ریاست ایران بر اوپک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 325
تاریخ عضویت: شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹, ۱:۴۰ ب.ظ
محل اقامت: ایران از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب
سپاس‌های ارسالی: 1369 بار
سپاس‌های دریافتی: 1309 بار

ریاست ایران بر اوپک

پست توسط امیر جمالی »

       نفت:     ايران به عنوان رياست اوپك بيانگر اقتدار جمهوري اسلامي است      – وزير نفت عصر روز شنبه انتخاب ايران بعد از 36 سال ايران به رياست اوپك را نشان دهنده اقتدار و عزت جمهوري اسلامي ايران دانست.      [External Link Removed for Guests]      'سيدمسعودميركاظمي'درحاشيه تجليل رئيس جمهوري از تلاشگران طرح ضربتي توليد بنزين در محل رياست جمهوري در جمع خبرنگاران افزود:طي 36 سال گذشته به شيوه‌هاي مختلف رياست اوپك را به ايران نمي‌دادند اما امروز اجماع كاملي درباره رياست ايران بر اين سازمان وجود دارد و براين اساس از دو ماه ديگر مسئوليت ايران در اين سازمان شروع خواهد شد.
به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، وزير نفت مهمترين دليل عدم رياست ايران طي 36 سال گذشته بر سازمان اوپك را مسايل سياسي و شرايط كشوربويژه دردوران مقدس و سال‌هاي بعدازآن دانست و گفت:طي سال‌هاي گذشته به روش‌هاي مختلف از انتخاب ايران به رياست اوپك جلوگيري مي‌كردند.
وي تصريح كرد: در دوره كنوني با منطقي كه از سوي جمهوري اسلامي ايران در مجامع بين‌المللي بويژه در اوپك وجود داشت، انتخاب ايران، انتخاب مورد نظر همه كشورها بود.
ميركاظمي، تحولات مجموعه وزارت نفت در ايران و مجامع بين‌المللي و قدرت و انعطاف كشور در خودكفايي توليد بنزين كه بيانگر قدرت بازدارندگي كشور در منطقه و جهان است را از ديگر دلايل انتخاب ايران به رياست اوپك در سال 2011 بيان كرد.
* وضعيت توليد بنزين در ايران و چشم‌انداز آن در آينده
وزير نفت سپس به وضعيت توليد بنزين در كشور اشاره كرد و گفت: توليد بنزين در كشور حداقل بايد به 14.5 ميليون ليتر بنزين با اكتان بالاي 92 برسد تا با مخلوط كردن با بنزين داخلي، به اكتان 87 براي داشتن قابليت مصرف، برسد.
وي درباره اقدامات انجام شده در بخش بنزين كشور نيز گفت: بهينه‌سازي و افزايش توليد در پالايشگاه‌هاي كنوني از جمله برنامه‌هايي است كه اكنون در دست اقدام است و از امسال به بهره‌برداري خواهند رسيد. ا
ميركاظمي با بيان اينكه امسال دو واحد از اين پالايشگاه‌ها به بهره‌برداري خواهند شد، تاكيد كرد كه اين روند در سال آينده نيز ادامه خواهد يافت بطوري كه در سال 90 فقط از طريق بهينه‌سازي پالايشگاه‌ها، حدود 30 ميليون ليتر به توليد بنزين كشور اضافه خواهد شد.
به گفته وزير نفت، با توجه به اين ميزان توليد، مجموع ظرفيت توليد بنزين كشور به 75 ميليون ليتر در روز خواهد رسيد كه با توجه به مصرف داخلي كه حداكثر در اوج مصرف آن به به 65 ميليون ليتر در روز مي‌رسد،
مازاد توليد نيز خواهيم داشت.
وزير نفت در عين حال تصريح كرد كه با اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها، ميزان مصرف بنزين در كشور از اين ميزان نيز كمتر خواهد شد.
وي ساخت پالايشگاه‌هاي جديد را از ديگر طرح‌هاي وزارت نفت بيان كرد و گفت: اكنون تعدادي از آنها از جمله پالايشگاه ستاره خليج فارس كه 30 درصد پيشرفت دارد و قرار است روزانه 36 ميليون ليتر بنزين توليد كند، در حال طراحي و ساخت هستند.
* صادرات مجدد بنزين از ايران به كشورهاي همسايه
ميركاظمي همچنين با اشاره به نياز بنزين برخي از كشورهاي منطقه، تصريح كرد: آغاز تجارت بنزين از طريق ايران كه بتوانيم صادرات مجدد داشته باشد در كنار صادرات بنزين توليدي داخلي، از ديگر برنامه‌هايي است كه وزارت نفت در دستور كار خود دارد.
سيام/2023   
  
اللهم عجل لولیک الفرج
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”