آمریکا: انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز، حق ایران است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 119
تاریخ عضویت: شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۸۹, ۱۲:۲۹ ب.ظ
محل اقامت: مرکز انجمنهاي تخصصي
سپاس‌های ارسالی: 415 بار
سپاس‌های دریافتی: 344 بار

آمریکا: انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز، حق ایران است

پست توسط kimia 55 »

صدای المان/
وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی تاکید کرد که انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز حق ایران است. وی گفت، غرب مشکلی با نیروگاه بوشهر ندارد بلکه مشکلش با نیروگاه‌هایی مثل قم است که گمان می‌رود ساخت سلاح هسته‌ای در آنها دنبال می‌شود. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه (۲۶ اکتبر / ۴ آبان) اعلام کرد که آمریکا هیچ مشکلی با نیروگاه اتمی بوشهر که به دست روسیه ساخته شده نداشته و مشکلش با پایگاه‌های دیگری است که امکان دارد در آنها ساخت سلاح هسته‌ای دنبال شود.
وزیر خارجه آمریکا گفت: «مشکل ما نیروگاه هسته‌ای ایران در بوشهر نیست، بلکه نیروگاه‌هایی مثل نطنز یا دیگر پایگاه‌های محرمانه در قم و نقاط دیگری است که مشکل‌زا بوده و این باور در مورد آنها وجود دارد که ساخت سلاح در آنها پیگیری می‌شود». علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران پیش از این اعلام کرده بود که سوخت‌گذاری در نیروگاه بوشهر آخرین اقدام قبل از راه‌اندازی کامل نیروگاه خواهد بود. کلینتون پس از دیدار با مایکل شیندلگر وزیر خارجه اتریش گفت که برخی منابع خبر راه‌اندازی نیروگاه بوشهر را به طرز ترسناکی بازتاب می‌دهند که ایرانی‌ها فعالیت اتمی خود را شروع کرده‌اند، در حالی‌که این امر مشکل اصلی نیست.ا


به گفته وزیر خارجه آمریکا، «دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حق ایران است» اما ایران حق ندارد به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.
وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که نقش روسیه در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر که با آب سبک کار می‌کند، هیچ ارتباطی به تنش‌های قدیمی با تهران بخاطر بلندپروازی‌های این کشور ندارد.
وی افزود: «بر اساس اطلاعات ما، آنچه ایران انجام می‌دهد، راه‌اندازی یک نیروگاه هسته‌ای صلح‌آمیز است و روسیه ظرف چند سال گذشته که با ایرانی‌ها همکاری داشته نیز چیزی جز این به ما نگفته است».
مسئولان ایرانی می‌گویند که راه‌اندازی نیروگاه بوشهر بدین مفهوم است که برنامه هسته‌ای ایران علیرغم تحریم‌های اعمال شده از طرف سازمان ملل، آمریکا و اروپا در مسیر صحیح حرکت می‌کند. بسیاری از کشورها از این امر نگران هستند که غنی‌سازی اورانیوم با هدف ساخت سلاح هسته‌ای در ایران صورت بگیرد.
وزیر خارجه اتریش به نوبه خود گفت که نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه طرف ایرانی قصد دارد به میز مذاکرات بازگردد.
کلینتون نیز تاکید کرد که واشنگتن امیدوار است مقامات تهران گفت‌وگو با گروه ۵+۱ را از سر بگیرند و پاسخی مناسب به پیشنهاد غرب در دریافت بسته مشوق‌های بین‌المللی در ازای توقف غنی‌سازی اورانیوم بدهند.
این در حالی‌ است که کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چندی قبل به نمایندگی از سوی کشورهای ۵+۱ اعلام کرد که مذاکرات مستقیم با ایران بر سر پرونده هسته‌ای این کشور به زودی آغاز می‌شود.
ایران روز سه‌شنبه سوخت‌گذاری در نیروگاه بوشهر را انجام داد. گفته می‌شود که این نیروگاه از ابتدای سال ۲۰۱۱ قادر به تولید انرژی خواهد بود.
در حالی‌که رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرده که نیروگاه بوشهر ثابت می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است، اولیور ترینرت مدیر مرکز امور بین‌المللی و امنیتی آلمان گفت که راه‌اندازی نیروگاه بوشهر با این هدف صورت گرفته که دولت ایران به مردم این کشور بگوید تحریم‌ها اثری بر کشور نداشته و این راه‌اندازی از این منظر قابل توجه است.
بهترین سخنان را به گوش هوش بشنوید و با اندیشه روشن و ژرف بینی آنها را بررسی کنید. هر مرد و زن راه نیک و بد را شخصاً برگزینید تصویر
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”