بمب ساعتی ازبکستان ؛ آماده انفجار؟!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3536
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4752 بار
سپاس‌های دریافتی: 7046 بار

بمب ساعتی ازبکستان ؛ آماده انفجار؟!

پست توسط bamn »

  با سلام .

از شب گذشته و بعد از اعلام خبر سکته مغزی اسلام کریم اف رئیس جمهور مادام العمر ازبکستان ، اخبار ضد و نقیضی درباره وضعیت سلامت و احتمال فوت وی منتشر می شود . نوع خبر رسانی ها به شکلی است که حتی اگر کریم اف زنده بماند هم به نظر نمی رسد دیگر توان اداره کشور را داشته باشد .

اسلام کریم اف از زمان استقلال ازبکستان از شوروی سابق در سال 1991 رئیس جمهور این کشور بوده و در حال حاضر (اگر هنوز زنده باشد!) 78 سال سن دارد . کریم اف در این مدت طولانی زمامداری شبه دیکتاتوری اش ازبکستان پرجمعیت و متنوع از نظر قومی را که ریشه های افراط گرایی مذهبی هم در آن بسیار قوی می باشد ، بخوبی کنترل کرده و با ثبات نگه داشته است ، در ضمن بین پنج کشور آسیای میانه نزدیک ترین روابط با آمریکا و سردترین روابط با روسیه و سایر چهار کشور آسیای میانه را دارد!

معمولاً دیکتاتورها برای بعد از مرگشان برنامه ریزی درستی ندارند و کشورشان دچار بی ثباتی یا در بهترین حالت دچار ضعف سیاسی و اقتصادی می شود . اما ازبکستان کشوری نیست که بشود آن را با ضعف اداره کرد و باید دید سیستم حکومتی که کریم اف چیده می تواند به سرعت چالش تغییر قدرت را در این کشور پشت سر بگذارد یا خیر؟! رسانه های قرقیزستان که مدعی هستند از همان شب گذشته جنگ قدرت در تاشکند آغاز شده و معاون نخست وزیر ازبکستان که یکی از گزینه های اصلی جانشینی کریم اف محسوب می شود بازداشت شده ، اما خب ، قرقیزها دشمنی و کینه شدیدی نسبت به ازبک ها دارند و حتماً مسائل را بزرگنمایی می کنند ، لیکن بی ثباتی ازبکستان واقعاً یک تهدید جدی برای کل منطقه محسوب می شود و انتقال قدرت نادرست علاوه بر ایجاد درگیری سیاسی بین جناح های رقیب در داخل دولت و حکومت ، زمینه ساز درگیری های قومی بین ازبک ها ، قرقیزها ، تاجیک ها و ... خواهد شد ، مناطق جدایی طلبی مثل قره قالپاقستان (خوارزم ایران قدیم) هم بی کار نخواهند ماند ، و همانطور که گفتم وهابی ها هم در ازبکستان طرفداران فراوانی دارند که از این بی ثباتی نهایت استفاده را خواهند برد .

شاید بی ربط باشد اما درست همین امروز صبح در یک انفجار تروریستی کم سابقه در بیشکک قرقیزستان و در نزدیکی سفارت چین چند نفر کشته و مجروح شدند . انگار واقعاً برنامه هایی برای بی ثبات کردن آسیای میانه وجود دارد!!!
  
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3536
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4752 بار
سپاس‌های دریافتی: 7046 بار

Re: بمب ساعتی ازبکستان ؛ آماده انفجار؟!

پست توسط bamn »

  با سلام دوباره .

بالاخره جمعه خبر درگذشت اسلام کریم اف رسماً از سوی دولت ازبکستان تایید شد و وی قرار است امروز در زادگاهش سمرقند دفن شود . وزیر امور خارجه کشورمان هم در این مراسم حاضر خواهد بود . مقامات ازبکستان در شرایطی هفته گذشته خبر درگذشت رئیس جمهور این کشور را تکذیب کرده بودند که از همان اوسط هفته گذشته شهروندان سمرقند با انتشار تصاویری در فضای مجازی تشان دادند که شهرشان برای مراسم خاکسپاری آماده می شود!!!

حالا باید دید روند انتقال قدرت در ازبکستان به چه شکل طی خواهد شد و باید امیدوار بود که این کشور تبدیل به یک کانون بحرانی دیگر در منطقه نشود . البته برخی کارشناسان شرایط فعلی ازبکستان را با زمان مرگ صفر مراد نیازوف (رئیس جمهور پیشین ترکمنستان) و روی کار آمدن آرام و مسالمت آمیز بردی محمد اف مقایسه می کنند اما باید توجه داشت ترکمستان کشوری بسته ، کم جمعیت و تقریباً تک نژادی است و هیچکدام از ویژگی های قومی و اجتماعی اش قابل مقایسه با ازبکستان نیست .

یکی از تصویر منتشر شده توسط شهروندان سمرقند از روند آماده سازی مکان دفن احتمالی کریم اف :

 
  تصویر  
موقعیت مکانی محل دفن احتمالی کریم اف نسبت به مقبره تیمور لنگ در مرکز شهر سمرقند :

 
  تصویر  
 
 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”