سازمان بهداشت جهاني: شهرهاي ايران آلوده ترين شهرهاي جهان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۸, ۱۰:۵۳ ب.ظ
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

سازمان بهداشت جهاني: شهرهاي ايران آلوده ترين شهرهاي جهان

پست توسط FARSHAD.ADL »

براساس گزارش جديد سازمان بهداشت جهاني از وضعيت آلودگي شهرهاي جهان شهرهاي ايران ، هند و پاكستان در ميان آلوده ترين شهرهاي جهان و شهرهاي ايالات متحده و كانادا جزء پاك ترين شهرهاي جهان از نظر وضعيت آلودگي هوا قرارگرفتند.

به گزارش [External Link Removed for Guests] سازمان بهداشت جهاني در تازه ترين گزارش خود به بررسي وضعيت شهرهاي جهان از نظر آلودگي هوا پرداخته است .

دراين گزارش كلان شهرهاي ايران جزء آلوده ترين شهرهاي جهان و شهر اهواز ازنظر وجود ذرات معلق در هوا كه كوچك تر از 10 ميكرومتر هستند ، آلوده ترين شهر جهان شناخته شده است .
تصویر
در اين گزارش با اشاره به اينكه آلودگي هوا مسئول مرگ و مير سالانه بيش از 2 ميليون نفر انسان در كره زمين است تاكيد شده كه سرمايه گذاري دولت ها در كاهش آلودگي هوا يك سرمايه گذاري زودبازده است كه تاثيرات آن به صورت كاهش مرگ و مير ها و بيماري هاي ناشي از آلودگي هوا و در نتيجه كاهش هزينه هاي درمان و ديگر هزينه ها ، به سرعت در جوامع درگير با اين پديده قابل مشاهده خواهد بود.

در اين گزارش كه بر مبناي اطلاعات آماري دولت ها بر اساس وضعيت وجود گرد و غبار و ذرات معلق كمتر از 10 ميكرو متر در آسمان شهرهاي بيش از 1100 شهر جهان تهيه شده، شهر اهواز با ميانگين وجود 372 ميكرو گرم ذرات معلق كمتر از 10 ميكرومتردر هر متر مكعب از هوا در صدر آلوده ترين شهرهاي جهان قرار گرفته است.

درگزارش سازمان بهداشت جهاني دليل اصلي آلودگي هوا در اهواز 1 ميليون و سيصدهزار نفري ، استانداردهاي پايين خودروها و سوخت هاي مورد مصرف در آنها ، وآلودگي ناشي از كارخانجات صنعتي عنوان شده است.

شهر اولان باتور (پايتخت مغولستان ) پس از اهواز دومين شهر آلوده جهان معرفي شده است .اولان باتور با دارا بودن 279 ميكرو گرم ذرات معلق كمتر از 10 ميكرومتر درهر متر مكعب از هوا در مكان دوم قرار دارد.

سنندج ديگر شهر آلوده جهان است كه با دارا بودن 254 ميكرو گرم ذرات معلق كمتر از 10 ميكرو متردر هر متر مكعب از هوا در مكان سومين شهر آلوده جهان قرار گرفته است.

درگزارش سازمان بهداشت جهاني دليل اصلي آلودگي هوا در شهرهاي ايران ، هند پاكستان و برخي ديگر از كشورهاي در حال توسعه رشد صنعتي شدن ، كيفيت نامرغوب سوخت و خودروها و نيز آلودگي ناشي از نيروگاه هاي توليد برق عنوان شده است.

دو شهر كوچك از كانادا و آمريكا ( شهر وايت هورس كاناداو سانتا فه در ايالت نيو مكزيكو آمريكا) به ترتيب با دارا بودن 3 و 6ميكرو گرم ذرات معلق كمتر از 10 ميكرو متر در يك متر مكعب از هوا جزء پاكترين شهرهاي جهان شناخته شده اند.

همچنين در اين گزارش واشنگتن بادارا بودن 18 ميكرو گرم ، توكيو با 23 و پاريس با 38 ميكرو گرم ذرات معلق كمتر از 10 ميكرو متر در هر متر مكعب از هوا جزء شهرهاي نسبتا پاكيزه جهان طبقه بندي شده اند.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”