کشف 2 ذخیره نیترات و لیتیوم در کشور/ بی نیازی از واردات 2 ما

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 275
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۸۶, ۷:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 557 بار
سپاس‌های دریافتی: 645 بار

کشف 2 ذخیره نیترات و لیتیوم در کشور/ بی نیازی از واردات 2 ما

پست توسط sohraba »

کشف 2 ذخیره نیترات و لیتیوم در کشور/ بی نیازی از واردات 2 ماده صنعتی
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در اکتشافات اخیر خود موفق به کشف اولين ذخيره نيترات كشور در استان کهگیلویه و بویر احمد و لیتیوم در دریاچه قم شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به دنبال انجام عملیات اکتشافی موفق به کشف اولین ذخیره نیترات کشور در منطقه لیراب واقع در استان کهگیلویه و بویر احمد شدند.

حجم این ذخیره 605 هزار تن و عیار آن 8/1 درصد و قرار است به زودی اکتشافات عمقی در این محدوده صورت گرفته و پس از صدور گواهی کشف مرحله بهره‌برداری و تولید نیترات آغاز شود.

نیترات ماده معدنی مهمی است که در حوزه‌های مختلفی از جمله صنعت نفت و گاز، پالایشگاه‌ها، صنایع داروسازی و دستگاه‌های سرمایشی و تهویه مطبوع کاربرد دارد.

کشورهای محدودی چون چین، شیلی و آمریکا دارای ذخایر ماده معدنی نیترات هستند و هم اکنون این ماده از خارج از کشور وارد می‌شود که با بهره‌برداری از ذخیره کشف شده از واردات نیترات بی‌نیاز خواهیم شد.

کشف ذخایر غنی لیتیوم در دریاچه نمک قم نيز از دیگر اکتشافات محققان این سازمان است. این محققان در دریاچه نمک توانستند در 40تا 50نمونه گرفته شده لیتیوم بالای 200گرم در هر تن را به دست آورند.

در دنیا لیتیوم 40گرم در هر تن اقتصادی است و این نشان می‌دهد که ایران در زمینه ماده نادر لیتیوم از مزیت‌های اقتصادی زیادی برخوردار است.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”