دستیابی ایران به دوربین های ۸۰ مگاپیکسلی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 1348
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۰, ۱۲:۵۶ ب.ظ
محل اقامت: Iran
سپاس‌های ارسالی: 5189 بار
سپاس‌های دریافتی: 8626 بار

دستیابی ایران به دوربین های ۸۰ مگاپیکسلی

پست توسط A3eman »

دوربین های الکترواپتیکال با کمک کامپیوترهای موجود توانایی ثبت تصاویری با وضوح ۸۰ مگاپیکسل و دوربین های حرارتی این پهپاد نیز توانایی تهیه تصاویری با کیفیت ۳۲ مگاپیکسل در هر ثانیه را دارد.

به گزارش مشرق ، پهپاد آمریکایی RQ-۱۷۰ که تا چند هفته پیش یکی از بزرگترین رازهای جهان هوانوردی بود و بسیاری نیز حتی نام آن را نمی دانستند، بعد از به زیر کشیده شدن توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به یکی از معروفترین نام ها در جهان بدل شد؛پرنده ای که به غیر از چند تصویر و چند خط توضیح مبهم درباره آن مطلبی در فضای مجازی وجود نداشت ، امروز به سوژه اول بسیاری از مجلات و پایگاه های اینترنتی تبدیل شده است.

هفته نامه Aviation Week & Space Technology در شماره منتشره در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۱ ( ۲۱ آذر)خود به زوایای پنهانی از قابلیتهای این میهمان ناخوانده آسمان منطقه در چند سال اخیر پرداخته است.
بر اساس اطلاعات منتشره در این مجله ، این پرنده بدون سرنشین دارای مجموعه تصویر برداری پیشرفته ای با عنوان Full Motion Video است که به صورت همزمان با استفاده همزمان از چندین دوربین توانایی جستجوی منطقه ای به مساحت تقریبی ۴۰ کیلومتر مربع را دارا می باشد.
بر اساس اطلاعاتی که قبلا منتشر شده است این پرنده در عملیاتی که منتهی به مرگ اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده شد حضور داشته است .

جدیدترین اطلاعات منتشره این مسئله را نیز روشن کرده است که پناهگاه رهبر شبکه القاعده از مدتها پیش توسط سنتینال تحت مراقبت بوده و با شناسایی هویت افراد مهمی که به این خانه رفت و آمد می کردند(توسط دوربین های پیشرفته RQ-۱۷۰ ) آمریکایی ها یقین حاصل کردند که ساکن اصلی این خانه کسی جز رهبر شبکه القاعده ، اسامه بن لادن نیست.

این پهپاد در اصل برای ماموریتهای ISR یعنی جمع آوری اطلاعات، انجام شناسایی و دیده بانی طراحی و ساخته شده است.

این مجله در مصاحبه با یک کارشناس روس در امور صنایع هوایی از قول این کارشناس ابراز امیدواری کرده است که اطلاعاتی از این پرنده به دست روسها برسد ، این کارشناس اعلام کرده است که روسها به بخش هایی از لاشه هواپیمای پنهان کار F-۱۱۷ که در یوگوسلاوی سابق به سال ۱۹۹۹ ساقط شد دست پیدا کردند و علی رغم بدست آوردن بخش های کمی که قابلیت مطالعه داشت توانستند نتایج خوبی را برای مقابله با پنهانکار ها بدست آورند.

این مجله مشهور هوانوردی در جهان همچنین در ادامه به توضیح درباره دوربین های حمل شده توسط این پهپاد پرداخته است. بر این اساس ، این پهپاد دارای ۸ دوربین الکترواپتیکال و ۴ دوربین حرارتی است که می تواند برای امور مختلفی خصوصا رصد فعالیتهای موشکی به کار رود.

دوربین های الکترواپتیکال با کمک کامپیوترهای موجود توانایی ثبت تصاویری با وضوح ۸۰ مگاپیکسل و دوربین های حرارتی این پهپاد نیز توانایی تهیه تصاویری با کیفیت ۳۲ مگاپیکسل در هر ثانیه را دارا هستند. از این پهپاد برای رصد فعالیتهای موشکی دو کشور ایران و پاکستان نیز استفاده می شده است.
با توجه به این که این گزارش به نوعی یکی از اولین مطالب منتشر شده درباره توانایی های این پهپاد آمریکایی است که در رسانه های غربی منتشر شده است، بایستی منتظر بود تا بخش هایی دیگر نیز از توانایی این پرنده به دست خود غربی ها آشکار شود.

اما با همین اطلاعات موجود نیز مشخص می شود که هم اکنون نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به دوربین هایی با کیفیت ۸۰ مگاپیکسل دست یافته اند که می تواند تجهیزات مناسبی برای اطلاع از سطح تکنولوژی های دفاعی دشمن و نیز انجام مهندسی های معکوس بر روی آن باشد.
Novice Poster
Novice Poster
پست: 75
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۸۸, ۱:۲۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 341 بار
سپاس‌های دریافتی: 170 بار

Re: دستیابی ایران به دوربین های ۸۰ مگاپیکسلی

پست توسط Solaiman »

خبر القا کننده دستیابی به تکنولوژی ساخت بود.
لیکن ، دوربین رده نظامی درون پهپاد را اشاره دارد.
با اینحال :

دوربین 30 مگاپیکسل حرفه ای تجاری = 2000 دلار
لنز حرفه ای تجاری = 15000 دلار
مجموعه الکترونیک پردازش تصویر = 2000 دلار
دوربین 200 مگاپیکسل حرفه ای = 10000 دلار
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”