ساختار سیاسی بحرین :شکافهای خانواده‌سلطنت / رسوایی اخلاقی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۸۸, ۵:۲۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3625 بار
سپاس‌های دریافتی: 3960 بار

ساختار سیاسی بحرین :شکافهای خانواده‌سلطنت / رسوایی اخلاقی

پست توسط Qaher1406 »

انتفاضه؛عامل برملا شدن شکافهای خانواده‌سلطنت/ رابطه رسوایی اخلاقی‌با تهاجم
خبرگزاری مهر ـ گروه بین الملل: تا به امروز بیش از هشت ماه از آغاز قیام مردمی در بحرین می گذرد، گرچه تا کنون سعی شده تا اینگونه وانمود گردد که ساختار حاکمیت در این کشور و بخصوص خانواده حاکم انسجام کامل خود را حفظ کرده اما هر از چندگاهی اطلاعاتی از سیاه چاله بایکوت خبری این خانواده در رابطه با اختلافات شدید و رقابت و تنش بین آنها به رسانه ها درز پیدا می کند.

صرفنظر از درگیری لفظی وفیزیکی یک نماینده زن (تازه راه یافته به پارلمان) با یک نماینده مرد که آب دهان پرانی بین این دو هم رسید، یکی از شاخص ترین این تنشها دررابطه با حضور نیروهای عربستانی دراین کشورنمود یافت که‌حاشیه ها و شایعات زیادی را به همراه داشت .

به اعتقاد برخی از تحلیلگران غربی حضور نیروهای عربستان در بحرین بنا به خواست یک جریان خاص از خانواده آل خلیفه بود در حالیکه بقیه اعضای این خانواده از جمله ولیعهد این کشور چندان با این اقدام موافق نیست و حتی گفته می شود ولیعهد بعد از ورود نیروهای عربستانی به داخل خاک کشورش از آن با خبر شد.

مایکل بنون روزنامه نگار انگلیسی چند روز بعد از ورود نیروهای عربستان به بحرین در مقاله ای که در روزنامه تایمز متنشر گردید، تاکید کرد: حضور نیروهای عربستانی در بحرین به معنای قدرت گرفتن جریان نخست وزیر خلیفه بن سلمان آل خلیفه بر جریان ولیعهد این کشور سلمان بن حمد است .

به گفته این روزنامه نگار انگلیسی ، ولیعهد که فرمانده نیروهای دفاع بحرین است ، از ورود نیروهای عربستانی به کشورش غافلگیر شده و تنها پس از عبور آنها از پل ملک فهد از آن مطلع گردید.

تعدادی ازکارشناسان عرب اموربحرین هم دراین رابطه معتقدند حمد پادشاه این کشور درفرایند تقابل دو جریان لیبرال به رهبری شیخ سلمان (ولیعهد) وجریان رادیکال به رهبری شیخ خلیفه بن سلمان نخست وزیرهفتاد ساله که عمویش نیز می باشد ، به دلیل ملاحظات و نگرانی های خاصی که در حوزه جنوبی خلیج فارس سابقه های زیادی هم دارد، از جریان دوم جانبداری می کند.

رسانه های عربی هم در این رابطه نوشتند : اختلال در توازن قدرت در خانواده آل خلیفه که با جابجایی موضع پادشاه این کشور به وجود آمد باعث شد تا قدرت و نفوذ خالد بن حمد برادر کوچکتر ولیعهد در مقابل افزایش بیشتری یافته و خالد به عنوان رئیس دفتر پادشاهی با استفاده از حضور نیروهای عربستانی از ولیعهد کشور نفوذ بیشتری پیدا کند.نفوذ خالد بن حمد که داماد پادشاه عربستان هم می باشد با شایعات و حاشیه های زیادی هم همراه بوده است.

تصویرتصویر
سایت های اینترنتی به نقل از شماره روز2/4/2011 روزنامه الوسط بحرین (که بعدا برای مدتی تعطیل وسردبیرش هم محاکمه گردید) خبر می دهند ، حضور نیروهای عربستانی در بحرین پاسخی از سوی ریاض به لطفی بود که چند ماه قبل از آن پادشاه بحرین و رئیس دفترش خالد به پادشاه عربستان داشته و با سکوت وهمراهی شان بر رسوایی اخلاقی دخترعبد الله بن عبدالعزیز سرپوش نهاده بودند.

بر اساس این شایعه که گفته می شود روزنامه بحرینی هم آن را در سرمقاله خود منتشر اما بعدا آن را از آرشیو خود حذف کرده ، شاهزاده سحاب دخترعبد الله بن عبد العزیز پادشاه عربستان ونامزد خالد بن حمد آل خلیفه با پسر عموی بسیار صاحب نفوذش شاهزاده بندر بن سلطان روابط پنهانی داشته است.

بندر بعد از علنی شدن نامزدی سحاب با خالد، جنگ و رقابت پنهانی با وی برای تصاحب دختر عمویش را آغاز کرد تا اجازه ندهد معشوقه اش به دومین زن رئیس دفتر پادشاه بحرین مبدل گردد.

این اختلاف بین رئیس دفتر پادشاه بحرین که همسر اولش از دختران خانواده آل ثانی قطر است از یک سو با مردی که رهبری سازمان اطلاعات عربستان را به عهده داشت، باعث شد تا پادشاه عربستان وارد عمل شده و به اقدامات ایذائی و انتقام جویانه بندر در بحرین پایان دهد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، بندر بن سلطان مبالغ هنگفتی پول برای گروه های و جریان های مخالف آل خلیفه ارسال کرد اما رهبران مخالفین بخصوص رهبران جریان شیعه فعال در داخل این کشور حاضر به پذیرش این کمک ها نشدند.

از سوی دیگر تا زمان آغازانتفاضه 14 فوریه ازدواج خالد وسحاب هم مسکوت ماند تا آنکه بعد ازآن و با شدت گرفتن قیام مردم بحرین، خالد از سوی پدرش ماموریت یافت تا دریک دیدارمحرمانه از عربستان معامله سیاسی ـ خانوادگی را با پادشاه عربستان انجام دهد.

براساس این معامله که ازطریق داماد به پدر زن آینده پیشنهاد شد، مقرر گردید در مقابل آبروداری داماد وبه پایان رساندن عادی و بدون حاشیه وجنجال مراسم ازدواج ، پدر زن هم نیروهای نظامی خود را برای حمایت از تاج و تخت پدر شوهر دخترش به منامه اعزام کند.چند روز بعد از این اعزام بود که این رسوایی ختم به خیر شد وسحاب مجبور به رفتن به خانه بخت بحرینی اش گردید!.

انتشار چنین اخباری باعث شد تا همان روز روزنامه الوسط چاپ بحرین به دستور دولت تعطیل وتنها بعد از تغییر کادر مدیریتی اجازه انتشار دوباره بیابد ، در حالیکه اخیرا سردبیر آن به دلیل نشر اکاذیب محاکمه و به زندان محکوم شد.

روزنامه اندیپندنت هم درگزارشی در رابطه با جنگ قدرت در خانواده حاکم بحرین با اشاره به بازگردانده شدن 90 افسر اردنی تبار شاغل در نیروهای پلیس بحرین به دلیل شکنجه زندانیان بحرینی، آن را در چارچوب جنگ قدرت بین جریان های مختلف خانواده آل خلیفه توصیف کرد.

به اعتقاد کارشناسان این اقدام که با چراغ سبز حمد پادشاه این کشور انجام گرفته، نوعی دلجویی پادشاه از ولیعهد خویش برای جلوگیری از اقدامات و تصمیمات احتمالی وی است.

از نکات قابل توجه در تحلیل های منتشر شده در رسانه های غربی و بخصوص انگلیسی وآمریکایی قرار دادن ولیعهد بحرین درمقابل دیگر قطب های خانواده است ، گویی که وی حامل لوای اصلاحات و لیبرالیسم در کشور بوده و خاستگاه جریان های مخالف پادشاهی پدرش می باشد، اما جریان های دیگر اجازه خود نمایی را به وی نمی دهند.

این نگاه به نظرات تعدادی از رهبران جریان انتفاضه هم راه یافته و از چندی پیش برخی ازاین رهبران در سخنان خود صراحتا از سلمان خواستند، پدرش را سرنگون و خود جانشین وی گردد.

به اعتقاد تحلیلگران غربی "روابط عمومی" تنها راهبردی است که می تواند خانواده آل خلیفه را از این گرفتاری نجات داده وآنان را همچنان بر مسند قدرت در بحرین باقی نگه دارد.

وینان کاننگهام تحلیلگر و روزنامه نگار ایرلندی سایت گلوبال ریسرچ که مدتها دربحرین زندگی کرده، دراین رابطه می نویسد : به اعتقاد کاخ سفید تنها راه نجات خانواده سلطنتی بحرین که منافع حیاتی آمریکا هم درآن مستوراست" یک پروژه روابط عمومی قدرتمند است" مسئله ای که تاکنون آل خلیفه در آن ناکام مانده اند.

به اعتقاد این نویسنده گرچه حمد پادشاه بحرین پذیرای ناوگان پنجم آمریکا بوده و سالانه 20 میلیون دلار بابت سلاح ومهمات آمریکایی به واشنگتن پول پرداخت می کند اما در بعد روابط عمومی و ارتباط با مردم ( بخوانید فریب افکار عمومی ) شکست خورده است، مسئله ای که نیاز به انجام تغییر بنیادین در این راهبرد را بسیار ضروری می کند.

حال اگر کمرنگ شدن فعالیت پادشاه و نخست وزیر بحرین در رسانه های آمریکایی و بخصوص نیویورک تایمز و واشنگتن پست دو قطب اصلی رسانه ای آمریکا در کنار انتقاد برخی از سناتورها از اقدامات آل خلیفه و تلاش دلالان سیاست های امریکا در منطقه برای قبولاندن تغییر نخست وزیر به جای ساختار پادشاهی در بحرین به عنوان برون رفتی برای بحران این کشور را قراردهیم، به معادله ای خواهیم رسید که حاصل آن قدرت گرفتن هرچه بیشتر ولیعهد بحرین است، مسئله ای که قطب های مختلف این خانواده در برهه فعلی چندان به آن رضایت نداده و پادشاه این کشور هم به شدت از آن در هراس است.

دور نمای انتفاضه مردم بحرین در سایه چنین معادله ای را در قسمت بعد بخوانید.
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

« اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”