شوراي امنيت قطعنامه بر عليه ايران را تصويب کرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸۴, ۱۲:۲۷ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

شوراي امنيت قطعنامه بر عليه ايران را تصويب کرد

پست توسط Kingman_62 »

شوراي امنيت سازمان ملل متحد سرانجام با صدور قطعنامه‌اي از جمهوري اسلامي ايران خواست فعاليتهاي هسته‌اي خود را حد اکثر تا 31 اوت (9شهريور) به حال تعليق درآورد.
به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب»، این قطعنامه ضدايراني که خبرگزاری آسوشیتدپرس از آن با عنوان قطعنامه ضعیف یاد کرد، با راي موافق 14 کشورعضو شوراي امنيت تصويب شد و تنها قطر به آن رای نداد.
در اين قطعنامه آمده است: اگر ايران تعليق غني سازي را نپذيرد، تحريم اقتصادي خواهد شد. با اين حال به نظر مي‌رسد برخلاف متن پيش‌نويس آن، اشاره‌اي به بند هفتم منشور سازمان ملل نشده است.
با فشار روسيه و چين، متن قطعنامه تصويب‌شده، ضعيف‌تر از متن پيشين بود.متن قبلي اين قطعنامه كه ازسوي فرانسه، انگليس و آلمان به پشتوانه آمريکا در 12 جولاي در پاريس تکميل شد، درخواست تحريم فوري ايران را داشته است.
اكنون قطعنامه از آژانس بين المللي انرژي اتمي خواسته است تا در 31 آگوست مطابقت فعاليت‌هاي ايران با مفاد قطعنامه را گزارش دهد و اگر اقدامات ايران مطابق قطعنامه نبود، شوراي امنيت به تحريم‌هاي سياسي و اقتصادي روي خواهد آورد. به گفته ديپلمات‌ها در صورت موافقت ايران با بسته پيشنهادي تهديدات ذكر شده در قطعنامه لغو خواهد شد.
"نصيرالناصر" سفير قطر در سازمان ملل گفت که اين قطعنامه تنها به بدترشدن وضعيت خواهد شد. "امير جونز" سفير انگليس در سازمان ملل، گفت: انگلستان به اين علت كه ايران نه مفاد بسته پيشنهادي را جدي گرفته و نه اقدامات لازم را براي شروع مذاكرات انجام داده، به شدت احساس ناراحتي مي كند.
گفتني است، تصويب قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل عليه ايران در شرايطي صورت مي‌پذيرد كه به رغم گذشت 20 روز از حمله اسراييل به لبنان، اين شورا هيچ بيانيه و يا قطعنامه‌اي براي آتش‌بس و فرو نشاندن جنگ به تصويب نرسانده است.متن کامل قطعنامه شورای امنیت علیه ایران

شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالیکه تاکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیتهای هسته ای ایران را منطبق بر ان پی تی و صلح آمیز دانسته است بر اساس پیش نویس مورد نظر آمریکا، انگلیس و فرانسه قطعنامه ای علیه کشورمان صادر کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر متن کامل قطعنامه تصویب شده چنین است:
1) شورای امنیت از ایران می‏خواهد تا بدون تاخیر بیشتر گامهای مورد نظر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را بردارد ودر این زمینه که برنامه‌ها‌ی هسته ای ایران ماهیتی صرفاً صلح آمیز دارد اعتماد سازی کند. همچنین برطرف کردن سؤالاتی که در این باره وجود دارد بسیار مهم است.
2) در چارچوب قطعنامه از ایران درخواست می‏کند تا تمام فعالیت‌ها‌ی مربوط به غنی سازی و بازفرآوری خود از جمله فعالیت‌ها‌ی مربوط به تحقیق و توسعه را به حال تعلیق درآورد، بطوریکه از این روند سوی آژانس قابل راستی آزمایی باشد.
3) کامل بودن این تعلیق و همکاری ایران بر اساس شرایط بیان شده از سوی شورای حکام آژانس، به یک راه حل دیپلماتیک و گفتگو در این راستا که برنامه‌ها‌ی هسته ای ایران کاملاً صلح آمیز است کمک خواهد کرد و تاکید می‏کند که جامعه بین المللی تمایل دارد تا ایران با نگرشی مثبت به این قطعنامه پاسخ دهد و همچنین ایران را تشویق می‏کند برای هماهنگی با شرایط فوق با جامعه بین المللی و آژانس همکاری مجددی داشته باشد.
4) قطعنامه در این رابطه از پیشنهاد چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و آمریکا، با حمایت نماینده ارشد اتحادیه اروپا برای یک توافق طولانی مدت با ایران حمایت می‏کند. توافقی که بر اساس احترام متقابل و ایجاد اعتماد بین المللی در ماهیت صلح آمیز بودن برنامه‌ها‌ی هسته ای ایران، به توسعه روابط و همکاری با این کشور اجازه خواهد داد.
5)همچنین قطعنامه مصوب بر طبق قوانین کشورها از تمام کشورها می‏خواهد تا با استفاده از اختیارات ملی حقوقی، قوانین و هماهنگ با قوانین بین المللی هشیار باشند و از انتقال اقلام، مواد و کالاها و همچنین تکنولوژی که می‏تواند به فعالیت‌ها‌ی هسته ای و برنامه‌ها‌ی موشکی بالستیک ایران کمک کند، ممانعت به عمل آورند.
6) این قطعنامه همچنین به عزم خود برای تقویت اختیارات آژانس تاکید می‏کند و قویاً از نقش شورای حکام این نهاد حمایت می‏کند و به دبیر کل توصیه می‏کند و همچنین مدیران و معاونان دبیر کل را تشویق می‏کند تا به تلاش‌ها‌ی بی طرفانه و حرفه ای خود برای حل تمام موضوعات مهم باقی مانده در چارچوب آژانس ادامه دهند، همچنین این قطعنامه بر لزوم ادامه کار آژانس برای روشن کردن تمام مسائل مربوط به برنامه‌ها‌ی هسته ای ایران تاکید و از ایران می‏خواهد تا بر اساس بندهای پروتکل الحاقی بدون هیچ گونه تاخیری تدابیر شفاف ساز راهمانگونه که مورد درخواست آژانس است برای حمایت از بازرسی‌ها‌ی جاری صورت دهد.
7) از محمد البرادعی مدیر کل آژانس درخواست می‏کند تا 31 آگوست گزارشی مقدماتی از اینکه آیا ایران تمام فعالیت‌ها‌ی ذکر شده در این قطعنامه را بطور کامل و پایدار به حال تعلیق درآورده است یا خیر و همینطور روند همکاری ایران در خصوص تمام گامهای مورد درخواست شورای حکام در بندهای فوق به شورای حکام و به موازات آن شورای امنیت منیت ارائه کند.
8) اگر ایران با این قطعنامه همکاری نکند آنگاه بر اساس بند 41 فصل 7 منشور سازمان ملل برای تشویق و ترغیب ایران برای پیروی از این قطعنامه و شرایط آژانس اقدامات و تصمیمات بیشتری اتخاذ خواهد شد.
9) قطعنامه تاکید می‏کند که تدابیر اضافی در صورت همکاری ایران لازم نخواهد بود.
10) قطعنامه بر پایبندی به اقدامات ذکر شده تاکید می‏کند
 تصویر

تصویر
 
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸۴, ۱۲:۲۷ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

جزييات منتشرنشده از پاسخ ايران به بسته پيشنهادي

پست توسط Kingman_62 »

جزييات منتشرنشده از پاسخ ايران به بسته پيشنهادي

جمهوري اسلامي در پاسخ خود به بسته پيشنهادي اروپا بسيار فعالانه برخورد كرده و فرصت مناسب را براي حل ديپلماتيك پرونده هسته‌اي به گروه «1+5» ارائه كرده است.
يك منبع آگاه در گفت‌وگو با «بازتاب» ضمن بيان اين مطلب افزود: ايران در پاسخ 21 صفحه‌اي به بسته پيشنهادي اروپا، با ارائه تفسير مثبت خود از محورهاي پيشنهادي در بسته اروپا، فرصت مناسب را براي حل ديپلماتيك پرونده هسته‌اي فراهم كرده است.
وي گفت: به جرأت مي‌توان گفت در پاسخ ايران، هيچ‌يك از محورهاي مطرح شده در پيشنهاد اروپا مسكوت نمانده و به تمامي آنها با نگاه مثبت برخورد شده است تا فرصت براي تعامل گروه «1+5» بر محور اين پيشنهاد فراهم شود.
ابهامات موجود در بسته‌ پيشنهادي اروپا و درخواست رفع اين ابهامات، از ديگر محورهاي پاسخ ايران است كه منجر به ارائه حدود يكصد سؤال به عنوان پيوست شده ، ضمن اينكه آمادگي ايران براي مذاكره در خصوص رفع موارد ابهام اعلام شده است.
اين منبع در رابطه با پاسخ به بحث تعليق در پيشنهاد اروپا گفت: به رغم آن‌كه جمهوري اسلامي از تعليق دوساله فعاليت‌هاي هسته‌اي خود در راستاي اعتمادسازي با غرب، نتيجه خاصي نگرفته است، به بحث تعليق به عنوان يكي از مواردي كه در مذاكرات مربوط به اعتمادسازي به صورت گام‌هاي متقابل مطرح شود، نگريسته شده تا تأمين‌كننده منافع طرفين باشد.
وي گفت: ايران در نامه خود همچنين اعلام كرده كه درباره هر موضوعي آماده مذاكره است كه اين شيوه برخورد، هر بهانه‌اي را از كشورهاي «1+5» مي‌گيرد، مگر اين‌كه آنان برخلاف ادعاي خود قصد ماجراجويي و بحران‌آفريني داشته باشند.
وي در پايان گفت: با ارائه اين پاسخ، جمهوري اسلامي ايران حسن نيت كامل خود را در حل ديپلماتيك پرونده هسته‌اي به نمايش گذارده و اثبات كرده است كه ماجراجويي و علاقه به بحراني‌تر شدن اين پرونده در تهران وجود ندارد و طبيعتا اگر دولت‌هاي غربي نيز به مصالح خود و منافع جهاني علاقه‌مند باشند، از افتادن به دام تحريكات برخي محافل و لابي‌هاي تندرو خودداري مي‌كنند
 تصویر

تصویر
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۵, ۱۲:۵۱ ق.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

نيروگاه بوشهر، مانع اصلي توافق بر تحريم ايران

پست توسط Mr.Amirhessam »

مقامات آمريكايي و ديپلمات‌ها در واشنگتن اعلام مي‌كنند تكميل نيروگاه هسته‌اي بوشهر به عنوان مانع عمده در راه دستيابي به توافق بر سر چارچوب پيشنهادي براي تحريم احتمالي ايران به شمار مي‌رود.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري رويترز از واشنگتن، به گفته اين منابع،‌ آمريكا در تلاش است مسكو را وادار كند كار بر اين پروژه را متوقف سازد.

اين اظهارات در شرايطي مطرح مي‌شود كه پيش از اين در گزارش‌ها به نقل از مقامات اروپايي و آمريكايي آمده بود كه به منظور اجتناب از وتوي قطعنامه تحريم ايران از سوي روسيه، مسكو اجازه خواهد يافت به فعاليت خود بر نيروگاه اتمي بوشهر در جنوب غرب ايران حتي در صورت تحريم‌ها بر برنامه هسته‌اي ايران ادامه دهد.

اما گزارش رويترز به نقل از ديپلمات‌ها و مقامات آمريكايي حاكي است كه برخي از اروپايي‌ها اكنون در پيش‌نويس قطعنامه خود بر اين امر تاكيد دارند كه بايد مانع روسيه از ارايه سوخت هسته‌‌اي به اين نيروگاه شوند.

يكي از مقامات آمريكايي در اين باره گفت: «واشنگتن خواستار اين است همه فعاليت‌ها بر اين پروژه كه ارزش آن براي روسيه معادل 800 ميليون دلار است متوقف شود. ما خواستار هيچ استثنائي نيستيم.»
با اين حال برخي ديگر از طرف‌هاي اروپايي نگران اين امر هستند كه روسيه از اين مناقشه به عنوان نشانه‌‌اي بد ياد كرده و به فكر به چالش كشاندن ديگر مواضع مشترك ميان قدرت‌هاي بزرگ بيفتد.

آمريكا در شرايطي مدعي وجود ائتلاف عليه ايران است كه حفظ وحدت ميان پنج كشور دايم شوراي امنيت بعلاوه آلمان در قبال برنامه هسته‌اي ايران براي آن به يكي از محوري‌ترين مشكلات بدل شده است.

يكي از ديپلمات‌هاي اروپايي نيز خاطرنشان كرد: «اگر مسائل مورد اختلاف حل نشود آنگاه اروپايي‌ها ممكن است قطعنامه مورد نظر خود را بدون حمايت آمريكا در اختيار چين و روسيه قرار خواهيم داد.»
شون مك‌كورمك" سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا در اين باره اعلام كرد كه شوراي امنيت احتمالاً قبل از هرگونه راي‌گيري مباحث مربوط به تحريم ايران بر سر برنامه هسته‌اي آن را هفته‌ها پي خواهد گرفت.

مك‌كورمك افزود: «نمايندگان انگليس، فرانسه و آمريكا در شوراي امنيت پيش‌نويس قطعنامه تحريم ايران را براي ارايه به اين شورا تدوين كرده‌اند اما تاكنون به توافقي نرسيده‌اند.»
[External Link Removed for Guests]
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Major I
Major I
پست: 246
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸۵, ۱۱:۱۶ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 8 بار
تماس:

**اروپایی‌ها پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران را بدون آمریكا تنظیم كردند**

پست توسط Morihacker »

سه كشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه پیش نویس قطعنامه پیشنهادی خود را درباره اعمال تحریم‌های تسلیحاتی و هسته‌ای علیه ایران بدون رسیدن به توافق با آمریكا تنظیم كردند
به نقل از خبرگزاری رویترز، سه كشور اروپایی فوق اختلاف نظرهای عمیقی با واشنگتن درباره نحوه تنظیم قطعنامه تحریم ها علیه ایران دارند و به آمریكا گفته اند متن پیش نویس پیشنهادی خود را تنظیم كرده و بین پنج عضو دائم شورای امنیت توزیع كرده اند.
از جمله موارد مورد اختلاف اروپایی ها با آمریكا، تقاضای آمریكا مبنی بر وادار كردن روس ها به توقف پروژه نیروگاه اتمی بوشهر است. اما یك دیپلمات آمریكایی گفت درمورد نیروگاه بوشهر مسئله قابل حل است و روس ها می توانند پروژه را پیش ببرند.
این دیپلمات افزود: مسئله اصلی تحویل سوخت است كه باید روی آن كار شود.
به گفته مقامات، سه كشور اروپایی متن پیش نویس پیشنهادی خود را در اختیار روسیه، چین و آمریكا قرار داده اند. روسیه و چین تمایلی به اعمال تحریم ندارند و اروپایی ها و آمریكا می گویند برای جلوگیری از وتوی قطعنامه توسط مسكو، نیروگاه بوشهر از تحریم ها مستثنی شده است.
طبق این پیش نویس كلیه همكاری های هسته ای و موشكی كشورها با ایران و نیز معاملات مالی خارجی و سفر مقامهای ایرانی دخیل در پرونده هسته ای به خارج از كشور ممنوع خواهد شد.
علاوه براین، كلیه كشورها ملزم به اتخاذ اقدامات لازم برای جلوگیری از انتقال یا فروش مستقیم یا غیرمستقیم كلیه اقلام، مواد، تجهیزات، كالاها و فناوری قابل استفاده در برنامه هسته ای یا موشكی بالستیك به ایران از طریق خاكشان یا اتباعشان شده اند.
كلیه كشورها همچنین ملزم به اتخاذ اقدامات لازم برای جلوگیری از دسترسی ایران به مساعدت یا آموزش‌های فنی، كمك های مالی، سرمایه گذاری یا سایر خدمات و انتقال منابع مالی یا خدمات مرتبط با برنامه هسته ای ایران می شوند.
در این پیش نویس نیروگاه بوشهر مستثنی از تحریم ها شده و یك هزار و ۵۰۰ پرسنل روس می توانند به كارشان در این نیروگاه ادامه دهند. اما سوخت نیروگاه شامل استثنا نشده بدین معنی كه روسیه نمی تواند سوخت این نیروگاه را تامین كند.
همچنین كمك های فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران محدود به كمك در زمینه پزشكی یا بشردوستانه و نیز استانداردهای امنیتی خواهد شد.


خبرگزارى فارس
به پايان امد اين مطلب مطالب همچنان باقي است
يا علي
در پناه حق
[External Link Removed for Guests]
فروش فيلم فقط 200 تومان با کيفيت dvdrip
فروش اکانت رپيدشر با 8000 پوينت ماهيانه 8000 تومان
با ايديه mori_hacker_wizard تماس بگيريد
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4122
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸۴, ۶:۱۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4507 بار
سپاس‌های دریافتی: 4337 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 »

morihacker,
برای جلوگیری از وتوی قطعنامه توسط مسكو، نیروگاه بوشهر از تحریم ها مستثنی شده است.

قابل توجه دوستاني که طرح حملهء احتمالي آمريکا به بوشهر رو در نظر مي گيرن، اصلن چنين طرحي وجود نخواهد داشت.
[External Link Removed for Guests]
Super Moderator
Super Moderator
پست: 949
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۸۴, ۲:۳۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2396 بار
سپاس‌های دریافتی: 1355 بار

پست توسط Reza 313 »

قابل توجه دوستاني که طرح حملهء احتمالي آمريکا به بوشهر رو در نظر مي گيرن، اصلن چنين طرحي وجود نخواهد داشت.


رضاي عزيز
شما خودت هميشه يكي از سناريو نويس هاي جنگ احتمالي بودي :-o
...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند .... تصویر 
Major I
Major I
پست: 246
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸۵, ۱۱:۱۶ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 8 بار
تماس:

ایران از اختلاف غرب سود می‌برد

پست توسط Morihacker »

امتناع ایران از تعلیق برنامه هسته‌ای‌اش ریشه در اختلاف قدرت‌های بزرگ دارد. خبرگزاری فراسنه به نقل از تحلیلگران اروپایی می‌نویسد «عدم توافق اعضا دائم شورای امنیت در مورد نحوه برخورد با ایران باعث شده تهران علیرغم نزدیک شدن تهدیدهای تحریم همچنان بر ادامه برنامه هسته‌ای‌اش تاکید کن

در حالی‌که پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان در حال بررسی پیش‌نویس قطعنامه تحریم علیه ایران هستند نشانه‌هایی از سخت‌بودن دستیابی به توافقی همه جانبه در این زمینه وجود دارد.
اظهارات سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پس از دریافت پیش‌نویس قطعنامه حاکی از آن است که روس‌ها موافق مواضع آمریکا و اروپا نیستند.
مواضع چین در مورد تحریم‌های ایران هنوز مشخص نیست اما پکن مانند مسکو از متحدان اقتصادی تهران محسوب شده و به طور سنتی با استفاده از تحریم علیه ایران مخالف است.
خبرگزاری فرانسه همچنین با اشاره به سخنان دیروز محمدعلی حسینی افزود: در اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران نشانه‌ای از نگرانی در مورد تحریم‌ها وجود نداشت.
حسینی در بخشی از سخنانش گفت: در مورد اعمال تحریم علیه ایران همچنان اختلافاتی بین چین و روسیه از یک طرف و اروپا و آمریکا از سوی دیگر وجود دارد. وی افزود: چین و روسیه مواضع کاملا متفاوتی با آمریکا و اروپا دارند. روسیه طرفدار تحریم علیه ایران نیست و نمی‌خواهد مسیرهای مذاکره بسته شود، چین نیز موضع مشابهی دارد.
خبرگزارى آفتاب
به پايان امد اين مطلب مطالب همچنان باقي است
يا علي
در پناه حق
[External Link Removed for Guests]
فروش فيلم فقط 200 تومان با کيفيت dvdrip
فروش اکانت رپيدشر با 8000 پوينت ماهيانه 8000 تومان
با ايديه mori_hacker_wizard تماس بگيريد
Major I
Major I
پست: 246
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸۵, ۱۱:۱۶ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 8 بار
تماس:

قطعنامه‌ای بدون ضمانت اجرایی

پست توسط Morihacker »

كشورهای غربی ایران را با تهدید به صدور قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل برای عقب نشینی از حق مشروع خود تحت فشار قرار داده‌اند اما آنها گویی از یاد برده‌اند كه تاكنون قطعنامه‌های بی‌شماری در همین سازمان به تصویب رسیده كه هیچ ضمانت اجرایی نداشته و این تعداد آنقدر بی‌شمارند كه تعداد قطعنامه‌های انگشت شمار اجرایی شده را در خود گم می‌كن
روزنامه آمریكایی نیویورك سان در گزارش دیروز خود هدف از تصویب قطعنامه‌هایی از این دست علیه ایران را منزوی ساختن و ضربه زدن به دولت ایران عنوان كرده و تصریح می‌كند: واقعیت این است كه با این قطعنامه‌ها به غرور ایرانی لطمه وارد می‌گردد و همین باعث اتحاد ایرانی‌ها با یكدیگر خواهد شد.
نیویورك سان به این امر اذغان دارد كه دیپلماسی كنونی در مورد ایران فاقد پشتوانه لازم است و تهدیدی برای این كشور محسوب نمی‌شود.
رسانه‌های آمریكایی و حتی دولتمردان غربی نیز به این مسئله اذعان دارند زیرا جمهوری اسلامی ایران در طی بیست و اند سالی كه تحت تحریم آمریكا به سر می‌برد نشان داده كه این تكرار تهدیدات دیگر معنایی ندارد.
چنانكه می‌بینیم دولت واشنگتن در فاصله‌ای كوتاه از مواضع تند خود در قبال پیش نویس قطعنامه سه كشور اروپایی عقب نشینی و "شون مك كورمك" سخنگوی وزارت امور خارجه این كشور اعلام كرد: فكر نمی‌كند مسئله بوشهر مانع از تصویب قطعنامه سازمان ملل علیه ایران شود.
كشورهای اروپایی در تنظیم پیش نویس قطعنامه علیه ایران برای جلب حمایت روسیه و كشاندن آن در جبهه خود لحنی ملایم را در قطعنامه به كار برده و حتی ادامه فعالیت‌های روسیه در نیروگاه بوشهر را از تحریم استثناء كرده‌اند كه البته این پیش نویس، مورد انتقاد شدید آمریكا واقع شده ، گرچه روسیه حتی این پیش نویس ملایم را نیز صریحا رد كرده است.
صدور قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل فی‌نفسه ملاك نیست و تا كنون قطعنامه‌های متعددی علیه كشورهای مختلف به تصویب رسیده اما به دلیل تبعیض‌ها و یا ناتوانی‌هایی كه وجود داشته عملا اجرایی شدن آنها با شكست مواجه شده است.
این شكست را آشكارا می‌توان در ده‌ها مورد در قبال مسئله فلسطین ملاحظه كرد. قطعنامه‌هایی مانند، قطعنامه‌های ۱۸۱،۱۹۴،۲۵۲،۴۷۶،۴۷۸و موارد متعدد دیگری كه از سال‌ها پیش و به طور مرتب توسط شورای امنیت صادر شده و به هیچ وجه به اجرا در نیامده است.
علاوه بر این می‌توان به قطعنامه‌هایی در قبال بحران دارفور، حزب‌الله لبنان و دیگر مسائل اشاره كرد.حتی مواردی بوده كه اراده برای اجراء بوده اما به دلیل موانع دیگر اجرایی نشده است.
دولتمردان جمهوری اسلامی ایران همواره بر بی‌اهمیت و بی‌ضمانت بودن قطعنامه‌های شورای امنیت تاكید كرده‌اند.رسول موحدیان عطار سفیر ایران در لندن در گفتگو با شماره روز دوشنبه روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در واكنش به مجازات‌های احتمالی غرب علیه ایران گفت:« اعمال مجازات تاثیر گذار نخواهد بود و دولت ایران آماده رویارویی با هرگونه سناریویی است.»
جمهوری اسلامی ایران معتقد است با امضاء پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، فعالیت‌های صلح‌آمیز حق قانونی‌اش محسوب می‌شود و در همین راستا توسعه و گسترش فناوری هسته‌ای نیز برای توسعه اقتصاد ایران حیاتی است.
در این میان تهران با تكیه بر قدرت و وحدت ملی سعی در مستقل گام برداشتن و عدم وابستگی به نیروهای بیرونی دارد.چنانكه موحدیان تاكید می‌كند، ایران به موضع روسیه و چین برای جلوگیری از اعمال مجازات‌های شورای امنیت بر ایران تكیه نمی‌كند.
وی افزود: ایران گفت و گو های گروهی و انفرادی خود را با كشورهای ۱+۵ را ادامه خواهد داد اما به موضع هیچ كشوری به شكل انفرادی اعتماد نمی‌كند بلكه فقط به قدرت ملی خود متكی است.
رئیس جمهوری روسیه، دوشنبه شب به همتای ایرانی خود،محمود احمدی‌نژاد گفت:مسكو ترجیح می‌دهد مذاكره در مورد پرونده هسته‌ای ایران ادامه یابد.
با توجه به مواضع ایران و تكیه بر قدرت ملی و نیز اختلافاتی كه میان روسیه با كشورهای اروپایی و آمریكا وجود دارد مذاكرات دشواری در مورد نهایی كردن پیش نویس قطعنامه علیه ایران میان گروه ۱+۵ وجود دارد و پیش بینی می‌شود كه این امر هفته‌ها به طول بینجامد.
در پیش نویس قطعنامه سه كشور اروپایی علیه ایران بر تحریم فعالیت‌های مربوط به برنامه هسته‌ای و موشكی و توقف دارایی‌های مربوط به این دو تاكید شده است.
در مورد رسیدن به یك زمینه مشترك میان گروه ۱+۵ و رایزنی‌های طولانی اظهارات نزدیك به یقین مطرح است اما بیشتر تحلیلگران در مورد اجرایی شدن قطعنامه با تردید‌هایی قوی مواجه هستند.
خبرگزارى فارس
به پايان امد اين مطلب مطالب همچنان باقي است
يا علي
در پناه حق
[External Link Removed for Guests]
فروش فيلم فقط 200 تومان با کيفيت dvdrip
فروش اکانت رپيدشر با 8000 پوينت ماهيانه 8000 تومان
با ايديه mori_hacker_wizard تماس بگيريد
Major I
Major I
پست: 246
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸۵, ۱۱:۱۶ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 8 بار
تماس:

قطعنامه‌ای بدون ضمانت اجرایی

پست توسط Morihacker »

آمریكا در حالی اعتقاد دارد، قطعنامه پیشنهادی،‌ آلمان،‌فرانسه و انگلیس در مورد ایران به اندازه كافی شدید نیست كه روسیه و چین آن را بیش از حد شدید می‌دادند و گزارش‌ها از ادامه اختلافات شدید بر سر لحن این سند حكایت دارد و ممكن است كه هفته‌ها كار بر روی آن به طول انجامد.
به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس از مسكو، این بیانیه كرملین پس از مكالمه تلفنی پوتین و احمدی‌نژاد بار دیگر نشان داد كه مسكو مخالفت تحریم ایران بوده و اعتقاد دارد جامعه بین‌الملل باید از طریق مذاكرات بیشتر تنش‌های موجود را خنثی كنند.
در حالی كه كشورمان بر این امر تاكید كرده، واكنش محكمی به تحریم‌های احتمالی علیه برنامه هسته‌ای خود نشان خواهد داد، آسوشیتدپرس نوشت روسیه در این بین تلاش دارد همچون بانی صلح عمل كند.
كرملین با اعلام این كه تماس تلفنی از سوی طرف ایرانی صورت گرفت،‌ گزارش داد: «رئیس جمهوری روسیه بر موضع اساسی این كشور به نفع ادامه روند مذاكره تاكید كرد.»
ارتباط میان رهبران ایران و روسیه در شرایطی است كه پنج كشور عضو دایم شورای امنیت بعلاوه آلمان قرار است از امروز بررسی‌ها و مشورت‌های خود را درباره تدوین متن پیش‌نویس قطعنامه تحریم احتمالی ایران از سرگیرند.
خبرگزارى فارس
به پايان امد اين مطلب مطالب همچنان باقي است
يا علي
در پناه حق
[External Link Removed for Guests]
فروش فيلم فقط 200 تومان با کيفيت dvdrip
فروش اکانت رپيدشر با 8000 پوينت ماهيانه 8000 تومان
با ايديه mori_hacker_wizard تماس بگيريد
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۵, ۱۲:۵۱ ق.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

تحريم موشکي و اتمي

پست توسط Mr.Amirhessam »

سند پيش‌نويس قطعنامه شوراي امنيت عليه ايران را منتشر مي‌کند. از موارد قابل توجه اين سند که در هفت صفحه تنظيم شده است مي‌توان به محدوديت‌هاي تجاري و آموزشي اشاره کرد.

- بيانيه رياست شورا، S/PRST/15/2006 مورخ 29 مارس 2006 و قطعنامه 1696 مورخ 31 ژوييه 2006 را يادآوري مي‌كند.

- بر تعهدش بر معاهده منع اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي بار ديگر تاكيد مي‌كند و حق كشورهاي عضو را مطابق با بند‌هاي 1 و 2 آن معاهده براي توسعه، تحقيق، توليد و استفاده از انرژي هسته‌اي با اهداف صلح آميز بدون تبعيض يادآورمي‌شود.

- بارديگر بر نگراني جدي‌اش نسبت به بسياري از گزارشات مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و قطعنامه‌هاي شوراي حكام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره برنامه هسته‌اي ايران كه از سوي مدير كل آژانس به آن گزارش شده از جمله قطعنامه GOV/14/2006 شوراي حكام تاكيد مي‌كند.

- نگراني جدي‌اش را از اين مساله اعلام مي‌كند كه گزارش 27 فوريه‌ 2006 مدير كل شامل فهرستي از مسايل به تعويق افتاده و نگراني نسبت به برنامه هسته‌اي ايران است از جمله موضوعاتي كه مي‌تواند بعدي هسته‌اي - نظامي را داشته باشد و آژانس قادر نيست نتيجه بگيرد كه هيچ مواد يا فعاليت هسته‌اي اعلام نشده در ايران وجود ندارد.

- بار ديگر بر نگراني جدي‌اش نسبت به گزارش 28 آوريل مدير كل آژانس (GOV/27/2006) و يافته‌هايش از جمله اينكه پس از سه سال تلاشهاي آژانس براي روشن ساختن همه وجوه برنامه هسته‌اي ايران، شكاف‌هاي موجود در ميزان آگاهي‌ها، هم چنان موضوع نگراني است تاكيد مي‌كند و تاكيد مي‌كند كه آژانس قادر نيست در تلاشهايش براي ارايه تضمين نسبت به نبود مواد و فعاليت‌هاي هسته‌اي اعلام نشده در ايران پيشرفت حاصل كند.

- با نگراني جدي خاطرنشان مي‌كند كه همانطور كه در گزارش‌هاي 8 ژوين 2006 GOV/38/2006) و 31 اوت 2006 (GOV/53/2006) تاييد شده است، ايران تعليق كامل و دايمي همه فعاليت‌هاي مربوط به غني سازي و بازفرآوري را آنطور كه در قطعنامه 1696 مطرح شده برقرار نكرده است و نيز گام‌هاي ديگر مورد درخواست شوراي حكام آژانس را برنداشته است، هم چنين به شروط قطعنامه 1696 شوراي امنيت و آنچه براي اعتمادسازي ضروري است، پايبند نبوده است و خودداري تهران از برداشتن اين گام‌ها را سرزنش مي‌كند.

- تاكيد مي‌كند براهميت تلاشهاي سياسي و ديپلماتيك براي يافتن راه‌حل از طريق مذاكره كه تضمين كند برنامه هسته‌اي ايران منحصرا داراي اهداف صلح آميز است و خاطر نشان مي‌كند كه چنين راه‌حلي به سود منع اشاعه هسته‌اي است و از تداوم تعهد چين، فرانسه، آلمان، فدراسيون روسيه، پادشاهي انگليس و ايالات متحده با حمايت نماينده عالي اتحاديه اروپا براي يافتن راه‌حل از طريق مذاكره استقبال مي‌كند.

- مصمم به تاثير گذاشتن بر تصميماتش از طريق پذيرش معيارهاي مناسب براي متقاعد ساختن ايران به پايبندي به قطعنامه 1696 و مطالبات آژانس و نيز اتخاذ معيارهاي مناسب براي جلوگيري از توسعه فناوري هسته‌اي در ايران در حمايت از برنامه‌هاي هسته‌اي و موشكي بالستيك اين كشور تا زماني است كه شوراي امنيت تشخيص دهد اهداف اين قطنامه بر آورده شده است.

- اسناد S/814/2006 و S/815/2006 شوراي امنيت را يادآور مي‌شود.

- از خطرات اشاعه‌اي كه برنامه هسته‌اي ايران مطرح مي‌كند و در اين راستا از تداوم شكست ايران در بر آوردن مطالبات شوراي حكام آژانس و پايبندي به شروط قطعنامه 1696 شوراي امنيت نگران است و به ضرورت مسووليت نخستينش تحت منشور سازمان ملل براي پاسخگويي به تهديدهاي صلح و امنيت بين‌المللي واقف است.

- تحت فصل هفت منشور سازمان ملل اقدام مي‌كند و معيارهايي را تحت بند 41 آن اتخاذ مي‌كند

بندهاي اجرايي اين پيش‌نويس قطعنامه به شرح زير است:

شوراي امنيت:

1- تاكيد مي‌كند كه ايران بايد بدون تاخير بيشتر گام‌هاي مورد درخواست شوراي حكام آژانس در قطعنامه GOV/14/2006 را بر دارد كه براي اعتمادسازي نسبت به ماهيت منحصرا صلح آميز برنامه هسته‌اي‌اش و حل پرسش‌هاي باقي مانده ضروري است.

2- تصميم مي‌گيرد كه در اين چارچوب ايران بايد بدون تاخير شروط پروتكل الحاقي را اجرا كند و معيارهاي شفاف ساز را آن طور كه مدير كل آژانس درخواست كرده اجرا كند؛ از جمله گزارش GOV/67/2006 كه تا فراتر از مطالبات رسمي توافقنامه پادمان و پروتكل الحاقي بسط مي‌يابد و چنين دسترسي به افراد و اسناد مربوط به اين روند، تجهيزات دو گانه، برخي كارگاه‌هاي متعلق به نيروي نظامي و اماكن تحقيق و توسعه آن طور كه ممكن است آژانس در حمايت از تحقيقات جاري‌اش درخواست كند را شامل شود و از ايران مي‌خواهد فورا پروتكل الحاقي را تصويب كند.

3- هم چنين در اين چارچوب تصميم مي‌گيرد كه ايران بايد بدون تاخير بيشتر، همه فعاليت‌هاي مربوط به غني سازي و بازفرآوري از جمله تحقيق و توسعه را تعليق كند يا مورد راستي آزمايي آژانس قرار گيرد و تصميم مي‌گيرد كه ايران بايد كار بر روي همه پروژه‌هاي مربوط به آب سنگين را از جمله ساخت يك راكتور تحقيقاتي كه با آب سنگين كار مي‌كند، تعليق كند.

4- تصميم مي‌گيرد كه همه كشورها بايد معيارهاي لازم را اتخاذ كنند تا از تامين فروش و انتقال مستقيم يا غير مستقيم تمامي اقلام، مواد، تجهيزات، كالا و فن‌آوري كه مي‌تواند به برنامه‌هاي هسته‌اي يا موشك بالستيك ايران منجر شود، از جمله آنهايي كه در اسناد S/815/2006 مطرح شده و نيز اقلام، مواد، تجهيزات، كالاها، و فن‌آوري كه شوراي امنيت يا كميته مقرر شده در پاراگراف 16 زير مشخص كند، كه مي‌تواند به برنامه‌هاي هسته‌اي يا موشك بالستيك ايران منتهي شود، از طريق كشورهاي سوم و يا از طريق ملت‌هايشان يا استفاده از قايق‌ها يا هواپيماهاي پرچم‌دار شان به ايران يا براي استفاده و يا به نفع ايران جلوگيري كنند.

5- تصميم مي‌گيرد كه همه كشورها بايد هم چنين معيارهاي لازم را اتخاذ كند تا از ارايه هر گونه كمك يا آموزش فني، كمك مالي، سرمايه‌گذاري،‌ واسطه‌گري و ديگر خدمات و انتقال منابع و خدمات مالي مربوط به برنامه‌هاي هسته‌اي و موشك بالستيك ايران يا ارايه فروش و انتقال يا ساخت اقلام مواد تجهيزات كالاها و فناوري‌هاي مشخص شده در پاراگراف 4 بالا به ايران جلوگيري كند.

6- تصميم مي‌گيرد كه معيارهاي تحميل شده در پاراگراف 4 و 5 بالا نبايد در جايي اعمال شود كه كميته‌ در ابتدا و يا بر مبناي مورد به مورد مشخص مي‌كند كه چنين تامين فروش، انتقال يا ارايه چنين موارد يا كمك‌هايي به وضوح به توسعه فناوري‌هاي حساس ايران در حمايت از برنامه‌هاي هسته‌اي و موشكي بالستيك ايران منجر نمي‌شود، از جمله در جايي كه چنين آيتم‌ها يا كمكي در زمينه غذا، كشاورزي، پزشكي و ديگر اهداف بشري است.

7- تصميم مي‌گيرد كه همه كشورها بايد معيارهايي را اتخاذ كنند كه براي جلوگيري از اين موارد ضروري است: ورود و يا انتقال افرادي كه در ضميمه اين قطعنامه مشخص شده‌اند و نيز افرادي ديگر كه در شوراي امنيت و يا كميته مشخص شده‌اند كه در برنامه‌هاي هسته‌اي يا موشكي بالستيك ايران مشغولند يا از آن حمايت مي‌كند، از جمله از طريق مشاركت در تهيه اقلام، كالاها، تجهيزات، مواد يا فناوري مشخص شده تحت معيارهاي پاراگراف 4 بالا مشروط بر آنكه هيچ چيز در اين پاراگراف نبايد كشوري را ملزم كند تا از ورود اتباع خود به قلمرواش جلوگيري كند.

8- تصميم مي‌گيرد كه معيارهاي تحميل شده در پاراگراف 7 بالا نبايد در جايي اعمال شود كه كميته بر مبنايي مورد به مورد تشخيص مي‌دهد كه چنين مسافرتي بر مبناي نياز بشري از جمله الزام مذهبي توجيه پذير است يا در جايي كه كميته نتيجه مي‌گيرد كه وجود يك استثنا به پيش بردن اهداف قطعنامه‌ حاضر كمك مي‌كند.

9 - تصميم مي‌گيرد كه همه كشورها بايد فورا بودجه‌ها، ديگر سرمايه‌هاي مالي و منابع اقتصادي كه در قلمرو شان را در تاريخ تصويب اين قطعنامه و يا در هر زماني پس از آن مسدود كنند. اين مواردي است كه متعلق به و يا تحت كنترل اشخاص و يا شركت‌هايي است كه در اين ضميمه ذكر شده است و نيز آن افراد و شركت‌هايي كه شوراي امنيت و يا كميته مطرح كرده در برنامه‌هاي هسته‌اي يا موشكي بالستيك ايران مشغولند و يا مستقيما به آن كمك مي‌كند، و يا اشخاص و شركت‌هايي كه از جانب آنها و يا به دستور آنها اقدام مي‌كنند، از جمله از طريق ابزارهاي غير قانوني و تصميم مي‌گيرد كه همه كشورها بايد تضمين كنند كه از در دسترس قرار دادن هر گونه بودجه، سرمايه مالي يا منابع اقتصادي به وسيله اتباع شان و يا هر گونه اشخاص يا شركت‌هايي كه در قلمروشان قرار دارند به و يا براي منفعت اين اشخاص و شركت‌ها جلوگيري مي‌شود.

10- تصميم مي‌گيرد كه معيارهاي تحميلي پاراگراف 9 بالا در مورد بودجه‌ها و ديگر سرمايه‌هاي مالي يا منابع اقتصادي كه كشورهاي مربوطه يكي از موارد زير را درباره‌اش تشخيص دهند ، اعمال نمي‌شود:

الف: براي مخارج بنيادي از جمله پرداختن هزينه مواد غذايي، اجاره يا رهن، پزشكي و معالجه دارويي، ماليات، حق بيمه، مخارج خدمات عمومي يا منحصرا پرداخت اجرت‌هاي منطقي حرفه‌اي و استرداد هزينه‌هاي به بارآمده ي مربوط به ارايه خدمات حقوقي، يا اجرت‌ها يا هزينه‌هاي خدماتي مطابق با حقوق ملي براي حفظ بودجه‌هاي مسدود شده ديگر سرمايه‌هاي مالي و منابع اقتصادي پس از اعلام از سوي كشورهاي مربوط به كميته درباره قصد آنكه در جاي مناسب اجازه دسترسي به چنين بودجه‌ها، ديگر سرمايه‌هاي مالي و يا منابع اقتصادي و در نبود تصميم نفي كميته ظرف پنج روز كاري از زمان چنين اعلاميه‌اي داده شود.

ب) براي حسابهاي فوق‌العاده ضروري مشروط برآن كه چنين حساب‌هايي از سوي كشورهاي مربوط به كميته اعلام شود و از سوي كميته تصويب شود.

ج) موضوع حق تصرف و يا قضاوت قضايي، اجرايي قرار گرفته باشد كه در آن بودجه‌ها، ديگر اندوخته‌هاي مالي و منابع اقتصادي ممكن است براي برآوردن آن حق تصرف يا قضاوت به كار رود مشروط بر آنكه آن حق تصرف يا قضاوت پيش از تاريخ قطعنامه كنوني آغاز شده باشد و به نفع يك شخص يا شركت كه در پاراگراف 7 و 9 بالا مطرح شد نباشند و ازسوي كشورهاي مربوطه به كميته اطلاع داده شده باشد.

11) تصميم مي‌گيرد كه كشورها ممكن است اجازه دهند به حساب‌هايي كه متعاقب شروط پاراگراف 9 بالا مسدود شده‌اند، سود و يا درآمد مقتضي آن حساب‌ها و پرداخت‌هايي مقتضي تحت قراردادها توافقات يا الزاماتي كه پيش از آن تاريخ كه آن حساب‌ها هدف شروط اين قطعنامه قرار گرفتند افزوده شود مشروط بر آنكه چنين سود، درآمد و پرداختي همچنان هدف آن شروط باشد و مسدود بماند.

12- تصميم مي‌گيرد كه معيارهاي پاراگراف 9 بالا نبايد مانع شود يك شخص يا شركت در نظر گرفته شده، تحت قراردادي به طور مقتضي پرداخت هزينه كند كه اين قرارداد پيش از قرار گرفتن چنين شخص يا شركتي در فهرست اجرايي شده باشد؛ مشروط بر آنكه كشورهاي مربوط تشخيص دهند كه :

الف ) قرارداد به هيچ اقلام ، مواد، تجهيزات، كالاها، فن‌آوري‌ها، كمك ، آموزش، كمك مالي، سرمايه‌گذاري، واسطه‌گري و خدمات اشاره شده در پاراگراف‌هاي 4 و5 بالا مربوط نمي‌شود. ب) اين پرداخت هزينه به طور مستقيم يا غير مستقيم به و يا براي نفع يك شخص يا شركت كه در پاراگراف 9 بالا در نظر گرفته شده نيست و پس از اطلاع كشورهاي مربوط به كميته درباره قصد دادن اجازه، در جايي كه مناسب باشد، آزاد كردن بودجه‌ها، سرمايه‌هاي مالي ديگر و يا منابع اقتصادي اين هدف و در فقدان يك تصميم منفي از سوي كميته ظرف پنج روز كاري از مطرح شدن چنين اطلاعيه‌اي صورت مي‌گيرد

13- تصميم مي‌گيرد كه كمك ارايه شده به ايران از سوي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و يا تحت حمايت آن بايد فقط در زمينه غذا، كشاورزي، پزشكي يا ديگر اهداف بشردوستانه باشد يا درجايي باشد كه براي اعمال استانداردهاي ايمني ضروري باشد به استثناي جايي كه چنين همكاري به فعاليت‌هايي مربوط شود كه آژانس بين المللي انرژي اتمي يا شوراي امنيت از ايران خواسته است آن را تعليق و يا در آن تجديد نظر كند.

14 - در رابطه با ساخت واحد اول نيروگاه برق هسته‌اي غير نظامي بوشهر و به شرط آنكه فعاليت‌هاي مطرح شده در زير پاراگراف‌هاي (الف) تا (د) زير، ظرف 10 روز پس از انجام به كميته اطلاع داده شود تصميم مي‌گيرد كه

الف) معيارهاي تحميل شده در پاراگراف 4 و5 نبايد براي تامين اقلام، مواد، تجهيزات، كالاها و فن آوري و يا براي فراهم كردن همكاري فني يا آموزشي، كمك مالي، سرمايه‌گذاري، واسطه‌گري يا ديگر خدمات و انتقال منابع مالي مربوط به ساخت واحد اول بوشهر به كار رود كه در آنجا اين‌ها به طورمستقيم به وسيله فدراسيون روسيه فراهم مي‌شود.

ب) معيارهاي تحميلي پاراگراف 7 بالا نبايد در جايي به كار رود كه چنين سفرهايي مستقيما ميان ايران و فدراسيون روسيه انجام ميگيرد كه براي ساخت واحد اول بوشهر ضروري است.

ج) معيارهاي تحميلي پاراگراف 9 بالا نبايد براي بودجه‌ها ديگر سرمايه‌هاي مالي يا منابع اقتصادي كه از سوي ايران به فدراسيون روسيه قابل پرداخت است و به ساخت واحد اول بوشهر مربوط مي‌شود، اعمال شود.

د) معيارهاي تحميلي پاراگراف 13 بالا نبايد براي كمك فراهم شده به ايران كه فقط از سوي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در رابطه با ساخت بوشهر فراهم مي‌شود اعمال شود.

ه) تمامي ديگر فعاليت‌هاي مر بوط به واحد اول بوشهر كه تحت معيارهاي پاراگاراف 4، 5، 7 ، 9 و 13 بالا قرار دارد بايد پيشاپيش و يا به صورت مورد به مورد از سوي كميته تاييد شود.

15 -تصميم مي‌گيرد كه همه كشورها بايد آموزش و يا تعليم تخصصي اتباع ايراني را در قلمروهايشان و يا به وسيله اتباع‌شان و يا در رشته‌هايي كه به برنامه‌هاي هسته‌اي و موشكي ايران منتهي مي‌شود، ممنوع كنند؛ مشروط بر آنكه هيچ چيز از اين پاراگراف نبايد يك كشور را مجبور كند اتباعش را از چنين آموزش و يا تعليمي محروم كند.

16- تصميم مي‌گيرد مطابق با قانون 28 از قوانين موقت آيين‌نامه‌اي اش يك كميته شوراي امنيت را برقرار كند كه متشكل از همه اعضاي شورا است تا وظايف زير را انجام دهد:

الف) از همه ي كشورها به ويژه آن‌هايي كه در منطقه قرار دارند و آن‌هايي كه اقلام، مواد، تجهيزات، كالاها و فن‌آوري مربوط به پاراگراف 4 بالا را توليد مي‌كنند. اطلاعاتي را در رابطه با اقداماتي كه از سوي آن‌ها براي اجراي كارآمد معيارهاي تحميل شده در پااگراف 4، 5 ، 7، 9 و 15 اين قطعنامه انجام مي‌دهند و هر اطلاعات بيشتري كه ممكن است در اين رابطه مفيد باشد در خواست كنند.

ب) از دبيرخانه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اطلاعاتي را در رابطه با اقدامات انجام گرفته از سوي آژانس براي تحقق كارآمد معيارهاي تحميلي پاراگراف 13 اين قطعنامه و هر اطلاعات بيشتري كه ممكن است در اين رابطه مفيد باشد، درخواست كند.

ج اطلاعات مربوط به نقض‌هاي اظهار شده معيارهاي تحميلي پاراگراف 4، 5، 7، 9 و 15 اين قطعنامه را بررسي و اقدام مناسبي براساس آن اتخاذ كند.

د) درخواست‌ها براي مستثني كردن چيزي در پاراگراف‌هاي 6، 8، 10 و 14 را بررسي و مبتني بر آن تصميم گيري كند.

ه) اقلام، مواد، تجهيزات، كالاها و فن‌آوري بيشتري را كه مخصوص به هدف پاراگراف 14 بالاست مشخص كند.

و) افراد و يا شركت‌هاي بيشتري را كه هدف معيارهاي تحميلي پاراگراف‌هاي 7 و 9 بالاست، مشخص كند.

ز) خط مشي‌هايي را ترويج دهد كه ممكن است براي تسهيل اجراي معيارهاي تحميلي اين قطعنامه ضروري باشد و در چنين خط مشي‌هايي در خواست از كشورها براي فراهم كردن اطلاعات ممكن درباره اين كه چرا هر فرد و يا شركتي اعتباري كه در پاراگراف‌هاي 7 و 9 مطرح شد را دارد و يا هر گونه اطلاعات براي شناسايي را مطرح مي‌كند.

ح) دست كم هر 90 روز يك بار درباره كارش به شوراي امنيت گزارش دهد و ملاحظات و توصيه‌هايش را به ويژه درباره راه‌هاي تقويت كارايي معيارهاي تحميلي پارگراف‌هاي 4، 5، 7 ، 9 و 15 بالا ارايه كند.

17- اين اعتقاد را دارد كه تعليق مطرح شده در پاراگراف 3 بالا در صورتي كه كامل باشد پايبندي ايران به مطالبات مطرح شده از سوي شوراي حكام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را راستي‌ازمايي مي‌كند و به راه‌حل ديپلماتيك و از طريق مذاكره‌ منتهي مي‌شود كه تضمين مي‌كند برنامه هسته‌اي ايران منحصرا داراي هدف صلح‌آميز است و بر تمايل جامعه بين‌المللي را براي كار كردن به شكلي مثبت براي رسيدن به چنين راه‌حلي تاكيد مي‌كند مطابق با شروط بالا ايران را به تعامل رويارويي جامعه بين‌المللي و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ترغيب مي‌كند و تاكيد مي‌كند كه چنين تعاملي به نفع ايران خواهد بود.

18 - ايران را به ويژه به پرداختن به پيشنهادات چين، فرانسه، آلمان، فدراسيون روسيه، پادشاهي انگليس و ايالات متحده با حمايت نماينده عالي اتحاديه اروپايي ترغيب مي‌كند كه اين پيشنهاد در قطعنامه 1696 براي فراهم كردن ترتيبات جامع بلند مدتي كه توسعه روابط و همكاري با ايران مبتني بر احترام دو جانبه و ايجاد اعتماد بين‌المللي نسبت به ماهيت منحصرا صلح‌آميز برنامه هسته يي ايران را اجازه مي‌دهد، مورد تاييد قرار گرفت.

19) بر اراده‌اش براي تقويت دوباره اختيار روند آژانس بين‌آلمللي انرژي اتمي بار ديگر تاييد مي‌كند از نقش شوراي حكام آ‌ژانس بين‌المللي انرژي اتمي حمايت مي‌كند.

مدير كل آژانس و دبيرخانه‌اش را به سبب تلاش‌هاي حرفه‌اي و بي‌طرفانه براي حل همه مسايل باقي مانده در ايران در چارچوب آژانس، تحسين و ترغيب مي‌كند، بر ضرورت تداوم فعاليت ‌آژانس براي روشن ساختن همه مسايل باقي مانده مربوط به برنامه هسته‌اي ايران تاكيد مي‌كند.

20- ظرف 30 روز گزارشي را از مدير كل آژانس درباره اين كه آيا ايران تعليق كامل ودايمي همه فعاليت‌هاي ذكر شده در اين قطعنامه را برقرار كرده يا خير و نيز درباره روند پايبندي ايران به همه گام‌هاي مورد درخواست شوراي حكام آژانس و پايبندي‌اش به همه شروط اين قطعنامه مي‌خواهد تا به شوراي حكام و به موازات آن شوراي امنيت براي ملاحظه‌اش ارايه شود.

21- تاييد مي‌كند بايد اقدامات ايران را تحت بازنگري مستمر قرار دهد و بايد براي بازنگري مناسب بودن معيارهاي مطرح شده در اين قطعنامه از جمله تقويت، تغيير، تعليق و يا رفع معيارها آن طور كه ممكن است در راستاي پايبندي ايران به شروط اين قطعنامه لازم باشد، آمادگي داشته باشد.

22- قصدش را اعلام مي‌كند مبني بر اين كه در صورتي كه ايران به اين قطعنامه پايبند نبود معيارهاي مناسب بيشتري را تحت بند 41 فصل هفت منشور سازمان ملل تصويب كند تا ايران را به پايبندي به اين قطعنامه و مطالبات آژانس ترغيب كند و تاكيد مي‌كند كه تصميمات بيشتري مورد نياز خواهد بود اگر كه چنين معيارهاي بيشتري ضروري باشد.

23- تاييد مي‌كند كه چنين معيارهاي بيشتري در صورتي كه ايران به اين قطعنامه پايبند باشد، ضرورتي نخواهد داشت.

24- تصميم مي‌گيرد كه همچنان موضوع را پيگيري كند.

منبع: سايت الف
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۸۵, ۶:۱۳ ب.ظ
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

'روسيه قطعنامه عليه ايران را نمی پذيرد'

پست توسط MAX »

'روسيه قطعنامه عليه ايران را نمی پذيرد'

روسيه مخالفت خود با پيش نويس قطعنامه پيشنهادی عليه ايران مخالفت کرده و مقامات جمهوری اسلامی با تاکيد بر برنامه هسته ای، اين پيش نويس را غيرقانونی خوانده اند.

روز جمعه،3 نوامبر، سرگئی لاوروف، وزير خارجه روسيه، با مقامات اروپايی برای مذاکره پيرامون پيش نويس قطعنامه ای درباره برنامه هسته ای ايران، يک مقام روسی گفته است که پيش نويس پيشنهادی اروپاييان برای اين کشور قابل قبول نيست.

سرگئی کيسلياک، معاون وزارت خارجه روسيه، گفته است که کشور وی نمی تواند از قطعنامه پيشنهادی "در شکل کنونی آن" حمايت کند.

پيش نويس قطعنامه پيشنهادی اروپاييان که توسط بريتانيا، فرانسه و آلمان تدوين شده، خواستار وضع برخی تحريم های بين المللی عليه ايران به دليل خودداری از تعليق برنامه های غنی سازی اورانيوم است.

برنامه هسته ای ايران از جمله مسايلی است که در ملاقات سرگئی لاوروف با وزيران خارجه فنلاند - رييس دوره ای اتحاديه اروپا - و آلمان و همچنين خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه، مطرح می شود.

کشورهای اروپايی در نظر دارند در مذاکرات روز جمعه نگرانی خود نسبت به برخی تحولات اخير، از جمله تصميم روسيه به افزايش بهای گاز صادراتی اين کشور به گرجستان و ترديد در مورد امنيت عرضه گاز روسيه به اروپا را با وزير خارجه روسيه در ميان بگذارند.


BBC
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۸۵, ۹:۵۶ ق.ظ
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

احتمال خروج ایران از NPT

پست توسط gigi64 »

آفتاب: بنا بر گزارش‌های منتشر شده، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه بحث در مورد پیش‌نویس قطعنامه تهیه شده از سوی تروئیکای اروپا برای تحریم ایران را آغاز می‌کند. این در حالی است که تهران با تاکید بر عدم تعلیق غنی سازی، حق انجام اقدامات مقتضی در صورت اعمال فشار شورای امنیت را برای خود محفوظ دانسته‌ است. واکنشی که اینک توسط برخی مسئولان دخیل در پرونده هسته‌ای (از جمله اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس) حتی تا مرز خروج از NPT و قطع همکاری با آژانس نیز عنوان می‌شود.
در همین رابطه حمید رضا حاجی بابایی عضو هیات رئیسه مجلس به خبرنگار سیاسی آفتاب گفت: ایجاد محدودیت برای ایران با واکنش‌های متقابل مواجه می‌شود و در صورتی که بخواهند این محدودیت‌ها را اعمال کنند، ورود بازرسان آژانس بیت المللی انرژی اتمی را ممنوع خواهیم کرد و همچنین در عضویت خود در NPT تجدیدنظر خواهیم کرد.

حاجی‌ بابایی وظیفه پیمان «NPT» را کمک و تقویت کشورها برای به دست آوردن فناوری صلح آمیز هسته‌ای ذکر و خاطرنشان کرد: اگر شورای امنیت بخواهد این گونه عمل کند، دیگر ضرورتی ندارد که به معاهده متعهد بمانیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین هماهنگ شدن مواضع کشورهای گروه 1+5 برای تحریم ایران را بسیار بعید دانست و اظهار داشت: روسیه هنوز برای پذیرش قطعنامه اعلام آمادگی نکرده است و به نظر می‌آید که زمان تصویب آن نیز به تعویق افتد چرا که هماهنگی‌های لازم به وجود نیامده است.

حاجی‌بابایی در عین حال تصویب قطعنامه را نیز محتمل دانست و در این مورد گفت: اگر این اتفاق بیافتد قطعا کشورهای گروه 1+5 پا در راهی نهاده‌اند که آخر و عاقبت آن نامشخص است چرا که جمهوری اسلامی قصد عقب‌نشینی ندارد.

عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان این که مسئولین باید تمام توان دیپلماسی کشور را به کار گیرند افزود: مقامات باید همه نیروی خود را برای خنثی نمودن فشارهای وارده بر ایران به کار گیرند.

وی در خصوص آثار تحریم در ایران گفت: مسلما تحریم ضرر و زیان‌هایی به توسعه کشور وارد می‌آورد اما ضرر آن برای کشورهای دیگر هم کم نیست به همین دلیل من اعتقاد دارم که این تحریم با قوت انجام نمی‌پذیرد و تأثیرات زیادی را بر ایران وارد نمی‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: حس من این است که تحریم ایران با چنین شکل و شمایلی که در پیش‌نویس قطعنامه موجود است، نخواهد بود و قطعا تعدیل خواهد شد. در این میان فقط روسیه واقعیت‌هایی را می‌فهمد و نگران است.

حمیدرضا حاجی‌بابایی در پایان تاکید کرد: علی‌رغم میل باطنی آمریکا، تحریم نمی‌تواند نتایج لازم را بر کشور بگذارد و در نتیجه ایالت متحده در دنیا منزوی و منفور خواهد شد.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”