ترکیه: ایران آماده توقف مشروط غنی سازی 20 درصد است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7631 بار
تماس:

ترکیه: ایران آماده توقف مشروط غنی سازی 20 درصد است

پست توسط HORLIKAN »

تصویر

ترکیه اعلام کرد ضمانت هایی از ایران برای توقف مشروط غنی سازی 20 درصد دریافت کرده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه الحیات چاپ لندن، احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیروز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای آلمانی اش "گیدو وستروله" در شهر استانبول اعلام کرد: ایران ضمانت هایی را برای توقف مشروط غنی سازی 20 درصدی ارائه کرده است.

به گفته وزیر خارجه ترکیه، ایران در صورتی که کشورهای 1+5 ، بیانیه تهران درباره مبادله سوخت اتمی را بپذیرند، حاضر است غنی سازی 20 درصدی را متوقف کند.

کشورهای 1+5 متشکل پنج عضو دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس به علاوه آلمان هستند.
بیانیه تهران درباره مبادله سوخت هسته ای اوایل سال جاری با حضور سران ایران ، برزیل و ترکیه در تهران امضا شد.

وزیر خارجه ترکیه همچنین "کاترین آشتون" مسول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به ازسرگیری مذاکرات میان ایران و کشورهای عضو 1+5 در سریع ترین زمان ممکن فراخواند.

وزیران خارجه سه کشور ایران، برزیل و ترکیه نیز روز یکشنبه گذشته در شهر استانبول ترکیه باهم دیدار کرده بودند.

وزیر خارجه ترکیه اضافه کرد در دیدار اخیر با همتای ایرانی اش در استانبول، پیام مهمی را دریافت کرده است مبنی بر اینکه اگر توافق تهران درباره تبادل سوخت، اجرایی شود و به راکتور تحقیقاتی تهران سوخت مناسب داده شود، ایران غنی سازی 20 درصدی را متوقف خواهد کرد.

وی افزود: باید اختلافات را به کناری نهاد و فورا مذاکراتی میان گروه وین (آمریکا، فرانسه و روسیه) و ایران آغاز شود. با بروز پیشرفت در این مذاکرات فنی، اعتماد متقابل میان دو طرف تقویت می شود.

داوود اوغلو ادامه داد: ایران تاکید کرده است که سعید جلیلی (دبیر شورای عالی امنیت ملی ) با مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از ماه رمضان آینده مذاکره خواهد کرد.

وزیر خارجه آلمان نیز اعلام آمادگی ایران برای انجام مذاکرات "بدون پیش شرط" درباره توافق مبادله سوخت را نشانه بسیار خوبی قبل از ازسرگیری مذاکرات دانست.

وی گفت: معتقدیم می بایست همکاری همه جانبه ای صورت بگیرد و نامه ای را که ایران روز دوشنبه گذشته به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال کرد نیز نشانه ای است که چنین همکاری امکان پذیر است.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”