جنگ در خاورمیانه؛ از اندیشه تا عمل

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 25
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۸۸, ۸:۳۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 94 بار
سپاس‌های دریافتی: 25 بار

جنگ در خاورمیانه؛ از اندیشه تا عمل

پست توسط asadzadeh »

علی منتظری در سرمقاله چهارشنبه روزنامه تهران امروز به وضعیت کنونی خاورمیانه می پردازد و با ارائه شواهد و دلایل مختلف از وقوع جنگ در خاورمیانه می نویسد: «مسیر حرکت های سیاسی خاورمیانه به شکلی واقعی به سوی تقابل و برخورد در حال حرکت است.»

وی معتقد است جریان تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه چندی است به مسیر تهدیدهای نظامی تغییر جهت داده است. او می نویسد: «این تغییرات در لبنان بیشتر از کشورهای دیگر قابل رویت است. در سفری که اخیرا به لبنان داشتم این امر حتی در بین مردم عادی کوچه و بازار بیروت نیز قابل مشاهده بود. مردم لبنان از وقوع جنگ تحمیلی قریب الوقوع ارتش رژیم صهیونیستی علیه نیروهای مقاومت اسلامی لبنان سخن می گفتند و زمان آن را به آمادگی ارتش اسرائیل برای حمله مجدد به لبنان محدود می کردند.»

نویسنده سپس به پیش بینی محمود احمدی نژاد در مورد وقوع دو جنگ در خاورمیانه می پردازد و می نویسد: «حتی رئیس جمهور ایران چند روز قبل از سناریوی حمله به دو کشور دوست ایران از سوی اسرائیل و آمریکا خبر داد که به نظر می رسید یکی از این کشورها همان لبنان بوده است.»

او به نقل قول از رئیس جمهور سوریه می پردازد که در سالگرد تاسیس ارتش سوریه اعلام کرده: «به رغم تلاش های ظاهری آمریکا برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه منطقه به سوی یک جنگ جدید پیش می رود. او با کنارهم گذاشتن این دو جمله از رئیس جمهور کشورمان و رئیس جمهور سوریه نتیجه می گیرد که اشاره احمدی نژاد به دو کشور دوست همان لبنان و سوریه بوده است.»

او سپس به اظهارات مایکل مولن در مورد جنگ با ایران می نویسد: «اما اگر نگاهی به ادعای اخیر مایکل مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا داشته باشیم آنگاه در ادعای وقوع جنگ جدید در خاورمیانه قطب سومی نیز ایجاد می شود که این ضلع سوم را لاجرم ایران تشکیل خواهد داد. مایکل مولن ادعا کرده بود که طرح ارتش آمریکا برای حمله به ایران و هدف قراردادن تاسیسات هسته ای صلح آمیز کشورمان بر روی میز و آماده اجرا ست و بسته به شکست مذاکرات دیپلماتیک هسته ای بین ایران و غرب و تصمیم سیاسی رهبران کاخ سفید است.»

نویسنده معتقد است که اگرسناریوی حمله به ایران واقعیت داشته باشد و فراتر از جنگ روانی علیه کشورهای عضو جبهه مقاومت در خاورمیانه باشد آن گاه باید در وهله اول منتظر حمله ارتش اسرائیل به لبنان باشیم جایی که به ادعای اسرائیلی ها ایران پایگاه های خود را در آن بنا کرده است.»

او سپس به عواقب این اقدام می پردازد و می نویسد: «اما اگر چنین اقدام تجربه شده ای از سوی اسرائیل صورت گیرد آنگاه دو ضلع دیگر مقاومت در خاورمیانه چه سیاستی را اتخاذ خواهند کرد؟»

او به موضع روسیه در مقابل حمله به لبنان می پردازد و می نویسد:« بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در جریان دیدار با فرماندهان نظامی سوریه گفته بود هزینه های مقاومت در مقابل سازش و از دست دادن کرامت و سرزمین به مراتب کمتر از هزینه های سازش و کمر خم کردن است. معنای این موضع وی که پس از سفر مشترکش با ملک عبدالله پادشاه عربستان به لبنان ایراد شده است آن است که سوریه حاضر نیست از حمایت از مقاومت در لبنان و فلسطین دست بردارد.»

نویسنده سپس در مورد احتمال جنگ با ایران می نویسد: «اما مهم ترین قسمت سناریوی احتمالی جنگ در خاورمیانه بخشی است که مربوط به ایران می شود. با آن که احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان از وقوع جنگ علیه دو کشور دوست سخن گفته بود اما تهدیدات مستقیم اخیر آمریکایی ها و اسرائیلی ها متوجه کشورمان بوده است که شدیدترین آن، مواضع رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا بوده است. اما آیا این امر به آن معنا است که ممکن است طرح حمله اسرائیل به لبنان به حمله نظامی آغازین علیه کشورمان تبدیل شود؟ این سوالی است که دامنه و گستره بسیاری را در تحلیل های نظامی در منطقه خاورمیانه به دنبال خواهد داشت. اولین و بدیهی ترین این گستره واکنش احتمالی حزب الله لبنان به هرگونه ماجراجویی اسرائیل علیه ایران مربوط می شود.

او در معنای این واکنش می نویسد: «به این معنا که جنگ علیه ایران در هر حال جنگی منطقه ای و گسترده از افغانستان تا فلسطین اشغالی را در بر می گیرد. شاید این همان معنای آشکار مواضع فرماندهان ارشد نظامی کشورمان است که بارها گفته اند که آمریکا و اسرائیل می توانند آغازگر جنگ باشند اما کلید پایان جنگ دیگر در دست آنان نیست.»

نویسنده به واکنش حزب الله در این مورد می نویسد: «اسرائیلی ها فراموش نکرده اند که سید حسن نصرالله حداقل در دو نوبت اعلام کرده است که وقوع هرگونه جنگی علیه جبهه مقاومت در لبنان و خاورمیانه موجب به هم خوردن نقشه سیاسی خاورمیانه خواهد شد.»

نویسنده سپس در مورد احتمال جنگ در خاورمیانه می نویسد: «سناریوهای تحمیل جنگی جدید در خاورمیانه این بار با ادعاهای قبلی آمریکایی ها و اسرائیلی ها تفاوتی فاحش دارد. اسرائیل در صدد انتقام جنگ ۳۳ روزه است و حاکمیت سیاسی این رژیم اشغالگر، افراطی ترین و جنگ طلبانه ترین دوران سیاسی خود را طی می کند. چند ماه متوالی است که این رژیم در درون مرزهای فلسطین اشغالی و خارج از آن با آمریکایی و دیگر متحدان اروپایی خود مانورهای گسترده نظامی انجام می دهد. اقدامات شناسایی نظامی بر فراز مرزهای لبنان و کشورهای همسایه افزایش یافته و طرح حمایت از شهرک های یهودی نشین و ساخت و ساز مراکز امن در صورت حملات موشکی در مناطق اشغالی فلسطین افزایش یافته است.»

نویسنده در مورد حمایت آمریکا از اسرائیل در این مورد می نویسد: «از سویی دیگر لابی اسرائیلی در آمریکا از همه اهرم های خویش برای فشار بر کاخ سفید به منظور حمایت های نظامی و کسب موافقت سیاسی برای حمله احتمالی به ایران بهره برده است تا جایی که تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا از حمله احتمالی اسرائیل علیه کشورمان نیز حمایت کرده اند. از سویی دیگر کاخ سفید به جای حمایت از روند توافق سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه که با اشاره، چراغ سبز و حمایت اولیه آمریکایی ها صورت گرفت به سوی تقابل با ایران حرکت کرده است و سیل تهدیدات و اتهامات واهی در رابطه با برنامه صلح آمیز هسته ای ایران شدت گرفته است.»

نویسنده در نهایت نتیجه گیری می کند که: «همه این شواهد نشان می هد که مسیر حرکت های سیاسی خاورمیانه به شکلی واقعی به سوی تقابل و برخورد در حال حرکت است. شاید برای همین شرایط بوده که مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آستانه سوم شعبان فرمودند که همه مسئولان کشور باید به وظایف سنگین خود در عرصه های گوناگون عمل کنند و همچون ۱۳ سال گذشته، برای روبرو شدن با هر شرایطی آماده باشند که البته و بدون کوچک ترین تردید، ملت بزرگ ایران و جمهوری اسلامی، همچون گذشته پیروز این میدان رویارویی مستمر خواهند بود. آیت الله خامنه ای با اشاره به صدور قطعنامه تحریم علیه ایران و به موازات آن سخنان به ظاهر رنگین و تهدیدهای گاه به گاه نظامی تاکید کردند: آنها به گونه ای سخن می گویند که ما گمان کنیم در پشت این تهدیدها چیز فوق العاده خطرناکی نهفته است؛ البته چه تهدیدها پوشالی باشد چه واقعی، بدون شک ما برای حفاظت از انقلاب اسلامی، ملت عزیز ایران و کشور پرافتخار ایران باید برای هرگونه شرایطی آماده باشیم.»
علی منتظری سایت تحلیلی خبری عصر ایران ( [External Link Removed for Guests] )
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”