«‌مادر از موضوع‌هاي هميشه مورد توجه شاعران بوده است»

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه موضوعات فرهنگي و ادبي به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران. شهرک اکباتان
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 186 بار

پست توسط ARMIN »

به اعتقاد عبدالعلي دستغيب، يكي از موضوع‌هايي كه در شعر دنيا و ايران همواره مورد توجه بوده، "مادر" است كه در ادبيات جديد ايران هم قطعه‌هاي زيادي در اين زمينه گفته شده است.

دستغيب در گفت‌وگويي با خبرنگار بخش ادب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) عنوان كرد: از آن‌ها كه به سبك اعتدالي (بين كهنه و نو) شعر مي‌گويند، قطعه‌ي «قلب مادر» ايرج ميرزا بسيار شاخص است كه محبت مادري را خيلي خوب نشان مي‌دهد. ديگران هم در اين زمينه كم و بيش شعر گفته‌اند كه از جالب‌ترين قطعه‌هايي كه خوانده‌ام، «نامه به مادر» اثر دكتر علي‌آبادي است: اي نگه‌دار من و سرور من/ اي خداوند من، اي مادر من!؛ كه اين شعر را تحت تاثير نامه مادرش وقتي كه در اروپا درس مي‌خواند، گفت و در مجله «سخن» چاپ شد.

اين منتقد در ادامه به شعرهاي زيادي كه پروين اعتصامي براي مادر گفته است، اشاره كرد و افزود: از نوپردازان كسي كه بيش‌تر اين موضوع را پرورانده، فروغ فرخزاد است. وقتي در جدايي از همسرش، فرزندش نيز از او جدا مي‌شود، شعرهاي زيادي درباره‌ي مادر و محروميت مادر از كودك گفته كه در مجموعه آثارش ديده مي‌شود.

به‌گفته دستغيب، اين موضوع در شعر ديگران هم كم و بيش نمود داشته، مثلا نامه‌ي منظوم نصرت رحماني درباره‌ي خودش و خطاب مادر به فرزند.

او در ادامه متذكر شد: بيش‌تر شعرها و داستان‌هايي كه درباره‌ي مادر سروده يا گفته شده، جنبه‌ي مثبت و عاطفي داشته است و خيلي نمونه‌ي منفي در ادبيات فارسي ندارد. اما در ادبيات اروپايي مثلا «افعي در مشت» بازن - نويسنده فرانسوي - در مخالفت با مادر نوشته شده است. گويا مادر قهرمان داستان بسيار سخت‌گير بوده و او اين‌طور توصيف مي‌كند كه مادر مرا با يك افعي در دست به سمت جامعه فرستاد.

دستغيب در ادبيات داستاني نيز از «طوبي و معناي شب» شهرنوش پارسي‌پور و «خانه‌ي ادريسي‌ها»ي غزاله عليزاده نام برد كه به مفهوم مادر توجه داشته‌اند و تاكيد كرد كه اين موضوع بخصوص در آثار زن‌ها زياد است.

به اعتقاد اين محقق، البته در ادبيات مدرن و پست‌مدرن اين موضوع به اين شكل قابل بحث نيست و بيش‌تر در ادبياتي مي‌توان اين‌گونه صحبت كرد كه به مضمون‌سازي توجه داشته باشد.

او درباره‌ي رنگ مذهبي در نگاه به مادر نيز گفت: مهر و محبت مادري چيزي قديمي است كه رنگ ديني هم داشته است؛ چون اديان احترام به مادر را واجب دانسته‌اند و تاثير آن در مهرورزي به مادر موثر بوده است كه اين موضوع در آثار هم نمود دارد.

[External Link Removed for Guests]
Don't play games with the ones who love you
ارسال پست

بازگشت به “شعر و ادبيات”