نیمی از اروپایی‌ها از نسل «توتنخامون» هستند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۵ آذر ۱۳۸۵, ۱۲:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

نیمی از اروپایی‌ها از نسل «توتنخامون» هستند

پست توسط HASAN BARATY »

تصویر

براساس یافته‌های جدید دانشمندان علم ژنتیک، نیمی از اروپایی‌ها از نسل «توتنخامون» هستند.
به گزارش ایسنا، دانشمندان علم ژنتیک در «سوئیس» دریافتند که بیش از 70 درصد از انگلیسی‌ها در حدود نیمی از ساکنان اروپای غربی از نسل «توتنخامون»، مشهورترین فرعون تمدن مصر باستان، هستند.
به گزارش رویترز، براساس نتایچ به دست آمده از دی‌ان‌ای توتنخامون، پدرش «آخن‌آتن» و پدربزرگش« آمنهوتپ سوم» در آزمایشگاهی در شهر «زوریخ» کشور سوئیس، بیش از 50 درصد جمعیت مردمان اروپای غربی، ساختار ژنتیکی مشابهی با توتنخامون دارند.
دانشمندان این آزمایشگاه همچنین بر این باورند که در حدود 70 درصد اسپانیایی‌ها و 60 درصد فرانسوی‌ها دارای ساختار ژنتیکی یکسان با فراعنه مصر باستان که در حدود 3000 سال قبل می‌زیسته‌اند، هستند.
کشف این راز جدید در شرایطی صورت می گیرد که با گذشت چندین دهه از کشف مقبره‌ی توتنخامون و مومیایی‌اش هنوز پرسش‌های زیادی درباره‌ی زندگی او و دلیل مرگ‌اش در سن جوانی بی‌پاسخ مانده‌اند؛ هرچند برخی باستان‌شناسان دلیل مرگ او را در 20 سالگی، افتادن از همین ارابه اعلام کرده‌اند، ولی در سال‌های اخیر، تئوری‌های مسموم شدن و همچنین ابتلای توتنخامون به بیماری مالاریا که از عوارض شکستگی ساق پا بوده، مطرح شده است.
کشف مقبره توتنخامون که از آن به عنوان کشف قرن نام برده می‌شود، توسط یکی از محققان دانشگاه آکسفورد به نام هاوارد کارتر انجام شد، به همین دلیل آثار ارزشمندی از این مقبره و همچنین اسناد زیادی درباره پروژه‌ای که به کشف این مقبره انجامید، در دانشگاه آکسفورد موجود می‌باشد.
هاوارد کارتر در 16 فوریه‌ی سال 1923 میلادی، پس از آن‌که در ماه نوامبر سال 1922 میلادی موفق به کشف مقبره‌ی توتنخامون شد، پس از ماه‌ها مطالعه‌ی شرایط مقبره، با ترس فراوان از دام‌های احتمالی این مقبره، در اصلی آن را گشود.
طبق گزارشی که آن زمان خبرنگار نیویورک تایمز از مصر مخابره کرد، گشودن در اصلی با ترس فراوان صورت گرفت؛ ولی پس از آن، باستان‌شناسان خود را در برابر دنیایی از زیبایی یافتند.
به گفته‌ی خبرنگار نیویورک تایمز که در زمان گشودن در اصلی مقبره در آنجا بود، کارتر تا چند ساعت پس از ورود به مقبره، از شدت هیجان قادر به تکلم نبود. او بعدها در گفت‌وگویی، سالن اصلی مقبره‌ی توتنخامون را که محل نگهداری تابوت طلایی او بود، «زیباترین اتاق جهان» نامید. البته کارتر پیش از گشودن در تالار اصلی، سوراخی در دیوار ایجاد کرد تا از طریق آن، شرایط داخل اتاق را بررسی کند.
او سال‌ها بعد در کتاب مشهور و پرفروش خود با نام «مقبره‌ی توتنخامون» به شرح کامل این کشف تاریخی پرداخت.
تمام آثار کشف‌شده در مقبره‌ی توتنخامون در موزه‌ی قاهره نگهداری می‌شوند؛ البته قرار است، تمام آن‌ها پس از پایان پروژه‌ی ساخت بزرگ‌ترین موزه‌ی جهان در کنار اهرام ثلاثه‌ی مصر در سال 2012 میلادی، به این موزه انتقال یابند.
مقبره‌ی توتنخامون در دره‌ی پادشاهان همواره یکی از جاذبه‌های گردشگری مصر بوده و حتی به‌ دلیل حضور بی‌رویه‌ی گردشگران، صدمه‌های فراوانی دیده است. در ماه‌های پایانی سال 2007 میلادی نیز برای نخستین ‌بار مومیایی توتنخامون از مقبره‌اش خارج شد و در تابوتی شیشه‌یی در معرض دید عموم قرار گرفت. توتنخامون یکی از فراعنه‌ی مصر باستان بوده که بین سال‌های 1333 تا 1323 پیش از میلاد حضرت مسیح (ع) بر مصر باستان حکومت می‌کرده است. دلیل اصلی شهرت او، کشف مقبره‌اش در بهترین شرایط ممکن و به ‌صورت دست‌نخورده است.
تصویرتصویرتصویر
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”