کاهش تولید نفت ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۸, ۱۰:۵۳ ب.ظ
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

کاهش تولید نفت ایران

پست توسط FARSHAD.ADL »

مهر نوشت:
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از کاهش تولید 20 هزار بشکه ای نفت ایران در مقایسه با سال قبل خبر داد.
احمد قلعه بانی شامگاه چهارشنبه در مراسم سی و دومین سالروز تاسیس شرکت ملی حفاری ایران در اهواز اظهار کرد: در بخش تولید نفت در سال 1389 نسب به سال قبل از آن 27 هزار بشکه افزایش تولید داشتیم ولی امسال نسبت به سال قبل تا به امروز 20 هزار بشکه نفت کاهش تولید داشته ایم.
وی افزود: البته کاهش 20 هزار بشکه تولید نفت امسال، نسب به سال 1388 نبوده بلکه ما هفت هزار بشکه نفت افزایش نسبت به دو سال قبل داشتیم.
معاون وزیر نفت به تولید گاز در کشور اشاره کرد و گفت: در بخش گاز 10 درصد نسبت به سال قبل افزایش تولید داشته ایم و طبق برنامه ریزی های انجام شده تا چهار سال آینده سالی 20 درصد افزایش تولید خواهیم داشت که البته این امر مستلزم جذب سرمایه مورد نیاز برای اجرای طرحهای توسعه ای در کشور است.
قلعه بانی عنوان کرد: طبق برنامه پنجم توسعه، باید تولید نفت در کشور به پنج میلیون و 100 هزار بشکه در روز برسد که این امر نیازمند 156 میلیارد دلار سرمایه گذاری است؛ یعنی ما باید در برنامه پنجم در هر ماه 1.7 میلیارد دلار سرمایه جذب صنعت نفت کنیم.
وی تاکید کرد: متاسفانه تا به امروز در جذب سرمایه مورد نیاز طرحهای توسعه ای صنعت نفت عقب هستیم و باید در این راه تلاش بیشتری داشته باشیم هر چند برخی عقب ماندگی ها خارج از توان ما است و از بیرون به ما تحمیل می شود.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: با این شرایط در برخی پروژه های به خصوص تولید نفت از میادین مشترک عقب خواهیم افتاد و همانند پارس جنوبی که چندین سال اجازه دادیم کشور قطر از آن گاز استخراج کند و ما عقب باشیم تنها افسوس و حسرت برای ما باقی خواهند ماند به همین دلیل باید با جذب سرمایه مورد نیاز، طرحهای در دست اجرای صنعت نفت را تعیین تکلیف کنیم.
صنعت نفت به اعتبار بیشتری نیاز دارد
قلعه بانی گفت: امسال باید 36 میلیارد دلار سرمایه در نفت جذب می شد که 16 میلیارد دلار آن برای میدان گازی پارس جنوبی است به همین دلیل از مجلس و نمایندگان انتظار داریم در این راه کمکهای بیشتری به شرکت ملی نفت بکنند.
وی عنوان کرد: صنعت نفت، گاو شیرده ای بود و هست ولی این گاو شیرده در مدت اخیر پوست و استخوان شده و رسیدگی و نگهداری می خواهد تا همچنان شیر بدهد این درحالی است که سال به سال بودجه نفت توسط مجلس کم می شود.
به گفته قلعه بانی، امسال هم هزینه های جاری ما به خصوص در بخش دستمزد کاهش یافت در حالیکه اگر تنها معیار تورم در کشور را در نظر بگیریم این بودجه باید 27 درصد افزایش می یافت.
معاون وزیر نفت ادامه داد: در بودجه سرمایه ای به 36 میلیارد دلار اعتبار نیاز داریم که 50 درصد اهداف خود را محقق کنیم ولی این امر نیز محقق نشد.
عدم فروش اوراق مشارکت پارس جنوبی
وی با انتقاد از عدم فروش مناسب اوراق مشارکت برای توسعه میدان پارس جنوبی گفت: مکانیزم فروش اوراق مشارکت با نرخ 17 درصد متاسفانه جواب نداد چرا که مردمی که می دانند با سرمایه گذاری در بازار ارز و سکه پول بیشتری به دست می آورند سراغ اوراق مشارکت طرحهای نفتی نمی آیند.
قلعه بانی افزود: ما برای طرحهای نفت و گاز به پول زیادی نیاز نداریم فقط اجازه دهند مردم را در طرحهای خود مشارکت دهیم و چه اشکالی دارد به آنها 25 درصد سود بدهیم تا آنها هم رغبت کنند در صنایع نفت و گاز سرمایه گذاری کنند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در خصوص درخواست مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در خصوص افزایش اختیارات این شرکت نیز گفت: این امر قابل تحقق است و به زودی در هیئت مدیره شرکت ملی نفت این موضوع را مطرح می کنیم.
قلعه بانی در خصوص گفته های مدیرعامل شرکت ملی حفاری که هزینه تولید نفت در ایران را بسیار پایین تر از سایر کشورهای دانسته بود، گفت: البته نمی توانیم بگوئیم هزینه تولید ما کمتر از سایر کشورها است. همین چندی قبل در کشور قطر بودیم و متوجه شدیم هزینه تولید و استخراج نفت در برخی کشورها از ما کمتر هم هست.
وی تاکید کرد: باید هوشیارانه عمل کنیم و هزینه های تولید نفت را کاهش بدهیم و آن را به بخش درآمدی کارکنان منتقل کنیم.
شرکت ملی حفاری ایران از شرکت های بالادستی تابع شرکت ملی نفت ایران است که اول دی ماه سال 1358 به فرمان امام خمینی(ره) تاسیس شد.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”