* تاپیک جامع اخبار جدید علمی *

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

اخراج شده
نمایه کاربر
پست: 859
تاریخ عضویت: جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۵, ۱۱:۴۴ ب.ظ
محل اقامت: تهران - پونک
سپاس‌های دریافتی: 24 بار
تماس:

موفقیت تیم‌های ایرانی در لیگ‌های شبیه‌سازی مسابقات جهانی ربوکاپ

پست توسط Nokia N93 »

تیم‌های ایرانی شرکت کننده در لیگ‌های شبیه‌سازی مسابقات ربوکاپ 2006 ‌آلمان با موفقیت در مراحل مقدماتی این رقابت‌ها به مراحل بالاتر صعود کردند.


به گزارش خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بیش از 50 تیم دانشجویی و دانش‌آموزی از ایران جواز حضور در بزرگترین رقابت علمی رباتیک جهان را که از بیست و چهارم تا سی‌ام خردادماه جاری در شهر «برمن» آلمان برگزار می‌شود، کسب کرده‌اند که تعدادی از این تیم‌ها به دلایلی به موفق به حضور در این رقابت‌ها نشده‌اند.


اگرچه ربات‌های فوتبالیست ایرانی شرکت‌کننده در لیگ ربات‌های فوتبالیست کوچک و متوسط نتایج رضایت‌بخشی در مراحل مقدماتی کسب نکرده‌ و موفق به صعود از گروه خود نشده‌اند، تیم‌های شرکت‌کننده در لیگ‌های شبیه‌سازی فوتبال دو بعدی و سه بعدی و شبیه‌سازی امداد، به روال رقابت‌های ربوکاپ سال‌های گذشته، نتایج خوبی را کسب کرده و در رتبه‌های برتر گروه‌های خود قرار دارند.به گزارش خبرنگار «علمی» ایسنا، بر اساس آخرین اطلاعات سایت رسمی مسابقات، در لیگ شبیه سازی فوتبال در پایان راند اول بخش شبیه‌سازی دوبعدی، در گروه اول تیم ربوسینا از دانشگاه بوعلی سینا با 10 بازی و کسب 10 امتیاز و تفاضل گل 11-، بین چهار تیم شرکت کننده رتبه سوم و در گروه سوم تیم مرصاد 2006 از دبیرستان علامه حلی از 5 بازی خود با تفاضل گل 6-‏، 3 امتیاز کسب کرده و در بین 4 تیم شرکت کننده، سوم شده است.


بین 33 تیم راه یافته به بخش شبیه‌سازی سه‌بعدی در پایان راند اول، در گروه اول تیم رضوان از دبیرستان علامه حلی با 7 بازی و کسب 14 امتیاز و تفاضل گل 9، در بین 8 تیم شرکت کننده در رتبه سوم، تیم کاسپین از دانشگاه علم و صنعت با 7 بازی و کسب 10 امتیاز و تفاضل گل 4، در رتبه پنجم و تیم میتراس از دبیرستان فرزانگان تهران با 7 بازی و کسب 6 امتیاز و تفاضل گل 3-، در رتبه ششم جای گرفت.


در همین مرحله در گروه سوم، تیم آریا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر با انجام 6 بازی و کسب 14 امتیاز (تفاضل گل 12)، رتبه دوم و تیم MRL با انجام 6 بازی و کسب امتیاز 13 (تفاضل گل 14)، رتبه سوم را کسب کرد.


همچنین در گروه چهارم از این مرحله، تیم UTUtd از دانشگاه تهران با 5 بازی و کسب 13 امتیاز (تفاضل گل 11) در رتبه اول و تیم آرمان با همین تعداد بازی و کسب 11 امتیاز و تفاضل گل 5، در رتبه دوم قرار گرفت.


بر اساس این گزارش، در پایان راند دوم شبیه سازی سه بعدی در گروه اول تیم آریا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر با انجام 5 بازی، کسب 11 امتیاز و تفاضل گل 13 در میان شش تیم شرکت کننده رتبه اول و تیم کاسپین با 5 بازی، 4 امتیاز و تفاضل گل 3-، رتبه چهارم را کسب کرد.


در همین مرحله و در گروه دوم مسابقات تیم آرمان با انجام 5 بازی و کسب 7 امتیاز و تفاضل گل 1-، در میان شش تیم در رتبه چهارم قرار گرفت.


در گروه سوم نیز تیم MRL و در گروه چهارم تیم‌های میتراس، رضوان و UTUtd حضور دارند که تاکنون بازی انجام نداده‌اند.


به گزارش ایسنا، در بخش ربات‌های امدادگر شبیه‌سازی شده تیم‌های ایرانی بم از دانشگاه اصفهان، Impossibles از دانشگاه صنعتی شریف، کوثر از دانشگاه شهید شمسی‌پور، MRL از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، پرشیا از دانشگاه آزاد اسلامی شیراز، Poseidon از دبیرستان دخترانه فرزانگان تهران، SBCe_Saiour از دانشگاه شهید بهشتی، IUST از CSI_IUST ، S.O.S از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و Incredibles از مجتمع آموزشی تهران حضور یافته و امتیازات بالایی را کسب کرده‌اند.


به گزارش ایسنا، دهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ در چهار بخش روبات‌های فوتبالیست، امداد، جونیور و RoboCup@Home برگزار می‌شود که بخش روبات‌های فوتبالیست شامل لیگ شبیه سازی فوتبال، لیگ روبات‌های کوچک، لیگ روبات‌های متوسط، لیگ روبات‌های چهار پا و لیگ روبات‌های انسان نما است.


بخش امداد نیز شامل دو لیگ روبات‌های امدادگر و شبیه سازی روبات‌های امدادگر است.


علاوه بر مسابقات اصلی روبوکاپ، مسابقات ربوکاپ (جونیور) نیز در سه بخش روبات‌های فوتبالیست، رقصنده و امدادگر برگزار می‌شود که وجه تمایز عمده آن لحاظ محدودیت سنی شرکت‌کنندگان و برخی تفاوت‌ها در قوانین رقابت‌ها می‌باشد.


RoboCup@Home لیگ جدیدی است که از امسال به مسابقات جهانی ربوکاپ افزوده شده و بر کاربردهای ربات‌ها در جهان واقعی و تعامل انسان - ماشین در قالب ربات‌های خودکار متمرکز شده است.به گزارش ایسنا در حاشیه مسابقات بین‌المللی ربوکاپ که معتبرترین مسابقه ربوتیک جهان بوده و در بالاترین سطح برگزار می‌شود، همایش علمی سالانه ربوکاپ نیز برگزار می‌شود که طی آن ضمن ارائه مقالات و نتایج آخرین تحقیقات نشست‌هایی نیز در موضوع رباتیک و هوش مصنوعی و ... با حضور دانشمندان، دانشجویان و محققان شرکت کننده از سراسر جهان برگزار می شود.
تصویر

[External Link Removed for Guests]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 532
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۳ اسفند ۱۳۸۴, ۵:۲۵ ب.ظ
محل اقامت: در همين نزديكي...
سپاس‌های ارسالی: 48 بار
سپاس‌های دریافتی: 189 بار

* تاپیک جامع اخبار جدید علمی *

پست توسط Masoud »

عليرغم نقش محوري دانشمندان هسته يي ايران در طرح علمي بين المللي «سزامي»، نماينده رژيم صهيونيستي در جلسه اخير سزامي تلاشهاي خصمانه يي را براي تعيين ضرب العجل و لغو عضويت ايران در اين طرح صورت داده است.
به گزارش خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، طرح SESAME ( طرح استفاده از تابش سينكروترون براي علوم و كاربردهاي تجربي در خاورميانه) كه از چند سال پيش با نظارت «يونسكو» به تاسيس يك مركز بين المللي تابش «سينكروترون» در خاورميانه مربوط ميشود كه از چند سال قبل با نظارت سازمان يونسكو آغاز شده است.
در اين طرح كه با مشاركت 11 كشور منطقه اجرا ميشود، قرار است يك دستگاه سينكروترون (شتاب دهنده الكترون) مستعمل بهينه سازي شده و براساس آن نخستين شتابدهنده خاورميانه در نزديكي شهر امان - پايتخت اردن - طي چند سال آينده به بهره برداري برسد.
دستگاه سينكترون الكترونها را با سرعت نور به حركت درميآورد كه پرتو نوري كه از آنها ساطع ميشود زمينه بررسي ذرات بنيادي را فراهم ميكند.
از اين پرتو علاوه بر تحقيقات بنيادي در پژوهش هاي كاربردي محيط زيست، شيمي، فيزيك، دارو سازي، زمين شناسي، زيست شناسي، نانومكانيك و حتي در بخش هاي مختلف پزشكي نظير آنژيوگرافي استفاده ميشود.
ايران از جمله كشورهايي است كه علاوه بر نقش عمدهاي كه در شكلگيري «سزامي» داشته و تاكنون مشاركت فعالي در بخشهاي مختلف علمي، فني و آموزشي اين پروژه داشته است، با اين حال عدم عضويت رسمي جمهوري اسلامي ايران در اين طرح كه ماههاست در انتظار تصويب مجلس شوراي اسلامي است، تخصيص اعتبارات لازم براي پرداخت بدهيهاي معوقه ايران در اين طرح و فعاليتهاي اجرايي در اين راستا را با مشكلات و موانعي مواجه كرده است.
دكتر جواد رحيقي، عضو هيات علمي سازمان انرژي اتمي ايران و نماينده ايران در شوراي «سزامي» در گفتوگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: جلسات اعضاي شوراي نمايندگان كشورهاي عضو پروژه «سزامي» هر شش ماه يك بار، برگزار ميشود كه در اين نشستها، كميتههاي آموزش، فني، علمي و خط باريكه به ارائه گزارش فعاليتهاي خود ميپردازند. در جلسه اخير شوراي سزامي، مساله عضويت ايران مجددا مطرح شد كه نماينده رژيم صهيونيستي در شورا خواهان مطرح كردن ضرب العجل براي ايران و لغو عضويت كشورمان شد كه اين مساله با مخالفت برخي اعضا از جمله پاكستان، فلسطين و مصر مواجه شد.
عضو هيات علمي سازمان انرژي اتمي ايران در اين زمينه افزود: از آنجا كه عضويت در هر مجمع علمي بايد با موافقت مجلس صورت گيرد، لايحه عضويت در پروژه سزامي به مجلس ارائه شده كه متاسفانه برخي معتقدند اين پروژه بار مالي براي دولت در پي دارد در حالي كه در طول سه سال گذشته كه ايران به دليل عدم عضويت، سهمي پرداخت نكرده، تنها 240 هزار دلار به اين پروژه بدهكار است كه اين مبلغ بايد از سوي وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري پرداخت شود.
دكتر رحيقي در گفتوگو با ايسنا خاطر نشان كرد: در طول اين مدت با موافقيت اعضاء، كميته آموزش كه از بخشهاي مهم اين پروژه است، به ايران سپرده شده و تاكنون سه نفر از دانشجويان ايراني به عنوان اعضاي فني استخدام شده و در حال نصب شتابدهنده هستند و حدود 10 نفر در آزمايشگاههاي معتبر اروپا براي كسب دانش فني مشغول به كار هستند كه از اندوختههاي علمي كشور به شمار ميروند.
وي اظهار كرد: اين پروژه براي توسعه و بازشتاب علمي و فني كشور مهم بوده و بايد از فرصت پيش آمده بهترين استفاده را برد كه در غير اين صورت از پيشرفتهاي آينده دنيا محروم خواهيم بود و به خاطر اهمال در عضويت اين فرصت را از جوانانمان ميگيريم.
دكتر رحيقي درباره روند احداث مركز سينكروترون سزامي گفت: ساختمان شتابگر «سزامي» تقريبا آماده شده و در پايان سال 2006 شروع به نصب شتابگر ميكنيم .
اين پژوهشگر با اشاره به جنبههاي مفيد استفاده از سنيكروترون، گفت: تابش سنيكروتروني منبع نوري است كه با آن مي توان ساختارهاي در حد اتمي و مولكولي را بررسي كرد كه در موارد بسياري نظير نيمههاديها، ساخت مواد جديد، ساخت دارو در موارد خاص و مطالعات بيولوژيكي كاربرد دارد.
همچنين يادگيري ساخت شتابگر و ورود اين دانش فني كه در چند سال گذشته از برنامههاي وزارت علوم جهت خودكفايي كشور بوده شده از مواردي است كه جهش علمي كشور را در شاخههاي مختلف در پي دارد و در اين صورت با پيشرفت علم و تكنولوژي، شاهد توليد محصول بهتر و شغل بيشتر و در نهايت موفقيت اقتصادي كشور خواهيم بود.
وي با تاكيد بر ضرورت حضور فعال ايران در اين طرح علمي بينالمللي خاطرنشان كرد: بايد با ديد علمي و فني به اين پروژه آن را به پيش برده و با اقتدار ملي و نه با دور شدن و پس كشيدن از صحنه، حضور پژوهشگران كشورمان را در اين عرصه تثبيت كنيم و همانطور كه علم مرز مشخصي ندارد از تمامي امكانات منطقه بهره ببريم.
دكتر رحيقي، در ادامه با بيان فعاليت دانشمندان ايراني براي ساخت نمونه مغناطيسي حلقه انبارش در اين پروژه به ايسنا گفت: در پروژه سزامي مغناطيسهاي بزرگ به عنوان يكي از بخشهاي مطرح است كه با مطالعات صورت گرفته دانشمندان ايراني، توان طراحي و صنايع داخلي توان ساخت آن را دارند و نوآوري اين طرح، افراد نوطلب را به جدل براي همكاري با پروژه طلبيده است.
وي افزود: ساخت هر مغناطيس‏، 200 ميليون تومان هزينه در بر دارد كه در هر سينكروترون 16 عدد از آن مورد نياز بوده و تهيه آن دانش فني پيشرفتهاي را ميطلبد كه اميد است با ساخت و فروش آن به اين پروژه، بدهي كشور را از حق عضويت پرداخت كنيم كه تاكنون عدم عضويت ايران مانع تحقق اين امر شده است.
دكتر رحيقي در پايان با اشاره به ضرورت توجه بيشتر مسوولان و خصوصا رييس جمهور به اين پروژه علمي بينالمللي خاطر نشان كرد: پروژه سزامي در ابتدا به صورت شوراي موقت زير چتر يونسكو بود كه در حال حاضر به صورت يك پروژه علمي مستقل درآمده كه با توجه به تقاضاي كشورهاي عضو به حضور ايران در اين پروژه و تلاش برخي كشورهاي غربي در مانعتراشي در تعاملات علمي بينالمللي دانشمندان ايراني، بايد به بهترين شكل ممكن از اين فرصت استفاده كرده و از اين ابزار علمي چند منظوره نهايت بهره را برد.اگر میخواین اطلاعاتی در مورد اینجور شتاب دهنده ها پیدا کنین یه سری به اینجا بزنین: [External Link Removed for Guests]

خوشحال میشن نظرتون رو بدونم :)
تصویر
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۸۵, ۲:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

تاپیک جامع اخبار جدید علمی

پست توسط DANG3R »

يك عامل ناشناخته سبب بروز اختلال در عملكرد ماهواره‌هاي "يوتلست" شده‌است
شركت فرانسوي "يوتلست" اعلام كرد يك عامل ناشناخته از روز چهارشنبه سبب بروز اختلال در پخش برنامه‌هاي تلويزيوني و راديويي ماهواره‌اي اين شركت شده‌است.

به گزارش سايت اينترنتي "نيوساينتيست، هنوز مشخص نيست كه آيا اين اختلالات اتفاقي رخ داده و يا اينكه عامل ديگري به عمد در كار ماهواره‌هاي اين شركت اختلال ايجاد كرده است.

در پي اين واقعه، بسياري از شبكه‌هاي راديويي و تلويزيوني و همچنين خبرگزاري فرانسه(‪ (AFP‬كه از ماهواره‌هاي "يوتلست" براي پخش برنامه‌هاي خود در اروپا، خاورميانه و شمال‌شرقي آفريقا استفاده مي‌كنند، در زمينه پخش برنامه‌هاي ماهواره‌اي خود دچار مشكل شدند و هم‌اكنون برخي از اين شبكه‌ها براي ادامه فعاليت خود ناگزير فركانسهاي راديويي مورد استفاده خود در اين ماهواره‌ها را تغيير داده‌اند.

به گفته "ترزا هيچنز" محقق مركز اطلاعات دفاعي آمريكا در "واشينگتن دي‌دي"، در گذشته مواردي از ايجاد اختلالات عمدي در عملكرد ماهواره‌ها در نقاط مختلف جهان مشاهده شده‌است اما در مورد ماهواره‌هاي "يوتلست" كشور فرانسه، در ظاهر هيچ انگيزه‌اي براي ايجاد اختلال در عملكرد اين ماهواره‌ها وجود نداشته است.

به گفته كارشناسان، از روشهاي مختلف مي‌توان در عملكرد ماهواره‌ها اختلال ايجاد كرد. عملكرد ماهواره‌هاي ويژه پخش برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني به اين صورت است كه ماهواره، اطلاعات را از ايستگاهي در ك نقطه از زمين دريافت مي‌كند و آن را براي نقاط ديگري از زمين پخش مي‌كند.

يك راه براي ايجاد اختلال در عملكرد اين قبيل ماهواره‌ها پخش سيگنالهايي قوي‌تر از سيگنالهاي ماهواره اصلي، توسط عوامل زميني و يا ماهواره‌هاي ديگر موجود در مدار زمين است. بدين ترتيب گيرنده‌هاي زميني به جاي دريافت سيگنالهاي ماهواره اصلي، سيگنالهاي پارازيت مانند را دريافت مي‌كنند و از دريافت سيگنالهاي اصلي باز مي‌مانند.

روش دوم اين است كه به جاي ايجاد اختلال در ارسال سيگنالها از ماهواره به زمين، در ارسال اطلاعات از زمين براي ماهواره اختلال ايجاد شود. در اين روش سيگنالهاي پارازيت به سوي ماهواره شليك مي‌شوند و ماهواره به جاي آنكه برنامه‌هاي اصلي را از زمين دريافت كرده و براي نقاط مورد نظر پخش كند، اين سيگنالهاي پارازيت را دريافت كرده و همانها را براي اهداف خود در زمين پخش مي‌كند.

باوجود آسيب پذيري ماهواره‌هاي تجاري در اين قبيل موارد، ماهواره‌هاي نظامي براي پيشگيري از اين مشكلات دايما فركانسهاي خود را با الگوهاي سري تغيير مي‌دهند و نيز اطلاعات را به صورت رمزنگاري شده از زمين دريافت و به نقاط مورد نظر ارسال مي‌كنند.

به گفته "ريچارد دالبلو" يكي از مديران شركت "اينتل‌ست جنرال" كه خود از شركتهاي بزرگ ماهواره‌اي جهان محسوب مي‌شود، اين قبيل مشكلات ممكن است در پي بروز اشكال در ايستگاه‌هاي زميني ارسال اطلاعات براي ماهواره‌ها به وقوع بپيوندد و با توجه بدينكه شركت "يوتلست" هنوز عامل بروز اين اختلالات را در ماهواره‌هاي خود شناسايي نكرده‌است، نمي‌توان گفت اين حادثه عمدي بوده‌است.
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۸۵, ۲:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

دوميلياردتومان براي بخش پژوهشي منطقه‌5دانشگاه‌آزاداسلامي اختصاص يافت

پست توسط DANG3R »

رييس شوراي پژوهش منطقه‌پنج دانشگاه‌آزاد اسلامي كشور از اختصاص‌دو ميليارد تومان براي انجام طرح‌هاي پژوهشي اين منطقه خبر داد.

دكتر"مصطفي يوسفي راد " روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: در منطقه پنج، ‪ ۱۵‬واحد دانشگاهي فعال است كه‌اين ميزان اعتبار جوابگوي نيازهاي آنان خواهد بود.

وي گفت: اختصاص اين مبلغ در مقايسه با دانشگاههاي دولتي نيز بالاتراست و نشانگر توجه مسوولان اين دانشگاه به افزايش و ارتقا بخش پژوهش است.

وي افزود: در واحدهاي منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامي بيست هزار متر مربع فضاي آزمايشگاهي با ‪ ۲۸۰‬آزمايشگاه در زمينه‌هاي مختلف داير و همچنين در مجموع اين واحدها‪ ۸۰‬انجمن علمي فعال هستند.

دكتريوسفي‌رادافزود: در مجموع اين واحدها نيز ‪ ۸۰۰‬عضو باشگاه پژوهشگران جوان عضويت دارند كه‌اين‌امرايجاد مركزپارك تحقيقات را براي گسترش‌فعاليتهاي پژوهشي مي‌طلبد.

وي گفت: در واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي اين منطقه در مجموع ‪ ۹۰۰‬عضوهيات علمي و يكصد نفر بورسيه دكترا وجود دارد وپناسيل خوبي را براي انجام طرح هاي پژوهشي كاربردي فراهم كرده است.

وي‌افزود: همه‌واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در شهرهاي مختلف توانايي انجام طرح‌هاي پژوهشي ومشاوره‌به واحدهاي صنعتي، اقتصادي و ساير بخشها را دارند.
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۸۵, ۲:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

يك دبير مدارس آذربايجان غربي موفق به اختراع آنتن دو جهته تلويزيون شد

پست توسط DANG3R »

يك دبير آموزش و پرورش آذربايجان غربي، موفق به اختراع آنتن دو جهته تلويزيون شد.

مسوول روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش آذربايجان غربي روز شنبه به خبرنگار ايرنا گفت: اين آنتن توسط ابوبكر شريف زاده دبير مدارس متوسطه شهرستان مهاباد طراحي و ساخته شده است.

جمشيد پوراسد افزود: اين وسيله پس از ارايه در سازمان ارزشيابي و نوآوريهاي صنعتي و سازمان تحقيقات و مطالعات كشور به عنوان اختراع جديد به ثبت رسيده است.

وي گفت: اين آنتن به راحتي امواج ضعيف و سرگردان را تقويت و توسط مچينگ تعبيه شده در دايپل، تصفيه نموده و تحويل گيرنده مي‌دهد.

پوراسد، با متفاوت خواندن اين آنتن در مقايسه با آنتن‌هاي توليد شده در كشور افزود: اين آنتن پرتابل بوده و در مقابل باد و طوفان كمتر آسيب مي‌بيند.

وي يادآورشد: برنامه‌هاي تلويزيون در مناطق كوهستاني بيشتر از طريق فرستنده باندهاي ‪ UHF‬و ‪ VHF‬پخش مي‌شوند و همواره ساكنان اين مناطق براي دريافت همزمان آنها با مشكل روبه‌رو هستند و آنتن كوهستان هر دو باند را جداگانه تحويل گرفته و توسط دايپل مركزي تحويل گيرنده مي‌دهد.

وي، ارزاني و مقرون به صرفه بودن نسبت ساير آنتن‌ها را از ديگر ويژگي‌هاي آنتن دو جهته ذكر كرد.

وي همچنين گفت: در هشتمين جشنواره جوان خوارزمي گروه هنرجويان هنرستان شهيد چمران مهاباد با طراحي و ساخت دستگاه كارگاه قندريزي به مقام سوم اين جشنواره دست يافتند.

پوراسد افزود: اين گروه مركب از محمد سرخشتي، محمد امين سپهري، فاروق رستمي، متين خضري اقدم و بابك فكور اين دستگاه را كه داراي اتوماسيون كامل چرخه قندريزي است، ساخته‌اند.

وي اظهار كرد: پيشگيري از سرريز شدن شكر، استفاده از موتور برقي و نيوماتيك به‌جاي قطعات هيدروليك، قطع اتوماتيك درب مخزن شكر و تزريق بخار در هنگام رفتن برق، كاهش هزينه توليد با افزايش راندمان و سرعت زمان توليد و حذف چندين كارگر كه در عمليات دستي بايد به كار مشغول شوند، از امتيازات اين دستگاه است.
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۸۵, ۲:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

دويچه‌وله: كاوشگر فضايي ناسا در نزديكي سياره مشتري قرار دارد

پست توسط DANG3R »

پايگاه اينترنتي دويچه‌وله (راديو آلمان) روز شنبه گزارش داد: كاوشگر فضايي ناسا، در نزديكي سياره مشتري قرار دارد.

به گزارش دويچه‌وله، درست يك سال پيش سازمان فضايي ناسا پرسرعت‌ترين سفينه خود را به نام "افق تازه" به فضا پرتاب كرد كه با سرعتي معادل ‪۷۰‬ هزار كيلومتر در ساعت به سوي انتهاي منظومه شمسي در حركت است.

هدف ناسا از پرتاب اين سفينه تحقيق بر روي سياره "پلوتون" از دورترين سيارات منظومه شمسي نسبت به كره زمين است.

طبق محاسبات نجومي سازمان ناسا اين كاوشگر با سرعتي معادل ‪ ۷۰‬هزار كيلومتر در ساعت، ‪ ۱۲‬سال در راه خواهد بود تا به پلوتون برسد.

درحال حاضر و درست يك سال پس از آغاز سفر، سفينه افق تازه به سياره مشتري نزديك شده است، سياره‌اي كه اطلاعات چنداني در مورد آن در دست نيست.

مشتري با چهار قمر، لكه‌هاي قرمز رنگ و حلقه‌اي كه از دور روي آن مشاهد مي‌شود قرن هاست كه مركز توجه ستاره شناسان است و نكته جالب اينجاست كه چند روز پيش سازمان ناسا اعلام كرد كه نيروي جاذبه مشتري سرعت سفينه فضايي "افق تازه" را ‪ ۱۴‬هزار كيلومتر در ساعت افزايش داده است.

اين سفينه اكنون با سرعتي معادل ‪ ۸۴‬هزار كيلومتر در ساعت در حركت است و براساس محاسبات سازمان ناسا، "افق تازه" با اين سرعت سه سال زودتر و در سال ‪ ۲۰۱۵‬ميلادي به پلوتون خواهد رسيد.

البته سازمان ناسا در مورد اينكه اين سفينه چگونه از نيروي جاذبه مشتري خارج خواهد شد تا به سفر خود به سوي پلوتون ادامه دهد، هنوز توضيح روشني نداده است. ناسا اميدوار است بتواند به كمك اين كاوشگر فضايي هنگام عبور از كنار مشتري اطلاعات بيشتري در مورد اتمسفر ناآرام اين سياره چهار قمر، لكه‌هاي قرمز رنگ روي آن و حلقه معروفش كسب كند.

براساس پيش بيني‌ها، تصاويري كه هنگام عبور سفينه و از فاصله نزديك از اين سياره گرفته مي‌شوند، ‪ ۳۰‬بار دقت بيشتري خواهند داشت.

درعين حال ناسا اعلام كرد كه سفر تحقيقاتي اين سفينه درست طبق برنامه پيش مي‌رود.

هزينه اين سفر تحقيقاتي تا سال ‪ ۲۰۱۶‬ميلادي، ‪ ۷۰۰‬ميليون دلار تخمين زده مي‌شود.
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۸۵, ۲:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

استرس مادر در دوران بارداري موجب مشكلات ذهني و رفتاري دركودكان مي‌شود

پست توسط DANG3R »

در دوران بارداري كودك را مستعد ابتلا به بيماري‌هاي ذهني و رفتاري مانند "‪ "ADHD‬مي‌كند.


به گزارش روز شنبه شبكه خبري بي‌بي‌سي، تحقيقات كالج سلطنتي لندن نشان داد استرس بويژه اضطراب ناشي از خشونت همسر بشدت به جنين آسيب مي‌رساند.

دانشمندان دليل اين امر را سطح بالاي هورمون كورتيزول مي‌دانند كه از طريق جفت از مادر به جنين انتقال مي‌يابد.

پروفسور "ويوته گلوور" مجري اين تحقيقات مي‌گويد كورتيزول به ميزان زيادي به مايع امنيوتيك كه جنين را در رحم مادر در بر مي‌گيرد، انتقال مي يابد و كودكاني كه در دوران رشد خود در معرض اين هورمون قرار گرفته‌اند در ‪ ۱۸‬ماهگي از ضريب هوشي ‪ IQ‬كمتري برخوردار مي‌شوند.

اين درحالي است كه همين كودكان احتمالا عصبي‌تر و هراسناك‌تر از كودكان ديگر مي‌شوند.

به گفته گلوور حمايت عاطفي مرد از همسرش دردوران بارداري بطور چشمگيري بر روي رشد آينده كودك تاثير مي‌گذارد.

وي تاكيد كرد اگرچه استرس مادر يك عامل مهم بر روحيات و رشد كودك است اما نبايد تاثيرات ژنتيكي و محيط زندگي پس از تولد را بر كودك ناديده گرفت.

به گفته دانشمندان استرس مادر در دوران بارداري خطر يك سلسله از بيماري‌ها و مشكلات را در كودكان افزايش مي‌دهد به عنوان مثال خطر اختلال "كم توجهي ناشي از بيش فعالي" ‪ ADHD‬را به دوبرابر افرايش مي‌دهد.
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۸۵, ۲:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

كمبود نور خورشيد باعث سستي و تنبلي انسان مي‌شود

پست توسط DANG3R »

كمبود نور خورشيد باعث سستي و تنبلي انسان مي‌شود، مشكلي كه در كشورهايي كه در عرض جغرافيايي بالاتري قرار گرفته‌اند و زمستان طولاني‌تر دارند شايع‌تر است.


به گزارش روز شنبه پايگاه اينترنتي دويچه‌وله (راديو آلمان)، تا به حال دقت كرده‌ايد كه وقتي هوا سرد مي‌شود نوعي سستي و تنبلي سراغ انسان مي‌آيد.

البته مشكل سردي هوا نيست، بلكه علت اين بي‌حوصلگي، كمبود نور خورشيد است.

درآلمان يك درصد افراد در زمستان افسرده مي‌شوند. افسردگي كه به "افسردگي زمستاني" معروف است و دليل آن هم روزهاي كوتاه و تاريكي هستند كه گاهي هفته‌ها طول مي‌كشند.

كمبود نور خورشيد را مي‌توان تا حدي، با تغذيه مناسب جبران كرد و علاوه بر"ويتامين د" كه به كمك نور خورشيد دراستخوان‌ها ساخته مي‌شود، توليد برخي از هورمون‌ها هم مانند "سروتونين" با نور خورشيد در ارتباط است.

سروتونين هورموني است كه ترشح آن موجب احساس آرامش و خوشحالي مي‌شود و يكي از پيش ماده‌هاي اصلي تركيب هورمون سرتونين، "اسيد آمينه ترپتوفان" است.

ترپتوفان يكي از اسيدآمينه‌هاي ضروري است كه در بدن توليد نمي‌شوند و بايد از راه تغذيه تامين شوند، نيازي كه بعد از ‪ ۶۵۴‬سالگي دوبرابر مي‌شود.

ترپتوفان در شير، لبنيات، گوشت گاو و پرندگان، حبوبات و سيب زميني وجود دارد. اين اسيدآمينه در فرآورده‌هاي كاكائو هم يافت مي‌شود.

براي مقابله با افسردگي زمستاني پزشكان توصيه مي‌كنند كه شب قبل از خواب يك ليوان شير بنوشيد وياكمي شكلات بخوريد.البته شبي يك ليوان شيرجايگزين نور خورشيد نمي‌شود و براي جبران اين كمبود، پياده‌روي و تنفس هواي تازه، مصرف ميوه و نوشيدن چاي سبز موثر خواهند بود.
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۸۵, ۲:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

چين "سوخت مايع زيستي" را جايگزين يك چهارم نفت پالايش شده خود مي‌كند

پست توسط DANG3R »

دولت چين اعلام كرد كه قصد دارد يك چهارم نفت پالايش شده خود را با سوخت‌هاي زيستي مايع عوض كند.


خبرگزاري يونايتدپرس به نقل از خبرگزاري چيني شين‌هوا گزارش داد دولت چين برنامه‌اي را اعلام كرده است كه بر اساس آن توليد سوخت‌هاي زيستي مايع را تا حدي توسعه دهد كه تا سال ‪ ۲۰۲۰‬بتواند به اين هدف بلندپروازانه دست يابد.

طبق اين گزارش، يك مقام بلندپايه گفت تحقيق و توسعه اتانول و سوخت "ديزل زيستي" در نواحي روستايي مهمترين عامل در كاهش استفاده از نفت پالايش شده به ميزان ده ميليون تن خواهد بود.

"شي يان‌كوان"، معاون بخش علم، فناوري و آموزش وزارت كشاورزي چين گفت " سوخت‌هاي زيستي، كمبود انرژي كشور را جبران كرده و امنيت انرژي كشور را تضمين خواهد كرد."
چين، بعد از آمريكا و ژاپن، سومين واردكننده بزرگ نفت جهان است. اين كشور در سال ‪ ۲۰۰۶‬حدود ‪ ۳۶/۳۸‬ميليون تن نفت پالايش شده وارد كرد كه اين رقم نسبت به سال ‪ ۱۵/۷ ،۲۰۰۵‬درصد افزايش نشان مي‌دهد. رشد سريع ‪۱۰/۷‬ درصدي اقتصاد اين كشور، وارد كردن نفت بيشتر را براي آن الزامي مي‌سازد.

"شي" گفت صنعت سوخت‌هاي زيستي از محصولات و زباله‌هاي كشاورزي در نواحي روستايي براي توليد سوخت استفاده خواهد كرد تا ضمن تامين نياز فزاينده به انرژي، اقتصاد جوامع روستايي را نيز تقويت كند.

دولت چين همچنين اعلام كرد كه در صدد است برنامه‌هايي براي توليد متان، ساقه‌هاي فشرده براي سوزاندن و محصولات روغني در نواحي روستايي در پنج تا ده سال اينده به اجرا گذارد.
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۸۵, ۲:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

ساختمان‌سازان در انگليس "خانه‌هاي سبز" مي‌سازند

پست توسط DANG3R »

در پي صدور يك فرمان اخير دولتي در انگليس، شركت‌هاي ساختمان‌سازي به دنبال راههاي عملي براي ساخت خانه‌هاي موافق با محيط زيست يا "سبز" برآمده‌اند.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از لندن، قانونگذاران خواستار ساخت خانه‌هاي جديد طي يك دهه آينده شده‌اند كه مصرف كربن آنها صفر باشد. اين خانه‌ها بايد به همان اندازه كه انرژي مصرف مي‌كنند انرژي توليد كنند تا انتشار گازهاي دي اكسيد كربن كه عامل گرم شدن زمين است كاهش يابد.

براي تحقق اين هدف قرار شده است خريداران اينگونه خانه‌ها ماليات كمتري بپردازند. همچنين بودجه عمومي براي ساخت خانه‌هاي سبز براي طرحهايي اختصاص مي‌يابد كه استانداردهاي دوستدار محيط زيست را رعايت كنند.

ساخت ‪ BedZED‬در سوتون يك نمونه است كه در سال ‪ ۲۰۰۲‬تكميل شد.

اين طرح تنها طرح بزرگي است كه مسئله بازدهي از هر نظر از جمله انرژي خورشيدي، بازيافت فاضلاب، و استفاده اشتراكي از خودرو در آن اعمال شده است.

يك طرح مهم ديگر خانه‌هاي سبز نيز اخيرا در لندن اعلام شده است.

ساير راههاي خانه‌سازي سالم، بهره‌گيري از مصالح سازگار با محيط زيست است.

در خانه‌هاي سروايت از سقف‌هاي پوشيده از گياه گل ناز براي عايق بيشتر و جذب آب باران استفاده شده است و طرح استفاده اشتراكي از خودرو نيز اجرا شده است.

در چند محل ديگر، همين گروه از خانه‌هاي پيش‌ساخته و چوبي كه سال آينده تكميل مي‌شود استفاده كرده‌اند.
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۸۵, ۲:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

‪ ۱۸۴‬بيمار مبتلا به جذام مراحل درمان بيماري را طي مي‌كند

پست توسط DANG3R »

عضو كميته فني جذام و سالك در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت:
هم‌اكنون ‪ ۱۸۴‬بيمار مبتلا به جذام در كشور مراحل درمان را سپري مي‌كنند.

دكتر غلامرضا خزاعي روز يكشنبه همزمان با روز جهاني مبارزه با جذام به ايرنا گفت: طبق آخرين آمار موجود طي سال گذشته ‪ ۷۸‬بيمار مبتلا به جذام در كشور شناسايي شدند كه هشت نفر از آنان تبعه كشور افغانستان بوده‌اند.

اين پزشك متخصص با تاكيد بر اينكه ترس از جذام بي‌مورد است افزود: هم اكنون بيماري جذام يا خوره كاملا قابل درمان است و عوارض معلوليت در فرد باقي نمي‌گذارد و با شروع اقدامات درماني پس از ‪ ۴۸‬ساعت هيچگونه سرايتي ندارد.

وي گفت: هزار و ‪ ۵۰۰‬معلول بهبوديافته ناشي از جذام در كشور با خانواده‌هايشان زندگي مي‌كنند كه ‪ ۴۰۰‬نفر از آنان در خراسان سكونت دارند.

او افزود: كمتر از ‪ ۱۵۰‬نفر از اين تعداد به علت معلوليت شديد در دو بيمارستان كشور در شهرهاي مشهد و تبريز نگهداري مي‌شوند.

رييس بيمارستان امراض پوستي مشهد گفت: بيماري جذام از طريق پوست و دستگاه تنفسي وارد بدن شده و در اعصاب متمركز مي‌شود و دوره كمون آن سه تا پنج سال است.

دكتز خزاعي افزود: نخستين علايم اين بيماري به شكل لكه‌هاي پوستي كم‌رنگ، خشكي پوست و كاهش مو همراه با اختلال حسي گرما و سرما است و بيمار تدريجا دچار اختلالات حسي و حركتي ديگر همچنين تحليل استخوانها و عضلات ته‌چشم، بيني و صورت مي‌شود.

وي بيشترين ناحيه شيوع بيماري جذام در كشور را در مناطق شمال، شمال غربي و شرقي اعم از خراسان، مازندران، كردستان، آذربايجان و گيلان عنوان كرد.

او گفت: اين بيماري به علت اينكه در قيافه ظاهري انسان تغيير ايجاد مي‌كند و باعث تخريب تدريجي پوست و عضلات استخوان و چشم مي‌شود در طول تاريخ موجب ترس جامعه بشري شده است.

وي افزود: هم‌اكنون آمار مبتلايان به جذام در ايران دو صدم درصد در ‪۱۰‬ هزار نفر جمعيت است كه اين ميزان ‪ ۵۰‬برابر پايين‌تر از معيارهاي سازمان بهداشت جهاني لذا كشورمان به عنوان يك "كشور پاك از جذام" است.

او تعداد مبتلايان به جذام را در دنيا ‪ ۶۰۰‬هزار نفر عنوان كرد و افزود:
‪ ۸۵‬درصد از اين تعداد در كشور هند زندگي مي‌كنند و بقيه در چهار كشور ماداسكار، نپال، گامبيا و برزيل هستند.

دكتر خزاعي سوء‌تغذيه، فقر، عدم رعايت بهداشت و جمعيت بسيار را از عوامل شيوع جذام در يك جامعه عنوان كرد.

رييس بيمارستان امراض پوستي مشهد گفت: در اين بيمارستان هم‌اكنون حدود ‪ ۳۰‬معلول بهبوديافته ناشي از جذام با سنين بالا بستري هستند كه معلوليت در آنها بسيار پيشرفته است.

وي افزود: اين بيماران هيچ سرايتي ندارند ولي به علت نداشتن سرپناه و معلوليت شديد ناشي از جذام در اين آسايشگاه بستري هستند.

او گفت: شعار ما اين است كه "جذام را بدام بياندازيم نه جذامي را" و اكنون بيماران جذامي نيازمند حمايت عاطفي آحاد جامعه هستند.

هشت بهمن مصادف با ‪ ۲۸‬ژانويه "روز جهاني مبارزه با جذام" نامگذاري شده است.
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۸۵, ۲:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

اسيد فوليك، احتمال تولد نوزاد لب شكري را كاهش مي‌دهد

پست توسط DANG3R »

مطالعه جديدي كه در آمريكا انجام شده نشان مي‌دهد زني كه در دوران اوليه بارداري از مكمل‌هاي غذايي استفاده كند، احتمال به دنيا آوردن نوزادي با لب شكافته يا لب شكري را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از پارك پژوهشهاي كاروليناي شمالي، محققان در موسسه ملي علوم بهداشت محيط زيست دريافته‌اند كه مصرف روزانه ‪ ۰/۴‬ميليگرم اسيدفوليك توسط مادر، احتمال به دنيا آمدن يك نوزاد با لب شكافته، با يا بدون شكاف كام) را به ميزان يك سوم كاهش مي‌دهد.

اسيد فوليك يك ويتامين ب ‪ B‬است كه در سبزيجات برگي، مركبات، حبوبات و غلات همراه با سبوس يافت مي‌شود. اين ماده را به عنوان يك ويتامين مكمل ني‌ز مي‌توان استفاده كرد و آن را به آرد و ديگر مواد غذايي غني شده،افزود.

دكتر آلن ويلكاكس، نويسنده اصلي اين مطالعه تحقيقي، مصرف روزانه ‪۴۰۰‬ ميكروگرم يا ‪ ۰/۴‬ميليگرم اسيد فوليك براي بزرگسالان توصيه مي‌كند.

طبق اين گزارش، دانشمندان قبلا نيز مي‌دانستند كه اسيدفوليك خطر نارسايي‌هاي لوله عصبي از جمله "اسپينا بيفيدا‪ "spina bifida‬را كاهش مي‌دهد و اكنون يافته‌هاي اين مطالعه شاهد ديگري در تاييد اين نظر است كه اسيدفوليك به پيشگيري از شكاف‌هاي صورت كه يكي ديگر از نقائص مادرزادي رايج است، كمك مي‌كند.

به گفته ويلكاكس در ايالات متحده آمريكا تقريبا از هر ‪ ۷۵۰‬نوزاد، يك نوزاد با لب شكافته همراه با كام شكافته يا بدون آن، به دنيا مي‌آيد.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”