حساسيت يك پونتياك به بستني وانيلي!!!!!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث خودرو و وسايل نقليه به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, Mohsen1001, RAHVAR, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
محل اقامت: ..مازندران..
سپاس‌های دریافتی: 75 بار

حساسيت يك پونتياك به بستني وانيلي!!!!!

پست توسط ghadami2005 »

بخش پونتياک شرکت خودروسازي جنرال موتورز شکايتي را از يک مشتري با اين مضمون دريافت کرد: «اين دومين باري است که برايتان مي نويسم و براي اين که بار قبل پاسخي نداده ايد، گلايه اي ندارم ؛ چراکه موضوع از نظر من نيز احمقانه است! به هر حال ، موضوع اين است که طبق يک رسم قديمي ، خانواده ما عادت دارد هر شب پس از شام به عنوان دسر بستني بخورد. سالهاست که ما پس از شام راي گيري مي کنيم و براساس اکثريت آرائ نوع بستني ، انتخاب و خريداري مي شود. اين را هم بايد بگويم که من بتازگي يک خودروي شورولت پونتياک جديد خريده ام و با خريد اين خودرو، رفت و آمدم به فروشگاه براي تهيه بستني دچار مشکل شده است.
لطفا دقت بفرماييد! هر دفعه که براي خريد بستني وانيلي به مغازه مي روم و به خودرو بازمي گردم ، ماشين روشن نمي شود؛ اما هر بستني ديگري که بخرم ، چنين مشکلي نخواهم داشت. خواهش مي کنم درک کنيد که اين مساله براي من بسيار جدي و دردسرآفرين است و من هرگز قصد شوخي با شما را ندارم. مي خواهم بپرسم چطور مي شود پونتياک من وقتي بستني وانيلي مي خرم ، روشن نمي شود؛ اما با هر بستني ديگري راحت استارت مي خورد؟
مدير شرکت به نامه دريافتي از اين مشتري عجيب ، با شک و ترديد برخورد کرد؛ اما از روي وظيفه و تعهد، يک مهندس را مامور بررسي مساله کرد. مهندس خبره شرکت ، شب هنگام پس از شام با مشتري قرار گذاشت. آن دو به اتفاق به بستني فروشي رفتند. آن شب نوبت بستني وانيلي بود. پس از خريد بستني ، همان طور که در نامه شرح داده شد، ماشين روشن نشد!مهندس جوان و جوياي راه حل ، 3 شب پياپي ديگر نيز با صاحب خودرو وعده کرد. يک شب نوبت بستني شکلاتي بود، ماشين روشن شد. شب بعد بستني توت فرنگي و خودرو براحتي استارت خورد. شب سوم دوباره نوبت بستني وانيلي شد و باز ماشين روشن نشد!
نماينده شرکت به جاي اين که به فکر يافتن دليل حساسيت داشتن خودرو به بستني وانيلي باشد، تلاش کرد با موضوع منطقي و متفکرانه برخورد کند. او مشاهداتي را از لحظه ترک منزل مشتري تا خريدن بستني و بازگشت به ماشين و استارت زدن براي انواع بستني ثبت کرد. اين مشاهده و ثبت اتفاق ها و مدت زمان آنها، نکته جالبي را به او نشان داد: بستني وانيلي پرطرفدار و پرفروش است و نزديک در مغازه در قفسه ها چيده مي شود؛ اما ديگر بستني ها داخل مغازه و دورتر از در قرار مي گيرند. پس مدت زمان خروج از خودرو تا خريد بستني و برگشتن و استارت زدن براي بستني وانيلي کمتر از ديگر بستني هاست.
اين مدت زمان مهندس را به تحليل علمي موضوع راهنمايي کرد و او دريافت پديده اي به نام قفل بخار(Vapor Lock) باعث بروز اين مشکل مي شود. روشن شدن خيلي زود خودرو پس از خاموش شدن ، به دليل تراکم بخار در موتور و پيستون ها مساله اصلي شرکت ، پونتياک و مشتري بود.
يک اتفاق نادر براي يک مشتري و پيام بظاهر احمقانه او مي تواند روشنگر مسير بهترين و زبده ترين مهندسان جنرال موتورز باشد. مثال ساده اي که نقل شد، تاکيد بر اين موضوع دارد که مشتري بهترين راهنما و کمک ما در بهتر شدن محصول و خدمات بنگاه ماست. اگر در پي نوآوري هستيم ، بايد به طور جدي سازوکار «خوب گوش دادن» و «شنيدن» صداي مشتري را طراحي کنيم.

منبع: جام جم

بازگشت به “متفرقه وسايل نقليه”