ساخت لیزری فوق مدرن در ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۵ آذر ۱۳۸۵, ۱۲:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

ساخت لیزری فوق مدرن در ایران

پست توسط HASAN BARATY »

پروژه ملي طراحي و ساخت ليزر «فمتو ثانيه» به عنوان پيشرفته ترين و کاربردي ترين ليزر جهان مورد استفاده در عرصه پزشکي به ويژه در درمان هاي پرتويي سرطان، صنايع مختلف و انرژي هسته اي وارد فاز اجرايي شد. به گفته معاون پژوهشي وزير علوم، ليزر فمتوثانيه در حال حاضر کاربردي ترين و پيشرفته ترين ليزر در جهان است که فناوري ساخت آن تنها در اختيار چند کشور پيشرفته همچون آمريکا، آلمان، روسيه و چين است که اين نوع ليزر را در حوزه هاي مختلف صنعت و پزشکي به کار گرفته اند.
دکتر مهدي نژاد نوري در گفت وگو با خراسان هم چنين با بيان اين که استفاده از ليزر فمتوثانيه در زندگي امروز و آينده بشر الزامي است، خاطرنشان کرد: ليزرهاي فمتوثانيه امروزه در جهان يکي از توانمندترين ليزرها هستند که کاربردهاي زيادي دارند و در آينده نيز اين کاربردها افزايش خواهد يافت.
به طور نمونه در بحث پزشکي اين ليزرها در درمان سرطان کاربردهاي بسيار زيادي دارند به نحوي که با استفاده از اين نوع ليزر مي توان سلول هاي سرطاني را بدون آسيب ديدگي سلول هاي سالم به طور کامل از بين برد.
وي اضافه کرد: به علاوه در بحث تشخيص مواد و اين که در درون يک ماده چه نوع ترکيباتي وجود دارد يا در حوزه صنايع غذايي و انرژي هسته اي و ... اين نوع ليزر کاربردهاي وسيعي دارد و به نوعي مي تواند حتي جايگزين فناوري هايي شود که تا پيش از اين در اين حوزه ها به کار گرفته مي شد.
به گفته معاون پژوهشي وزير علوم، فناوري هاي ليزري که در حال حاضر در بخش هاي گوناگون پزشکي، صنعتي و ... مورد استفاده قرار مي گيرد، داراي تجهيزات حجيم و بعضا اثرگذاري پايين است. اما ليزرهاي فمتوثانيه مي تواند در حجم هاي کوچک ، اثربخشي بالا و طول عمر بيشتر و کيفيت بهتر به کار گرفته شود.
وي تصريح کرد: در حال حاضر در دنيا بسياري از کشورهاي صاحب فناوري به شکل گسترده از اين نوع ليزر در صنايع مختلف استفاده مي کنند.
وي اضافه کرد: در شصت و چهارمين جلسه کميسيون دائمي شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري (عتف) مسئولان دانشگاه شهيد بهشتي ابعاد مختلف پروژه طراحي و ساخت ليزرهاي فمتوثانيه را تشريح کردند و آثار و کارکردهاي مختلف آن را توضيح دادند که پس از بحث و بررسي موضوع در اين جلسه، اجراي اين پروژه به عنوان يک پروژه در سطح ملي مورد تاييد اعضاي کميسيون قرار گرفت. اما در رابطه با اين بحث که اين پروژه با مشارکت چه بخش هايي انجام شود و دستگاه ها و نهادهاي مختلف چه نقشي را در تحقق اين پروژه داشته باشند، مقرر شد يک کارگروه تخصصي متشکل از ذي نفعان تشکيل و با بررسي ابعاد موضوع نتايج نهايي به کميسيون تخصصي شوراي عتف ارائه شود تا پروژه به عنوان يک پروژه ملي و به صورت هدفمند به طور کامل اجرايي شود.
وي تصريح کرد: بديهي است که در چنين پروژه هايي يک افق ۵ساله بايد درنظر گرفته شود تا بتوانيم به نتايج مطلوب برسيم چرا که اين نوع ليزر يک فناوري فوق پيشرفته است و بخش زيادي از توانمندي هاي آن در دنيا نيز هنوز به کار گرفته نشده است و فناوري جديدي محسوب مي شود.
وي در تعريف اين نوع ليزر خاطرنشان کرد: ليزرهاي فمتوثانيه با توليد پالس هاي کوتاه (۱۰ به توان ۱۵-) زمينه وسيعي را براي کاربردهاي مختلف فراهم مي کنند پالس هاي توليدي اين نوع ليزرها امکان ايجاد پرتوهاي الکتروني و پروتوني را فراهم مي کنند. به نحوي که به طور مثال در عرصه پزشکي مي توان در زمينه درمان هاي پرتويي سرطان از اين نوع ليزر به نحوي بسيار تاثيرگذار استفاده کرد.تصویرتصویرتصویر
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”