افشاي دخالت سازمان اطلاعات آمريكا در تعيين برنده نوبل

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه موضوعات فرهنگي و ادبي به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2371
تاریخ عضویت: شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۷, ۱۱:۰۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6261 بار
سپاس‌های دریافتی: 11083 بار

افشاي دخالت سازمان اطلاعات آمريكا در تعيين برنده نوبل

پست توسط yasermym »

 افشاي دخالت سازمان اطلاعات آمريكا در تعيين برنده نوبل 
 خبرگزاري فارس: فاش شدن اسناد اعمال نفوذ «سيا» در انتخاب برنده نهايي نوبل ادبيات 1958، باعث خدشه‌دار شدن استقلال آكادمي نوبل و مقبوليت جهاني آن شده است. 

تصویر

به گزارش خبرگزاري فارس، سازمان اطلاعات آمريكا (سيا) در سال 1958 با اعمال نفوذ در آكادمي سوئدي نوبل راي اين آكادمي براي اهداي جايزه نوبل ادبيات آن سال را تغيير داد.
يك روزنامه چاپ ايتاليا و همچنين پايگاه اينترنتي «راشا تودي»، اعلام كرده‌اند كه «آلبرتو موراويا» نويسنده ايتاليايي به تصميم آكادمي نوبل برنده نهايي سال 1958 جايزه نوبل ادبيات بوده است اما سازمان اطلاعات آمريكا چند روز پيش از اعلام برنده نهايي با اعمال نفوذ راي اين آكادمي را تغيير داد و «بوريس پاسترناك» روس را به جاي «آلبرتو موراويا» ايتاليايي برنده نوبل ادبيات كرد.
روزنامه ايتاليايي «لا استمپا» مي‌نويسد: «اگر تصور مي‌كنيد كه سيا هيچ علاقه‌اي به ادبيات ندارد، اشتباه فكر مي‌كنيد چرا كه بنا بر اسناد تازه فاش شده، اين سازمان اطلاعاتي تصميم نهايي آكادمي سوئد را در سال 1958 تغيير داده است.»
«سيا» با اعمال نفوذ باعث شد كه آكادمي جايزه آن سال خود را به نويسنده روسي «بوريس پاسترناك» نويسنده رمان «دكتر ژيواگو» بدهد.
البته «بوريس پاسترناك» نيز همان سال از رقباي اصلي «موراويا» در دريافت معتبرترين جايزه ادبي دنيا بوده است اما آكادمي نوبل در نهايت «موراويا» را انتخاب كرده بود كه «سيا» باعث شد اين جايزه به نويسنده روسي اهدا شود.
«كارن بليكسن» نويسنده دانماركي نيز از نامزدان احتمالي نوبل ادبيات سال 1958 بوده است اما «آلبرتو موراويا» و «پاسترناك» دو رقيب بلامنازع در ساعات پاياني انتخاب برنده نهايي آكادمي بودند.
«آندرس استرلينگ» دبير وقت آكادمي نوبل در اظهاراتي بي‌سابقه در هفته پاياني اعلام برنده جايزه نوبل ادبيات با اظهارات شگفت‌انگيزي از «پاسترناك» به عنوان نويسنده بزرگ روسيه نام برد و از وي تمجيد‌هاي فراواني كرد تا پس از اعلام برنده نهايي رسانه‌هاي ادبي دنيا با شگفتي زيادي روبرو نشوند.
«بوريس پاسترناك» نويسنده روسي پيش از آن نيز در سال 1946 به خاطر رمان «دكتر ژيواگو» نامزد نوبل بود اما اين جايزه را از آن خود نكرد تا آنكه با اعمال نفوذ «سيا» و همچنين مخالفت‌هاي شديد رژيم كمونيستي توانست در سال 1958 اين جايزه ده ميليون كروني را از آن خود كند.
برملا شدن اسناد اعمال نفوذ «سيا» در انتخاب برنده نهايي نوبل ادبيات، باعث خدشه‌دار شدن شهرت استقلال آكادمي نوبل و مقبوليت جهاني آن شده است.
سازمان اطلاعات آمريكا (سيا) هر پنجاه سال يك‌بار اطلاعات سري خود را فاش كرده و در دسترس عموم قرار مي‌دهد.

[External Link Removed for Guests]
دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

تصویر

 [FONT=tahoma, Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif][COLOR=#444444]==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
[External Link Removed for Guests]
==================================    
ارسال پست

بازگشت به “شعر و ادبيات”