نیرنگ تازه در فروش اقساطی خودرو

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث خودرو و وسايل نقليه به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, Mohsen1001, RAHVAR, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۸۵, ۹:۵۶ ق.ظ
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

نیرنگ تازه در فروش اقساطی خودرو

پست توسط gigi64 »

مدیرکل مبارزه با جرایم خاص و رایانه ای پلیس آگاهی ناجا، با اعلام این که به تازگی شگردی از کلاهبرداری توسط برخی از شرکت ها در کشور تحت عنوان «فروش اقساطی خودرو از طریق قرعه کشی» رواج یافته است، از مردم خواست که فریب نخورند و بلافاصله پلیس را در جریان قرار دهند.

سرهنگ امیدی مدیرکل مبارزه با جرایم خاص و رایانه ای پلیس آگاهی ناجا گفت؛ متأسفانه به تازگی شگردی از کلاهبرداری توسط برخی از شرکت ها در کشور تحت عنوان «فروش اقساطی خودرو از طریق قرعه کشی» رواج یافته است. وی در خصوص نحوه شگرد این نوع کلاهبرداری توضیح داد؛ این نوع شرکت ها از طریق آگهی از داوطلبان می خواهند تا ضمن پرکردن فرم و ارسال مبلغی تحت عنوان هزینه امور اداری در این قرعه کشی شرکت کنند تا با شرایط ویژه ای خودرو به آنها فروخته شود.
سرهنگ امیدی با اعلام این که براساس تحقیقات در 99 درصد موارد، اصلاً قرعه کشی انجام نمی شود، تصریح کرد؛ از آنجا که مبلغ دریافتی برای شرکت در قرعه کشی اندک است بنابراین کسی به پلیس شکایتی نمی کند و مأموران ما نیز بدون طرح شکوائیه ای قادر به رسیدگی موضوع نیستند.

مدیرکل مبارزه با جرایم خاص و رایانه ای ناجا، یکی از برنامه های پلیس آگاهی ناجا را کشف جرم در رسانه ها دانست و در این خصوص به خبرنگار ما گفت؛ براساس این برنامه، آگهی های جراید و روزنامه های کشوری و استانی همه روزه کنترل و مواردی که مورد ظن ما قرار می گیرند، بررسی می شوند. وی با اشاره به اینکه کلاهبرداران نیز با اقدامات پلیس، شگردهای خود را تغییر می دهند، خاطر نشان کرد؛ برخی از کلاهبرداران از درج آگهی در روزنامه ها خودداری کرده و از طریق جذب مخاطبان خاص، آنان را از طریق پست مطلع می کنند.

به گفته سرهنگ امیدی در کلاهبرداری اخیر، از آنجا که پلیس متوجه جرم نمی شود، تنها همکاری مردم با پلیس منجر به دام افتادن این گونه کلاهبرداران می شود بنابراین این همکاری لازم و ضروری به نظر می رسد. به گفته مدیرکل مبارزه با جرایم خاص و رایانه ای آگاهی، از سال 82 تا کنون، پلیس موفق شده تا بیش از 100 شرکت لیزینگ که غیر قانونی فعالیت می کردند را شناسایی و تعطیل کند.

وی در پایان اعلام داشت؛ طی 11 ماهه سال گذشته، 211 پرونده در این خصوص در آگاهی تشکیل شده و از 141 نفر متهمان این پرونده ها، برای 89 تن از آنان قرار قانونی صادر شده است.در این راستا مدیر یکی از نمایندگان مجاز فروش اقساطی خودرو - لیزینگ - در گفت وگو با کارگزاران در پاسخ به این پرسش که چرا شرایط به گونه ای نیست که مردم ترغیب شوند فقط از نمایندگی های مجاز خودروی اقساطی بخرند گفت؛ معمولا نمایندگی های مجاز در مقاطع خاصی از سال اقدام به فروش قسطی خودرو می کنند که آن هم معمولا منوط به پرداخت مبلغی به عنوان پیش پرداخت است و از آنجا که بسیاری از افراد ممکن است در آن مقطع سال از نظر مالی در مضیقه باشند و یا قادر به پرداخت مبلغ پیش پرداخت نباشند از این رو به شرکت های خصوصی لیزینگ خودرو روی می آورند.

وی تصریح کرد؛ در این بین برخی از شرکت های خصوصی از نیاز بازار سوءاستفاده کرده و با درج آگهی های گمراه کننده مردم را به سمت خود جذب کرده و بعد از جذب مشتری اقدام به کلاهبرداری می کنند. وی افزود؛ متاسفانه مردم می پندارند داشتن شماره ثبت برای یک شرکت خصوصی می تواند دلیل محکمی برای قانونی بودن آن شرکت باشد حال آنکه این گونه نیست و بسیاری از شرکت ها با وجود اینکه مجوز ثبت دارند اما اقدام به تخلف می کنند.

وی خاطرنشان کرد؛ مردم برای خرید خودروی قسطی یا باید به نمایندگی های مجاز مراجعه کنند و یا از اعتبار شرکت خصوصی اطمینان صددرصد حاصل کنند که البته در نهایت از هیچ طریق نمی توان از اعتبار شرکت های خصوصی اطمینان کامل حاصل کرد. وی گفت؛ متاسفانه از آنجا که قشر متوسط جامعه حقوقی متوسط دریافت می کنند که کفاف خرید مسکن و ماشین را نمی دهد، بسیاری از این افراد مجبورند که به خریدهای اقساطی روی آورند و برخی از افراد سودجو از این نیاز مردم سوءاستفاده کرده و با روش های خاص اقدام به کلاهبرداری می کنند.

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه وسايل نقليه”