انتقاد شديد وزير اقتصاد از رويكرد تبعيض‌آميز بانك‌جهاني....

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 965
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۸۸, ۸:۴۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2776 بار
سپاس‌های دریافتی: 3436 بار

انتقاد شديد وزير اقتصاد از رويكرد تبعيض‌آميز بانك‌جهاني....

پست توسط victory67 »

طي سخناني در واشنگتن مطرح شد:
انتقاد شديد وزير اقتصاد از رويكرد تبعيض‌آميز بانك‌جهاني در قبال ايران
خبرگزاري فارس:وزير اقتصاد طي سخناني در نشست سالانه بانك‌جهاني و صندوق‌بين‌المللي‌پول به انتقاد شديد از رويكرد تبعيض‌آميز آن‌ها در قبال ايران پرداخت و گفت: اين نهادها بر پايه ملاحظات سياسي قدرت‌هاي بزرگ عمل مي‌كنند.

تصویر

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل فارس وزير اقتصاد ايران طي سخنراني خود در نشست سالانه بانك جهاني و صندوق بين المللي پول به انتقاد شديد از رويكرد تبعيض آميز بانك جهاني و صندوق بين المللي پول نسبت به جمهوري اسلامي ايران پرداخت.
سيد شمس الدين حسيني در آغاز سخنان خود به بحث اقتصاد جهاني پرداخت و گفت: اقتصاد جهاني همچنان با كاهش رشد و آينده اي نامطئن دست و پنجه نرم مي كند.
وي افزود: اين وضعيت بنيان هاي نظري اقتصاد جهاني و كارآيي ساختار مالي و پولي و نهادهاي آن را به چالش كشيده است. نظام مالي و پولي به عنوان شريان اصلي انتشار نقدينگي آسيب پذيري خود را نشان داده است و بسياري از نخبگان نسبت به ضعف ساختاري اين نظام اذعان دارند كه رابطه ميان بخش واقعي و فعاليت اقتصادي با بخش مالي را ناديده مي گيرد.
وي در ادامه به دفاع از نظام بانكي و اقتصادي اسلامي پرداخت و گفت: بنيان هاي نظام بانكي و اقتصادي اسلامي كه بر پايه ارزش كار و توليد قرار دارد بيش از گذشته توجه نهادها و بانك هاي بين المللي را به خود جلب كرده است. نكته مهم آن است كه محصولات مالي بانك جهاني و صندوق بين المللي پول با انطباق بيشتر با ماليه و بانكداري اسلامي در آينده نزديك در اختيار كشورهاي عضو قرار گيرند.
وزير اقتصاد به تلاش هاي براي افزايش حق راي كشورهاي در حال توسعه در اين دو نهاد بين المللي اشاره كرد و گفت: ايران به عنوان عضو موسس بانك جهاني و صندوق بين المللي پول از برنامه جاري افزايش حقوق راي دهي كشورهاي در حال توسعه در اين دو نهاد استقبال مي كند و معتقد است كه نقش و سهم كشورهاي در حال ظهور در طراحي سياست هاي اين نهادها بايد بيشتر از آن چيري باشد كه در اين برنامه در نظر گرفته شده است اگر چه ما معتقديم اقداماتي كه تاكنون انجام گرفته است در جهت صحيح قرار داشته اند. در واقع كشور من آمادگي خود را براي مشاركت كامل در ساختاربندي مجدد حقوق راي با ابراز تمايلش براي كمك مالي در اين خصوص اعلام داشته است.
حسيني در بخش ديگري از سخنان خود به انتقاد از عملكرد اين دو نهاد بين المللي پرداخت و گفت اين نهادها در برخي موارد بر اساس اصول و مقررات تنظيمي خود عمل نمي كنند ضمن آن كه برخي از سهامداران بزرگ در كار اين نهادها مداخله مي كنند. وي نظام توزيع سهام و سرمايه در اين دو نهاد را به گونه اي دانست كه هرگونه مديريت عالانه و منصفانه را در اين نهادها مانع مي شود.
وي در اين چارچوب افزود:«من به عنوان نماينده ملت و كشورم و به عنوان يك كشور عضو اعتراضاتي به رفتار تبعيض آميز مديريت بانك جهاني داريم كه اين رفتار با مواد موافقت نامه مربوط در تناقض است».
وي افزود:«از سال 2005 مذاكرات با مديريت بانك جهاني براي فراهم آوردن زمينه CAS(استراتژي همكاري با كشورها) ما به دلايل غيرفني به تعويق افتاده است كه اين به معناي محروم كردن يك كشور عضو از منابع مالي بانك جهاني است. نكته تعجب آور آن است كه بر اساس بررسي انجام شده از سوي بخش حقوقي بانك جهاني پروژه هاي توسعه اي و بشردوستانه از تحريم هاي وضع شده عليه ايران مستثني هستند و هيچ دليل حقوقي نمي توان براي كاهش روابط و عدم تامين مالي پروژه هاي جديد در ايران ارائه كرد».
وزير اقتصاد ايران بار ديگر مديريت بانك جهاني را مورد انتقاد قرار داد و گفت: اما مديريت ارشد بانك با اشاره به تحريم هاي تحميلي عليه ايران توسط شوراي امنيت و ديدگاه هاي منفي برخي كشورها بر عدم پيشرفت كار ايران در زمينه CAS , EDS اصرار دارند و اين در حالي است كه اكثريت اعضا در هيئت اجرايي در ديدارهاي دوجانبه با من به طور مستقيم يا غيرمستقيم با پذيرش CAS ما در هيئت مديره موافقت كرده اند.
وي افزود: پرسش اصلي من اين است كه آيا اين رفتار بر پايه مديريت خوب قرار دارد يا مبتني بر ملاحظات سياسي است. چه دليلي بر نقض قوانين و مقررات اين بانك مي توان يافت. مديريت بانك چه پاسخ هايي به پرسش هاي بين المللي و ملت بزرگ ايران دارد.
وي از طرف دولت ايران از مديريت بانك جهاني خواست موضوع cas ايران را در نخستين نشست مديران اجرايي مورد بررسي قرار دهد و نتاج حاصل را به اطلاع دولت ايران برساند.
حسيني در ادامه به خودداري بانك جهاني از تامين مالي پروژه هاي خود در ايران اشاره كرد و گفت:مي خواهم توجه شما را به اين نكته جلب كنم كه متاسفانه اين بانك سه ماه است كه پاسخي به اين موضوع نداده است. اين بانك در واقع پرداخت هزينه پروژه هاي خود را متوقف كرده است و بنابراين همه پروژه ها با زيان مواجه شده اند. اين موضوع به خودي خود اهداف توسعه اي بانك را زير سوال مي برد.
وي با انتقاد از تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل كه تحت فشار برخي قدرت هاي از جمله آمريكا به تصويب رسيده است گفت: اين تحريم ها عليه نظام مالي ايران داستاني است كه نمي توان در اين جا توضيح داد. اما مشخص است برخي كشورها براي حفظ انحصار خود در حوزه هاي علم و تكنولوژي جديد كه مبناي پيشرفت هاي اقتصادي در آينده هستند سعي كنند يك كشور و ملت را از ترقي اقتصادي و علمي بازدارند. اما بانك جهاني حتي از اين تحريم ها نيز فراتر مي رود و در رويكري ناعادلانه و نامتناسب حقوق ما را ناديده مي گيرد.
وزير اقتصاد ايران در ادامه سخنان خود ايران را كشوري در حال حركت به سمت ترقي در حوزه هاي علم و تكنولوژي و اقتصاد با سرعت زياد دانست و صلح و عدالت را در راس دستوركارهاي ايران اعلام كرد.
وي همچنين به اقدامات خوب انجام گرفته در ايران براي مبارزه با پولشوئي اشاره كرد و افزود: در ايران از چند سال پيش بر پايه شريعت اسلام پولشوئي يك جرم در نظر گرفته شده است و قوانين موثر و خوبي در اين زمينه به تصويب رسيده است. ما با شدت بيشتري عليه اين گونه جرائم عمل مي كنيم.
وي در پايان سخنان خود گفت:‌ فشارهايي كه به بانك ها و نهادهاي مالي ايران وارد شده است مبناي سياسي دارد و انتظار ما از نهادهايي مانند بانك جهاني و صندوق بين المللي پول آن است كه به مواد موافقت نامه هاي خود و اخلاق حرفه اي پايبند باقي بمانند.
انتهاي پيام//
  تصویر تصویرزندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رودتصویر تصویر 
  تصویر تصویرصحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یادتصویر تصویر     
  
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”