کشف یک راز بسیار کهن

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۸۹, ۵:۴۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

کشف یک راز بسیار کهن

پست توسط رونین »

جام جم آنلاین: بسیاری از افراد درباره سیستم کارکرد داخلی چشم ماهی‌ها اطلاعی ندارند و به آن فکر هم نکرده‌اند، اما محققان دانشگاه کوئینزلند، راز پنهان پشت این لنزهای مرموز را بتازگی دریافته‌اند.

پروفسور مارشال و همکارانش از گروه زیست‌شناسی عصبی حسی و انستیتوی مطالعات مغزی کوئینزلند برای اولین بار متوجه شدند گونه‌های خاصی از ماهی‌ها چگونه رنگ‌ها را می‌بینند.

مطالعه محققان درباره نقش مخروط‌های دوتایی در چشم ماهی‌هایی که در آبسنگ‌ها زندگی می‌کنند و تاثیر آن بر دید آنها بود.

سلول‌های مخروط سلول‌های حساس به نور در چشم ما هستند که توانایی دیدن به ما می‌دهند و سلول‌های مخروطی دوتایی، ترکیبی از 2 سلول مخروطی هستند که به یکدیگر وصل شده‌اند.

پیش از این تصور می‌شد سلول‌های مخروطی دوتایی برای انجام وظایفی مانند دریافت روشنایی، حرکت و قطبی‌سازی دید به کار می‌رود که ارتباطی به تفکیک رنگ ندارد.

اولین بار است که محققان نشان داده‌اند هر یک از اعضای مخروط‌ های دوتایی به عنوان یک کانال بینایی مستقل در دیدن رنگ‌ها استفاده می‌شوند.

عجیب است که این سلول‌ها به عنوان معمولی‌ترین دریافت‌کننده‌های نور در فعالیت‌های روزانه حیوانات عمل می‌کنند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد، در این ماهی‌‌های رنگارنگ مقیم آبسنگ‌های Great Barrier، سلول‌های مخروطی برای دیدن رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از آنجا که چشم اغلب مهره‌داران مانند ماهی‌ها، قورباغه‌ها، خزندگان و کانگوروها از این مخروط‌های دوتایی تشکیل شده، عملکرد آنها تاکنون بدرستی شناخته نشده بود.

این گیرنده‌های نور در چشم انسان و دیگر پستانداران وابسته به جفت وجود ندارد و شاید به همین دلیل باید از این حقیقت چشم پوشید که این اعضا چه عملکردی دارند.

کشف این که ماهی ‌های مقیم صخره‌های آبی از سلول‌های مخروطی دوتایی برای دیدن رنگ‌ها استفاده می‌کنند، یک راز قدیمی مربوط به قرن‌ها را برملا کرد.

منبع:تکتاز
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”