نقدی بر کتاب 1984 شاهکار تاریخی جرج اورول

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه موضوعات فرهنگي و ادبي به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
پست: 1086
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 آبان 1385, 12:38 am
محل اقامت: هرکجا هستم باشم آسمان مال من است ! ! !
سپاس‌های ارسالی: 103 بار
سپاس‌های دریافتی: 117 بار

نقدی بر کتاب 1984 شاهکار تاریخی جرج اورول

پست توسط osilatoria »

توصیه می کنم همه دوستان این متن رو بخونن . یه کم شاید زیاد باشه اما ارزش خوندن رو داره :-)
نوشتن در مورد یک شاهکار هنری جهان ادبیات خود کاری بس دشوار است. چیزی که میتواند آن را دشوارتر کند اطلاع از این موضوع است که اکثر مخاطبان این اثر را (و شاید هیچ کدام از رمانهای پرمفهوم (interpretive) را که در کشور ما به شدت با عدم استقبال مواجهند را) نخوانده اند.

جورج اورول (George Orwell) کتاب 1984 را در سال 1949 نوشت، زمانی که جنگ دوم جهانی به تازگی پایان یافته بود و جهان خطر تسلیم شدن در مقابل حکومتی ظالم و دیکتاتوری را به خوبی احساس کرده بود. در آن زمان جنگ سرد هنوز به معنای واقعی آغاز نشده بود و در دنیای غرب روشنفکرانی بودند که به دفاع از کمونیسم برخواسته بودند. اورول این کتاب را در واقع برای اخطار به غرب در مورد گسترش کمونیسم نوشت. اما داستان این اثر را میتوان تا حدود زیادی به شرایط حاکم بر تمام جوامع تحت سلطۀ حکومتهای استبدادی تعمیم داد.
داستان در سال 1984 (35 سال بعد از تاریخ نگارش کتاب) در شهر لندن رخ میدهد. بعد از جنگ جهانی حاکمان کشورهای قدرتمند به این نتیجه رسیده اند که اگر جهان به همین ترتیب روند افزایش ثروت را ادامه دهد ارکان جامعۀ طبقاتی به خطر افتاده و حکومتشان سرنگون خواهد شد. آنها تنها راه جلوگیری از این امر را نابود کردن ثروت تولید شده در جنگی بی پایان میبینند. در نیمۀ قرن بیستم و پس از یک جنگ گستردۀ هسته ای دنیا بین سه ابر قدرت اوشنیا (ایالات متحده)، اوراسیا (شوروی) و ایستاسیا (چین) تقسیم میشود. این سه ابر قدرت بطور دائمی در حال جنگ هستند. در این جنگ ثروت تولید شده توسط آنها از بین میرود بدون اینکه تهدیدی برای جامعۀ طبقاتی آنها ایجاد شود. هیچ کدام نه قدرت آن را دارند که دیگری را نابود کنند و نه چندان مایل به این کار هستند. چرا که در صورت از بین رفتن دیگر ابر قدرتها دیگر جنگی نخواهد بود.
کشور اوشنیا که داستان در آن رخ میدهد توسط حزبی اداره میشود که به اصول اینگسوس (English Socialism) وفادار است. جامعه به سه طبقه تقسیم میشود: اعضای داخلی حزب، اعضای بیرونی حزب و کارگران که بیش از چهار پنجم جمعیت را تشکیل میدهند. حزب و یا در واقع اعضای داخلی آن با ایجاد یک حکومت استبدادی کامل قدرت مطلق را در اختیار دارند. آنها تاریخ را آنچنان تغییر میدهند که هیچ کس معیاری برای مقایسۀ وضعیت زندگی خود با آنچه قبل از روی کار آمدن حزب وجود داشته است ندارد و حزب به مردم اینطور القا کرده که وضعیت زندگی در طول حکومت آن همواره در حال بهبود بوده وهست.
اما واقعیت کاملاً متفاوت است. طبقۀ کارگر در جهل و فلاکت مطلق به سر میبرد و حزب آنها را تقریباً به حال خود رها کرده است. اعضای بیرونی حزب از نظر اقتصادی وضعیت بهتری نسبت به کارگران دارند. غذا به اندازه ای که آنها را سیر کند به آنها داده میشود و همینطور مکانی هر چند بسیار فرسوده برای زندگی دارند. حزب سهمیۀ سیگار، نوعی مشروب، تیغ صورت تراشی، کفش، شکلات و ... هم به آنها میدهد که همه به مقداری بسیار ناچیز و با کیفیتی پایین در اختیار آنها قرار می گیرند. در مقابل به شدت زیر نظر حزب قرار دارند. در خانۀ همۀ آنها، در محل کارشان (که معمولاً یکی از وزارتخانه های چهارگانۀ حزب است)، و در محله هایشان توسط صفحه های سخن گو (telescreen) تحت کنترل هستند. این صفحه ها هم خبرهای دروغ و تبلیغات سیاسی حزب را پخش میکنند و هم مانند دوربینی تمام کارهای افراد را زیر نظر دارند. کوچکترین علامتی که نشان دهندۀ عدم اطاعت و حتی کاهش علاقۀ فرد نسبت به آرمانهای حزب باشد مساوی است با دستگیری و احتمالاً مرگ او. در واقع اکثر آنها کاملاً مطیع هستند و حزب آنها را آنچنان پرورش داده که به آرمانهای آن عشق میورزند. روابط جنسی کاملاً برای آنها ممنوع است و تنها زمانی اجازۀ ازدواج دارند که هدف از آن ایجاد فرزندانی برای خدمت به حزب باشد. این فرزندان در دوران کودکی تحت آموزش حزب قرار میگیرند و به جاسوسانی برای حزب تبدیل میشوند که حتی والدین خود را هم در صورت انجام جرم به حزب معرفی میکنند.
رهبر حزب فردی ساختگی است که تصویر و صدای او هر روزه از صفحات سخن گو پخش شده و پوسترش تمام دیوارهای شهر و حتی درون ساختمانها را پوشانده است. برادر بزرگتر (Big Brother) نماد قدرت حزب است. او هیچ گاه اشتباه نمی کند و همۀ پیش بینی هایش درست از آب در می آید (و اگر هم این طور نشود حزب با دستکاری اسناد، روزنامه ها و کتابهای پیشین و تغییر گفته های وی و در واقع تغییر تاریخ، مشکل را بر طرف میکند). حتی بسیاری از اختراعات مانند اختراع هواپیما هم به او نسبت داده میشود.
قهرمان داستان یکی از اعضای بیرونی حزب است. نام او، وینستون اسمیت (Winston Smith) ترکیبی است از اسم کوچک وینستون چرچیل، نخست وزیر انگلستان در زمان جنگ جهانی دوم، و یک نام خانوادگی رایج در زبان انگلیسی.
داستان به سه قسمت تقسیم میشود. در بخش اول ما با شرایط جهان، اوشنیا و همینطور افکار اسمیت آشنا میشویم. بخش دوم به آشنایی اسمیت با جولیا، یکی دیگر از اعضای بیرونی (که نامش از نام جولیت یکی از قهرمانهای اثر معروف شکسپیر گرفته شده) و رابطۀ آنها میپردازد. بخش سوم نیز دستگیری آنها را شامل میشود. تصویر داستان به طرزی زیبا کاملترین حالت یک حکومت استبدادی را توصیف میکند. اورول خیلی خوب توانسته اقدامات دولتها برای کنترل مردم را چه به طور مستقیم و چه غیرمستقیم شرح دهد. استفادۀ حزب از تکنولوژی و مخصوصاً صفحه های سخنگو که هم مردم را تحت نظر داشته و هم برای تبلیغات سیاسی استفاده میشوند (و این کاربرد دوم بسیار شبیه تلویزیون در دنیای ماست) نمونه ای از این موضوع است. همچنین استفاده از کودکان و آماده سازی آنها از همان دوران کودکی برای دفاع از آرمانهای حزب یکی دیگر از فعالیتهای مهم حزب را تشکیل میدهد. (موضوع کار بر روی افکار کودکان و آماده سازی آنها برای کسب اهداف سیاسی در آینده در دیگر اثر معروف نویسنده "مزرعۀ حیوانات" هم دیده میشود، آنجا که ناپلئون نه توله سگ را مخفیانه بزرگ کرده و مدتی بعد از آنها برای کسب قدرت در مزرعه استفاده میکند.) حزب همچنین طبقۀ کارگر را با تفریحاتی مانند خرید وفروش بلیط های بخت آزمایی به شدت سرگرم کرده است.
اما احتمالاً جالبترین ایده ای که در این کتاب بیان میشود استفادۀ حزب از زبان برای اطمینان از تداوم حکومت خود است. حزب زبانی جدید و ساده ایجاد کرده است که در آن کلمه ای برای بیان مطالبی که با آرمانهای حزب در تضاد هستند وجود ندارد. بنابراین مردم نمیتوانند در مورد موضوعی مثل آزادی صحبت و یا حتی فکرکنند. این زبان newspeak یا زبان جدید نامیده میشود.
کار دیگری که حزب انجام میدهد استفاده از doublethink یا دوگانه باوری است. Doublethink عبارتست از قبول کردن همزمان دو مفهوم متضاد. برای مثال افرادی که مسئول تغییر دادن مداوم اسناد تاریخی هستند با آنکه خود این عمل را انجام میدهند باز هم کاملاً این اسناد را معتبر میدانند. حتی نام وزارتهای چهارگانۀ اوشنیا هم به نوعی تمرین doublethink است: وزارت عشق محل شکنجه است، وزارت فراوانی دلیل قحطی ها، وزارت صلح مسئول رسیدگی به مسائل مربوط به جنگ و وزارت حقیقت محل تغییر اسناد تاریخی و آماده سازی دروغ ها وتبلیغات سیاسی. شعار اصلی حزب هم نمونۀ کامل و پرمفهومی از doublethink است: جنگ صلح است، آزادی بردگیست، جهالت قدرت است. (باید اشاره شود که مفهوم doublethink هر چند عجیب به نظر می آید امروزه کاربرد زیادی در سیاست دارد. برای مثال مردم آمریکا از جنگ برای برقراری صلح حمایت میکنند و یا در عین حال که اعتقاد دارند کشورشان حامی دمکراسی است روابط نزدیک آن با حکومتهای غیر دمکراتیک مانند بسیاری از کشورهای خاورمیانه را نیز میپذیرند.)

کتاب 1984 به دلیل تاثیر زیادی که بر ادبیات داشته باعث ایجاد دست کم چهار کلمۀ جدید در زبان انگلیسی شده است:
doublethink: پذیرش همزمان دو مفهوم متضاد مخصوصاً در نتیجۀ تلقین فکری سیاسی
thoughtcrime: جرم فکری
newspeak: زبانی دوپهلو و نامفهوم که در تبلیغات سیاسی استفاده شود
big brother: شخصی که قدرت کامل در حکومتی معمولاً استبدادی دارد

این اثر همواره جزو ده رمان برتر قرن بیستم شناخته شده و همچنین در نظرخواهی انجام شده از خوانندگان مجلۀ تایم که حدود سه سال پیش انجام شد به عنوان برترین رمان در طول تاریخ انتخاب شد.
متن کامل کتاب را در [External Link Removed for Guests] بخوانید.


منبع : وبلاگ ترنسلیتور
 تصویر 
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 249
تاریخ عضویت: شنبه 14 بهمن 1385, 10:35 pm
سپاس‌های ارسالی: 19 بار
سپاس‌های دریافتی: 46 بار
تماس:

پست توسط salo »

سلام

توصيه ميکنم در صورت علاقه داشتن به کارهاي جورج اورول مخصوصا همين کتاب 1984 حتما کتاب قلعه حيوانات رو هم بخونيد .
در نوع خودش شاهکاريه .
Captain
Captain
پست: 1086
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 آبان 1385, 12:38 am
محل اقامت: هرکجا هستم باشم آسمان مال من است ! ! !
سپاس‌های ارسالی: 103 بار
سپاس‌های دریافتی: 117 بار

پست توسط osilatoria »

salo نوشته شده:سلام

توصيه ميکنم در صورت علاقه داشتن به کارهاي جورج اورول مخصوصا همين کتاب 1984 حتما کتاب قلعه حيوانات رو هم بخونيد .
در نوع خودش شاهکاريه .من خوندم واقعا شاهکاره !

برای کسانی که نخومدن بگم که در این کتاب جرج اورول جریان شناسی یک انقلاب رو در قالب یک داستان ساده که شخصیت های آن را حیوانات برعهده دارن به زیبایی هرچه تمام تر نشون میده .
 تصویر 
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1236
تاریخ عضویت: جمعه 27 مرداد 1385, 3:12 pm
محل اقامت: جايي درست وسط غربت شهر...انطرف تر از اب...در کنار خورشيد...
سپاس‌های دریافتی: 65 بار
تماس:

پست توسط ghalamman »

خواندن کتابهاي جرج ارول زماني معرکه مي شود که همه کتابهايش را مطالعه کنيم...
به تمامي دوستان پيشنهاد مي کنم قلعه حيوانات را هم بخوانند...
پاسگاه مرزي گدار... سراوان
جاده زابل به زاهدان ...تاسوکي
تقاطع بلوار بزرگمهر و معلم... زاهدان
بلوار ثارلله مجتمع نسترن ...زاهدان
پاسگاه مرزي ناجا... سراوان
تاريخ هيچ کدام را از ياد نخواهد برد...
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4117
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4503 بار
سپاس‌های دریافتی: 4332 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 »

هیچ کس معیاری برای مقایسۀ وضعیت زندگی خود با آنچه قبل از روی کار آمدن حزب وجود داشته است ندارد و حزب به مردم اینطور القا کرده که وضعیت زندگی در طول حکومت آن همواره در حال بهبود بوده وهست.
اما واقعیت کاملاً متفاوت است. طبقۀ کارگر در جهل و فلاکت مطلق به سر میبرد و حزب آنها را تقریباً به حال خود رها کرده است.


نمونه اش را داریم!

رهبر حزب فردی ساختگی است که تصویر و صدای او هر روزه از صفحات سخن گو پخش شده و پوسترش تمام دیوارهای شهر و حتی درون ساختمانها را پوشانده است.

جالب و تامل برانگیز است!

او هیچ گاه اشتباه نمی کند و همۀ پیش بینی هایش درست از آب در می آید (و اگر هم این طور نشود حزب با دستکاری اسناد، روزنامه ها و کتابهای پیشین و تغییر گفته های وی و در واقع تغییر تاریخ، مشکل را بر طرف میکند). حتی بسیاری از اختراعات مانند اختراع هواپیما هم به او نسبت داده میشود


در واقع اکثر آنها کاملاً مطیع هستند و حزب آنها را آنچنان پرورش داده که به آرمانهای آن عشق میورزند. روابط جنسی کاملاً برای آنها ممنوع است


تشابهات، واقعن حیرت آور است.
 [External Link Removed for Guests]    
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 25
تاریخ عضویت: جمعه 22 دی 1385, 2:06 am

پست توسط Shahrouz »

اگر دنبال تشابهات بیشتر و جالب تر می گردید توصیه می کنم کتاب قلعه ی حیوانات رو بخونید
من e-book هردو تا رو داشتم متاسفانه هرچی میگردم پیدا نمی کنم به محض پیدا شدن آپلود می کنم.
Super Moderator
Super Moderator
پست: 949
تاریخ عضویت: دوشنبه 29 اسفند 1384, 2:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 2396 بار
سپاس‌های دریافتی: 1355 بار

پست توسط Reza 313 »

Shahrouz نوشته شده:اگر دنبال تشابهات بیشتر و جالب تر می گردید توصیه می کنم کتاب قلعه ی حیوانات رو بخونید
من e-book هردو تا رو داشتم متاسفانه هرچی میگردم پیدا نمی کنم به محض پیدا شدن آپلود می کنم.


میتونید متن کامل تمام آثار جرج ارول ( البته به انگلیسی ) را در سایت زیر پیدا کنید ... :D
[External Link Removed for Guests]
...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند .... تصویر 
Old Moderator
Old Moderator
پست: 803
تاریخ عضویت: جمعه 6 مرداد 1385, 11:51 pm
سپاس‌های ارسالی: 138 بار
سپاس‌های دریافتی: 273 بار

پست توسط Ines »

E-book فارسی و انگلیسی قلعه حیوانات

[External Link Removed for Guests]

حجم: 981 Kb
No time like the present


  مدتی کمرنگ یا بی رنگ... 
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: دوشنبه 25 تیر 1386, 10:39 am

پست توسط hamedagha »

سلام
متن کامل 1984 البته به فارسي رو کسي داره؟
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4350
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6692 بار
سپاس‌های دریافتی: 12082 بار
تماس:

پست توسط Mohammad 1985 »

کسي متن فارسي کتاب 1985 رو نداره؟
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: شنبه 13 بهمن 1386, 5:00 pm
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط narges_186 »

salam kheyli ali bood makhsosan inke mozo tahghighe man naghde tarjomeye 1984 hast
:D

سلام. خيلي عالي بود. مخصوصا اينكه موضوع تحقيق من نقد ترجمه 1984 است. :D

ARMIN : طبق قوانين ارسال پست به هز زبان غير از فارسي مجاز نمي باشد. لطفا رعايت كنيد. متن به فارسي بر گردانده شد.
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 188
تاریخ عضویت: شنبه 10 شهریور 1386, 8:00 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

پست توسط maryam-paizi »

زندگي نامه جورج اورول:
جورج اورول با نام واقعي ((اريك بلر)) در سال 1903 در انگليس بدنيا آمد.در جواني راهي اسپانيا شد تا در جنگ هاي داخلي ان كشور عليه ژنرال فرانكو و نيروهاي فاشيست بجنگد. در جنگ از ناحيه گردن مورد اصابت گلوله قرا گرفت و به شدت زخمي شد اما جان سالم بدر برد. او ماجرهاي حضور خود در اسپانيا را بعدها در كتابي بعنوان(( بدرود كاتالونيا)) يا(( سلام كاتالونيا)) به رشته تحرير در اورد. مهمترين كتا بهاي او همان طور كه همه ميداننند: قلعه حيوانات يا مزرعه حيوانات و 1984 ميباشند. جورج اورول در ژانويه 1950 در سن 47 سالگي بدنبال خونريزي همان زخم گردن قديمي درگذشت. :smile:
نظر خودم در مورد جورج اورول: اورول در بهترين شرايط يك نويسنده در جه دو در ادبيات انگليس است و حتي دو كتاب مشهورش 1984و قلعه حيوانات از نظر سبك نويسندگي اثاري چندان پرمايه محسوب نمي شوند( من هردو كتاب را چند بار خوانده ام ) اما شهرت زياد اين دو كتاب در مسايل ديگري است.
كتاب 1984 كه اورول در سال1948 ان را نوشت بدليل هشدارهاي كه به مردم در مورد پيشرفت سريع تكنولوژي و تهديد ازادي هاي فردي و اجتماعي توسط جوامه تكنولوژيك ميدهد مورد توجه واقع شد. بهترين كتاب در اين زمينه كتاب ((دنياي متهور نو )) نوشته (( آلدروس ويليام هاكسلي)) در سال 1931 است.
قلعه حيوانات كه از 1984 مشهور تر و در عين حال ساده تر ميباشد. به دليل حمله به ارمان گرايي انقلابي در ان و همچنين همه فهم بودن ان بسيار مورد توجه دولت امريكا قرارگرفت اورول اين كتاب را در سالهاي 1943و44 نوشت . بعد از جنگ جهاني دوم بدليل خطر آرمان گرايي كومنيسم براي آمريكا در سراسر جهان اين كتاب در تيراژ ميليوني و به هزينه دولت امريكا در سراسر جهان پخش شد.
اي شهر بخواب که اين ديوانه مرده است!
ارسال پست

بازگشت به “شعر و ادبيات”