طرح هدفمندی یارانه ها با مدیریت جنگی ؛ لطفاً غافلگیر نکنید!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7631 بار
تماس:

طرح هدفمندی یارانه ها با مدیریت جنگی ؛ لطفاً غافلگیر نکنید!

پست توسط HORLIKAN »

عصر ایران - اجرای طرح هدفمندی یارانه ها که قرار بود از نیمه دوم سال جاری آغاز شود به تاخیر افتاد و هنوز مشخص نیست که این طرح بزرگ جراحی اقتصاد ملی که به گمان بسیاری از کارشناسان اقتصادی ضروری و در عین حال بسیار حساس نیز است ، از چه زمانی آغاز خواهد شد.

دولت دهم اصرار دارد که برنامه ای جامع و حساب شده برای اجرای این جراحی بی نظیر اقتصادی تدوین کرده است و برای مدیریت و اجرای این برنامه آمادگی کامل دارد ، اما برخی کارشناسان و منتقدان با توجه به اینکه مجری این طرح از ارایه برخی آمارها درباره تبعات اجرای این ابا دارد می گویند که ورای اجرای این جراحی اقتصادی بزرگ هنوز برای مجریان آن نیز مشخص نیست و ریسک بالای اجرای این طرح در شرایط کنونی در نهایت سبب می شود که این طرح اجرایی نشود .

اما به هر حال تا کنون میلیاردها تومان برای مقدمات اجرای این طرح بزرگ و ملی هزینه شده و از سوی دیگر نظر قاطبه کارشناسان اقتصادی این است که بدون اجرای این طرح ، اقتصاد ملی دیگر توان رشد و پویای نخواهد داشت و این طرح می بایست اجرا شود.

یکی از نکات مهم در اجرای طرح هدفمندی یارانه ها این است که نباید صرفا از دولت انتظار داشت که این طرح بزرگ اقتصادی را یک تنه اجرا کند و باید در اجرای این طرح هر کس به اندازه توان خود به دولت کمک کند ، وانگهی دولت نیز باید توجه داشته باشد که زمانی می تواند روی حمایت مردم وکارشناسان و نخبگان و... حساب باز کند که انها را به طور کامل از ریزترین جزییات اجرای این جراحی بزرگ اقتصادی آگاه سازد .

با این حال ، مسوولان مربوطه اصرار دارند که این طرح را در خفا پیش ببرند و از اعلام زمان اجرای آن و جزئیاتی مانند مبلغ یارانه های نقدی و ... خودداری نمایند. آنها می گویند که زمان اجرا را اعلام نخواهند کرد مگر درست در لحظه قبل از اجرا !

یکی از اقتصاد دانان کشور در روزهای اخیر در این باره مثال جالبی زده و با اشاره به طرح دولت برای " غافلگیر کردن " مردم در اجرای این طرح گفته است که موفقیت اجرای این طرح بزرگ اقتصادی نیازمند آگاهی بخشی به مردم و بنگاه های اقتصادی است نه " سوراپرایز " کردن آنها .

محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با تاکید بر این نکته که اجرای این طرح لازمه توسعه کشور است ، گفته : " برای توفیق در این کار همکاری بین دولت و فعالان اقتصادی می‌تواند حاصل شود و تردیدی نیست برای حصول این توفیق یک‌سری نکات لازمه اجراست. اول بحث شفافیت برنامه اجرا ست. ارقامی که دولت اعلام می‌کند و این ارقام تنه می‌ز‌ند به بودجه کل کشور. این کار، کار بزرگی است. لازمه کاری به چنین بزرگی شفافیت در برنامه اجراست. ما باید امکان برنامه‌ریزی برای واحدهای اقتصادی به میزان زمان کافی را بدهیم. "

اشاره این فعال و کارشناس اقتصادی یکی از مهم ترین نکات در اجرای این طرح بزرگ ملی است و دولت محترم همانطور که انتظار بحق دارد که از سوی همه اقشار مردم و نخبگان مورد حمایت قرار گیرد ، باید از " مدیریت جنگی " برای اجرای این طرح دست بردارد و " مدیریت علمی و شفاف "را سرلوحه خود قرار دهد .

اجرای طرح هدفمندی یارانه ها " عملیات جنگی " نیست که تلاش کنیم جزییات آن را از دیگران پنهان کرده و در زمان اجرای آن از اصل " غافلگیری" استفاده کنیم ، چرا که اساسا موضوع مدیریت اقتصادی در کشور تفاوت های زیادی با مدیریت جنگی دارد.

این نوع نگاه ، نگاهی امنیتی است که در حوزه قاعده مند اقتصاد جواب نخواهد داد ، بلکه نگاه درست تر این است که دولت محترم برای کسب بیشترین میزان همکاری از مردم ، کارشناسان و بنگاه های اقتصادی باید تمامی جزییات و تبعات اجرای این طرح بزرگ اقتصادی را - تا آنجایی که مطالعه کرده و می داند - در اختیار آنها قرار دهد و پیش آگاهی های لازم را در بین مردم گسترش دهد و سپس انتظار حمایت مردم را داشته باشد.
از این رو ، به دولتمردان پیشنهاد می شود ، از صرافت اصل غافلگیری بیرون بیایند چه آن که حتی در جنگ ها نیز ، دشمنان را غافلگیر می کنند و نه خودی ها را و خودی تر از مردم آیا اساساً کسی وجود خارجی دارد؟!
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”