كتاب "نقش ايرانيان و تاجيكان در تاريخ و فرهنگ جهان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه موضوعات فرهنگي و ادبي به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1468
تاریخ عضویت: شنبه ۶ اسفند ۱۳۸۴, ۹:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: تهران. شهرک اکباتان
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 186 بار

كتاب "نقش ايرانيان و تاجيكان در تاريخ و فرهنگ جهان

پست توسط ARMIN »

كتاب "نقش ايرانيان و تاجيكان در تاريخ و فرهنگ جهان" توسط سفارت جمهوري اسلامي ايران منتشر و طي مراسمي روز جمعه در انستيتو شرق شناسي و ميراث خطي شهر دوشنبه پايتخت تاجيكستان معرفي شد.

اين كتاب حدود ‪ ۵۰۰‬صفحه‌اي كه با شمارگان ‪ ۱۰۰۰‬نسخه و به خط سرليك با مقدمه رسم الخط فارسي به چاپ رسيده، توسط مرحوم "حق‌نظر نظراف" از ايران شناسان و انديشمندان تاجيك كه ‪ ۴۰‬روز پيش درگذشت، گردآوري و تاليف شده است.

در آيين معرفي اين كتاب و تجليل از مرحوم " نظراف" نويسنده كتاب، "ناصر سرمدي پارسا" سفير جمهوري اسلامي ايران در تاجيكستان طي سخناني ضمن گراميداشت ياد خاطره حق‌نظر نظراف گفت: فقدان مرحوم نظراف كه از شرق شناسان و انديشمندان برجسته تاجيك بود براي جامعه علمي تاجيكستان و به ويژه انستيتو شرق شناسي و ميراث خطي اين كشور خسران بزرگي بود.

وي افزود: نظراف در حوزه شرق شناسي محقق و استاد بزرگ و يك افغانستان شناس كم نظير بود.

سفير ايران خاطرنشان كرد: روشنفكران و نخبگان تاجيكستان در حوزه علم و انديشه و پاسخگويي به نيازهاي علمي و فرهنگي اين كشور مسئوليت سنگيني دارند.

قهرمان سليماني رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران نيز با تشريح نقش تاريخ ساز ايرانيان در مردمداري و حكومت داري گفت: علم و تجربه ايرانيان نسبت به نظام اداري و حكومت داري باعث شده بود تا در طول دوره‌هاي تاريخ سلسله حكومتها و جامعه جهاني از اين فكر و انديشه در طول تاريخ استفاده كنند و بهره‌مند باشند.

سليماني همچنين ياد و خاطر حق‌نظر نظراف نويسنده كتاب نقش ايرانيان و تاجيكان در فرهنگ و تاريخ جهان، كه ‪ ۴۰‬روز پيش در شهر دوشنبه پايتخت تاجيكستان در گذشت را گرامي داشت.

در اين مراسم كه تني چند از انديشمندان تاجيكي و افغاني نيز حضور داشتند "سيدمحمد خيرخواه" سفير افغانستان در تاجيكستان درباره اهميت چاپ كتاب اخير مرحوم نظراف و نقش او در تدوين بخشي از تاريخ افغانستان سخناني ايراد كرد.

"جوره بيك" رئيس انستيتو شرق شناسي و مسئول برگزاري مراسم معرفي كتاب نقش ايرانيان و تاجيكان در فرهنگ و تاريخ جهان و تجليل از نويسنده اين كتاب درباره زندگي و ويژگيهاي علمي و اخلاقي مرحوم حق نظر نظرف سخناني ايراد كرد.
Don't play games with the ones who love you
ارسال پست

بازگشت به “شعر و ادبيات”