استرالیا با وجود مرزهای دریایی گسترده توانست اما ما..

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Fast Poster
Fast Poster
پست: 252
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۲, ۶:۴۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 899 بار

استرالیا با وجود مرزهای دریایی گسترده توانست اما ما..

پست توسط شیرافکن »

دولت استراليا اعلام کرده است که عمليات حفاظت از مرزهاي استراليا براي توقف کشتيهاي حامل پناهجويان غير قانوني درين کشور فوق العاده موثر بوده است.

پيتر داتن وزير مهاجرت استراليا ميگويد که طي يک سال گذشته هيچ کشتي حامل پناهجويان غيرقانوني موفق نشده است که وارد ابهاي استراليا شود. پيتر داتن وزير مهاجرت استراليا ميگويد از اغاز برنامه عمليات حفاظت از مرزهاي استراليا در دسامبر سال 2013 تا اکنون تنها يک کشتي با 157 پناهجوي غيرقانوني توانسته بود که وارد ابهاي استراليا شود که تمامي سرنشينان ان به کمپ پناهجويان در جزيره نارو منتقل شدند. عمليات حفاظت از مرزهاي استراليا برنامه ي بود که ازسوي توني ابوت نخست وزير کنوني استراليا به منظور جلوگيري از ورود پناهجويان غيرقانوني به ابهاي اين کشور روي دست گرفته شد.

بر اساس اين برنامه که رهبري ان را يک جنرال ارشد استراليايي به عهده دارد ،‌کشتيهاي حامل پناهجويان غيرقانوني قبل از ورود به ابهاي استراليا متوقف و دوباره به همان کشوري فرستاده ميشوند که از انجا عازم استراليا شده بودند. اين برنامه يکي از موفق برنامه هاي است که تا اکنون از سوي استراليا براي مبارزه با قاچاقبران انسان روي دست گرفته شده است.

هدف از اين برنامه حفظ جان پناهجويان و جلوگيري از ورود پناهجويان غيرقانوني به استراليا گفته شده است. در استانه دوسالگي اين برنامه ، وزير مهاجرت وسرحدات استراليا گفت که طي دوسال گذشته بارها قاچاقبران انسان تلاش کرده اند که پناهجويان را به صورت غيرقانوني وارد استراليا کنند اما تمامي تلاشهاي انان ناکام بوده است.

به گفته پيتر داتن طي دوسال گذشته دستکم بيست کشتي با 633 پناهجوي غيرقانوني تلاش کرده اند که وارد ابهاي استراليا شود اما نيروهاي دریایی استراليا قبل از ورود اين کشتيها به ابهاي استراليا انان را متوقف و سرنشينان ان را به کشورهاي اصلي شان باز گردانده اند.

به گفته پيتر داتن در تازه ترين مورد ماه گذشته ميلادي يک کشتي با چهل وشش پناهجو که همگي شهروندان ويتنام بودند قبل از ورود به ابهاي استراليا متوقف و دوباره به ويتنام باز گردانده شد. اقاي داتن همچنين گفت که از زمان اغاز برنامه عمليات حفاظت از مرزهاي استراليا هيچ پناهجو در مسير اين کشور جانش را از دست نداده است.
پيتر داتن ميگويد که اين برنامه اکنون به قوت خود باقيست و تا زماني ادامه خواهد داشت که اين کشور مطمئن شود که ديگر مقصدي براي پناهجويان غيرقانوني نخواهد بود.

طي دوازده ماه گذشته که اخرين کشتي حامل پناهجويان توانست وارد ابهاي استراليا شود دستکم هشت کشتي با 235 پناهجوي غيرقانوني قبل از ورود به ابهاي استراليا متوقف ودوباره به همان کشوري فرستاده شده اند که از انجا عازم استراليا شده بود. پيتر داتن گفت جا دارد که از نيروهاي دریایي استراليا که به صورت جدي ومسلکي از مرزهاي ابي استراليا حفاظت ميکنند قدرداني کنم.

وي گفت که حکومت توني ابوت هرگز اجازه نميدهد که يکبار ديگر مانند دوران حاکميت حزب کارگر سيل از پناهجويان غيرقانوني به استر اليا سرازير شوند. به اساس امارها در زمان حکومت جوليا گيلارد که وابسته به حزب کارگر بود دستکم هشتصد کشتي با پنجاه هزار پناهجوي غيرقانوني وارد استراليا شده بودند.

در زمان حکومت جوليا گيلارد شايد بيشترين تعداد پناهجويان غيرقانوني توانستند که وارد ابهاي استراليا شوند. هرچند به تازه گي حزب کارگر استراليا نيز پذيرفته است که سياست توني ابوت در قبال پناهجويان غيرقانوني فوق العاده موفق بوده و اگر حزب وي در انتخابات اينده استراليا پيروز شود،‌از سياست اقاي ابوت در قبال پناهجويان غيرقانوني پيروي خواهد کرد.


دولت استراليا در حالي موفق شده است که دروازه هاي اين کشور را به روي پناهجويان غيرقانوني مسدود کند که امروز مسئله مهاجرت هاي غيرقانوني به يک معضله جدي در سطح بين المللي تبديل شده است. همه روزه سيلي از پناهجويان از کشورهاي نظير افغانستان،‌ سوريه،‌عراق،‌ ليبيا، پاکستان کشورهاي شان را ترک ميکنند و راهي کشورهاي اروپايي ميشوند. با وجودی که هزاران پناهجو در مسير کشورهاي اروپايي طي سالهاي گذشته جانشان را از دست داده اند اما هجوم پناهجويان به سوي اين کشورها همچنان ادامه دارد. در تازه ترين مورد دستکم چهل پناهجو که همگي راهي کشورهاي اروپايي بودند به دليل خفه گي دريک کشتي پر ازدحام جانشان را از دست دادند.
گفته مي‌شود قربانيان در محفظه بسته زير عرشه قايق گير افتاده و خفه شده‌اند. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، حدود 300 نفر از مسافران اين قايق که از مقصد ليبي به قصد اروپا در حرکت بود، نجات يافته‌اند. به گفته سازمان ملل متحد از ابتداي سال جاري ميلادي بيش از 2000 مهاجر در راه رسيدن به اروپا جان خود را از دست داده‌اند. اين مسير به خطرناک‌ترين مسير مهاجرتي دنيا تبديل شده است.سازمان جهاني مهاجرت هم گزارش داده است که اروپا در سال 2015 شاهد بيشترين تعداد مهاجران غيرقانوني خواهد بود که تلاش مي‌کنند از طريق درياي مديترانه وارد اين قاره شوند. تا اواخر سال 2013 استراليا نيزيکي از پر طرفدار ترين مقصد براي پناهجويان بود اما با امدن توني ابوت و اتخاذ سیاست سخت گیرانه در قبال پناهجويان اکنون اين کشور ديگر شاهد سرازير شدن سيل اساي پناهجويان نيست.

طي پانزده سال گذشته سالانه تا پنجاه هزار پنا هجو به صورت غيرقانوني وار استراليا شده اند.

پيش از اين توني ابوت نخست وزير استراليا به کشورهاي اروپايي نيز پيشنهاد کرده بود که اگر ميخواهند از بحران مهاجرتهاي غيرقانوني نجات يابند سیاستي نظير انچه را حکومت استراليا در پیش گرفت عملي کنند.

هرچند اين پيشنهاد ازسوي کشورهاي اروپايي در همان ابتدا رد شد اما به نظر ميرسد کشورهاي اروپايي نيز اکنون براي مهار مهاجرت هاي غيرقانوني راه ديگري در پيش ندارند.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”