گمانه زنی های رویترز درباره قدرت ایران برای بستن تنگه هرمز

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۸۸, ۵:۲۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3625 بار
سپاس‌های دریافتی: 3960 بار

گمانه زنی های رویترز درباره قدرت ایران برای بستن تنگه هرمز

پست توسط Qaher1406 »

"کیتلن تالمادج" در دانشگاه جورج تاون آمریکا می گوید: اگر تهران بخواهد مشکلاتی را در ارتباط با تنگه هرمز ایجاد کند؛ قطعا می تواند چنین کاری را انجام دهد.
رویترز در گزارشی به گمانه زنی های مختلف درباره تهدیدات ایران به بستن تنگه هرمز پرداخت.

به گزارش عصر ایران، در متن منتشر شده توسط رویترز می خوانیم: فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران گفته است بستن تنگه هرمز برای این کشور، آسان تر از نوشیدن یک لیوان آب است. تحلیلگران آمریکایی البته می گویند بستن تنگه هرمز به این سادگی هم نیست.

با این حال تحلیلگران گفته اند نیروی دریایی ایران می تواند تنگه هرمز را مین گذاری کند و با استفاده از قدرت موشکی اش به عبور و مرور در این منطقه، آسیب بزند.

خانم "کیتلن تالمادج" در دانشگاه جورج تاون آمریکا در این باره می گوید: اگر تهران بخواهد مشکلاتی را در ارتباط با تنگه هرمز ایجاد کند؛ قطعا می تواند چنین اقدامی را انجام دهد.

چندی پیش اتحادیه اروپا اعلام کرد در ارتباط با برنامه هسته ای ایران، موضوع توقف خرید نفت از این کشور را بررسی می کند.
معاون اول رئیس جمهور ایران هم در این باره تهدید کرد اگر نفت ایران تحریم شود تهران اجازه نخواهد داد یک قطره نفت از تنگه هرمز عبور کند.

تنگه هرمز مهمترین گذرگاه عبور نفت خام در جهان است. این تنگه شش و نیم کیلومتر ، عرض دارد و روزانه حدود 15 تا 18 میلیون بشکه نفت خام از آن روانه بازارهای جهانی می شود.

"والی نصر" استاد دانشگاه تافتس آمریکا در این باره می گوید: ما در مسابقه تهدیدات هستیم. اگر شما ایرانی ها را بازار نفت کنار بزنید پس صادرات نفت از منطقه برای آنها سودی ندارد.

نصر که پیش از این به عنوان مشاور در وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت می کرد افزود: اگر به ما اجازه ندهند در مسابقه بازی کنیم پس دلیلی ندارد اجازه بدهیم دیگران بازی کنند.

تحلیلگران در آمریکا درباره توانمندی های ایران برای بستن تنگه هرمز می گویند: ایران می تواند با استفاده از موشک به نفتکش ها و کشتی های جنگی غربی، حمله کند یا اینکه با استفاده از مین گذاری و حتی حملات انتحاری با بهره گیری از قایق های کوچک یا حمله به تاسیسات صادرات نفت، مانع از صادرات نفت خام از تنگه هرمز شود.

بنابر نوشته رویترز، ایران مالک 23 زیردریایی و بیش از 100 قایق هجومی برای گشت زنی و درگیری در ساحل است.
البته شرکت های کشتیرانی می توانند به صورت دیگری برای دور زدن اقدامات ایران در تنگه هرمز اقدام کنند. مثلا می توانند نفتکش های کوچکتری را برای صادرات نفت خام انتخاب کنند تا در تنگه هرمز ، در آب های نزدیک به ساحل عمان حرکت کنند.

البته بروز ناآرامی و خشونت در تنگه هرمز، هزینه های بیمه و حمل و نقل نفت را از خلیج فارس، افزایش می دهد.
تحلیلگران دیگری در آمریکا گفته اند: صرف تهدید کردن از سوی ایران می تواند برای این کشور، سود اقتصادی داشته باشد زیرا این تهدیدها به افزایش بهای نفت و "غلغله" بازار نفت منجر می شود.

"كتلن تالمادج" استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا اضافه می کند: تهدیدات ایران، بهای نفت را افزایش می دهد و این موضوع برای تهران، مفید است. اگر هر حادثه ای در تنگه هرمز روی دهد، ارتش آمریکا هشدار خواهد داد هر کشتی ایران که از ساحل این کشور خارج شود، آن را اقدام جنگی می داند.

وی ادامه داد: ایران به اندازه دیگر کشورهای تولید کننده نفت به تنگه هرمز نیاز دارد زیرا اقتصاد ایران و این کشورها، به شدت به صادرات نفت وابسته است.

"سوزان مالوني" کارشناس مسائل ایران در مرکز عالی بروکنگز آمریکا گفت: ایران و دولت آمریکا محتاط هستند تا بحران میان یکدیگر بیش از میزان لازم، افزایش نیابد.
وی افزود: معتقدم ایران خواهان ورود به جنگ نیست. ایران بارها و به صورت روتینی، تهدید به بستن تنگه هرمز کرده است اما در تاریخ هیچ گاه دست به چنین اقدامی نزده است.
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

« اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”