ها روایت می کند. «عشق در زمان وبا» فقط درباره‌ی عشق نیست و به مواردی مانند حسادت، انتقام، عقده و شهوت نیز می‌پردازد. 

 
ارسال پست

بازگشت به “شعر و ادبيات”