ویژه:دستور واقعی شدن معکوس نرخ ارز صادر شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

ویژه:دستور واقعی شدن معکوس نرخ ارز صادر شد

پست توسط hani1459 »

خبرگزاریمهر - گروه اقتصادی: رئیس جمهوری از رئیس کل بانک مرکزی درخواست کرد کهنرخ ارز را واقعی کند؛ واقعی نه از آن جهت که نرخ دلار به بیش از 1600تومان افزایش یابد بلکه کاهش قیمت آن "حالا حالا"ها تداوم یابد.


" از دکتر بهمنی (رئیس کل بانک مرکزی) خواسته ایم که قیمت ارز (دلار) راواقعی کند، زیرا وقتی ذخایر عظیم ارزی در اختیارداریم باید پول ملی راتقویت کنیم؛ لذا روند کاهشی نرخ ارز باید ادامه یابد. زمانی موفق خواهیمبود که پول ملی‌مان، پول قدرتمندی باشد." این مطلب را دکتر محمود احمدینژاد رئیس جمهوری در گفتگوی ویژه شب گذشته خود با شبکه اول سیمای جمهوریاسلامی ایران در میان گذاشت و میلیونها ایرانی به خصوص تولیدکنندگان داخلیاین سخنان را شنیدند.
ماجرای واقعی شدن نرخ ارز که سالها است مهمترین مطالبه تولیدکنندگان وصادرکنندگان کشور از دولت است، همواره موضوعی جنجال ساز بوده و هست.تولیدکنندگان معتقدند که وضعیت فعلی نظام تعیین نرخ ارز تولید کننده داخلیرا روز به روز ضعیف تر و بیکارتر و واردکننده را روز به روز پولدارتر وپرمشغله تر از گذشته می‌کند.
اما پیام سخنان رئیس جمهور محترم چه بود؟ در پاسخ باید گفت که منظوردکتر احمدی نژاد این نبود که نرخ ارز واقعی شود و نرخ آن به بیش از 1600تمان افزایش یابد بلکه وی بر تداوم کاهش نرخ ارز تاکید داشت و بحث تقویتپول ملی کشور - به دلیل پشتوانه بالای ارزی - را مطرح کرد.
در بیش از سه دهه گذشته دوران‌های مختلف نظام تعیین نرخ ارز را سپریکرده‌ایم؛ از نظام چند نرخی تا یکسان سازی نرخ ارز و تعیین نرخ ارز براساسنظام ارزی شناور مدیریت شده.
به طور کلی در دهه 60 دلار 7 تومانی داشتیم، دهه هفتاد دلار 175 تومانرا تجربه کردیم، دهه 80 که در اواخر این دهه قرار داریم، دلار 850 تا بیشاز 1000 تومانی را داشتیم و در حال تجربه کردن هستیم.
  نرخ ارز ایران در سه دهه  
    نرخ متوسط    دهه   7    دهه   175    دهه   800 تا بیش از 1000   
نظام ارزی ایران تا پیش از سال 81 چند نرخی بود و در این سال، یکسانسازی نرخ ارز اجرایی شد. این سیاست که به یکباره موجب افزایش نرخ ارز از175 تومان ابتدای سال 80 به حول و حوش 800 تومان در سال 81 شد،اعتراضات برخی اقتصاددانان که تعدادی از آنان از حلقه دانشگاه شهید بهشتیبودند، در پی داشت به طوری که آنها معتقد بودند قیمت ارز پایین تر از اینرقم است و ارزش پول ملی ما از این سیاست ضربه خورد.
نرخ دلار در دهه اخیر (تومان)                                                    
در ادامه بحث پایین یا بالا بودن نرخ ارز سالها بین طیف‌های مختلفاقتصاددانان مورد مناقشه بود تا اینکه پس از تغییر ناگهانی داوود دانشجعفری از وزارت امور اقتصادی و دارایی در ابتدای سال 87، حسین صمصامی دانشآموخته دانشگاه شهید بهشتی پا در ساختمان باب همایون گذاشت.
همان روزهای اولی که صمصامی به عنوان سرپرست وزارت امور اقتصادی ودارایی توسط رئیس جمهوری منصوب شده بود، بحث بالا بودن غیر واقعی قیمت ارز(دلار) را مطرح کرد و چنین گفت: "در بررسی که من انجام داده ام ارزش دلار450 تومان است.
صمصامی در پاسخ به این سئوال که آیا از روش قدرت خرید پول برای محاسبهارزش دلار استفاده کرده اید، اظهار داشت: " این روش منسوخ شده و من بااستفاده از مدلهای جدید برآورد کرده ام که ارزش دلار در برابر ریال بسیارکمتر از این مقادیر است. بخش عمده ای از صادرات کشور ارتباطی به ارزش دلارندارد و آن بخشی از صادرات غیرنفتی نیز که به ارزش دلار وابسته است را میتوان با جوایز صادراتی جبران کرد."
اظهارات مرتبط با دلار 450 تومانی صمصامی که قرار بود به عنوان وزیرامور اقتصادی و دارایی به مجلس معرفی شود، مورد انتقاد شدید بخش خصوصی بامحوریت اتاق بازرگانی ایران قرار گرفت و عملا این موضوع موجبات جدایی ایندانش آموخته دانشگاه شهید بهشتی از ساختمان باب همایون را فراهم کرد.
با جدایی صمصامی از وزارت اقتصاد، شمس الدین حسینی بر مسند اینوزارتخانه نشست و در اولین اظهار نظر رسمی خود از منتفی شدن بحث دلار 450تومانی در دولت خبر داد و بدین ترتیب موضوع کاهش قیمت دلار به نرخهایپائین مسکوت ماند و ایده صمصامی نیز به بایگانی وزارت اقتصاد منتقل شد.
از سال 87 تا پایان فصل بهار امسال دیگر بحثی مبنی بر دلار 450 تا 700تومان توسط دولتمران مطرح نشد تا اینکه رئیس کل بانک مرکزی در تیرماهامسال درباره نظام نرخ ارز ایران اظهارداشت: "برخی معتقدند دلار بایدارزان شده و به 300 تا 700 تومان برسد. گروهی دیگر می گویند دلار هر چقدرکه می تواند باید بالا رود اما باید به این نکته توجه داشت که اگر فرضکنیم قیمت دلار پایین تر از آنچه قیمت منطقی است در بازار عرضه شود خروجذخایر ارزی از کشور صورت خواهد گرفت و این به ضرر اقتصاد ملی است چرا کهنباید در اقتصاد خودزنی کرد."

به اعتقاد وی، کشور ارز مجانی ندارد که بخواهد قیمت را به شدت پایین آورد،این در حالی است که بانک مرکزی در خرج کردن منابع ارزی حساسیت دارد و بهشدت مراقبت می کند.
این در حالی است که نرخ دلار از ابتدای مهرماه امسال شیب صعودی به خودگرفت و به 1250 تومان هم رسید اما با مداخله بانک مرکزی قیمت آن هم اکنونبه حدود 1050 تومان کاهش یافته است.
در این میان، سخنان دیشب رئیس جمهور بر بالا بودن قیمت دلار خیلیبیشتر از قیمت واقعی آن تاکید دارد و بانک مرکزی باید خواسته بالاترینمقام اجرایی کشور مبنی بر تداوم کاهش قیمت ارز را پیاده سازی کند. آیادلار در محدوده 1000 تومان تثبیت می‌شود و یا نرخ آن به 800، 700 و یا زیر500 تومان کاهش می‌یابد؟ باید به انتظار آینده نشست و دید سرانجام نرخ ارزایران در یکسال آینده چقدر خواهد شد.

مهر
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

Re: ویژه:دستور واقعی شدن معکوس نرخ ارز صادر شد

پست توسط hani1459 »

قیمت دلار باز هم کاهش می‌یابد / ماجرای دستور واقعی شدن نرخ ارز
وزیر امور اقتصادی و دارایی قیمت فعلی دلار در کشور را متعادل عنوان کرد و گفت: البته با توجه به افزایش قیمت نفت، درآمدهای ارزی و همچنین افزایش عرضه دلار، انتظار است که نرخ این نوع ارز در بازار باز هم کاهش یابد.

سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز یکشنبه در بازدید از هفدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از غرفه خبرگزاری مهر بازدید کرد.

حسینی در این بازدید در گفتگو با خبرنگار مهر درباره دستور رئیس جمهور مبنی بر واقعی شدن قیمت دلار در بازار با توجه به حجم ذخایر ارزی کشور گفت: طی فعالیت دولت نهم و دهم یکی از اولویتهای مدیریت اقتصادی کشور پرهیز و اجتناب از جایگزینی بازارهای غیر مالی به جای بازارهای مالی بوده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: به طور مثال، بازارهای موبایل، خودرو، زمین، مسکن و ... کالاهای بادوام هستند اما بازار کالاهای با دوام نباید جایگزین کالاهای سرمایه ای و پس انداز و وجوه شود و این مسئله سالها اقتصاد ایران را رنج می دهد.

وی یکی از این بازارها را بازار ارز عنوان کرد و گفت: ارز یک پول است نه یک ابزار مالی. سینی ادامه داد: اگر ما در این بازارها تعادل و ثبات را از دست بدهیم، منجر به ایجاد سفته بازی شده و وجوه، منابع و سرمایه هایی که می توانند به صورت سازنده در خدمت تولید، رشد اقتصادی و رفاه جامعه قرار گیرند، به منابع و مراجعی برای تورم تبدیل می شوند.

حسینی خاطر نشان کرد: طی چند سال اخیر با تلاشهای انجام شده دیگر افراد به سمت خرید موبایل نمی روند تا در آینده به فروش برسانند. در حال حاضر هزینه خرید تلفن همراه حتی به توسعه صنعت تولید این محصول هم کمک می کند.

این عضو کابینه دولت دهم با تاکید بر اینکه در مورد ارز نیز اینگونه بوده است، افزود: اگر تعادل و آرامش را در بازار ارز را از دست بدهیم و منجر به خرید ارز توسط افراد به امید فروش گرانتر آن در بازار شود نه اینکه افراد ارز را به امید تبدیل آن خریداری کنند این امر باعث بی تعادلی در بازار خواهد شد.

حسینی خاطر نشان کرد: همانگونه که گفته بودیم بانک مرکزی و سیستم بانکی با تدبیر و با اتکا و توان ناشی از ذخایر ارزی در فاصله کمتر از چند روز قیمت ارزی که از 1200 تومان عبور کرده و حتی به 1250 تومان نیز نزدیک شده بود و این قیمت کاملا کاذب بود را به قیمت متعادل بازگرداند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: امروز اگر کسی نیاز به ارز داشته باشد می تواند از طریق سیستم بانکی ارز مورد نظر را تامین کند و قیمتی که در حال حاضر در بازار وجود دارد، مناسب است.

وی تصریح کرد: البته با توجه به افزایش قیمت نفت، افزایش درآمدهای ارزی کشور و افزایش عرضه ارز انتظار است که نرخ دلار باز هم کاهش یابد.
مهر
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۵, ۱۲:۵۱ ق.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

Re: ویژه:دستور واقعی شدن معکوس نرخ ارز صادر شد

پست توسط Mr.Amirhessam »

به نظر من اگر به صورت حساب شد عمل بشه،بهترین راه حل ممکن میتونه باشه.
با این حساب قیمت ها به قیمت های جهانی نزدیک میشه بدون اینکه به کسی فشار زیادی وارد بشه.
فکر کنم اجرای این طرح باعث ارزونی اقلام وارداتی و حتی تولیدات داخلی میشه!
مثلا ماشین بی ام و(بی ام دبلیو)530 ای تولید سال 2010 در حال حاضر و با دلار 1050 تومن + عوارض گمرکی،مالیات و ... قیمتی برابر با: 1,230,600,000 ریال دارد.
قیمت بین المللی این خودرو با همین امکانات برابر :$49,417 است.
-----------------------------------------------------------------------------
با براورد قیمت دلار 500 تومنی به طور متوسط و میانگین قیمت پایه این خودرو به ریال برابر: 247085000
حال اگر مالیات 90%درصدی و عوارض و مالیات و ... رو هم حساب کنیم این خودرو حداکثر قیمتی برابر با : 70000000 ریال خواهد داشت!!!

و این موضوع در مورد تمامی اقلام وارداتی و تولید صدق میکنه...
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 618
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۸۷, ۱:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1938 بار
سپاس‌های دریافتی: 1909 بار

Re: ویژه:دستور واقعی شدن معکوس نرخ ارز صادر شد

پست توسط pedmehr »

دیگه بهتر از این نمیشه ,,, حالا که نمیتونیم اعتبار پولمون رو حفظ کنیم
بانک مرکزی باید ذخیره ارزی ملت رو تزریق کنیم به بازار ارز کشور که بازار دلار اشباع بشه و قیمت دلار افت کنه و تولیدکننده و صادر کننده مون بدبخت تر بشن و واردات بیشتر بشه .
تا مردم خدایی نکرده فکر نکنند که پول شیطان بزرگ جلوی پول ایران ارزش و اعتبار داره

اونوقت رئیس بانک ومرکزی هم میگه قیمت 1250 تومان برای دلار کاذب هست !! درحالیکه بدون تزریق دلار بانک مرکزی قیمت دلار شاید از 1500 تومان هم بالاتر بره . خوب شد فهمیدیم معنی کذب و کاذب رو !
در روح و جان من میمانی ای وطن
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۵, ۱۲:۵۱ ق.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

Re: ویژه:دستور واقعی شدن معکوس نرخ ارز صادر شد

پست توسط Mr.Amirhessam »

کمک برای درک موضوع:

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

----------------------------------------------------------
البته باید گفته بشه که بانک مرکزی و دولت از ارزهای مختلفی برای مبادلات اقتصادی استفاده میکنند،و در حال حاضر دلار تقریبا از چرخه اقتصادی ما خارج شده یا در مراحل پایانی خروج قرار داره.
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Fast Poster
Fast Poster
نمایه کاربر
پست: 215
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۸۸, ۱۱:۳۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3148 بار
سپاس‌های دریافتی: 393 بار

Re: ویژه:دستور واقعی شدن معکوس نرخ ارز صادر شد

پست توسط apple2009 »

سلام
ارزش پول یک کشور به ذخایر طلاش بستگی داره؟
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”