فیدل کاسترو درگذشت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3563
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4757 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

فیدل کاسترو درگذشت

پست توسط bamn »

   کاسترو ، رهبر انقلاب کمونیستی کوبا در سن 90 سالگی درگذشت .

فیدل الخاندرو کاسترو روث متولد 13 اوت 1926 در یک خانواده نسبتاً متمول و زمین دار در شرق کوبا ، پس از آنکه برای تحصیل در رشته حقوق وارد دانشگاه هاوانا شد فعالیت سیاسی خود را آغاز و خیلی زود به یک چهره معروف و رهبر جناح چپ این کشور تبدیل گردید . او ابتدا تلاش کرد یک نیروی چریکی کوبایی را برای سرنگونی دیکتاتوری رافائل تروخیلو در جمهوری دومینیکن به سمت این کشور رهبری کند اما با مخالفت حکومت کوبا نتوانست از کشور خارج شود . در آن زمان حکومت کوبا از یک دموکراسی ظاهری برخوردار بود و با اینکه همه می دانستند زمان امور کشور در پشت پرده در دست فرمانده ارتش فولخنسیو باتیستا است ، کاسترو دست به اقدامی علیه حکومت نزد . باتیستا که طی سال های 1940 تا 1948 رئیس جمهور بود بار دیگر در سال 1952 برای این پست نامزد شد اما نشانه ها حکایت از شکست احتمالی وی داشت بنابراین دست به کودتا زد و پس از مدت کوتاهی با نقض قانون اساسی ، رسماً دیکتاتوری پیشه کرد .

پس از کودتا ، کاسترو سعی کرد انقلابی را بر علیه باتیستا به راه اندازد اما عملاً بسیاری از مردم و احزاب طرف حکومت را گرفتند ، کاسترو دستگیر و زندانی و سپس از کشور تبعید شد . با این وجود او ناامید نشد و زمانی که شنید نارضایتی مردمی در کشورش در حال افزایش است ، یک گروه چریکی کوچک را در مکزیک تشکیل داد و از راه دریا به کوبا بازگشت و نبرد چریکی خونباری را در نواحی جنگلی و کوهستانی شرق این کشور علیه حکومت مرکزی آغاز نمود . یکی از کسانی که در این نبرد اسم و رسمی پیدا کرد ارنستو چگوارا آرژانتینی بود . با آغاز سال 1958 کم کم بیشتر این نواحی (معروف به سیرامائسترا) تحت کنترل انقلابیون قرار گرفت و نیروهای دولتی فقط در شهرهای بزرگ مقاومت می کردند . در این زمان تعدادی از احزاب چپ و میانه رو که پیشتر حاضر به همکاری با کاسترو نشده بودند به او پیوسته و رهبری نظامی وی را پذیرفتند . کاسترو در حالی که شخصاً نبرد برای تصرف مناطق باقی مانده در شرق کشور را بر عهده داشت دو ستون نظامی برای پیشروی به غرب کشور ایجاد کرد که فرماندهی یکی از این ستون ها را چگوارا بر عهده گرفت و ستون دیگر توسط کامیلیو سینفوئگوس رهبری می شد و این دو نفر معروف ترین چهره های انقلاب بعد از کاسترو بودند و با پیشروی به سمت غرب تا پایان سال خودشان را به هاوانا رساندند تا جایی که باتیستا درست چند ساعت بعد از شرکت در جشن شب آغاز سال نو 1959 ، همراه خانواده اش از کشور فرار کرد .

کاسترو با تشکیل یک شورای انقلابی ، تلاش کرد براساس آموزه های کمونیستی نظام کشاورزی و صنعت کوبا را تغییر دهد اما بسیاری از سرمایه داران و لیبرال های کوبا با این اقدامات مخالف بودند ، برخی دستگیر و زندانی شدند و عده دیگری با فرار به آمریکا جنبش های ضد انقلابی قدرتمندی را بخصوص در ایالت فلوریدا تشکیل دادند که حتی در حکومت آمریکا هم نفوذ کردند . با این وجود کاسترو بدنبال دوستی آمریکا بود ، بنابراین هم خودش و هم چگوارا چند بار به آمریکا مسافرت کرده و سعی در جلب نظر این کشور نمودند با این وجود آمریکایی ها اصلاً خوششان نیامده بود که یک انقلاب کمونیستی درست زیر گوششان پیروز شده است و با وجود وعده های اولیه ، عملاً پرچم دشمنی با انقلاب کوبا را بلند کردند ، طبیعتاً دولت انقلابی کوبا هم دست دوستی به سمت شوروی دراز کرد و مسکو هم با کمال میل این دست را فشرد لیکن بجای حمایت واقعی از انقلاب و مردم کوبا ، موشک های هسته ایی خود را به این کشور فرستاد و باعث بروز مهمترین و حساس ترین تنش در طول جنگ سرد (موسوم به بحران موشکی کوبا) شد . با اینکه شوروی موشک هایش را از کوبا خارج کرد ، آمریکا از آن زمان کوبا را تحت شدیدترین و بی سابقه ترین تحریم ها قرار داده که در مورد هیچ کشور دیگری نظیر ندارد . با این وجود و برخلاف تصور آمریکایی ها ، کاسترو طی چند دهه تحریم توانست کشورش را سرپا نگه دارد . با وجود قدیمی بودن بیشتر صنایع و حتی خودروها در کوبا که بیننده را به یاد زندگی در دهه های پنجاه و شصت می اندازد ، کوبا از نظر نظام سلامت و بهداشت بالاترین رده در آمریکای لاتین را دارا بوده و از نظر نظام تحصیل و آموزش جزو بهترین هاست و صنعت کشاورزی را هم که به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شکر و تنباکو جهان ، منبع اصلی درآمد کشورش می باشد ، سرپا نگه داشته است .

فیدل کاسترو دارای رکورد بیشترین تلاش نافرجام برای ترورش در بین سیاستمداران و مشاهیر بزرگ تاریخ است . در طول دهه های شصت تا نود هیچ رئیس جمهوری در آمریکا روی کار نیامده که حداقل یک بار فرامین محرمانه مربوط به ترور وی را امضا نکرده باشد! با این وجود کاسترو بیشتر از همه آنها در مصند قدرت کشورش باقی ماند و با وجود اینکه عملاً تبدیل به دیکتاتور کشورش شد ، با وجود تلاش های فراوان ضد انقلابیون و آمریکا ، هیچ شورش و حرکت اجتماعی مخالفی بر علیه وی در داخل کوبا طی همه این سال ها شکل نگرفت!

معروف ترین تلاش ضد انقلابیون برای سرنگونی کاسترو 17 آوریل 1961 اجرا شد که طی آن یک نیروی 1500 نفری آموزش دیده با همراهی چند نفر از عوامل سیا ، در خلیج کوچکی در جنوب هاوانا پیاده شدند در حالی که جان اف کندی شخصاً در کاخ سفید روی این عملیات نظارت می کرد . اما سرویس های جاسوسی شوروی از این حرکت آگاه شده و آن را به اطلاع کوبا رسانده بودند . نیروهای نظامی کوبا که در کمین انقلابیون بودند بعد از رسیدن آنها به خشکی حمله را آغاز و آنها را به دام انداختند . نبرد ظرف چند ساعت به پایان رسید . 176 نفر از ارتش کوبا و 118 نفر از ضد انقلابیون کشته و بیش از 1200 نفرشان دستگیر شدند و فقط عده کمی توانستند خودشان را به کشتی ها رسانده و فرار کنند . شکست این عملیات به اندازه کافی برای آمریکایی ها تحقیر آمیز بود ، و تحقیر با پیشنهاد کوبایی ها بیشتر شد وقتی گفتند حاضرند در ازای آزادی هر اسیر یک خوک دریافت کنند!!! البته آمریکایی ها با فرستادن تراکتور کوبایی ها را راضی کردند اما نام عملیات خلیج خوکها در تاریخ ماندگار شد .

یکی از اتهاماتی که ضد انقلابیون به فیدل کاسترو نسبت می دهند ، حذف رقبای احتمالی در رهبری انقلاب کوبا یعنی چگوارا و کامیلیو است . کامیلیو چند ماه بعد از پیروزی انقلاب در روز 28 اکتبر 1959 و در حالی که کمتر از 28 سال سن داشت طی یک سانحه مشکوک هوایی کشته شد . کاسترو مرگ وی را فقدانی بزرگ برای ملت و انقلاب کوبا و آن را توطئه ضد انقلاب دانست و چگوارا هم مقاله معروفی در ستایش وی منتشر نمود . چگوارا که اصولاً کوبایی نبود ، مدتی را در پست های مختلف دولت انقلابی از جمله وزیر صنایع سپری کرد اما وی بشدت بر انتشار سریع انقلاب سوسیالیستی در آمریکای لاتین پیش از آنکه امپریالیست ها بتوانند مانع شوند اصرار داشت و بنابراین از کلیه سمت های خود در کوبا استعفا داده و راهی کشورهای دیگر شد و بعد از چند سال رهبری ناموفق عملیات های چریکی مختلف ، در بولیوی بدست نیروهای دولتی دستگیر و فوراً اعدام شد . تا چند دهه بعد از مرگ چگوارا ، ارتش بولیوی حاضر به افشای محل دفن وی نبود تا اینکه در سال 1995 بالاخره محل دفن وی را نشان دادند و دو سال بعد جنازه به کوبا منتقل گردید طی یک مراسم باشکوه در شهر سانتاکلارا (جایی که مهمترین نبرد انقلاب کوبا با رهبری وی رخ داد) دفن گردید . منتقدان کاسترو عقیده دارند وی عمداً با خروج چگوارا از کوبا موافقت کرده و بعد از آن هم پشتیبانی لازم را از عملیت های وی به عمل نیاورده است ، در حالی که چگوارا تا چند هفته قبل از مرگ در بولیوی به نامه نگاری با کاسترو ادامه داد و وی را همواره دوست و برادر خود خطاب می کرد .

البته کوبا بدون چگوارا هم تلاش هایی برای صدور انقلاب خود انجام داد و حتی در چند کشور دست به مداخله نظامی زد که از جمله معروف ترین آنها مداخله نظامی در آنگولا و گرانادا بود اما در نهایت آنچیزی که باعث خروج کوبا از انزوای سیاسی گردید نه انقلاب های مسلحانه و مداخلات نظامی ، بلکه بالا رفتن سطح آگاهی و سواد مردم آمریکای لاتین بود که باعث گرایش آنها به سیاستمداران مستقل و مخالف آمریکا گردید .

کاسترو سال 2006 به علت بیماری موقتاً از قدرت کناره گیری و اداره امور را به برادر کوچکش رائول واگذار کرد و در سال 2008 هم رسماً کناره گیری نمود . با اینکه طی این سال ها بارها شایعه مرگ وی منتشر شده بود اما هر بار خودش یا برادرش این شایعه را تکذیب می کردند ، لیکن این بار دیگر فیدل کاسترو واقعاً درگذشته  
 ! 
 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain II
Captain II
پست: 1848
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱ آذر ۱۳۸۸, ۱۰:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5715 بار

Re: فیدل کاسترو درگذشت

پست توسط iron_man63 »

عشاقِ امریکاییِ فیدل

آوریل سال 1959 وقتی فیدل 33 ساله مانند یک ستاره هنری در نیویورک مورد استقبال قرار گرفت تازه 4 ماه بود که حکومت دیکتاتوری باتیستا را سرنگون کرده و قدرت را در این کشور به دست گرفته بود.

به گزارش مجله تاریخ فرادید، ژانويه 1959 فيدل كاسترو به‎همراه گروهي از مبارزان پارتيزان، موفق شدند تا عليه دیکتاتوری باتيستا، رئيس‎جمهور وقت كوبا انقلاب كنند و وي را از اريكه قدرت به زير بكشد. پس از پيروزي انقلاب، فيدل كاسترو دولت انقلابي سوسياليست را در كوبا پايه‎گذاري كرد. او در آن زمان یکی از نمادهای انقلاب کمونیستی در آمریکای لاتین بود و در جهان به عقاید ضدامریکایی شناخته می‌شد. 
تصویر  
کودکان امریکایی با ریش هایی شبیه فیدل در کنار او در هتل محل اقامتش در نیویورک عکس یادگاری می گیرند

سخنرانی های آتشین و ظاهر قدرتمند و مصمم چریک جوان او را به چهره جذاب برای مطبوعات و رسانه های جهان تبدیل کرده بود برای همین چهار ماه پس از سرنگونی دولت باتیستا وقتی برای شرکت در نشست سازمان ملل عازم نیویورک شد خبرنگاران و روزنامه نگاران خصوصا آنها که گرایش چپ داشتند از این اتفاق استقبال کردند.تصویر

 
فیدل کاسترو و "گریسون کرک" در دانشگاه کلمبیا
 

کاسترو که قهرمان قصه های جنگ های پارتیزانی روزنامه نگاران در امریکای لاتین بود با لباس نظامی سبز رنگ و چکمه و ریش بلند مثل یک بازیگر فیلم های اکشن وارد امریکا شد. بسیاری از مردم کنجکاو و علاقمند، انجمن ها و گروه هایی چپ به گرمی از او استقبال کردند و در طول 11 روزی که در سرزمین دشمن بود مثل ستاره های موسیقی هر جا می رفت جمعیتی برایش دست تکان می دادند و از او می خواستند با آنها عکس یادگاری بگیرد.

گرچه فیدل در جریان این سفر بر مزار جورج واشنگتن حاضر شد و یک تاج گل نیز به احترام او آنجا قرار داد اما رهبران امریکا اصلا از حضور و هیاهو او خوشحال نبودند؛ آیزنهاور رئیس جمهور وقت امریکا قبول نکرد با چریک چپ دیدار کند و معاونش نیکسون را به جای خود فرستاد. او این ملاقات را انجام نداد چون در همان زمان نقشه کودتا علیه فیدل را در سر داشت. نقشه کودتا اما در دولت بعدی و در زمان جان اف کندی عملی شد. در آوريل 1961 يك تيپ از نيرو‎هاي سازمان سيا به‎همراه تعدادي از اتباع كوبايي كه به آمريكا تبعيد شده بودند برای اجرای عملیات کودتا وارد"خلیج خوک ها" شدند اما شکست در این عملیات ضربه سختی به حیثیت امریکا زد؛ نيرو‎هاي نظامي كوبا موفق شدند در طول سه روز نيرو‎هاي سازمان سيا و كوبايي‎‎هاي مورد حمايت آمريكا را كه تعداد آن‎ها بيش از 2500 نفر بود، شكست دهند.  

تصویر


ملاقات فیدل با گویندگان و مجریان رادیو نیویورک
 
فیدل پس از این سفر طرح های عمدتا ضدامپریالیستی خود در کوبا را به اجرا گذاشت و چهره این کشور را به کلی تغییر داد؛ او تمام اموال و دارايي‎‎هاي خارجي در كوبا را ملي اعلام كرد، ماليات بر واردات از آمريكا را افزايش داد و قرارداد‎‎هاي تجاري با اتحاد جماهير شوروي منعقد كرد. در مقابل آيزنهاور، رئيس‎جمهور آمريكا نيز با كاهش سهم واردات شكر از كوبا به آمريكا، مسدود كردن دارايي كوبا در آمريكا، اعمال تحريم‎‎هاي سنگين تجاري و قطع روابط ديپلماتيك با دولت كوبا، اقدامات كاسترو را تلافي كرد. این آغاز تقابلی بود که برای نیم قرن در روابط دو کشور حاکم بود. 

تصویر

فیدل در کانون عکاسان مطبوعاتی نیویورک
 
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[External Link Removed for Guests]
 
Fast Poster
Fast Poster
پست: 259
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵, ۴:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 729 بار
سپاس‌های دریافتی: 631 بار

Re: فیدل کاسترو درگذشت

پست توسط amirali1394 »

متاسفانه فیدل کاسترو در شبکه های اجتماعی امروز بسیار بد نشون داده شده
طوری که تصاویر زیادی از خوشحالی مردم کوبا بعدواز مرگش نشون داده شده
بنظرم بد نبود یه تاپیک گسترده تر در مورد ایشون نوشته میشد
یادمه مارادونا ستاره فوتبال عاشق اون بود
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3563
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4757 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: فیدل کاسترو درگذشت

پست توسط bamn »

amirali1394 نوشته شده:متاسفانه فیدل کاسترو در شبکه های اجتماعی امروز بسیار بد نشون داده شده
طوری که تصاویر زیادی از خوشحالی مردم کوبا بعدواز مرگش نشون داده شده
بنظرم بد نبود یه تاپیک گسترده تر در مورد ایشون نوشته میشد
یادمه مارادونا ستاره فوتبال عاشق اون بود


  تصاویر منتشر شده از خوشحالی ناشی از درگذشت کاسترو به کوبایی های ضد انقلاب مقیم آمریکا و برخی کشورهای اروپایی اختصاص دارد و بنده تصویری که از خود کشور کوبا منتشر شده باشد ندیده ام . کوبایی های ضد انقلاب بویژه در ایالت فلوریدا آمریکا اقلیت پرجمعیت و قدرتمندی هستند که حتی روی نتیجه انتخابات در این ایالت هم تاثیر مستقیم دارند .  
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Fast Poster
Fast Poster
پست: 259
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵, ۴:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 729 بار
سپاس‌های دریافتی: 631 بار

Re: فیدل کاسترو درگذشت

پست توسط amirali1394 »

bamn نوشته شده:
amirali1394 نوشته شده:متاسفانه فیدل کاسترو در شبکه های اجتماعی امروز بسیار بد نشون داده شده
طوری که تصاویر زیادی از خوشحالی مردم کوبا بعدواز مرگش نشون داده شده
بنظرم بد نبود یه تاپیک گسترده تر در مورد ایشون نوشته میشد
یادمه مارادونا ستاره فوتبال عاشق اون بود

  تصاویر منتشر شده از خوشحالی ناشی از درگذشت کاسترو به کوبایی های ضد انقلاب مقیم آمریکا و برخی کشورهای اروپایی اختصاص دارد و بنده تصویری که از خود کشور کوبا منتشر شده باشد ندیده ام . کوبایی های ضد انقلاب بویژه در ایالت فلوریدا آمریکا اقلیت پرجمعیت و قدرتمندی هستند که حتی روی نتیجه انتخابات در این ایالت هم تاثیر مستقیم دارند .  

باسلام
و تشکر بله من هم مطمین هستم تصاویر متعلق به کشور های اروپایی و آمریکا هست
برای همین در خواست یه تاپیک مفصل تر رو کردم
که تصاویر هر دو در اون باشه
جهت مقایسه
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3563
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4757 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: فیدل کاسترو درگذشت

پست توسط bamn »

 تصاویر شادی ضد انقلاب از درگذشت کاسترو :

 
   تصویر

 
 تصویر

 
 تصویر

 
 تصویر

 
 تصویر   


 
  تصاویر غم و اندوه و ادای احترام مردم طرفدار انقلاب کوبا به فیدل کاسترو :

 
   تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر


 
  در فیلم معروف " جی اف کی " الیور استون فرضیه های مختلف در خصوص دست های پشت پرده ترور جان اف کندی را مطرح نمود که یکی از آنها احتمال قتل وی توسط جاسوسان کاسترو بود اما در نهایت استون فرضیه ترور رئیس جمهور آمریکا توسط ضد انقلاب های کوبا را از همه محتمل تر نشان داد . کمی بعد از اکران فیلم ، سیا اسنادی را منتشر ساخت که ادعا می کرد کندی در حال طرح براندازی کاسترو بوده و گروه های ضد انقلاب هم از آن اطلاع داشته اند پس ترور کندی نمی توانسته کار آنها باشد و استون مجبور به عذرخواهی گردید .
 
   
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”