صفحه 1 از 1

فشار خون

ارسال شده: چهار شنبه 13 مرداد 1395, 3:06 pm
توسط venusviari
فشارخون به طور معمول باید بین 80 تا 120 میلیمتر جیوه باشد تا هیچ خطری افراد را تهدید نکند اما خطر آنجا آغاز می شود که میزان فشارخون از میزان 120 میلی متر جیوه بیشتر یا از 80 میلی متر جیوه کمتر می شود.اگر فشارخون افزایش پیدا کند، خون با فشاره بالا به دیواره های سرخرگ وارد می شود. این بیماری هیچ علامت خاصی ندارد اما به صورت دوره ای ظاهر می شود.
همانطور که گفته شد، فشارخون باید متناسب بین 80 و 120 میلی متر باشد و گاهی نیز ممکن است از این مقدار کمتر شود که موجب وارد شدن صدمات جبران ناپذیر به بیماران می شود. به همین دلیل است که به فشار خون قاتل خاموش نیز گفته می شود. زیرا علامت آن مشخص نیست و به صورت یکباره و کاملاً خطرناک ظاهر می شود. تا زمانی که معاینات لازم انجام نشود، فرد نمی تواند به علت ناراحتی های خود و بالا یا پایین بودن فشارخون خود پی ببرد.
تصویر
لازم به ذکر است که در طی روز مدام فشارخون تغییر می کند. برای مثال زمانی که فعالیت بدن بیشتر شود، فشارخون نیز بالا می رود. در حالی که در زمان استراحت، فشارخون افت می کند. افرادی که به عارضه فشارخون مبتلا هستند، در حالت عادی نیز فشارخون آنها بیشتر یا کمتر از حد نرمال است. فشارخون در همه افراد به یک شکل نیست و گاهی ممکن است فشارخون در یک نفر به 130 میلی متر جیوه نیز برسد. با این وجود هیچ علامت غیرطبیعی در بیمار مشاهده نمی شود.
زمانی که فشارخون بالا می رود، فرد در معرض ابتلا به ایست قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلب و یا بیماری های مزمن کلیه قرار می گیرد. زیرا خون با فشار وارد این نواحی و به ویژه مغز می شود و تاثیرات مخربی بر مغز دارد. در عین حال به همان اندازه فشارخون پایین نیز موجب نرسیدن خون به برخی قسمت های بدن از جمله مغز می شود. در این صورت علائمی از قبیل تاری دید، احساس سبکی سر، سرگیجه، تپش قلب در هنگام بلند شدن از زمین، پوست سرد، نداشتن تعادل و تعریق بروز می کند. در این نوشتار به بررسی عناوین زیر می پردازیم:
فشارخون بالا
بارداری و فشارخون
فشار خون پایین
درمان فشارخون بالا
درمان فشارخون پایین

فشارخون بالا
فشارخون بالا به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود که هر یک ویژگی های خود را دارند و به دلایل متفاوتی رخ می دهند که در زیر به آنها می پردازیم.
پرفشاری اولیه
پرفشاری اولیه شایع ترین نوع فشارخون بالا است که در 90 درصد بیماران دیده شده است. این نوع پرفشاری بیشتر در افراد میانسال و افراد با سنین بالا وجود دارد. دلیل خاصی برای آن وجود ندارد. اما محققان بر این نظرند که بیماری های عصبی، سابقه بیماری در خانواده، عوامل محیطی، سبک بد زندگی، افزایش وزن، خوردن غذاهای پرنمک طی سالیان دراز، مصرف سیگار و الکل احتمال ابتلا به پرفشاری خون را افزایش می دهد.
پرفشاری ثانویه
پرفشاری ثانویه به سن و جنسیت ارتباطی ندارد و علامت وجود یک بیماری دیگر در بدن می باشد. به طوری که برخی از بیماری هایی همچون نارسایی کلیه، کم کاری تیروئید، بیماری های غدد، بیماری های قلبی ریوی، بعضی از داروها و ... موجب این فشارخون ثانویه می شود.
تصویر

بارداری و فشارخون
در زنان باردار احتمال بیشتری برای ابتلا به فشارخون وجود دارد. به این عارضه مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی گفته می شود و عموما از نیمه دوم بارداری شروع می شود. در کنار این عارضه، مشکل دفع پروتئین نیز از دیگر مشکلات دوران بارداری است. بنابراین درمان پره اکلامپسی ضرورت پیدا می کند. در صورتی که به آن بی توجهی شود، ممکن است منجر به مرگ مادر و جنین نیز شود. علامت فشارخون بالا در دوران بارداری به خوبی مشخص می شود و این علائم عبارتند از: تورم شدید در اندام و بویژه اندام های تحتانی، سردردهای شدید، تاری دید، گاهی تشنج و اختلال هوشیاری.
فشارخون پایین
بسیاری از افراد به فشارخون پایین مبتلا هستند. این افراد در بیشتر مواقع کسل بوده و گاهی نیز حالت غش به آنها دست می دهد. رساندن این بیماران به بیمارستان و تزریق سرم از وقوع مشکلات و عوارض بعدی جلوگیری می کند. دلیل خاصی برای فشارخون پایین وجود ندارد. اما مهمترین دلیلی که از سوی پژوهشگران عنوان شده، تغذیه نامناسب است. مصرف بیش از حد مواد ترش، خودداری از مصرف قند، شکر و مواد غذایی انرژی زا موجب افت شدید [url=https://www.webgardha.com/479001/فشارخون]فشارخون[/url] می شود. در برخی موارد نیز ابتلا به سرماخوردگی و یا سایر بیماری هایی که موجب ضعف جسمی می شود، فشارخون را تا حد زیادی کاهش میدهد. در صورتی که فشارخون به کمتر از 80 میلی متر جیوه برسد، موجب ضعف و بی حالی بیمار می شود.
فشارخون خانم ها در دروه قاعدگی عموما کاهش می یابد. البته اگر این پایین بودن به حدی باشد که علائم حیاتی را تحت تاثیر قرار دهد و در سطح هوشیاری اختلال ایجاد کند، باید بیمار به بیمارستان مراجعه کند. در غیر اینصورت خطر سنکوب وجود دارد. در مواردی نیز که بر اثر وقوع یک حادثه، بیمار دچار خونریزی زیاد است، علائم ضعف، سرگیجه و یا سیاهی رفتن چشمان فرد، نشان از افت شدید فشار خون می باشد.
در صورتی که به فشارخون پایین به خوبی رسیدگی و توجه نشود، چه بسا موجب سکته نیز شود. برخی بیماری ها از قبیل اسهال و استفراغ نیز باعث کاهش آب بدن، کاهش حجم خون و کاهش فشارخون می شوند. به همین دلیل افرادی که به اسهال و استفراغ شدید مبتلا شده اند، باید مایعات بیشتری مصرف کنند تا دچار افت فشار خون نشوند. همچنین بیماران قلبی عروقی یا ریوی نیز در معرض ابتلا به افت فشار خون هستند.
درمان فشارخون بالا
در بیمارانی که به فشارخون بالا مبتلا هستند، باید مراقبت های ویژه صورت بگیرد. همچنین کنترل فشار خون به صورت مداوم ضرورت پیدا می کند. پیشگیری از شرایطی که موجب بالا رفتن فشار خون می شود، یکی از این موارد است. از جمله در پیش گرفتن رژیم غذایی مناسب، خودداری از مصرف بیش از حد نمک، شیرینی جات و مواد غذایی چرب است. همچنین خودداری از عصبانیت و شرایطی که به تغییر حالات روحی منجر می شود نیز از افزایش فشار خون جلوگیری می کند. در صورتی که به هر دلیلی فشارخون افزایش پیدا کند، باید سریعا به پزشک مراجعه و از خوراندن آب قند به آنها خودداری کرد.
تصویر
درمان فشارخون پایین
به همان اندازه که فشارخون بالا خطرناک است، فشارخون پایین نیز یک تهدید جدی محسوب می شود. برای درمان این عارضه می توان مصرف مواد نمکی را افزایش داد. افراد لاغر بیشتر در معرض افت فشار خون قرار دارند. تقویت و مصرف غذاهایی که به افزایش وزن کمک می کند، ضرورت دارد. مصرف روزانه سبزیجات و میوه و غلات نیز در افزایش فشار خون نقش دارند. افرادی که مدام فشار خون آنها افت می کند توصیه می شود تا مصرف آب در آنها یک لیتر در روز باشد. میوه های حاوی ویتامین ث مانند گریپ فروت، پرتقال، لیمو، سبزیجات سبزبرگ و روغن های گیاهی و دانه های روغنی برای این افراد مفید است.