هرتا مولر برنده جایزه ادبی نوبل شد!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه موضوعات فرهنگي و ادبي به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1101
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۸۸, ۷:۴۲ ب.ظ
محل اقامت: خانه همیشه سبزم!!!
سپاس‌های ارسالی: 1410 بار
سپاس‌های دریافتی: 4783 بار
تماس:

هرتا مولر برنده جایزه ادبی نوبل شد!

پست توسط Parsa84 »

هرتا مولر، نویسنده آلمانی، برنده جایزه ادبی نوبل سال 2009 اعلام شده است

خانم مولر که در سال 1953 در رومانی به دنیا آمد به دلیل توصیف های خود از شرایط سخت دوران حکومت نیکلای چائوشسکو شهرت یافته است. تصویر 

آکادمی سوئد که جایزه را به او اعطا کرد از نظم و نثر وی تجلیل کرده است.

خانم مولر در یک خانواده آلمانی تبار در رومانی رشد یافت و مادرش پس از جنگ جهانی دوم توسط نیروهای نظامی شوروی به یک اردوگاه کار اجباری اعزام شد.

خانم مولر به دلیل عدم همکاری با پلیس مخفی حکومت چائوشسکو در در دهه 1970 شغل دولتی (معلمی) خود را از دست داد و سپس در سال 1987 به آلمان مهاجرت کرد.

اولین مجموعه داستان کوتاه او که در سال 1982 به زبان آلمانی انتشار یافت در رومانی سانسور شد.

آثار اولیه خانم مولر برای انتشار به خارج از رومانی قاچاق می شدند، اما او بعدا چندین جایزه ادبی از کشورهای مختلف در اروپا دریافت کرد.

هرتا مولر در سال 2005 کتاب "شاه تعظیم می‌کند و می‌کشد" را درباره اختناق موجود در رومانی منتشر کرد. این کتاب شامل نه مقاله انتقادی علیه حکومت چائوشسکو و تجربیات فردی وی است. این کتاب به بیست زبان دنیا ترجمه شده است.

خانم مولر در آلمان به تدریس در دانشگاه پرداخت و از سال 1997 عضو آکادمی زبان آلمان بوده است.

کتاب "سرزمین گوجه‌های سبز" از دیگر آثار خانم مولر، توسط غلامحسین میرزا صالح به فارسی ترجمه شده و توسط انتشارات مازیار در ایران منتشر شده است.

پتر انگلوند، سخنگوی آکادمی نوبل هنگام اعلام خبر برنده جایزه نوبل ادبی 2009 گفت "او کسی است که واژه ها را با دقت بسیار بر می گزیند."

این عضو آکادمی نوبل ضمن اینکه در سخنان خود، هرتا مولر را یک نویسنده قدرتمند با سبکی عجیب اعلام کرد، پیشنهاد داد خبرنگاران حاضر در جمع، کتاب "امروز می‌خواهم خودم را ملاقات کنم" را بخوانند و ادامه داد "هرتا مولر با نثری شاعرانه و بی غرض، فضای بی‌خانمانی را به تصویر می‌کشد."

به برندگان جایزه ادبی نوبل مبلغ ده میلیون کرون سوئد نیز اهدا می شود. قرار است مراسم اعطا جایزه در استکهلم، پایتخت سوئد، انجام شود.


[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

  شور و عشق و شاديم را از خدايم هديه دارم**** هرچه هستم هرچه باشم چشمه ام پاکم زلالم 
تصویر
Junior Poster
Junior Poster
پست: 153
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ مرداد ۱۳۸۸, ۱۱:۳۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 962 بار
سپاس‌های دریافتی: 363 بار

Re: هرتا مولر برنده جایزه ادبی نوبل شد!

پست توسط hasan_21 »

راستی مگه برندهی جایزه ی نوبل بخش ادبی فرید افروخته نشد؟ :-) :grin:
همراه با اعتقادات ، در عصر ارتباطات [External Link Removed for Guests]
جنبش مبارزه با صهیونیزم ، اومانیسم و فراماسونری (مصاف) [External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1101
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۸۸, ۷:۴۲ ب.ظ
محل اقامت: خانه همیشه سبزم!!!
سپاس‌های ارسالی: 1410 بار
سپاس‌های دریافتی: 4783 بار
تماس:

Re: هرتا مولر برنده جایزه ادبی نوبل شد!

پست توسط Parsa84 »

اختناق، سرکوب و تبعید در آثار برنده جایزه نوبل ادبیات

داوران آکادمی نوبل پنجشنبه هشتم اکتبر جایزه نوبل ادبیات را به هرتا مولر، نویسنده آلمانی زبان برای آثارش که الهام گرفته از زندگی تحت حکومت کمونیستی نیکولای چائوشسکو در رومانیست، اهدا کردند.
 تصویر 

پیش از اعلام نام او، گمان میرفت که آموس اوز، نویسنده اسرائیلی به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات انتخاب شود.

از آثار مشهور هرتا مولر می توان از "سرزمین گوجه های سبز" که به فارسی ترجمه شده است، "پاسپورت"، "قرار ملاقات" و موفق ترین و آخرین داستان او " هرچه از آن من است با خود دارم" نام برد.

قسمتی از " هر آن چه از آن من است با خود دارم " به این شرح است: "آن چنان عمیق و برای مدتی بس طولانی خود را درسکوت بسته ام که هرگز نمی توانم با کلمات خود را باز کنم. تنها هر بار که زبان می گشایم به گونه ای دیگر درسکوت دوباره خود را جای میدهم."

او در "هر آن چه از آن من است با خود دارم" از اختناق، سرکوب و تبعید تحت نظام کمونیستی در رومانی می گوید.

مضامینی که در تمام کتا ب هایش می کاود و الهام گرفته از تجربه های این نویسنده 56 ساله و خانواده اش تحت حکومت نیکولای چائو شسکو، آخرین رهبر حکومت کمونیستی رومانیست که پس از فروپاشی نظام کمونیستی بهمراه همسرش دستگیر و تیرباران شد.

هرتا مولر در دهکده ای در غرب رومانی که ساکنین آن را اقلیت آلمانی زبان تشکیل می دادند بدنیا آمد و تحصیلات دانشگاهی خودش را در رشته ادبیات آلمانی و رومانی به پایان رساند.

او در دانشگاه با گروهی از دانشجویان آلمانی تبار برای آزدای بیان تلاش می کرد .

خانم مولر پس از پایان تحصیلاتش سه سال در یک کارخانه به عنوان مترجم کار می کرد.

در همین دوران بود که از سوی سازمان امنیت و اطلاعات رومانی از او خواسته شد که با این سازمان همکاری کند، اما او این پیشنهاد را رد کرد.

هرتا مولر در مصاحبه با روزنامه آلمانی زبان دی زایت از آزار، بازجوئی و شکنجه بدست ماموران امنیتی رومانی می گوید.

به گفته او: "ازمن خواست که کارت شناسائی ام را به او نشان بدهم و گفت که من در ازای دریافت جوراب و لوازم آرایش با هشت دانشجوی عرب رابطه جنسی برقرار کرده ام و وقتی به او گفتم که حتی یک دانشجوی عرب هم نمی شناسم گفت که اگر بخواهیم می توانیم در دادگاه بیست دانشجوی عرب حاضر کنیم".

خانم مولر می گوید که بیشتر از تهدید به مرگ هتک حرمت و نسبت دادن اعمالی که هرگز مرتکب آن نشده بودم شکنجه اش میداد.

هرتا مولر تحت نظر ماموران امنیتی بود و اجازه ترک کشورش را نداشت ولی در سال 1987 با تفاق همسرش ریچارد واگنر که اوهم نویسنده است به آلمان پناهنده شد .

فرار از اختناق با حسرت از دورانی که بدون آزادی سپری شده است تصویری است که او از غربت ترسیم میکند.

هرتا مولر که به قول خود با چمدانی از خاطرات تلخ به آلمان گریخت می گوید که حتی پس از فروپاشی حکومت کمونیستی در کشورش کسانی که مسوول شکنجه کشتار و زندانی کردن مخالفان بودند بدست عدالت سپرده نشدند و بسیاری از ماموران سازمان امنیتی بعدا به دستگاه اطلاعاتی پیوستند.

او در یکی از مصاحبه های اخیرش گفت، گوئی هر آنچه در رومانی گذشت به ناگهان از اذهان پاک شده است و همه افراد گناهکار مورد عفو قرار گرفته اند.

برنده جایزه نوبل اخرین کتابش را با الهام از داستان دوست شاعرش اسکار پاستیور که سال ها در اردوگاه کاراجباری زندانی بود برشته تحریر در آورد. اسکار پاستیور قبل از انتشار کتاب درگذشت.

مولر از زبان قهرمان داستان که یک جوان هفده ساله است از زندانی می نویسد که کمتر کسی می توانست ازآن جان سالم بدر ببرد ولی اگر زنده میماند مرده متحرکی بیش نبود پیر و درهم شکسته که دیگر نمی توانست پذیرای هیچ گونه ای از عشق باشد.

هرتا مولر می گوید که هرگز نمی تواند زندگی گذشته خود را بدست فراموشی بسپارد و شاید همین خشم او از فراموشی بی عدالتی های رژیم گذشته است که او را بر آن داشته تا او هم چنان حکایت اختناق، ترس و فساد حکومت استبدادی را د ر قالبی نو تکرار کند.


[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

  شور و عشق و شاديم را از خدايم هديه دارم**** هرچه هستم هرچه باشم چشمه ام پاکم زلالم 
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “شعر و ادبيات”