هزارو یک نکته باریک تر از مو(گفته های پند امیز و حکیمانه)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه موضوعات فرهنگي و ادبي به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

هزارو یک نکته باریک تر از مو(گفته های پند امیز و حکیمانه)

پست توسط hani1459 »

این تایپیک رو برای این زدم تا مطالب کتاب هزار و یک نکته باریک تر از مو را در این تایپیک برای دوستان بگزارم تا دوستانی که به این کتاب دسترسی ندارند از مطالب این کتاب استفاده کنند با تشکر هانی 1459
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
Moderator
Moderator
نمایه کاربر

Re: هزارو یک نکته باریک تر از مو(گفته های پند امیز و حکیمانه)

پست توسط hani1459 »

دوستان من جبورم تمام مطالب کتاب رو تایپ کنم پس از زدن پست های اضافه در این تایپیک خود داری کنند تا بخشبندی موضو عات به هم نخورد این تایپیک صرفن به این کتاب اختصاص داده شده پس از نوشتن مطالبی از دیگران در این تایپیک خود داری کنید با تشکر هانی 1459
Moderator
Moderator
نمایه کاربر

پست توسط hani1459 »

(وجدان)
1 . (چشم های همه بین)
چشم همه بین به نظر من کاری که بدون خود نمایی و بی هیچ شاهدی انجام میشود از همه ارزشمند تر است . چنین نیست که باید از انجام کار ها پیش چشم دیگرانبه کلی پرهیز کرد "زیرا سزاوار است که کر دار های نیک که اشکار شوند"با این وجود بزرگ ترین صحنه نمایش فضیلت وجدان است. {مارکوس تولیوس سیسرو}

2.( هموار سازی راهی راستین) ا
ن کس که با استواری در راه ارمانی عادلانه گام بر میدارد "عزم راسخش نه با غریو تحسین هموطنانش برای بی عدالتی در هم می شکند "نه با قهر تهدید امیز حاکم خود کامه . {هوراس}

3(کار درست را انجام بده)
اندیشیدن به کار درست و انجام ندادن ان نشانه بز دلی است . {کنفسیوس}

4.(خدا در درون ماست )
وجدان هما نا حضور خدا در انسان است . (امانوئل سوئد نوبورگ}

5. (ندای ارام و اهسته)
گاهی وجدان چونان موجودی مجزا در اذهان ماست که از گناه بر حذر می داردمان"یا مسئولیتمان را به ما یاد اور میشود . هر گاه اشاره های این صدا را نادیده بگیریم "عزت نفسمان - و نیز ارامش درونی همراه با ان -را فدای لذتی گزرا کرده ایم . چنانچه ندای وجدان را همچون قطب نمای اخلاقی قابل اطمینانی بپذیریم " بخت بهتری برای پیشروی در راهی راستین در زندگی مان داریم

6. (جرقه الهی )
ای شراره کوچک اسمانی ای وجدان . {جورج واشنگتن}

7. ( ازمون شخصیت)
معیار سنجش شخصیت راستین انسان کاریست که او اگر می پنداشت هرگز فاش نخواهد شد "میکند {لرد ماکالی}

8. (شرف)
شرف را نمیتوان بدست اورد " تنها نباید ان را از دست داد {ارتور شوپنهاور }

9. (بزرگترین موهبت )
ان که وجدانش را از دست داده هیچ چیز ارزشمندی برا ی از دست دادن ندارد.پس مراقب باشید که وجدانتان را از دست ندهید "و پس از ان مراقب سلا متی تان باشید " و اگر صاحب ان هستید خدا را شکر کنید و ان را پس از وجدان خوب در شما با ارزش تری چیز ها بدانید {ایزاک والتون }

10 .(جانوری وحشی )
اشخاص با شهامت بدون وجدان همانا جانوری وحشی میباشد {رابرت جی اینگر سون}
Moderator
Moderator
نمایه کاربر

پست توسط hani1459 »

( حقیقت گویی)

11.(درست شروع کن)
حتی ناچیز ترین انحراف اولیه از حقیقت بعد ها هزاران بار بیشتر میشود. {ارسطو}

12.(اطمینان پذیری)
این سوگند نیست که باعث میشود حرفی را باور کنیم " بلکه مردی است که سوگند میخورد {آشیل}

13. (گشودگی)
با ملاحظه راست بگو. راست گویی خوب است اما صداقت را باید با توجه ودقت بسیار به کار برد"ودر صورت امکان از کلامی استفاده کرد که هم محترمانه هم با حساسیت باشد . {کنفسیوس حکیم بزرگ چین}

14. (دوا را شیرین کن)
حقیقت را بگو اما مطبوعش کن . {ضرب المثل سانسکریت}

15. (ساده گویی)
زبان حقیقت همیشه ساده و بی پیرایه است . {امیانوس مارسلینوس}

16. (پیمانهای شکسته)
هرگز پیمانی را مشکن"چه ان را با فردی نا درست بسته باشی " چه با فردی درست کار وبا وجدان. هر دو طرف"درست و نادرست باید به پیمان وفادار باشند . {سرودی زرتشتی}

17.(خلوص حقیقت)
حقیت نیز همچون نور افتاب با هیچ تماس بیرونی الوده نمیشود . {جان میلتون}

18 . (وا÷ه های مسموم)
چناچه پا بر ماری بگذاری یا از رویش رد شوی "زهرش میتواند تورا بکشد . اما زهر تهمت زدن به کلی از گونه دیگری است - این زهر وارد گوش کسی میشود اما دیگری را نابود میکند . {سروده ای سانسکریت}

19 . (حقیقت بیگانه است )
هیچ چیزی قدرتمند تر از حقیقت نیست - هیچ چیز بیگانه تر از ان نیست . {ایالات متحده امرکا}

20.(با خودت صادق باش)
لفاظی یعنی سخنی بی فکر "عقیده ای بی دانش " داوری بی سنجش" لفاظی دشمن عواطف راستین و بینش روشن از پزندگی است. صمیمیت"صداقت و بیان ساده ای احساسات همان سنگر ارزشمندی است که باید در پناه ان زندگی کرد .

21. (حقیقت را به من بگو)
چناچه کسی بتواند به من نشان دهد وقانهم کند نادرست می اندیشم یا عمل میکنم با خوشحالی تمام ان را دگر گونه خواهم کرد زیرا من میخواهم حقیقت را بشناسم " حقیقتی که هرگز به هیچ کس اسیب نمیزند . {مارکوس اورلیوس}

از هانی 1459 تقدیم به بچه های سنترال کلابز
ارسال پست

بازگشت به “شعر و ادبيات”