آقايان چشم ديدن رانندگي يك خانم را ندارند !!!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث خودرو و وسايل نقليه به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, Mohsen1001, RAHVAR, شوراي نظارت

Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۳ اسفند ۱۳۸۴, ۲:۱۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

آقايان چشم ديدن رانندگي يك خانم را ندارند !!!

پست توسط Mohsen1001 »

 تصویر 

فاطمه رجبي تنها زن راننده كاميون در ايران است كه تمام خطرات اين شغل را به جان خريده تا تنها انحصار مردانه رانندگي ترانزيت در ايران را بشكند.
او به همراه همسرش هفت سال است كه در جاده هاي داخلي و خارجي به حمل بار مشغول است.


به گفته خودش رانندگي در جاده ها، سفر كردن و علاقه به همسرش كه راننده است مهم ترين عواملي بود كه باعث شد او نيز راننده كاميون شود. فاطمه رجبي مهمان «گپ آخر» امروز است تا از خاطرات و تجربياتش برايمان بگويد.

خانم رجبي! چند سال داريد؟

بين 40 تا 50 سال.

چند سال است كه راننده تريلي هستيد؟

حدود شش سال.

چرا ماشين سنگين را براي رانندگي و كار انتخاب كرديد؟

به رانندگي و سفر در جاده علاقه زيادي داشتم و به همين دليل به رانندگي با كاميون علاقه مند بودم.

البته با توجه به اين كه همسرم حدود 30 سال است كه در اين شغل فعاليت مي كند و من در طول اين مدت از او دور بودم تصميم گرفتم براي كم كردن اين فاصله وارد اين كار شوم. در حال حاضر با هم در يك كاميون ولوو رانندگي مي كنيم. البته سه سال پيش تنها رانندگي مي كردم و شوهرم پشت سر من در يك كاميون ديگر بود كه پس از مدتي به دليل نامساعد بودن شرايط مالي زندگي يكي از كاميون ها را فروختيم.

اعضاي خانواده مخالفتي با رانندگي شما نداشتند؟

همسرم به هيچ عنوان مخالف رانندگي من با كاميون نبوده و نيست. البته همسرم هيچ گاه به فكرش هم خطور نمي كرد كه روزي وارد اين شغل بشوم، سرانجام به خواست خدا همت كردم و با علاقه و پافشاري بسيار موفق به گرفتن گواهينامه پايه يك شدم.

همســـــرتان در گــــرفتن گواهينامه پايه يك كمكي به شما كرد؟

البته پس از اين كه شنيد من موفق شدم گواهينامه پايه يك بگيرم خيلي تعجب كرد. او فرصت آموزش رانندگي پايه يك به من را نداشت و يا هروقت از او براي آموزش درخواست كمك مي كردم به بهانه اي شانه خالي مي كرد. سرانجام تصميم جدي گرفتم و پس از چند جلسه تمرين فوت و فن كار را ياد گرفتم، البته از قبل چون در كنار شوهرم بودم و رانندگي او را از نزديك مي ديدم با اين كار كمي آشنا بودم.

براي گرفتن گواهينامه چند بار در آزمون شركت كردي؟

بار اول چون دست پاچه شده بودم قبول نشدم، اما بار دوم سرهنگ راهنمايي و رانندگي پس از پايان امتحان عملي به من گفت تو قبول شدي ولي ما مجاز به پذيرش تو نيستيم چون آقايان اين جا 30 يا 40 بار مي آيند و مي روند و قبول نمي شوند، اگر قرار باشد دفعه دوم امتحان شما را قبول كنيم و گواهينامه بدهيم مي گويند پارتي بازي شده و صداي همه درمي آيد. سرانجام بار هشتم قبولم كردند.
يادم مي آيد هر روز كه براي آزمون به منطقه پايه يك رانندگي مي رفتم حدود 400نفر مرد براي رانندگي در هر روز شركت مي كردند و من تنها زن شركت كننده در آزمون بودم، حتي در كادر اداري راهنمايي و رانندگي نيز كارمند زن حضور نداشت. زمان امتحان هشتم دو نفر سرهنگ كنار دستم بودند و باور اين مساله براي آن ها بسيار مشكل بود كه من در آزمون پايه يك شركت كنم.حتي آن روز رييس آزمون رانندگي پايه يك هم در كنار من نشست و از نزديك رانندگي ام را با تعجب تماشا كرد.
افسران راهنمايي و رانندگي از من مي خواستند كه تندتند دنده بگيرم و در سرازيري ها خيلي به من سخت گرفتند تا شايد از آزمون صرف نظر كرده و پشيمان شوم، اما من سماجت به خرج دادم به حدي كه كف دستم از شدت دنده عوض كردن زخمي شد.

مكانيكي هم بلدي؟

نه! آنچنان سررشته فني ندارم. تا حدي به پنچرگيري و زنجير بستن در يخبندان واردم.

تا حالا تنهايي سفر كرده اي؟

هيچ وقت تنهايي سفر نكرده ام. من و شوهرم هميشه پست سرهم حركت مي كنيم. معمولاً 150 متر جلوتر از شوهرم رانندگي مي كردم. برخي مواقع هم در جاده توقف مي كردم تا شوهرم خودش را به من برساند.

تا به حال تصادف كرده ايد؟

به هيچ وجه تصادف نكرده ام. حتي در طول 23 سالي كه راننده ماشين سواري هم بودم يكبار هم تصادف نكرده ام.

چندبار جريمه شده ايد؟

فقط يكبار، آن هم با ماشين سواري در مسير ويژه طرح ترافيك، چهار هزار تومان جريمه شدم.

البته قصد تخلف نداشتم و واقعاً از طرح ترافيك در مسير اطلاع نداشتم، اين مبلغ اولين و آخرين باري بود كه پرداخت كردم. در هنگام رانندگي با كاميون سنگين هم اصلاً جريمه نشدم البته همسرم در برخي مواقع به دليل سبقت غيرمجاز مجبور به پرداخت جريمه شده است.

در جاده راننده ها برايتان مشكلي ايجاد نمي كنند؟

يكبار در جاده شيراز در حال حركت بودم كه يك دستگاه كاميون در جاده حركت زيگزاگي داشت شوهرم گفت از آن كاميون فاصله و يا سبقت بگيرم، من هم وقتي ديدم جاده باز شد سبقت گرفتم.
در ابتدا آن كاميون به من راه داد اما در ميانه راه وقتي متوجه شد كه زن هستم ماشينم را به سمت خاكي جاده منحرف كرد و شوهرم كه شاهد ماجرا بود عصباني شد، بالاخره چون به كار تسلط داشتم، آن كاميون عصباني را رد كردم.

تا به حال دعوا هم كرده ايد؟

يكبار زماني كه از مرز ايران خارج مي شدم براي انجام امور اداري ترخيص از مرز تركيه در صف كاميون ها ايستاده بودم. كاميون شوهرم نيز چند كيلومتر پايين تر از من بود.براساس نوبت يك كاميون ترك و يك كاميون ايران به ترتيب از مرز ايران خارج مي شدند.

نوبت من كه شد پليس اشاره كرد كه بيايم جلو، ناگهان كاميون كناري من از صف ترك ها از روي لجبازي يا حسادت به تصور اين كه من تنها هستم از من سبقت گرفت. پليس متوجه اين حركت راننده ترك شد و حق را به من داد. از مرز كه بيرون آمديم در امتداد يك جاده باريك بيرون از مرز ناگهان يك كاميون از پشت سرم به سرعت در امتداد من حركت كرد، راه را باز كردم تا رد شود كه متوجه شدم راننده كاميون همان راننده ترك است و به من نيشخند مي زد، او مي خواست به پايين جاده منحرفم كند به طوري كه از كنار آيينه كاميونم رد شد و آينه را شكست، در اين لحظه شوهرم به من رسيد و از مهلكه نجاتم داد. البته دعوا به معناي آن چه در ذهن شماست نداشته ام.

براي يك زن رانندگي در داخل كشور راحت تر است يا خارج از كشور؟

رانندگي در خارج از كشور راحت تر است. در داخل، برخي آقايان چشم ديدن رانندگي يك خانم با اتومبيل سواري را ندارند چه رسد به اين كه يك زن راننده كاميون باشد. در كشورهاي اروپايي مانند آلمان، اتريش، مجارستان و روماني مردم با احترام با من برخورد مي كنند. يادم مي آيد در مرز روماني يكبار پس از بازرسي كاميون، ماموران فكر كردند كه من يك توريست هستم اما وقتي خودم را معرفي كردم آن ها بسيار تعجب كردند. هيبت يك زن ايراني در لباس مكانيكي و كلاه براي آن ها جالب به نظر مي رسيد.

برخي فكر مي كنند، زنان از عوامل اصلي تصادفات هستند، آيا اين تصور درست است؟

در گذشته تصور مي شد زنان در رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي كوتاهي مي كنند اما امروزه شاهد اين هستيم كه زنان با رعايت كامل قوانين راهنمايي و رانندگي حتي بهتر از مردان رانندگي مي كنند و در اين زمينه فكر مي كنم حسادت مردان است كه با اذيت و تمسخر زنان نمي خواهند قبول كنند كه زنان خوب مي رانند.

در ايران چند زن ديگر در اين شغل مشغول به كار هستند؟

شنيده بودم كه يك خانم در سال هاي قبل از انقلاب و كمي در دوران پس از انقلاب در اين بخش فعاليت مي كرده، اما تا جايي كه مي دانم هيچ زن ديگري در حال حاضر به غير از من در اين حوزه فعال نشده است. بسيار افتخار مي كنم كه به عنوان يك زن در اين كار سخت شركت دارم.

شما هم آهنگ هاي قديمي گوش مي دهيد؟

بله! آهنگ هاي قديمي مرا به ياد دوران كودكي و پدر و مادرم مي اندازد.

اگر وزير راه بوديد براي جاده ها چه كاري مي كرديد؟

اگر وزير بودم دستور مي دادم تمام دست انداز و چاله هاي جاده ها را درست مي كردند زيرا در برخي اتوبون ها و بزرگراه ها چاله هايي وجود دارند كه تمام ديفرانسيل و صفحات كامپيوتري ماشين را به هم مي زند. به نظرم سرويس هاي بهداشتي مناسب نيز در جاده ها وجود ندارد كه بايد در جاده ها و پايانه هاي كشور احداث شود
Old Moderator
Old Moderator
پست: 2294
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۵, ۱:۵۶ ب.ظ
محل اقامت: _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_ _
سپاس‌های ارسالی: 403 بار
سپاس‌های دریافتی: 1073 بار
تماس:

پست توسط Ma3ouD »

من پشت چراغ قرمز واستاده بودم .یک دفعه یک صدای ترمز خیلی بلند از کنارم اومد.یک زن بود .یکدفعه فرمون ول کرد شروع کرد به جیغ زدن.بنده خدا ترسیده بود. هول کرده بود :-o
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 73
تاریخ عضویت: جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۸۶, ۸:۰۴ ب.ظ
محل اقامت: navidsilver@mcn.com
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

پست توسط N@AVID »

سلام :

يک بار در سر چهار راه يک ريو نسبتا داغون جلوي بنده ايستاده بود که ناگهان بجاي اين که به جلو حرکت کنه دنده عقب اومد و زد توي سپر ماشين
ما ...
من هم مي دونستم خورده توي سپر پياده نشدم و بهش گفتم اشکالي نداره فقط حرکت کن ديرمون شده .
راه افتاد يک مقدار رفت جلو که يک ماشين پيچيد جلوش و ترمز گرفت ! من هم در فاصله 2 متريش ايستاده بودم که ناگهان دوباره ديدم ماشينش داره ميياد
عقب هرچي با اون بوق شورولتي بوق زديم انگار نه انگار و بعد دوباره صداي تق .....
باور کنيد دوباره زد به من !!! من هم مونده بودم بخندم يا براش گريه کنم !
گرفتم از بقلش رد شدم . بنده خدا مثل گچ سفيد شده بود :-?
من هم گفتم خوب نيست به زن مردم بد و بي راه بگم گفتم گذشت کنيم بره .
ترسيدم بخواد بياد بقل نصف ماشين ما رو داغون کنه ! فقط در رفتم تا ديگه بهم نزنه :grin:
يک روز با تو يک روز بر عليه تو ... روزي که با تو ست مغرور نشو ... روزي که بر عليه توست مايوس نشو
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 113
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۸۶, ۱۱:۱۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 8 بار

پست توسط gordafarin »

من با اينكه هنوز گواهيناممو نگرفتم سال ديگه ميگيرم رانندگيم از خيلي مردا بهتره :grin: واقعا بعضياشون اعصاب خورد كنن ::ss
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 137
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۸۵, ۹:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

پست توسط PASARGAD »

مردا اعصاب خورد کنن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ::ns

يا خانمها که دو دستي فرمون ماشين رو ميگيرن
و فکر مي کنن فرمان ماشين فرار مي کنه.

يکي از ارزوهايي که دارم اينه که خانمها ديگه را نندگي نکنن{ انشاالله}

البته راننده ي خوب هم توشون داريم که خيلي کم اند.
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۸۶, ۶:۴۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

پست توسط SadafG »

در اينکه رانندگي اکثر آقايون بهتر از خانمهاست، شکي نيست ولي اين مسئله يک دليل قابل توجه داره که اونهم اعتماد بنفسشونه که اگه خانمها ترس ذاتيشونو کنار بذارن خيلي مشکلاتشون حل ميشه! همين 1ماه پيش يکي از همين آقايون پر اعتماد بنفس بدون حتي يک نيم نگاه دنده عقب گرفت و کوبيد به ماشين مني که از لحظه ي روشن شدن چراغش دستم رو بوق بود !!! نميخوام از خانمها دفاع کنم چون قبول دارم واقعاً رانندگي بعضيها غير قابل تحمله! :shock:

جناب PASARGAD اينقدرهم که شما ميگيد کم نيستن راننده هاي خوب که اينجوري آرزوي انقراض نسلشون رو داريد :-)
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [External Link Removed for Guests]  
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 113
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۸۶, ۱۱:۱۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 8 بار

پست توسط gordafarin »

من خودم عاشق ريسم ولي هروقت سبقت ميگيرم همه ميكشن كنار اصلا خوشم نمياد از اين كارشون :?
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 423
تاریخ عضویت: شنبه ۹ دی ۱۳۸۵, ۸:۴۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 264 بار

پست توسط M.Schumacher »

من نميدونم چرا راهنمايي رانندگي به خانمها گواهينامه ميده البته از هر 100 نفر خانم يكيشون يك كم رانندگي بلده ::ns
معاونت راهنمايي رانندگي مي بايست يك سري گواهينامه هم مخصوص خانمها صادر كنه كه فقط بتونن با ماشين برن نون بگيرن و بيان خونه. يكي از اقوام ما هفته پيش به رحمت خدا رفت چرا؟ چون توي يكي از اتوبانهاي شهرمون كه اگه بخواي عرض جاده رو اندازه بگيري شايد بيشتر از 16 متره ولي يكي از همين خانمهاي محترمه از اون ور جاده اومد و به ماشين اين آشناي ما زد و هم 4 نفري كه توي ماشين خودشون بودند به رحمت ايزدي پيوستند و هم اين قوم ما. به نظر من كه نبايد خانمها توي جاده رانندگي كنن :x
[HIGHLIGHT=#f2f2f2][FONT=System]It's nice to be important,But it's important to be nice  
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 113
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۸۶, ۱۱:۱۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 8 بار

پست توسط gordafarin »

من اينقدر به رانندگي خودم مطمينم كه حاضرم با هركي بگه تو هرجاده و هر فصلي و....مسابقه بدم ببينيم دست فرمون كي بهتره تعداد تصادفاتي كه منجر به مرگ ميشن در اقايون مقصر بيشتر هست تا خانوم ها ضمن عرض تسليت براي اشناي از دست رفته شما :razz: :razz:
به نظر من رانندگي جاده خيلي اسونتر از رانندگي در شهر هست
اگه يك بار ديگه پشت سر خانوما اينجوري حرف بزنين چاره اي ندارم غير از تيربار بستن همتون :::P
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1118
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۳ آبان ۱۳۸۶, ۳:۵۶ ب.ظ
محل اقامت: ايران....از خزر تا خليج هميشه فارس
سپاس‌های ارسالی: 1224 بار
سپاس‌های دریافتی: 1160 بار
تماس:

پست توسط big-man »

ماشينهاي زيادي پشت چراغ قرمز وايساده بودند که چراغ سبز شد ....اما ماشين جلوي من حرکت نکرد هر چي بوق زديم نرفت که نرفت....ناچار پياده شديم ببينيم چه خبره..ديدم يه خانم پشت فرمونه موبايل دساشه و مضطرب داره حرف مي زنه .گفتم خانم کي فرمايشاتشون تموم مي شه ما بتونيم رد بشيم .گفت به خدا دارم به شوهرم زنگ مي زنم ماشينم حرکت نمي کنه ميگم..... :grin: خلاصه بعد از کلي اصرار خانم پياده شدند من سوار شدم ماشين با يه استارت روشن شد اما حرکت نمي کرد ....دست ترمز و دادم پايين ماشين حرکت کردند....اينم يکي از خاطرات بامزه هنگام رانندگيم بود.

البته در اينکه خانمها رانندگان متبحري هستند شکي نيست اما اونا در هنگام خطر کنترل ماشين براشون غير ممکن ...استثنا هم نداره .
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 24
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۸۶, ۸:۳۲ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

پست توسط gorbemalos »

:???: :???: :???: :???:
مرد هم شد راننده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :???: :???:

اين اقايون عجب اعتماد به نفسي دارن ها نمي گن خوب چون خانوم اقليت هستن نسبت به اونها راندگي شون بيشتر تو چشمه همين
Colonel I
Colonel I
نمایه کاربر
پست: 602
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۶, ۹:۱۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 587 بار
سپاس‌های دریافتی: 777 بار

پست توسط mohayer »

یادمه قبلا مطلبی را خواندم در باره رابطه ضریب هوشی و شیوه رانندگی..
در این گزارش روانشناسی آمده بود کسانی که در راننگی محتاط هستند نسبت به کسانی که به قول امروزی ها "دست فرمان " خوبی دارند از ضریب هوشی بالاتری برخوردارند .

بحث من اصلا هیچ ارتباطی به آقا و یا خانم بودن راننده ندارد. این یک مطلب کلی است .

البته نمی دانم این مطلب تا چه حد صحت دارد... تحقیق با خود شما...
آسوده بر کنار چو پرگار می شدم
دوران چو نقطه عاقبتم در میان گرفت
قفل شده

بازگشت به “متفرقه وسايل نقليه”