انواع کامیون

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث خودرو و وسايل نقليه به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, Mohsen1001, RAHVAR, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 3
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹, ۲:۴۳ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

انواع کامیون

پست توسط wbar »

یکی از ماشین‌آلاتی که با داشتن کاربرد زیاد، در جوامع کم‌رنگ دیده می‌شود و اهمیت چندانی برای آن قائل نیستند،کامیون‌ها هستند. تنوع کامیون بسیار زیاد بوده و این در حالی است که در کشورها به‌خصوص در کشور ما ایران از کارکردهای محدود آن استفاده می‌شود. بامطالعه این مقاله با[External Link Removed for Guests] و کاربردهای آن آشنا خواهید شد و دید وسیعی نسبت به آن پیدا می‌کنید.
 [External Link Removed for Guests] جزو ماشین‌آلات سنگینی هستند که عمده کار آن‌ها جابجایی و حمل بارهای سنگین می‌باشد. ازجمله اهمیت ویژه کامیون‌ها این است که به‌عنوان ماشین آتش‌نشانی نیز استفاده می‌شود.
تقسیم‌بندی کامیون‌هاانواع کامیون بر اساس موارد مهم زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:
 1. قدرت
 2. حجم میزان بار حمل شده
 3. نوع چرخ‌ها: چرخ‌ها معمولاً لاستیکی و زنجیری هستند.
 4. اتصال مخزن و تراکتور:  ممکن است شاسی یکپارچه، نیمه تریلر و تمام تریلر باشد.
 5. روش تخلیه: شامل تخلیه از عقب، تخلیه از زیر، تخلیه از پهلو، تخلیه از جلو است.
 6. قابلیت استفاده از شبکه راه‌ها:منظور جاده‌ای و خارج جاده‌ای است.
انواع کامیونکامیون‌ها طبق تقسیم‌بندی که در بالا ذکر شد، دارای انواع گوناگونی هستند. باید به این نکته توجه داشت که این دسته از خودروهای سنگین، عموماً برای رانندگی نیاز به گواهینامه پایه‌یک دارند و رانندگان کامیون حتماً باید این گواهینامه را داشته باشند.همچنین اگر شما علاقه‌مند به شغل راننده کامیون هستید، می‌توانید برای مطالعه بیشتر به مقاله [External Link Removed for Guests] مراجعه کنید.
انواع کامیون بر اساس محور و وزن
 • کامیونت (خاور): این کامیون‌ها کوچک و کمی بزرگتر از وانت بوده و دارای دومحور و شش چرخ هستند که میزان بارگیری آن‌ها تا 3 تن است.
 • تک: این کامیون‌ها با دو محور و شش چرخ که حداکثر مجاز به حمل ۱۰ تن بار هستند.
 • جفت: این کامیون ها معمولاٌ دارای سه محور و ده چرخ هستند .که جفت‌های کمپرسی آن ۶×۴ است ولی باری‌ها اکثراً ۶×۲ بوده و می‌توانند تا ۱۵ تن بار را حمل کنند.
 •  
 • تریلی: در واقع یک نوع از کامیون ها تریلی نام دارد که دارای انواع مختلفی است. تریلی ها وسایل حمل و نقل و حمل بار هستند که برای باربری های سنگین استفاده می‌شود و تا چندین تن توان حمل بار را دارد .
 • هجده چرخ: تریلی‌ها کامیون‌های دو قسمتی هستند یعنی قسمت بارگیر آن‌ها (تریلر) با یک مفصل به کله وصل می‌شود، این دسته از کامیون‌ها برای بارهای حجیم و سنگین و همچنین برای کمپرسی و کفی استفاده می‌شود.
 • کمرشکن: کمرشکن هم زیرمجموعه‌ی تریلی است با این تفاوت که تریلر آن نسبتاً قوی‌تر از تریلی های دیگر است. این کامیون دارای حالتی خاص است که از آن برای ترابری بارهای سنگین‌تر و ماشین‌آلات راه‌سازی استفاده می‌شود.
 • 911: درواقع این کامیون در دسته‌ای بین خاور و تک‌ها قرار می‌گیرد و برگرفته از نام بنز ۹۱۱ است. البته این نوع بیشتر بین راننده‌ها و باربری‌ها مشهور است و نمی‌توان آن را یک دسته جدا به‌حساب آورد.
 • و...
 شرکت جهان پیمان بار برای آشنایی بهتر شما عزیزان مقاله [External Link Removed for Guests] را به شما پیشنهاد می کند تا با خواندن آن علاوه بر آشنایی با کامیون ها، اطلاعات شما در این زمینه  افزایش پیدا کند.
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه وسايل نقليه”