بخت های اصلی نوبل ادبیات را بشناسید

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه موضوعات فرهنگي و ادبي به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۸, ۱۰:۵۳ ب.ظ
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

بخت های اصلی نوبل ادبیات را بشناسید

پست توسط FARSHAD.ADL »

با نزدیک شدن زمان اعلام برنده جایزه نوبل ادبیات بازار گمانه‌زنی در مورد برنده مهم‌ترین جایزه ادبی جهان داغ شده است.   گزارش خبرآنلاین، تا این لحظه بخت آدونیس، شاعر منتقد اهل سوریه برای بردن نویل ادبیات از همه بیشتر و یک به چهار تخمین زده شده است.  
آدونیس امسال جایزه گوته را برد و در طی سالیان تاثیری عمیق بر شعر دنیای عرب گذاشته است. این شاعر 81 ساله که بیانیه جایزه گوته او را «مهم‌ترین شاعرعرب دوران ما» خواند چند سالی است که یکی از بخت‌های نوبل ادبیات است وامسال بخت او بیش از سال‌های قبل است.   درحالی است که آدونیس یک رغیب جدی 80 ساله دیگر هم دارد، توماس ترانسترومر، شاعر سوئدی. بخت این شاعر دو به 9 تخمین زده شده است.  
هرچندبازار گمانه‌زنی بسیار داغ است و هر سال چنین بوده اما این گمانه‌زنی بیشتر یک تفریح است. سال پیش گمانه‌زنی‌ها ترانسترومر را برنده می‌دانست اما 18 عضو آکادمی نوبل جایزه را به ماریو بارگاس یوسا نویسنده اهل پرودادند. شاید امسال ترانسترومر جبران مافات کند و برنده شود.  
   پینچن، نویسنده گوشه‌گیر آمریکایی بخت سوم نوبل ادبیات امسال است. شانس اویک به ده تخمین زده شده، او چند رغیب جدی دارد؛ آسیه جبار بانوی رمان‌نویس الجزایری با شانس یک به 12، کو اون، شاعر اهل کره با شانس یک به چهارده،لِس موری، شاعر استرالیایی با شانس یک به 16 و هاروکی موراکامی، نویسنده محبوب ژاپنی با شانس یک به 16.  

   ادیبی که بیش از دیگران بخت بردن جایزه امسال را دارند سه نام جدیدتکمیل می‌کند: پیتر ناداس، نویسنده مجارستانی با شانس یک به 12، راجندرابندری، شاعر نپالی با شانس یک به 20 و کِی ساتچیداناندان، شاعر اهل هند باشانس یک به 20.  
میرچا کارتارسکو، نویسنده رمانیایی هم با شانس یک به 20 دیگر بخت جدید امسال است که در رتبه یازدهم قرار گرفته.      نام‌های جدید مثل کارتارسکو، بندری و ساتچیداناندان نشان می‌دهدممکن است اخباری از آکادمی به بیرون درز کرده باشد و اعضای آکادمی پس از برخورد با آثار این نویسندگان تصمیم گرفته‌اند آثار آنها را ارزیابی کنند.  
جانبَن‌ویل، نویسنده ایرلندی با بردن جایزه فرانس کافکا در ماه مه به یکی ازشانس‌های نوبل ادبیات بدل شده. شانس او یک به 25 تخمین زده شده است.برندگان جایزه کافکا اغلب در سال‌های بعد برنده جایزه نوبل شده‌اند.بن‌ویل زمان بردن جایزه کافکا گفته بود: «یک لحظه صبر کنید، تلفن زنگ می‌خورد، احتمالا از آکادمی نوبل در استکهلم است!»  
ای.اس.بیات از بالاترین بخت در میان نویسندگان اهل بریتانیا برخوردار است، شانس او یک به 33 است و بالاتر از یان مک‌ایون با شانس یک به 40 قرار گرفته است. کم بودن شانس نویسندگان اهل بریتانیا و آمریکا باز هم نشان می‌دهد که هوراس انگدال و دیگر اعضای آکادمی نوبل همچنان معتقدند نویسندگان این دوکشور «جاهل» هستند.  
با این حال فیلیپ راث، کورمک مکارتی، دن دلیلو و جویس کرول اوتس همگی نویسندگان انگلیسی زبان هستند و بخت آنها یک به 25 است.  
یک مسئله جالب حضور باب دیلن، خواننده و ترانه‌سرای مشهور در فهرست بخت‌های نوبل است، هرچند شانس او یک به 100 تخمین زده شده.  
آکادمی نوبل اعلام کرده است برنده جایزه نوبل ادبیات در یکی از سه‌شنبه‌های ماه اکتبر اعلام می‌شود.  
[External Link Removed for Guests] / 27 سپتامبر / ترجمه: حسین عیدی‌زاده 
ارسال پست

بازگشت به “شعر و ادبيات”