دولت ايتاليا در آستانه سقوط قرار گرفت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7631 بار
تماس:

دولت ايتاليا در آستانه سقوط قرار گرفت

پست توسط HORLIKAN »

دولت ايتاليا در آستانه سقوط قرار گرفت

رم - "سيلويو برلوسکوني" نخست وزير ايتاليا به دنبال اختلافات و چالش هاي بوجود آمده در داخل ائتلاف دولتي و احتمال انتخابات زودرس، عملا در آستانه سقوط قرار گرفت.

به گزارش ايرنا ، خطر انحلال دولت راست‌گراي ميانه ايتاليا و احتمال انتخابات زودرس، زماني آغاز شد که "جانفرانکو فيني" رييس مجلس نمايندگان، در ديدار هفته گذشته با سيلويو برلوسکوني، از وي خواست تا تغيير مسير قاطعي در روابط خود با حزب راست گراي افراطي "پيوند شمال" به رهبري "اومبرتو بوسي" بدهد.
او تهديد کرد که چنانچه در روابط خود تجديد نظر نکند، گروه هاي مستقل پارلماني تشکيل خواهد داد که عملا با اين اقدام مانعي در عملکرد دولت در پارلمان و در تصويب قوانين مي شود.
تنش ميان فيني و برلوسکوني موضوع جديدي نيست و در گذشته نيز به دفعات و اغلب بر سر نزديکي روابط برلوسکوني با اومبرتو بوسي - از جمله متحدان اصلي دولت ايتاليا-، به وقوع پيوسته است.
اما به عقيده صاحبنظران، با توجه به نزديکي زياد برلوسکوني به حزب پيوند شمال و اختلاف شديد فيني با اين حزب، جدايي ميان فيني که يکي از متحدان اصلي برلوسکوني و از جمله موسسان حزب ملت آزادي - حزب حاکم - محسوب مي شود، اين بار بسيار جدي است.
فيني در ديدار خود به برلوسکوني گفت که چنانچه به خواست حزب توجه نکند با تشکيل گروه هاي مستقل پارلماني - 50 نماينده در مجلس نمايندگان و 20 نماينده در سنا - عملا کار دولت را مختل مي کند.
موضع گيري فيني باعث شد تا برلوسکوني حداقل از موضع گيري قاطع در اين ديدار خودداري کند؛ ضمن اينکه از وي خواست تا دست کم 48 ساعت به او(برلوسکوني) فرصت دهد و هيچ اقدامي در اين زمينه انجام ندهد تا اوضاع را بررسي کند.
در همين حال "رناتو اسکيفاني" رييس مجلس سناي ايتاليا،که در جريان تنش جديد بين دولت و مجلس قرار گرفته بود، پيشنهاد داد براي برون رفت ايتاليا از اين وضعيت نابسامان سياسي، انتخابات زودرس در اين کشور برگزار شود.
وي عنوان کرد زماني که يک دولت ائتلافي که برپايه يک برنامه انتخاباتي مشترک در اجراي برنامه به اختلاف با يکديگر مي رسند و از همديگر جدا مي شوند، بايد انتخابات زودرس برگزار شود.
در حالي که انتظار مي رفت برلوسکوني با فيني به يک نتيجه قطعي برسد و به جنجال‌هاي سياسي اين کشور پايان داده شود، اما او (برلوسکوني ) در يک سخنراني حزبي رييس مجلس نمايندگان را متهم به سياسي کاري کرد و يک موضع در مسير سقوط دولت خود اتخاذ کرد.
نخست وزير ايتاليا از رييس مجلس نمايندگان ايتاليا خواست تا از مقام خود استعفا دهد و کرسي رياست مجلس را رها کند.
برلوسکوني با اين درخواست از فيني، مساله انتخابات زودرس را هم رد کرد و گفت که دولت در صورت استعفاي او (فيني) به کار خود ادامه مي دهد و نيازي هم به برگزاري انتخابات زودرس نيست.
اين درحالي است که حتي "اومبرتو بوسي" رهبر حزب راست گراي افراطي "پيوند شمال" و از جمله متحدان اصلي ائتلاف دولتي ايتاليا نيز خطر سقوط دولت را گوشزد کرده است.
او خطاب به برلوسکوني گفت که قرار بود پيش از اين به فکر چاره مي بوديد.
صاحبنظران سياسي ايتاليا معتقدند که دولت در آستانه يک سقوط عمودي و حتي پايان ائتلاف حزب حاکم "ملت آزادي" با حزب پيوند شمال قرار گرفته است.
به گفته کارشناسان در صورتي که يکي از احزاب خروج خود از ائتلاف دولتي را عملي کند، دولت ايتاليا سقوط مي کند.
پس از سقوط دولت، با تصميم رييس جمهوري اين کشور يا انتخابات زودرس برگزار مي شود و يا يک دولت متشکل از احزاب چپ گرا و راست گرا به صورت مشارکتي تشکيل خواهد شد.منبع .irna.ir
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”