شعر و ادبیات

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه موضوعات فرهنگي و ادبي به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 125
تاریخ عضویت: جمعه ۲ فروردین ۱۳۸۷, ۱۰:۴۷ ب.ظ
محل اقامت: پاريس کوچولو
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 45 بار

شعر و ادبیات

پست توسط Pars Man »

ناکسی گربر کسی بالا نشیند فخر نیست
روی دریا کف نشیند قعر دریا گوهر است
دود اگر بالا نشیند کسر شأن شعله نیست
روی چشم ابرو نگیرد گرچه او بالاتر است
من از خار سر دیوار دانستم که ناکس کس نمیگردد از این بالا نشینیها!!!

--------------------------------------------------------------

در این درگه که گه گه که که که که شود ناگه
مشو غره به امروزت که از فردا نه ای آگه

--------------------------------------------------------------

گر به دستت دهد تیغ تیزی روزگار
هرچه میخواهی ببر اما نبر نان کسی

-----**-----**------**------**------**-------**-------
***---***---***---***---***---***---***---***

غروب شد ، خورشید رفت و آفتابگردان به دنبال خورشید میگشت.ناگهان ستاره چشمکی به اوزد.آفتابگردان سرش را پایین انداخت!!گلها هیچ وقت خیانت نمیکنند!!!

--------------------------------------------------------------

4 چیز است که نمیتوان آنها را بازگرداند :
سنگ پس از رها کردن ، حرف پس از گفتن ، موقعیت پس از پایان یافتن ، زمان پس از گذشتن

-------------------------------------------------------------

وقتی با انگشت به طرف کسی اشاره میکنی و اونو مسخره میکنی اگه خوب نگاه کنی میبینی که 3 تا انگشت دیگه به طرف خودته!!!

-------------------------------------------------------------

سر کلاس ریاضی بود که استاد اومد و دو خط موازی کشید. خط پایینی نگاهی به خط بالایی کرد و عاشقش شد ، خط بالایی هم نگاهی به خط پاییی کرد و عاشقش شد.در همین هنگام بود که استاد داد زد :
دو خط مواز هیچ گاه به هم نمیرسند!!!
سبز رنگ شال هر عیاش نیست رنگ هر ولگردو هر اوباش نیست
سبز رنگ پاک معصـومیت است رنگ تــقــوا و خلـوص نیت اســت


یا ابا الصالح المهدی ادرکنی

الهم عجل لولیک الفرج والعافیۀ والنصر و جعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدی

فرمان دادم بعد از مرگم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک بسپارند تا اجزای بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد. «کوروش کبیر»
Novice Poster
Novice Poster
پست: 90
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۸۹, ۷:۱۶ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 65 بار

Re: شعر و ادبیات

پست توسط zazzaz »

بعد از نیما هریک از شاعران در پی این بودند تا نوگرایی نیما را در شعر ادامه دهند پیدایش شعر سپید و موج نو نیز حاصل این نوگرایی بود در ادامه ، سبک جدیدی را ( که جدا از سبک نیما می باشد ) در شعر به نام شعر زلال شهرت یافته است ،معرفی می نماییم:


چنانچه مستحضر هستید ، زمان درازی است اوزان عروضی به نحو یكسان و تكراری و همچنین قالب ها و روشها چه در سبك گذشته ی مرسوم ( غزل ، مثنوی ، رباعی ، قصیده ، دوبیتی ، چهارپاره ... ) و چه در روش نامنظم نیمایی ، به طور مرتّب پیش می روند و پوست اندازی و تغییر قیافه و ساختارشكنی اصولی و اساسی در این خصوص صورت نگرفته است و از یك سو هم ساختار های بدون دیوار و نظمهایی در نهایت بی نظمی به نام شعر سپید و نثرواره از رِیل و مدار خارج می شوند. لذا بر خود وظیفه دانستم كه قالبی تازه با اصول و تعریفی علمی در عالم شعر داشته باشم تا كلیدی باشد بر آنهایی كه دلشان می خواهد كمی از آسوده خواهی و بی حالی بیرون جسته و جوهره ی احساس و پیامشان را در نظم و قالبی جدید نیز بطور استادانه به عرصه ی ظهور و عمل برسانند.

بنابر این با نهایت احترام و ادب و ضمن كسب اجازه از پیشكسوتان و اساتید معزّز ادبیّات ، در زیر سایه ی عنایت خدا ، این قالب را با نام خاص خود و با تعریفات علمی و توضیحات مفصّل فنونش ، به خدمت بزرگواران و اهل دل و شاعران عزیز تقدیم می دارم .

قالبی كه جدیدا ً با نام ( زلال ) به صف قالبهای تعریف شده ی علمی ( غزل – مثنوی – رباعی - ... ) اضافه می شود ، كاملا ً علمی و تخصصی است ، لذا عزیزانی كه در قالب غزل و روش نیمایی استاد هستند می توانند در این قالب جدید نیز موفّق باشند .

همچنین عزیزانی هم كه در شعر سپید و آزاد مهارت دارند در نوع دیگر این قالب ( كه تعریف و توضیح داده شده است ) پیروز خواهند شد .

در این قالب شاعرانی خواهند توانست بدرخشند كه در موسیقی شعر و اوزان عروضی و علم هجا و قافیه مسلّط باشند . بنابراین به خاطر داشته باشید كه این قالب جدید ، ساختمانی است نوین و بی نظیر و تك و با استخوان بندی و نظمی پیشرفته تر كه ظهورش را بر علاقمندان فن شعر تبریك عرض می كنم.

لازم به توجّه و یاد آوری است كه اینجانب هیچ قالبی را در شعر فارسی ، تمام شده نمی دانم و هر قالب و سلیقه و روشی ، از غزل و مثنوی و رباعی و... گرفته تا نیمائی و سپهری و سپید و آزاد و... ، همه محترمند . لیكن ظهور ‌« زلال » به مثابه ی افزایش تنوّع می باشد .

توصیه :

از چهل روز پیش كه آگهی و اطلاع رسانی ظهور زلال در سایت های ادبی شروع شده بود ، بسیاری از عزیزان كنجكاوانه در انتظار بسر می بردند و اینجانب حقیر را با ابراز محبّت ، شرمنده ی ادبشان می كردند . خدا را شكر كه در سلامت ماندیم و دوران تكامل زلال به سر رسید ، من امروز دوّم بهمن ماه سال یكهزار و سیصد و هشتاد و هشت هجری شمسی ،این نوزاد تازه تولّد یافته را به یاری خدای عالم و عالمیان و در سایه دعای شما عزیزان ، در صحّت تمام به آغوش گرم جهان ادبیّات تحویل دادم .می بینید كه اعضایش صحیح و سالم است ولی تربیت كاملش در دست من نیست. اگر دست و رویش كمی كثیف به نظر آید مرا ببخشید . حتما سلیقه ام بدون اشكال نیست . و ایرادهای زیادی در توضیح رفتار دارم ، بنابر این ، بعنوان عضو كوچكی از اهل قلم ، خاشعانه و عاجزانه دست تمنّا بر پیشگاه شریف دانشمندان و اساتید و دوستان معزّز دراز می كنم و رخصت و یاری می طلبم كه این ثمره را از بروز هرگونه جراحت احتمالی و عواقب ناشی از بی سلیقه گی و نادانی خادم حقیرشان در امان نگهدارند .

این نوزاد نوپا تا بزرگ شود و راه برود در كوچه های خطرناكی به زمین خواهد خورد . اگر قرار باشد هركسی لگدی بیرحمانه برایش بزند ، نفسی زنده نمی ماند . پس در این خصوص ، دستگیری و همّت بزرگواران كارساز خواهد بود .

همچنین با عنایت بر اینكه استمرار رسالت شاعری در زمان حسّاسی قرار گرفته است ، خواهشمندم از داخل كردن امواج گِــل آلود سیاسی پرهیز نموده و در صورت مشاهده ی زخم حاصل از بی سلیقه گی ها و كم دانی ها و برداشتهای شتابزده و سوء استفاده ، تنها به درمان و اصلاحش فكر بفرمایید ! و حوصله به خرج دهید !

ضمناً از دوستان بزرگوار استدعا دارم كه برای نوشتن زلال عجله نكنند ، تعاریف و بررسی ها را چندین بار به دقت مطالعه نموده سپس اقدام بر آفرینش انواع زلال فرمایند . لازم به یاد آوری است كه اینجانب زلال هایم را تا مدّتی در سایت ها توأم با تشریح و بررسی ، ارسال و پست خواهم كرد تا برای یادگیری بهتر و سریع دوستان ، كمكی كرده باشم . اینجانب ، كسی نیستم جز منشی و نوكر در آستانه ی حواله كننده و بدون منّت ، خاك پای همه ی شما عزیزان . باری در زیر سایه ی آفریدگار مهربان ، از شما نیز یاری می طلبم و آرزوی موفّقیّت برای همدیگر دارم .

با سپاس فراوان

خادم اهل قلم

مهندس ابوالفضل عظیمی بیلوردی ( دادا ) - ایران

دوم بهمن ماه سال یكهزارو سیصدو هشتاد و هشت هجری شمسی

منبع: [External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “شعر و ادبيات”