جزئيات دستاورد ايران در توليد گازوئيل پاک از جلبک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۵ آذر ۱۳۸۵, ۱۲:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

جزئيات دستاورد ايران در توليد گازوئيل پاک از جلبک

پست توسط HASAN BARATY »

بيوديزل توليدشده فردا رونمايي مي شودتصویرتصویر

پژوهشگران جهاد دانشگاهي آذربايجان غربي براي اولين بار در خاورميانه به فناوري توليد گازوئيل پاک از جلبک دست پيدا کردند و سوخت توليدي در اين فرآيند فردا طي مراسمي با حضور استاندار آذربايجان غربي رونمايي مي شود.مهندس عاقلي رئيس جهاد دانشگاهي آذربايجان غربي با بيان اين مطلب در گفت وگو با خراسان اظهار داشت: بيوديزل توليد شده در اين فناوري نوين داراي منشاء طبيعي از روغن ها و چربي هاي گياهي است.وي اضافه کرد: سوخت بيوديزل ترکيبي از استرهاي متيل، اتيل و پروپيل اسيدهاي چرب با زنجير طويل است.


وي با بيان اين که بيو ديزل را مي توان به تنهايي و يا به صورت مخلوط با گازوئيل به عنوان سوخت پاک در موتورهاي ديزلي استفاده کرد،گفت: افزايش بهسوزي در موتور خودروهاي ديزلي و کاهش ميزان آلاينده هاي هوا تا حد قابل توجهي، تنها با جايگزيني ۸۰درصد گازوئيل با بيوديزل از مزاياي اين سوخت است.رئيس جهاد دانشگاهي آذربايجان غربي خاطرنشان کرد: هم اکنون اين طرح تحقيقاتي در مرحله توليد نيمه صنعتي است.دکتر ملکي معاونت پژوهشي جهاد دانشگاهي آذربايجان غربي و مجري پروژه نيز به خراسان گفت: پروژه توليد بيوديزل از جلبک ها از سال ۱۳۸۵ در جهاد دانشگاهي آذربايجان غربي شروع شده است و يک تيم تحقيقاتي ۵نفره از متخصصان کشور در اين زمينه بي وقفه تلاش و مطالعه کردند تا اين که موفق شدند به دانش فني توليد بيوديزل از جلبک هاي تک سلولي دست پيدا کنند.
دکتر ملکي افزود: بيوديزل يا همان متيل استراسيدهاي چرب يک سوخت پاک براي استفاده در موتورهاي گازوئيلي است که از منابع طبيعي و قابل تجديد مانند روغن هاي گياهي به دست مي آيد. وي اضافه کرد: اين سوخت علاوه بر اين که مي تواند با نسبت هاي مختلفي از گازوئيل مخلوط شود و مورد استفاده قرار گيرد به طور خالص نيز قابل استفاده است.
معاونت پژوهشي جهاد دانشگاهي آذربايجان غربي با بيان اين که يکي از تفاوت هاي اساسي بين ترکيبات بيوديزل و ديزل در ميزان اکسيژن و گوگرد آن هاست، خاطرنشان کرد: ميزان اکسيژن موجود در ديزل صفر و مقدار ترکيبات گوگردي آن بالاست.اما ترکيبات بيوديزلي حاوي ۱۰درصد وزني اکسيژن و ميزان گوگرد در آن بسيار جزئي است که همين تفاوت باعث کاهش ميزان هيدروکربن نسوخته، مونواکسيد کربن و جلوگيري از انتشار ذرات معلق مي شود.
وي يادآور شد: منابع توليد بيوديزل روغن هاي گياهاني مانند سويا، بادام زميني، پنبه دانه، گل آفتاب گردان و کنولاست. استفاده از جلبک به عنوان منبع توليد بيوديزل سال هاست که در دنيا مطرح شده و توليد اين سوخت در برخي از کشورها به مرحله صنعتي رسيده است.
ملکي در بيان جزئيات توليد سوخت بيوديزل از جلبک ها اظهار داشت: دوره رشد جلبک هاي تک سلولي کوتاه است و اين گياهان در هنگام استفاده در بيو راکتور، قابليت هاي مناسبي را از خود نشان مي دهد.وي ادامه داد: در اين پژوهش، ابتدا انبوه سازي و پرورش جلبک هاي تک سلولي صورت گرفته و سپس طي فرآيندهايي از جلبک ها، روغن استخراج شد و پس از آن با انجام روش هاي شيميايي روغن استخراج شده به سوخت بيوديزل تبديل شد.
ملکي با بيان اين که در کشور محققان زيادي در زمينه سوخت بيوديزل مطالعه و تحقيق داشته و دارند گفت: تاکنون گزارشي مبني بر انجام آزمايش عملي در مقياس موتور ديزل مشاهده نشده است.
وي اضافه کرد: تاکنون ۳۵۰ميليون ريال براي مواد و تجهيزات موردنياز توليد بيوديزل از جلبک هاي سبز هزينه شده است و محصول حاصل اين پروژه در مقياس ۱۰ليتري روي موتور ديزل در تاريخ نوزدهم مردادماه آزمايش و رونمايي مي شود.تصویرتصویرتصویر
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”