ترکیه ایران را از فهرست «تهدیدهای امنیتی خاص» خود حذف کرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 434
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۶, ۶:۰۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 192 بار
سپاس‌های دریافتی: 361 بار
تماس:

ترکیه ایران را از فهرست «تهدیدهای امنیتی خاص» خود حذف کرد

پست توسط HARD »

امروز (دوشنبه)، یک روزنامه چاپ ترکیه خبر داد که مقام‌های آنکارا، نام ایران را از فهرست کشورهایی که «تهدید خاصی» برای امنیت ملی ترکیه به ‌شمار می‌آیند، حذف کرده‌اند.

به گزارش «تابناک»، روزنامه «حریت»، در گزارشی نوشت، در نسخه جدید گزارش بازنگری امنیتی ترکیه، نام ایران در میان فهرست «تهدیدهای خاص» دیده نمی‌شود؛ نسخه تازه این فهرست که هر پنج سال یک‌ بار از سوی شورای امنیت ملی ترکیه منتشر می‌شود، از ماه اکتبر معتبر خواهد بود.

در همین باره، خبرگزاری فرانسه گفت، اقدام مقام‌های ترکیه در حذف نام ایران از این فهرست در حالی صورت می‌گیرد که به تازگی، نگرانی‌ قدرت‌های غربی بر سر جنبه‌های احتمالا نظامی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران افزایش یافته‌ است. غرب نگران آن است که ایران در پوشش برنامه هسته ای خود، به دنبال ساخت سلاح اتمی باشد، ولی ایران می گوید که این برنامه اهداف صلح آمیز دارد.

این خبرگزاری یادآور شد، اعضای شورای امنیت ملی ترکیه برای مصاحبه درباره علل حذف نام ایران از این فهرست، در دسترس نبوده‌اند.

روزنامه «حریت» در ادامه گزارش خود نوشت: در گزارش جدید بازنگری امنیتی ترکیه، به برنامه هسته‌ای ایران نیز اشاره و خط مشی دیپلماتیک ترکیه در این زمینه، «خاورمیانه عاری از جنگ‌افزار هسته‌ای» عنوان شده است.
تحلیلگران بر این باورند، این بخش از گزارش به اسرائیل اشاره دارد که به باور عمومی، تنها کشور دارای سلاح هسته‌ای در خاورمیانه است.

بهبود روابط ترکیه با ایران و سرپیچی این کشور از همراهی در اِعمال دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران، باعث نارضایتی ایالات متحده آمریکا و هم‌پیمانان غربی‌اش شده ‌است.

«تانر ییلدیز«، وزیر انرژی ترکیه، روز چهارشنبه، بیستم مرداد، اعلام کرد که به ‌رغم تحریم‌های دوچندان ایالات متحده علیه ایران، شرکت‌های ترکیه ای، به فروش بنزین به ایران ادامه خواهند داد.
وزیر انرژی ترکیه همچنین از آغاز راه اندازی سه نیروگاه مشترک شش هزار مگاواتی تولید برق با ایران در آینده نزدیک خبر داد.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر، روابط ترکیه با اسرائیل دچار تنش شده و حمله مأموران نظامی اسرائیلی به یک کشتی امدادرسانی ترکیه در راه نوار غزه به این تنش‌ها شدت بخشیده‌ است.

همچنین در پی کشته شدن ۹ شهروند ترک در این حمله - که روز سیزدهم ماه می رخ داد - ترکیه خواستار عذرخواهی مقام‌های اسرائیلی شده‌ است؛ اسرائیل تاکنون از عذرخواهی خودداری کرده ‌است.

گفتنی است، هرچند انتشار این گزارش، نوعی پیشرفت در روابط تهران ـ آنکارا به شمار می رود و نشان دهنده تغییر نگرش راهبردی روابط ترکیه و ایران است، تاکنون هیچ گونه اشاره ای به اینکه چرا تا پیش از این، ایران به عنوان تهدیدی برای ترکیه در راهبرد امنیت ملی این کشور به شمار می رفته، نشده است.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”