اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
تحلیلگران می گویند حمایت تلویحی آقای ظریف از میرحسین موسوی به اعتبار وی، موقعیت مذاکراتی اش و همچنین روند رسیدن به نتیجه در مذاکرات هسته ای ضربه خواهد زد.

تصویر

ایران هسته ای- تحلیلگران می گویند حمایت تلویحی آقای ظریف از میرحسین موسوی به اعتبار وی، موقعیت مذاکراتی اش و همچنین روند رسیدن به نتیجه در مذاکرات هسته ای ضربه خواهد زد.

محمد جواد ظریف شنبه گذشته درباره برخورد صورت گرفته میان دختر میر حسین موسوی و ماموران وزارت اطلاعات در صفحه فیس بوک خود نوشت: «آنچه در روز عیدغدیر اتفاق افتاد برای همه تلخ بود. نظرات و انتقادات شما را هم در این زمینه دیدم و گرچه توقع دوستان برای موضع گیری پیرامون مسایلی که از حوزه مسئولیت من خارج است را غیرواقع بینانه می دانم، ولی از اینکه صفحه مرا برای اظهارنظرهای خود قابل می دانید خوشحالم و از همه شما سپاسگزار، که حتی در پاره ای از موقعیت ها، اگرچه با تلخی، بازهم به یاد من هستید».

تحلیلگران می گویند این اظهارنظر تقریبا صریح در حمایت از میرحسین موسوی به عنوان سرکرده اصلی فتنه 88 به موقعیت، توان و اعتبار مذاکراتی وی ضربه جدی خواهد زد.

از یک سو این اظهارنظر موجب می شود که وی در داخل کشور به عنوان تنها مقام دولتی شناخته شود که به صراحت در مظان حمایت تلویحی از سران فتنه قرار گرفته است. در حالی که وزارت اطلاعات دولت آقای روحانی از حمله دختر موسوی به مامور خود سخن گفته، منطقی نیست که وزیر خارجه وی مدعی شود که دختر موسوی مظلوم واقع شده است. این امر باعث خواهد شد که از اعتبار وی در محیط سیاست داخلی ایران به کاسته شده و به جای یک مذاکره کننده ملی، به عنوان طرف دعوای سیاسی تلقی شود.

مسئله دوم این است که بدون شک مهم ترین عامل در ذهن طرف غربی برای اینکه اعتبار کافی برای مذاکره کنندگان ایرانی قائل شود این است که طرف مذاکره کننده امین حاکمیت و نظام تلقی شود. اکنون آقای ظریف مورد اعتماد نظام است و این موضوع به طور علنی اعلام شده است. اتخاذ این قبیل مواضع می تواند حام این پیام برای طرف خارجی باشد که آقای دکتر ظریف نه یک شخصیت فراجناحی بلکه بخشی از یک منازعه سیاسی شناخته شده در داخل ایران است که مدعیان و مخالفانی بسیار جدی و نیرومند دارد. این امر به توان تصمیم گیری و تمام کنندگی آقای ظریف در مذاکرات صدمه می زند و باعث شکل گیری این اشتباه محاسباتی در ذهن طرف غربی می شود که ظریف دیگر نیروی معتمد سابق درون نظام نیست و بر سر مهم ترین مسئله امنیت ملی ایران در 4 سال گذشته با نظام زاویه دارد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Sami 1993 »

گزارش ویژه
اجازه بدهید به صورت مشخص بگویم که اگر توافقی مطابق الگوی لیبی حاصل شود که موفق بود و نه مطابق الگوی کره شمالی، ما از این توافق حمایت خواهیم کرد.

تصویر

ایران هسته ای- یووال اشتاینیتز، وزیر امور راهبردی اسراییل که مسئولیت پرونده ایران را در دولت این کشور جعلی بر عهده دارد، در گفت وگویی با شبکه تلویزیونی بی بی سی، تاکید کرد اسراییل تنها توافق دیپلماتیکی را می پذیرد که در آن الکوی لیبی در ایران به اجرا گذاشته شده باشد.

متن کالم گفت وگوی وی با بی بی سی که روز 9 آبان (30 اکتبر 2013) انجام شده چنین است:

مجری: میهمان این هفته برنامه گفتگوی صریح بی بی سی، یووال اشتاینیتز وزیر اطلاعات اسرائیل است. وی در اسرائیل مسئول پرونده ایران است. در ایران رئیس جمهور جدیدی به قدرت رسیده است و لحن جدیدی از جانب سیاستمداران ایرانی به گوش می رسد. کاملا روشن است که آمریکا می خواهد با سران جدید ایران به تعامل بپردازد. چرا اسرائیل از این راهبرد آمریکا حمایت نمی کند؟

یووال اشتاینیتز: در وهله نخست اینکه، ما لحن جدیدی از زبان حسن روحانی می شنویم اما باید منتظر بمانیم تا اقدامات عینی جدید ایران را مشاهده کنیم. لحن سخن مهم است اما کافی نیست. نکته دوم اینکه، اسرائیل با مذاکرات دیپلماتیک گروه 1+5 با ایران، مخالف نیست. باید توجه داشت که این مذاکرات دیپلماتیک برای مدت ده سال در جریان بوده است. این گفتگوها از سال 2003 در جریان بوده است. در آن زمان ایران فقط 164 سانتریفیوژ در اختیار داشت اما حالا ایران حدود 20 هزار سانتریفیوژ دارد. ما باب گفتگو برای رسیدن به راه حل دیپلماتیک با ایران را نمی بندیم بلکه برعکس، اگر آمریکا و گروه 1+5 بتواند به راه حلی جامع و رضایت بخش برسد، ما از این نتیجه حمایت خواهیم کرد.

مجری: شما گفتید که لحن سخن مهم است. با توجه به این مسئله، آیا زمان آن فرا نرسیده است که اسرائیل نیز لحن خودش را تغییر بدهد. خود شما چند روز پیش گفتید که رئیس جمهور جدید ایران به تحرکات اغواگرانه و ترفند لبخند روی آورده است که برای جهانیان خطرناک است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز حسن روحانی را گرگی در لباس میش توصیف کرده است. این کلیشه ها باید پایان یابد و حذف شود. آیا نباید این کار انجام شود؟

یووال اشتاینیتز: خیر. تاکید بر این نکته مهم است که لحن حسن روحانی مثبت تر و میانه رو تر است. این تحول مثبت است. اما نباید فریب خورد. لحن سخن مهم است اما عامل اصلی برای ملاحظه نیست.

مجری: بنابراین از منظر شما، فقط لحن سخن مهم نیست. دستگاههای اطلاعاتی و سازمانهای اطلاعات نظامی خود اسرائیل اعلام کرده اند تحول بسیار مهمی در داخل ایران در حال رخ دادن است. روزنامه هاآرتص اخیرا گزارشهایی به نقل از مطالب محرمانه از زبان ژنرال آبیو کیچاوی منتشر کرده است مبنی بر اینکه تحولات جاری در داخل ایران، تغییرات واقعی در اوضاع سیاسی داخل این کشور از زمان به ریاست جمهوری رسیدن حسن روحانی است. به گفته این ژنرال اسرائیلی، این تغییرات در سالهای اخیر اصلا مشاهده نشده است. به گفته وی، این تغییرات چشمگیر و راهبردی هستند.

یووال اشتاینیتز: باتوجه به لحن سخنان حسن روحانی امیدواریم او در زمینه وعده هایش برای ایجاد اصلاحات داخلی در این کشور صادق باشد و فشارها بر جوانان و مخالفان ایرانی کاهش یابد و آزار و اذیت و حتی اعدام همجنس بازان و موارد متعددی ازقبیل این، کاهش پیدا کند. اما درباره پروژه هسته ای ایران باید گفت شاید شاهد ظهور لحن جدیدی از مقامات ایرانی باشیم اما ما منتظر اقدامات محتوایی هستیم. تاکنون، شاهد هیچ عزم واقعی از مقامات ایرانی نبوده ایم مبنی بر اینکه آنها بخواهند از پروژه نظامی هسته ای خود دست بکشند. اجازه بدهید به صراحت بگویم که می توان به راه حلی بسیار ساده و منطقی رسید. ایران می تواند اجازه داشته باشد انرژی هسته ای تولید کند و سوخت لازم برای این کار را از هلند یا فرانسه خریداری کند درست همانند اکثر کشورهایی که انرژی هسته ای تولید می کنند. سوئیس، بلژیک، مکزیک، افریقای جنوبی، کره جنوبی و بسیاری از کشورهای دیگر، انرژی هسته ای صلح آمیز دارند اما سوخت هسته ای خود را از کشوری دیگر خریداری می کنند.

مجری: اما اسرائیل حق ندارد به ایران بگوید که تحت هیچ شرایطی نمی تواند به غنی سازی اورانیوم بپردازد. ایران از امضاء کنندگان معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (ان پی تی) است و براساس این معاهده حق دارد تحت شرایطی خاص، به غنی سازی اورانیوم مبادرت کند. دولت جدید ایران نیز اعلام کرده حاضر است درباره میزان غنی سازی و گستره و حجم غنی سازی اورانیوم خود به مذاکره بپردازد اما حاضر نیست از حق خودش برای غنی سازی دست بکشد.

یووال اشتاینیتز: هرگاه حقی وجود داشته باشد، مسئولیتی نیز وجود دارد. باید توجه داشت که رئیس جمهور سابق ایران تهدید می کرد که می خواهد اسرائیل را از صفحه روزگار محو کند. باید به صورت مشخص گفت که هیچ حق مشروع و اتوماتیکی برای غنی سازی اورانیوم وجود ندارد. شورای امنیت سازمان ملل متحد و نه اسرائیل، تصمیم گرفته است که براساس آن، ایران از غنی سازی منع شده است. پنج تصمیم گیری قانونی (پنج قطعنامه) در این خصوص اتخاد شده است. در این قطعنامه ها گفته شده است ایران نمی تواند تجهیزات غنی سازی برای غنی سازی اورانیوم داشته باشد. چرا ایران به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، عمل نمی کند؟ اسرائیل این درخواست را مطرح نکرده است بلکه در قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد چنین درخواستی مطرح شده است. مسئله بسیار ساده است. اگر سران ایران واقعا انرژی هسته ای صلح آمیز می خواهند، می توانند مطابق الگویی که گفته شد عمل کنند. ما می خواهیم کاملا اطمینان خاطر داشته باشیم که آنها نتوانند بمب تولید کنند. منظور از ما فقط اسرائیل نیست بلکه منظور اسرائیل و کشورهای اروپایی و آمریکا است. این راه حل بسیار ساده است. ایران می تواند همانند سوئد و اندونزی از کشورهای دیگر از قبیل روسیه سوخت هسته ای خریداری کند. در این صورت، موقعیت برد-برد پیش خواهد آمد زیرا آنها می توانند انرژی هسته ای صلح آمیز داشته باشند و ما نیز اطمینان خاطر پیدا خواهیم کرد که آنها قادر نخواهند بود بمب اتمی تولید کنند.

مجری: مواضع اسرائیل و آمریکا درباره ایران در حال حاضر یکسان نیست. شما اخیرا با جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن دیدار کردید. پس از این ملاقات، مقامات اسرائیلی گفتند که این دیدار بسیار دوستانه بوده است اما روشن است که بین شما دو نفر اختلافهایی وجود دارد. در حال حاضر، اختلاف نظر اسرائیل و آمریکا دقیقا چیست؟

یووال اشتاینیتز: من در سه روز اقامت در واشنگتن درباره چند مسئله با مقامات آمریکایی صحبت کردم. ابتدا ما درباره گفتگوهای راهبردی اسرائیل و آمریکا به گفتگو پرداختیم.

مجری: در حال حاضر، اختلاف نظر شما و آمریکا درباره ایران چیست؟

یووال اشتاینیتز: در وهله نخست، این مسئله به هدف نهایی مربوط می شود. هدف نهایی این نیست که از اقدام ایران برای ساخت تسلیحات هسته ای جلوگیری شود بلکه هدف نهایی این است که مانع از آن شویم ایران به توان ساخت تسلیحات هسته ای دست پیدا کند. این ظرفیت و توانایی، بسیار مهمتر از ساخت تسلیحات هسته ای است. اختلاف ما درباره این نیست که هدف نهایی جلوگیری از دستیابی ایران به توان ساخت تسلیحات هسته ای است بلکه اختلاف ما، به نحوه رسیدن به این هدف و تاکتیکهای نیل به این مقصد و شروط حداقلی مربوط می شود دال بر اینکه به جهانیان اطمینان خاطر داده شود مبنی بر اینکه ایران نمی تواند بمب اتمی بسازد.

مجری: دولت آمریکا از کنگره بویژه سنای این کشور خواسته است بررسی طرح اعمال دور جدید تحریمها علیه ایران را به حال تعلیق درآورد. مطالبی نیز در درون دولت آمریکا برای اعطای برخی از مشوقهای مالی به ایران در جریان است به این معنا که اگر ایران در دور بعدی گفتگوهای 5+1 همکاری کند و امتیاز بدهد، برخی از مشوقهای مالی به این کشور داده شود ازقبیل اینکه برخی از دارایی های توقیف شده ایران در آمریکا ، آزاد شود. آیا اسرائیل فکر می کند این کار اشتباه است؟

یووال اشتاینیتز: همه می دانند که ایران این بار با سطحی از تمایل برای مصالحه سر میز مذاکرات حاضر شده و علت این مسئله نیز فقط فشارهای شدید اقتصادی است که علیه این کشور اعمال شده است. بنابراین، نباید پیش از رسیدن به هدف نهایی، از این ابزارها دست کشید و فشارها را کاهش داد. باید توافق رضایت بخش و جامع در این خصوص حاصل شود.

مجری: برخی از جهانیان به سخنان شما در توبیخ ایران گوش می کنند و اینکه این کشور تهدید هسته ای برای جهان است اما در عین حال احساس می کنند نوعی تزویر در این موضع اسرائیل وجود دارد. این تلقی از ریاکاری اسرائیل مبتنی بر این واقعیت است که اسرائیل صدها سلاح هسته ای در اختیار دارد اما از اذعان به داشتن این تسلیحات خودداری می کند و از امضای ان پی تی خودداری می کند اما در عین حال انتظار دارد جهانیان به پیام آن درباره ایران و برنامه هسته ای این کشور گوش کنند.

یووال اشتاینیتز: من نمی خواهم به چیزی اذعان کنم یا به چیزی اشاره کنم.

مجری: نکته همین مسئله است. اسرائیل به هیچ وجه حاضر نیست درباره برنامه هسته ای نظامی خودش شفاف سازی داشته باشد.

یووال اشتاینیتز: می خواهم به سوال شما پاسخ بدهم. این مقایسه (بین ایران و اسرائیل) نه تنها شنیع است بلکه به نظر من، نوعی تزویر در آن نهفته است زیرا کاملا روشن است که اسرائیل، ایران نیست. می توان وضع اسرائیل را با هلند یا انگلیس یا فرانسه یا ایتالیا مقایسه کرد و نه ایران. اسرائیل، کشور کوچک یهودی با دموکراسی است. اسرائیل باید در یکی از دشوارترین مناطق جهان باید به بقای خودش ادامه بدهد. اسرائیل هرگز تهدید نکرده است ایران را نابود کند. اما ایران تهدید کرده است اسرائیل را نابود خواهد کرد. بنابراین، نمی توان ایران و اسرائیل را با هم مقایسه کرد.

مجری: نکته مدنظر من متفاوت است. نکته مدنظر من این است که شما می گویید بخاطر تامین امنیت جهان، به هیچ وجه قابل قبول نیست که ایران به تسلیحات هسته ای دسترسی داشته باشد. این درحالی است که بسیاری از کشورها سلاح هسته ای دارند. اگر ایران بخواهد به سلاح هسته ای دسترسی پیداکند، جهانیان باید برای مهار حرکت هسته ای ایران اقدام کنند. به نظرمن، مهار ایران نیز می تواند نتیجه بخش باشد. آیا اینطور نیست؟

یووال اشتاینیتز: در وهله نخست باید بخاطر داشت که ایران چگونه کشوری است. در ایران فقط رژیمی بی رحم حاکم نیست. ایران در میان کشورهای جهان در حمایت از تروریسم، در رتبه نخست قرار دارد. ایران به تروریستها کمک مالی می دهد و به آنها آموزش می دهد. حزب الله لبنان و جهاد اسلامی از جمله این گروهها هستند. در میان کشورهای جهان، ایران اصلی ترین حامی جنگ داخلی وحشیانه بشار اسد در سوریه است. نیروهای ایرانی در داخل سوریه حضور دارند. ایران نه تنها به سوریه سلاح و منابع مالی می دهد بلکه نیروهایش در سوریه حضور دارند. سرانه اعدامها در ایران در میان کشورهای جهان در رتبه نخست است. شما درباره کشوری به نام ایران خطرناک صحبت می کنید. باآنکه حسن روحانی لحن ایران را تغییر داده است اما این رژیم هنوز هم بسیار بسیار مشکل ساز است.

مجری: من عمق احساسات اسرائیل را درباره ایران درک می کنم. اما به نظر می رسد در چند ماه اخیر، تغییری مهم رخ داده است مبنی بر اینکه قدرت پیام اسرائیل کاهش پیدا کرده است. پیام اسرائیل این بوده است که اگر دیگر کشورهای جهان نمی خواهند به مشکل هسته ای ایران رسیدگی کنند، اسرائیل خودش این کار را انجام خواهد داد. خود شما همچنان به صورت مستمر تاکید دارید که ممکن است ایران تا چند ماه دیگر به توان ساخت تسلیحات هسته ای دسترسی پیدا کند. اما باتوجه به شرایط جدید پیش آمده یعنی قدرت گرفتن حسن روحانی در ایران و تعامل جامعه بین المللی با ایران با رویکردی جدید، این گزینه که اسرائیل به تنهایی علیه ایران وارد عمل خواهد شد و به صورت نظامی به ایران حمله خواهد کرد، غیرقابل قبول شده است. آیا شما با این نگرش موافق هستید؟

یووال اشتاینیتز: نمی خواهم در این خصوص توضیح بدهم که اسرائیل می تواند از نظر نظامی چه کاری انجام بدهد یا چه کاری باید انجام بدهد. به هرحال، یک نکته کاملا روشن است و آن اینکه ما این حق را داریم که از خودمان دفاع کنیم و این حق را برای خودمان محفوظ می دانیم که خودمان در مقابل هرگونه تهدیدی اقدام کنیم که تهدیدی برای ماهیت وجودی ما باشد. علت اینکه نمی خواهم در این خصوص توضیح بیشتری بدهم این است که ما واقعا امیدوار هستیم روند دیپلماتیک به موفقیت منجر شود. اگر چنین نتیجه ای حاصل شود ما از آن حمایت خواهیم کرد.

مجری: اما نکته این است که اگر توافقی حاصل شود، اسرائیل بر این باور خواهد بود که این توافق، ناکافی است. یکی از مقامات بسیار بلندپایه سابق دفاعی (نظامی) اسرائیل چند روز پیش به یکی از روزنامه های اسرائیل گفت که اگر توافقی حاصل شود، درصورتیکه اسرائیل بخواهد به ایران حمله کند، این اقدام به منزله خودکشی راهبردی اسرائیل خواهد بود. این سخنان را مقام مذکور اسرائیلی بیان کرده است. آیا شما با این سخن موافق هستید؟

یووال اشتاینیتز: خیر. من مخالف این سخن هستم. اگر لازم باشد ما از خودمان دفاع خواهیم کرد.

مجری: آیا شما برخلاف خواست آمریکا، به تنهایی اقدام خواهید کرد؟

یووال اشتاینیتز: من نمی خواهم در این خصوص توضیح بدهم.

مجری: اما شما چنین سخنی را به من گفتید.

یووال اشتاینیتز: همانطور که می دانید ما در گذشته یک رئاکتور هسته ای صدام حسین را در سال 1981 نابود کردیم. براساس برخی از شایعات ما یک بار هم درباره سوریه این کار را انجام دادیم یا اینکه طرف دیگری این کار را انجام داد و رئاکتور هسته ای سوریه را نابود کرد. به هرحال، ما واقعا امیدواریم که راه حل دیپلماتیک و رضایت بخش حاصل شود. اجازه بدهید به صورت مشخص بگویم که اگر توافقی مطابق الگوی لیبی حاصل شود که موفق بود و نه مطابق الگوی کره شمالی، ما از این توافق حمایت خواهیم کرد.

مجری: شما می گویید که اگر آمریکا با ایران به توافق برسد اما این توافق با آستانه معیارهای مدنظر اسرائیل منطبق نباشد، شما همچنان حق اقدام نظامی را برای خودتان محفوظ نگاه می دارید. آیا می دانید که مییر داگان رئیس سابق موساد حدود یک سال پیش با برنامه گفتگوی صریح ما به گفتگو پرداخت و گفت حمله نظامی اسرائیل علیه ایران، نتیجه معکوس به همراه خواهد داشت زیرا اولا اسرائیل به تنهایی نمی تواند فناوری هسته ای ایران را نابود کند و ثانیا این اقدام فقط سبب خواهد شد تندروهای ایران، چراغ سبزی پیدا کنند تا در نهایت این تصمیم را بگیرند که برنامه هسته ای ایران را تسلیحاتی کنند و به سمت بمب اتمی بروند.

یووال اشتاینیتز: مییر داگان دوست من است. او رئیس فوق العاده ای برای موساد بود اما با این سخن او مخالف هستم. به هرحال، من نمی خواهم در این خصوص توضیح بدهم. من هرگز درباره اقداماتی که اسرائیل از نظر نظامی می تواند علیه ایران انجام بدهد یا باید انجام بدهد، توضیح نمی دهم. من نمی خواهم در این باره سخن بگویم.

مجری: من این موضع را درک می کنم. قبلا نیز این سخن را زبان مقامات اسرائیلی شنیده ام. می خواهم درباره موضوع دیگری از شما سوال بپرسم که جدای از مسئله ایران است اما درباره روابط شما با واشنگتن است. دیک چنی، معاون سابق رئیس جمهور آمریکا چند روز پیش گفت او نگران است متحدان آمریکا اعتماد چندان زیادی به دولت کنونی آمریکا نداشته باشند. منظور سخن او کاملا روشن بود که بیش از هر متحد دیگری، منظورش اسرائیل است. دیک چنی گفت نگران است که مسئله ایران وضعی همانند مسئله سوریه و مداخله در این کشور پیدا کند. او گفت که دولت آمریکا مطالب تندی بیان می کند اما عملا کاری انجام نمی دهد. آیا نگاه شما به دولت جدید آمریکا اینطور است؟

یووال اشتاینیتز: خیر. همیشه باید به نتیجه نهایی نگاه کرد. در نهایت شاهد آن بودیم که سوریه به صورت رسمی توافق کرد همه انبارهای تسلیحات شیمیایی خود را نابود کند و توانایی خود را برای تولید چنین جنگ افزارهایی در آینده برچیند. به نظر من، چنین توافقی بسیار خوب است زیرا این توافق به صورت نسبی نیست بلکه کامل است. آنها توافق کردند ظرفیت تولید کامل تسلیحات شیمیایی را در آینده نداشته باشند. باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا این توافقنامه به صورت موفقیت آمیز اجرا می شود یا خیر. به هرحال، این توافق که با میانجیگری روسیه و آمریکا حاصل شده نمونه بسیار خوبی است از اینکه چگونه فشارهای بین المللی از جمله فشارهای شدید آمریکا می تواند به توافقی کافی و نتایجی کافی منجر شود. از این رو، من درباره ایران کاملا بدبین نیستم. اگر سوریه از تسلیحات شیمیایی اش دست بکشد، ممکن است ایران نیز به علت فشارهای مناسب، از برنامه هسته ای تسلیحاتی خودش دست بکشد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Sami 1993 »

گزارش ویژه
منابع غربی می گویند دولت امریکا مهم ترین جلسه چند ماه گذشته خود در حوزه سیاست خارجی را بعد از ظهر سه شنبه گذشته (7 آبان 1392/ 28 اکتبر 2013) در کاخ سفید برگزار کرده است.

تصویر

حامد علوی، ایران هسته ای- منابع غربی می گویند دولت امریکا مهم ترین جلسه چند ماه گذشته خود در حوزه سیاست خارجی را بعد از ظهر سه شنبه گذشته (7 آبان 1392/ 28 اکتبر 2013) در کاخ سفید برگزار کرده است.

در این جلسه که عنوان آن «مسیر آینده درباره ایران بوده» سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا، به همراه معاونان خود، بنجامین رودز و تونی بلینکن، و همچنین وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا با رهبران چهار سازمان بزرگ یهودیان آمریکایی ملاقات کرده اند.

منابع غربی می گویند هدف اصلی از این ملاقات این بود که است که کاخ سفید موضع جدید مذاکراتی خود درباره ایران را برای نزدیک ترین دوستان اسراییل در امریکا توضیح بدهد.

این منبع خبر داده اند که در این جلسه تمایندگانی از ایپک، کمیته یهودیان آمریکایی، اتحادیه ضدتوهین به یهودیان در آمریکا و کنفرانس رؤسای سازمان‌های یهودی آمریکایی حضور داشته اند.

هیچ کدام از دو طرف پس از این جلسه درباره محتوای آن سخن نگفته اند ولی تحلیلگران می گویند انتظار بسیار کمی وجود دارد که اینگونه جلسات بتواند به سرعت دیدگاه های لابی نزدیک به اسراییل در امریکا را درباره ایران دگرگون کند.

یک تحلیلگر در تهران به «ایران هسته ای» گفت: «امریکا اکنون در حال اطمینان دادن به اسراییل درباره چند مسئله است: نخست اینکه تحریم های اساسی را در ابتدای مذاکرات کم نخواهد کرد، دوم اینکه بر تعلیق غنی سازی در انتهای مذاکرات تاکید می کند و سوم اینکه تلاش خواهد کرد در گام اول، اقداماتی را از ایران درخواست کند که زمان گریز هسته ای ایران را افزایش بدهد».

وی ادامه داد: «متقابلا مهم ترین درخواست کاخ سفید این است که اولا اسراییل فشار به کنگره برای تشدید تحریم ها علیه ایران را کم کند و ثانیا جدول زمانی اقدامات کنگره با جدول زمانی مذاکرات منطبق شود».

این در حالی است که رابرت منندز رییس کمیته سیاست خارجی سنا اصرار دارد روند تحریم ها علیه ایران تنها زمانی متوقف خواهد شد که ایران غنی سازی اورانیوم را تعلیق کرده باشد.

علاوه بر این اسراییل و حامیانش اصرار دارند توقف غنی سازی در انتهای مذاکرات هدف امریکا باشد نه پیدا کردن راهی برای قابل پذیرش کردن آن.
Captain
Captain
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Sami 1993 »

گزارش ویژه
ناظران سیاسی در تهران می گویند نشست دو روزه کارشناسان ایران و 1+5 در وین، احتمالا درک بهتری از رویکردهای دو طرف نسبت به یکدیگر ایجاد کرده ولی معلوم نیست روند رسیدن به راه حل سیاسی را هم تسریع کرده باشد.

تصویر

علی شاهدیان، ایران هسته ای- ناظران سیاسی در تهران می گویند نشست دو روزه کارشناسان ایران و 1+5 در وین، احتمالا درک بهتری از رویکردهای دو طرف نسبت به یکدیگر ایجاد کرده ولی معلوم نیست روند رسیدن به راه حل سیاسی را هم تسریع کرده باشد.

کارشناسان ایران و گروه 1+5 روزهای چهارشنبه و پنج شنبه (8 و 9 آبان 1392/ 20 و 30 اکتبر 2013) در وین با یکدیگر ملاقات کردند.

این مذاکرات بر اساس توافقی انجام شد که روز 24 مهر در مذاکرات ژنو 4 میان ایران و 1+5 صورت گرفته بود.

سرپرست تیم ایرانی را در این مذاکرات حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی و امور بین الملل وزارت خارجه و سرپرست تیم 1+5 را هم استفن کلمنت بر عهده داشته است.

در تیم ایران نمایندگانی از وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی،2 وزارتخانه راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت و همچنین بانک مرکزی حضور داشته اند.

تیم 1+5 هم متشکل از نمایندگانی از هر 6 کشور عضو گروه 1+5 بوده است.

تیم های دو طرف روز چهارشنبه درباره موضوع هسته ای و روز پنج شنبه درباره مسئله تحریم ها مذاکره کرده اند و مذاکرات آنها مجموعا 10 ساعت به طول انجامیده است.

اگرچه قرار است دو طرف نتایج مذاکرات خود را به مقام های سیاسی ارائه کنند اما ناظران می گویند این مذاکرات از باب شفاف تر شدن دیدگاه های دو طرف به یکدیگر مفید بوده اما معلوم نیست که دیدگاه های دو طرف را به هم نزدیکتر هم کرده باشد.

این ناظران عقیده دارند نزدیک تر شدن دیدگاه ها صرفا در گرو تصمیم گیری سیاسی است که احتمالا به دشوار انجام خواهد شد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Sami 1993 »

نقدی بر اتکای افراطی دولت به سیاست خارجی
گذاشتن همه تخم مرغ ها در سبد سیاست خارجی، و عدم طراحی هیچ مسیر مستقلی در داخل که بتواند با تکیه بر ظرفیت های داخلی در کوتاه مدت به مطالبات اقتصادی جواب بدهد، عملا نوعی «اجبار دیپلماتیک» برای ایران تولید خواهد کرد.

تصویر

مهدی محمدی، وطن امروز- روند پرشتاب بسیج امکانات و ظرفیت های کشور برای پیش برد سیاست خارجی در دولت یازدهم، این تلقی را بوجود آورده است که این دولت دولت دیپلمات هاست، هدف های اصلی اش را در سیاست خارجی تعریف کرده، دولت داری را در دیپلماسی خلاصه کرده، حتی بار اقتصاد را هم به دوش دیپلمات ها گذاشته و بهبود وضع کشور را، سر آخر، قبل از هر چیز، در گروه بهبود روابط آن با جهان می داند.

دولتی ها خود این سو و آن سو می گویند تنها بخشی از دولت که حرفی آماده برای زدن، راه حلی برای مشکلات و نگاهی به آینده دارد، بخش سیاست خارجی آن است؛ آن هم منحصرا در حوزه هسته ای و بقیه بخش های دولت یا هیچ کار نمی کنند و در انتظارند تا معجزه دیپلماسی آشکار و بخت آنها گشوده شود، یا اینکه حداکثر به رتق و فتق امور جاری بدون برنامه ریزی کلان –ولو میان مدت- و مهم تر از آن راپورت گیری از وضعیت گذشته دستگاه های تحت امر خود مشغولند.

ارجاع به گذشته اکنون در حال تبدیل شدن به یکی از اصلی ترین راهبردهای تبلیغاتی دولت است. دولت تصور می کند که می تواند تا آینده قابل پیش بینی بر موج منفی نفی گذشته، طرد مطلق هر آنچه متلق به دولت های نهم و دهم است و ارجاع مشکلات به میراث به جا مانده از آن دولت ها ادامه بدهد. تا وقتی که دولت وافکار عمومی در ماه عسل قرار دارند، البته این تاکتیک –تا حدودی و نه کاملا- جواب خواهد داد. امادقیقا به سبب راهبردی که خود آقای روحانی در انتخابات در پیش گرفت و نتیجه آن افزایش شدید انتظار افکار عمومی از ماشین دولت و تصویرسازی از آن به مثابه «چوب جادویی» بود که به سرعت مشکلات را دود می کندو به هوا می فرستد، صبر افکار عمومی برای توقف در وضعیت ماه عسل با دولت بسیار پایین است. همین حالا می توان دید که دوران قضاوت افکار عمومی درباره دولت بر اساس آنچه می کند و نه آنچه می گوید در حال آغاز شدن است. «اقتصاد محور» بودن مطالبات اجتماعی عاملی است که موجب می شود فرآیند گذار از «وعده پذیری » به «کارنامه خوانی» در میان مردم به شدت تسریع شود و از جایی به بعد وعده آینده و افشای گذشته، فقط بهانه آوردن تلقی شود و بس.

از یک منظر اینطور می توان گفت که دولت در حال زمان خریدن از مردم است تا پروژه های سیاست خارجی اش جواب بدهد و چون این احتمال را که مسیر فعلی در مذاکرات هسته ای به نتیجه ای که پیش فرض گرفته شده نینجامد، بالکل منتفی فرض کرده اند، بنابراین سناریوی جایگزینی هم تدوین نشده است.

ارجاع به گذشته فقط یکی از تاکتیک های خرید زمان دولت از افکار عمومی است. در حوزه سیاست داخلی دولت فعلا تلاش می کند به نوعی همه را از خود راضی نگهدارد بی آنکه موضع واقعی اش را در حوزه های مورد اختلاف (بویژه مسئله فتنه) برای هیچ کدام از طرف ها روشن کرده باشد. در این باره که ماهیت و نیت واقعی دولت چیست همه به حدس و گمان مشغولند و هیچ برهان قاطعی هم از رفتار دولت (تصمیمات، انتصابات و ...) نمی توان به دست آورد که تکلیف این مسئله را یکسره کند. دولت از طریق سهم دهی به تقریبا هر کسی که خود را صاحب سهم می داند فعلا در حال خریدن زمان از گروه های سیاسی است اما خود احتمالا می داند که این روش به زودی کارآمدی خود را از دست خواهد داد و حداکثر تا آستانه انتخابات مجلس قابل تداوم است.

در حوزه فرهنگ و هنر، ظاهرا دولت آسان گیری افراطی را تنها راه جلب توجه افکار عمومی دیده و طیفی از مواضع -از اظهارنظرهای شاذ درباره آوازه خوانی زنان تا اجازه انتشار به روزنامه هایی که آشکارا مجوز آنها به لحاظ قانونی دچار مشکل است- تلاش می کند به مطالبات طیف های متمایل به چپ جامعه از خود پاسخ بدهد بی آنکه توجه کند این رفتارها هم زمان اعتراض هایی بسیار عمیق تر در بخش های دیگری از جامعه تولید خواهد کرد.

رفتارهای کم عمق در حوزه های اقتصاد، فرهنگ و سیاست داخلی این راز را از پرده برون انداخته است که فراکسیون دو نفره ظریف- روحانی، قلب کابیته است و دولت عملا فقط سیاست خارجی را جدی گرفته و با بقیه بخش ها تنفنن می کند.

این موضوع که همه راه در این دولت به سیاست خارجی ختم می شود توجه محافل سیاستگذاری امریکا را هم عمیقا به خود جلب کرده است. دقیق تر از هر کس دیگر، مایکل سینک مدیر موسسه واشینگتن به این موضوع توجه کرده که گذاشتن همه تخم مرغ ها در سبد سیاست خارجی، و عدم طراحی هیچ مسیر مستقلی در داخل که بتواند با تکیه بر ظرفیت های داخلی در کوتاه مدت به مطالبات اقتصادی جواب بدهد، عملا نوعی «اجبار دیپلماتیک» برای ایران تولید خواهد کرد. سینک که به محافل تصمیم گیر در امریکا بسیار نزدیک است در مقاله ای که دو هفته پیش روی وب سایت موسسه واشینگتن نوشت تاکید می کند درک او از رفتار دولت روحانی این است که این دولت عملا هیچ راهی جز پذیرفتن همه آن چیزهایی که غرب از آن می خواهد ندارد چرا که حل همه مشکلات کشور را به مذاکرات گره زده و گزینه دیگری جز به نتیجه رسیدن مذاکرات برای خود باقی نگذاشته است. سینک می گوید نتیجه این وضعیت این است که دولت روحانی به شدت به نتیجه بخشی مذاکرات نیازمند است و اگر در این راه موفق نشود، هیچ روش دیگری برای تامین نیازمندی های فوری مردمش ندارد. از همین جاست که او نتیجه می گیرد غرب باید مطالبات خود از ایران را حداکثری کند و هیچ از مواضع سنتی خود درباره برنامه هسته ای ایران کوتاه نیاید و بداند که دولت روحانی نهایتا همه آنچه را که غربی ها از آن می خواهند بی کم و کاست خواهد پذیرفت.

این وضعیت صرف نظراز اینکه ما چه قضاوتی درباره ماهیت رفتار دیپلماتیک دولت داشته باشیم عمیقا نگران کننده است.

اولا افکار عمومی عادت خواهد کرد که رفتار اقتصادی خود را با نتیجه مذاکرات تنظیم کند

ثانیا بخش های غیر دیپلماتیک و بویژه اقتصادی دولت عملا هیچ انگیزه ای برای تلاش های جهادی به منظور یافتن راه های میان بری که بتواند صرف نظر از وضعیت تحریم ها مشکلات کشور را حل کن یا لااقل تسکین بدهد نخواهند داشت

ثالثا دیپلماسی دولت عمیقا تحت فشار مطالبه بر هم انباشته داخلی قرار خواهد داشت و در نتیجه هم مجبور به عجله و رفتارهای سریع –و پر ریسک- می شود و هم عملا به ورطه خوش بینی به دشمن در خواهد غلطید تا بتواند مسییر حرکت خود به جلو را باز کند.

نتیجه این است: این تصور که دیپلماسی مزیت نسبی این دولت است ممکن است بسیار اغوا کننده و دور از واقعیت باشد. آقای دکتر روحانی باید بداند از ناحیه عدم ایجاد تناسب میان پروژه های سیاست داخلی و سیاست خارجی دولت تهدید امنیت ملی بسیار مهمی در حال شکل گیری است که بسا در آینده نزدیک دیگر قابل علاج هم نباشد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Sami 1993 »

گزارش ویژه
هر گونه توافقی میان ایران و غرب، به منزله تایید واشنگتن بر جایگاه جدید ایران دریافت خواهد شد.

تصویر

ایران هسته ای- دو تحلیلگر ارشد مسائل هسته ای ایران در امریکا مهم ترین نقطه اختلاف ایران و 1+5 در مذاکرات را «نحوه راستی آزمایی تعهدات ایران» و «ترتیب، توالی و چگونگی رفع تحریم ها» دانستند.

سیمون هندرسون و اولی هاینونن، در مقاله ای برای اندیشکده «واشنگتن»، که در آبان 1392 منتشر شده نوشتند: «با وجود اینکه گروه 1+5 و تهران موافقت کرده‌اند که محتوای مذاکرات خود را محرمانه نگاه دارند، اما هدف اصلی از این گفت‌وگوها کاهش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم و محدودیت برخی از فعالیت‌های خاص هسته‌ای ایران در برابر لغو تحریم‌هایی است که در حال تحلیل بردن اقتصاد ایران هستند. موانع اصلی پیشبرد این مذاکرات را نیز می‌توان راستی‌آزمایی امتیازاتی که ایران واگذار می‌کند و همینطور ترتیب و توالی، و چگونگی روند کاهش تحریم‌ها دانست».

هندرسون و هاینونن درخواست های 1+5 از ایران را چنین فهرست کرده اند:

1- دست کشیدن از تولید و ذخیره اورانیوم غنی‌شده

2- توقف نصب سانتریفیوژهای بیشتر

3- تغییر موضع تهران در قبال روند راستی‌آزمایی که می‌تواند شامل اجرای بی‌درنگ و کامل تمام مواد پروتکل الحاقی آژانس اتمی باشد.

4- تحقیق در خصوص پرسش‌های آژانس در رابطه با دسته‌ای از مسائل نظامی که از سال 2004 مطرح بوده است

5- رفع دغدغه‌های موجود در مورد فعالیت راکتور آب سنگین IR-40 اراک

نویسندگان این مقاله در ادامه این مسئله را مطرح کرده اند که اگر 1+5 حق غنی سازی ایران را بپذیرد دیگر کشورها هم خواهان آن خواهند شد.

هاینونن و هندرسون نوشته اند: «هر امتیازی که به تهران واگذار شود، مانند اجازه برای غنی‌سازی اورانیوم در هر سطحی، به زودی از سوی کشورهای دیگر نیز که سابقاً از انجام چنین فعالیت‌هایی منع شده‌اند، مورد تقاضا قرار خواهد گرفت».

این در حالی است که هم اکنون مطابق ان پی تی هم ایران و هم سایر اعضا حق غنی سازی دارند و این حقی نیست که تازه بخواهد به آنها اعطا شود.

در پایان این مقاله تاکید شده است: «بسیاری در خاورمیانه نگران این مسئله‌اند که پیشرفت‌های اخیر ایران، این کشور را در آستانه تبدیل شدن به یک قدرت هسته‌ای واقعی قرار داده باشد. اگر چنین دیدگاهی تحقق یابد، تهران به عنوان هژمون منطقه ظهور خواهد کرد، و هر گونه توافقی میان ایران و غرب، به منزله تایید واشنگتن بر جایگاه جدید ایران دریافت خواهد شد. در نتیجه، حتی در این مرحله حساس نیز واشنگتن باید به روند مذاکره سرعت بخشیده، و به پیشرفت‌های محسوسی در رفع این بحران دست یابد که بتواند با گرفتن زهر برنامه هسته‌ای ایران، نگرانی‌های هم‌پیمانان آمریکا را تسکین دهد».
Captain
Captain
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Sami 1993 »

گزارش ویژه/ فوری
از زمان انتخاب روحانی تغییراتی واقعی در وضع سیاسی داخلی ایران بوجود آمده است، تغییراتی که ما در سال های زیادی شاهد آن نبوده ایم.

تصویر

حامد علوی، ایران هسته ای- رژیم صهیونیستی در یک برآورد اطلاعاتی قابل توجه و در عین حال نگران کننده اقدامات دولت حسن روحانی در حوزه سیاست داخلی را «مهم» و «راهبردی» خوانده است.

باراک راوید، خبرنگار حوزه امنیتی و اطلاعاتی روزنامه هاآرتص روز 8 آبان 1392 (29 اکتبر 2013) گزارش داد که آویو کوچاوی، رییس سرویس اطلاعات نظامی اسراییل (امان) که همزمان سمت ارزیاب اطلاعات ملی را هم بر عهده دارد در یک گزارش اطلاعاتی ملی اقدامات روحانی در حوزه سیاست داخلی را ستوده است.

در مقاله هاآرتص آمده است: «کوچاوی در گزارش خود نوشته است در حالی که در برنامه هسته ای ایران تغییری بوجود نیامده، از زمان انتخاب روحانی تغییراتی واقعی در وضع سیاسی داخلی ایران بوجود آمده است، تغییراتی که ما در سال های زیادی شاهد آن نبوده ایم. پیروزی روحانی موجب بوجود آمدن روندی از تغییر سریع شد که نمی توان آن را نادیده گرفت».

به نوشته هاآرتص، وی این تغییرات را « مهم » و حتی « راهبردی » خوانده است.

این گزارش ماه گذشته به نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس تحویل شده است.

بنابر گزارش این روزنامه اسراییلی کوچاوی بویژه به افزایش قدرت جناح میانه رو و این حقیقت اشاره کرده و گفته است که 51 درصد مردم در انتخابات به فردی رای دادند که –بنابر ادعای این مقام صهیونیست- نامزد آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران نبود.

کوچاوی همچنین تحلیل خود را بر اساس قصد اعلام شده روحانی و کابینه وی برای پیشبرد اصلاحات داخلی، افزایش صداقت کشور در قبال غرب و پایان دادن به تحریم ها در مورد ایران مبتنی کرده است.

نکته جالب توجه این است که همزمان با انتشار این خبر در هاآرتص، یووال اشتاینیتز وزیر امور راهبردی اسراییلکه مسئولیت پرونده ایران را در دولت نتانیاهو بر عهده دارد هم اقدامات روحانی در حوزه سیاست داخلی را امیدوار کننده خوانده است.

و روز 9 آبان به شبکه تلویزیونی بی بی سی گفته است: « باتوجه به لحن سخنان حسن روحانی، ما امیدوار شده ایم که او در زمینه وعده هایش برای ایجاد اصلاحات داخلی در این کشور صادق باشد و فشارها بر جوانان و مخالفان ایرانی کاهش یابد و آزار و اذیت و حتی اعدام همجنس بازان و موارد متعددی ازقبیل این، کاهش پیدا کند».

اهمیت این تحلیل ها از این روست که در حالی که ممکن است اینگونه به نظر برسد که نقطه اصلی توجه غرب سیاست خارجی و دیپلماسی هسته ای دولت روحانی است، اما ارزیابی های اطلاعاتی غربی عمدتا بر تغییراتی متمرکز شده است که او در حوزه داخلی در حال ایجاد آن است.

در عین حال هاآرتص گزارش داده است که کوچاوی عقیده دارد روحانی در حوزه هسته ای تغییر راهبرد نداده و همچنان در پی کسب توان فرار سریع هسته ای است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Sami 1993 »

گزارش ویژه
توصیه من به مسئولین عرصه دیپلماسی و مذاکره این است که مراقب باشید، لبخند فریب گرانه دشمن، شما را دچار اشتباه و خطا نکند.

تصویر

ایران هسته ای- حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در آستانه روز ملی مبارزه با استکبار در دیدار پرشور هزاران نفر از دانشجویان و دانش آموزان، با بیان تحلیلی مهم از ریشه های دشمنی استکبار با ملت ایران ضمن اعلام حمایت جدی و محکم از مسئولان پرتلاش مذاکرات جاری تأکید کردند: سوابق عملکرد امریکا نشان می دهد موضوع هسته ای تنها بهانه ای برای ادامه دشمنی با ایران است. لبخند فریب گرانه دشمن کسی را دچار خطا نکند. اگر از مذاکرات نتیجه گرفته شود چه بهتر اگر نه، اثبات این توصیه مکرر است که برای حل مشکلات باید نگاه به درون داشته باشیم.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سه حادثه تاریخی روز 13 آبان، گفتند: تبعید امام (ره) در سال 1343 به دلیل سخنرانی ایشان بر ضد کاپیتولاسیون که به مأموران و نظامیان امریکایی در ایران، مصونیت قضایی می بخشید، کشتار بیرحمانه دانش آموزان در تهران به دست مأموران رژیم دیکتاتورِ مورد حمایت امریکا در سال 1357 و حرکت متقابل و شجاعانه دانشجویان در تسخیر سفارت امریکا در سال 1358، هر سه، به نحوی به دولت امریکا مربوط است، و به همین علت روز 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار نامگذاری شده است.

ایشان سخنان خود را با تبیین واژه قرآنی استکبار ادامه دادند اما پیش از آن یک نکته را متذکر شدند و افزودند: جوانان مؤمن و شجاع دانشجو که در سال 1358، سفارت امریکا را تسخیر کردند، حقیقت و هویت واقعی این سفارتخانه را که در واقع لانه جاسوسی بود، کشف کردند و در مقابل دیدگان مردم دنیا قرار دادند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در آن روز، جوانان ما نام سفارت امریکا را لانه جاسوسی گذاشتند و امروز بعد از گذشت بیش از سه دهه، سفارتخانه های امریکا در کشورهای اروپایی که شرکای امریکا هستند، لانه جاسوسی نامگذاری می شود که این موضوع نشان می دهد جوانان ما بیش از سی سال، از تقویم تاریخ دنیا جلوتر بودند.

حضرت آیت الله خامنه ای بعد از بیان این نکته، درخصوص معنای استکبار گفتند: استکبار به انسانها و دولتهایی اطلاق می شود که دخالت در امور ملتهای دیگر و تحمیل بر دیگران را حق خود می دانند و به هیچکس هم پاسخگو نیستند.

ایشان افزودند: نقطه مقابل استکبار، ملتها و انسانهایی هستند که زیر بار زورگویی، مداخله جویی و تحمیل قدرت استکباری نمی روند و با آن مبارزه می کنند که ملت ایران از اینگونه ملتهاست.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه دولت امریکا دولتی استکباری است که برای خود حق مداخله در امور همه ملتها را قائل است، افزودند: ملت ایران با انقلاب خود، در واقع در مقابل زورگویی و تسلط امریکا ایستاد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، ریشه مستکبرین را در داخل قطع کرد و برخلاف برخی کشورها، این کار را نیمه تمام نگذاشت که چوب آن را بخورد.

ایشان با تأکید بر اینکه مماشات با مستکبر، هیچ فایده ای برای کشورها و ملتها ندارد، گفتند: رویکرد استکباری امریکا موجب شده است که ملتها نسبت به آن، یک حس بی اعتمادی و بیزاری داشته باشند ضمن اینکه تجربه نشان داده است که هر ملت و دولتی که به امریکا اعتماد کند، ضربه خواهد خورد، حتی اگر از دوستان امریکا باشد.

رهبر انقلاب اسلامی در این خصوص به چند نمونه تاریخی از جمله اعتماد دکتر مصدق به امریکاییها و پاسخ امریکا با کودتای 28 مرداد و همچنین بی وفایی امریکاییها به محمدرضا پهلوی بعد از فرار او از ایران، اشاره و تأکید کردند: امروز، در میان ملتها، منفورترین قدرتها، امریکا است.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: اگر امروز یک نظرسنجی عادلانه و سالم در دنیا، انجام شود، دیدگاه مردم دنیا، به هیچ دولتی به اندازه دولت امریکا، منفی نخواهد بود.

ایشان در جمع بندی این بخش از سخنان خود تأکید کردند: بنابراین موضوع ستیزه با استکبار و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، یک مسئله اساسی و برخاسته از تحلیلی درست است.

رهبر انقلاب اسلامی، همه جوانان را به تحلیل صحیح و دقت در موضوع مبارزه با استکبار توصیه کردند و افزودند: جوانان اول انقلاب نیازی به تحلیل در مورد مبارزه با امریکا نداشتند زیرا ظلم و ستم امریکا و حمایت آن از رژیم بی رحم طاغوت را دیده بودند اما جوان امروز باید با تحقیق و تحلیل درست دریابد که چرا ملت ایران با استکبار و رویکردهای امریکا مخالف است و دلیل بیزاری ملت ایران از امریکا چیست؟

رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان چند نکته مهم و اساسی درباره مسائل جاری با امریکا، پرداختند. ایشان، ضمن حمایت از مجموعه مسئولان و مذاکره کنندگان با 1+5، تأکید کردند: اینها فرزندان انقلاب و مأموران جمهوری اسلامی هستند که با تلاش فراوان در حال انجام دادن مأموریت سخت خود می باشند و «هیچ کس نباید آنها را تضعیف کند، مورد توهین قرار دهد یا سازشکار بداند».

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه مذاکرات با شش کشوری که امریکا نیز جزو آنهاست فقط درباره مسئله هسته ای است ولاغیر افزودند: بأذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی کنیم بلکه تجربه ای در اختیار ملت قرار می گیرد که مثل تجربه تعلیق موقت غنی سازی در سالهای 82 و 83، ظرفیت فکری و تحلیلی مردم را بالا خواهد برد.

رهبر انقلاب در تشریح بیشتر نتایج آن تجربه ملی افزودند: یک دهه قبل در مذاکرات با اروپایی ها، با نوعی عقب نشینی، تعلیقی را که در واقع تحمیل شده بود پذیرفتیم اما بعد از دو سال تعلیق و تعطیلی بسیاری از کارها، همه فهمیدیم که حتی با این گونه کارها، مطلقاً امیدی به همکاری طرفهای غربی وجود نخواهد داشت.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: اگر این کار را نمی کردیم ممکن بود برخی مدعی شوند که اگر یک بار عقب نشینی می کردید مشکلات حل و پرونده هسته ای عادی می شد، اما با تجربه تعلیق موقت، همه درک کردند که طرفهای ما دنبال اهداف دیگری هستند، لذا کار و پیشرفت را مجدداً شروع کردیم.

ایشان تفاوت وضع هسته ای امروز ایران با یک دهه قبل را تفاوت از زمین تا آسمان خواندند و ضمن اعلام حمایت جدی و محکم از مسئولان مسائل جاری با امریکا افزودند: به مذاکرات جاری خوش بین نیستم چرا که معلوم نیست نتایجی را که ملت انتظار دارد به همراه بیاورد اما معتقدیم این تجربه ایرادی ندارد به شرط اینکه ملت بیدار باشد و بداند چه اتفاقی دارد می افتد.

رهبر انقلاب با انتقاد شدید از برخی عناصر «تبلیغات چیِ ساده لوح یا مغرض» افزودند: بعضی با خط گیری از رسانه های بیگانه در تلاشند با گمراه کردن افکار عمومی، اینگونه القا کنند که اگر در مسئله هسته ای تسلیم شویم، همه مشکلات اقتصادی و غیر اقتصادی حل می شود.

ایشان در اثبات بطلان این ترفند تبلیغاتی، به توطئه ها و طرحهای ضد ایرانی امریکا قبل از مطرح شدن بحث هسته ای ایران استناد کردند و از همه ملت بویژه جوانان دانشجو و دانش آموز خواستند که در این زمینه تفکر و تأمل کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با طرح چند سؤال افزودند: آیا اول انقلاب که امریکا تحریم های ایران را برقرار کرد و آن را ادامه داد مسئله هسته ای در میان بود؟ آیا هنگام هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران و قتل عام 290 سرنشین آن، بهانه ای به نام مسئله هسته ای وجود داشت؟ آیا در سالهای اول انقلاب که امریکایی ها طرح کودتای پایگاه شهید نوژه را اجرا کردند موضوع هسته ای مطرح بود؟ آیا حمایتهای تسلیحاتی و سیاسی امریکا از گروههای ضد انقلاب پس از پیروزی انقلاب به علت فعالیتهای هسته ای ایران بود؟

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به پاسخهای منفی این سئوالات تأکید کردند: بنابراین مسئله هسته ای، بهانه ای بیش نیست و فرضاً اگر روزی این مسئله با عقب نشینی ما حل شود آنها برای ادامه دشمنی با ایران عزیز، دهها بهانه دیگر از جمله پیشرفتهای موشکی، مخالفت ملت ایران با رژیم صهیونیستی و حمایت جمهوری اسلامی از مقاومت را مطرح می کنند.
رهبر انقلاب اسلامی پس از استناد به این واقعیات تأکید کردند: دشمنی امریکایی ها با جمهوری اسلامی به این علت است که ملت ایران با رد خواستهای آنها، معتقد است امریکا علیه ایران هیچ غلطی نمی تواند بکند.

ایشان افزودند: امریکا با موجودیت جمهوری اسلامی و با «نفوذ و اعتبار و اقتدار نظام منتخب ملت ایران»، مخالف است. همانگونه که اخیراً یکی از سیاستمداران و عناصر فکری امریکا به صراحت اعلام کرد ایران چه اتمی باشد چه نباشد خطرناک است چرا که دارای نفوذ و اقتدار است و به قول خودشان هژمونی ایران بر منطقه حاکم شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: مسئله هسته ای بهانه است و امریکاییها زمانی از خصومت دست بر می دارند که ملت ایران، به ملتی منزوی، بی اعتبار، و بی احترام تبدیل شود.

رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان، نگاه به درون و تکیه بر قدرت داخلی را راه حل واقعی مسائل و مشکلات موجود دانستند و خاطرنشان کردند: اگر ملتی به قدرت و تواناییهای خود متکی بود از اخم یا تحریم دشمن متلاطم نمی شود و ما باید دنبال تحقق این هدف باشیم.

ایشان افزودند: همه حرف ما با مسئولان گذشته و امروز این است که برای پیشرفت و گشایش کارها، به ظرفیتهای متنوع و گسترده انسانی، طبیعی و جغرافیایی ایران تکیه کنید.

رهبر انقلاب در همین زمینه تحرک دیپلماسی را هم بسیار لازم خواندند و افزودند: تکیه بر تواناییهای درونی به معنای نفی دیپلماسی نیست اما باید توجه داشت تحرک دیپلماسی تنها بخشی از کار است و محور اصلی، اتکا به توانایی داخلی است که می تواند پای میز مذاکره نیز اعتبار و اقتدار بیاورد.

رهبر انقلاب اسلامی توجه ملت و مسئولان را به این نکته مهم جلب کردند که ایران در مواجهه با دشمنان، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، هیچگاه دچار استیصال نشده و از این پس هم نخواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین دلیل این سخن، افزودند: ما در دهه اول انقلاب، بسیاری از ابزارهای مادی از جمله پول، سلاح، تجربه، سازماندهی و نیروی مسلح کارآمد نداشتیم در حالیکه جبهه مقابل انقلاب اسلامی، یعنی رژیم بعث صدام و قدرتهای غربی و شرقی حامی او، در اوج قدرت و توانایی بودند، ولی نتوانستند ملت ایران را به زانو درآورند.

ایشان گفتند: اکنون شرایط ملت ایران و جبهه مقابل او، با آن سالها کاملاً متفاوت است زیرا جمهوری اسلامی ایران، دارای علم، فناوری، سلاح، اعتبار بین المللی و میلیونها جوان بااستعداد و آماده به کار است در حالیکه جبهه مقابل او یعنی امریکاییها و شرکای آنها، دارای مشکلات عدیده سیاسی و اقتصادی و اختلاف های فراوان هستند.

رهبر انقلاب اسلامی، اختلاف های سیاسی در امریکا و تعطیلی شانزده روزه دولت امریکا، مشکلات بزرگ اقتصادی و کسری درآمد هزاران میلیارد دلاری، و اختلاف های عمیق اروپا و امریکا در مسائل گوناگون از جمله حمله نظامی به سوریه را نمونه هایی از وضعیت کنونی جبهه مقابل ملت ایران برشمردند و تأکید کردند: امروز، ملت ایران، آگاه، مقتدر و دارای پیشرفت است و قابل مقایسه با بیست یا سی سال پیش نیست.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته آنها فشار خواهند آورد اما باید با تکیه بر توانایی های داخلی خود این فشارها را تحمل، و از آنها عبور کنیم.

ایشان بار دیگر با حمایت از اقدامات و تلاش های دولت محترم و مسئولان، در عرصه دیپلماسی و مذاکرات، خاطرنشان کردند: این اقدام، یک تجربه و احتمالاً یک کار مفید است. اگر نتیجه گرفته شود چه بهتر اما اگر نتیجه گرفته نشد، معنایش این خواهد بود که برای حل مشکلات، کشور باید روی پای خود بایستد.

رهبر انقلاب اسلامی در عین حال گفتند: توصیه قبلی خود را یک بار دیگر تکرار می کنم؛ نباید به دشمنی که لبخند می زند، اعتماد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: توصیه من به مسئولین عرصه دیپلماسی و مذاکره این است که مراقب باشید، لبخند فریب گرانه دشمن، شما را دچار اشتباه و خطا نکند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: مسئولان، به اظهار نظرها و اقدامات طرف مقابل، دقت و توجه لازم را داشته باشند. آنها از یک طرف لبخند می زنند و اظهار تمایل به مذاکره می کنند اما از طرف دیگر بلافاصله می گویند، همه گزینه ها روی میز است. حالا مثلاً چه غلطی می خواهند بکنند معلوم نیست.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان یکی از سیاستمداران امریکایی که خواستار بمباران اتمی ایران شده بود، خاطرنشان کردند: اگر امریکاییها راست می گویند که در مذاکرات جدی هستند، باید به دهان این افراد یاوه گو بزنند و دهان آنها را خرد کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: دولتی که دارای این توهم است که نسبت به مسائل جهان و مسائل هسته ای، مسئولیت دارد، غلط می کند، که کشور دیگری را تهدید هسته ای کند.

ایشان افزودند: امروز، امریکاییها به دلیل تسلط سرمایه داران قدرتمند و کمپانیهای صهیونیستی بر دولت و کنگره، بیشترین رودربایستی را با محافل و رژیم منحط صهیونیستی دارند و بیچاره ها مجبورند ملاحظه آنها را بکنند اما ما که مجبور نیستیم ملاحظه آنها را داشته باشیم.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: ما از روز اول گفتیم، اکنون هم می گوییم و در آینده نیز خواهیم گفت که ما رژیم صهیونیستی را یک رژیم نامشروع و حرام زاده می دانیم.

ایشان با اشاره به هوشیاری ملت و مسئولان خاطرنشان کردند: ما از هر اقدام مسئولان که در جهت مصلحت کشور باشد، حمایت می کنیم اما این توصیه را هم به مردم و مسئولان و بویژه جوانان، داریم که چشم های خود را کاملاً باز کنید زیرا تنها راه رسیدن به اهداف ملت، حفظ آگاهی و هوشیاری است.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان گفتند: امیدواریم با لطف و عنایت الهی، جوانان با روحیه شاداب خود، کشور را تحویل بگیرند و با ابتکارهای خود، آن را به قله ها برسانند.

[HR]

Captain
Captain
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

پست توسط Present »

دو نکته مهم در سخنرانی های حضرت آقا :

1- حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه مذاکرات با شش کشوری که امریکا نیز جزو آنهاست فقط درباره مسئله هسته ای است ولاغیر افزودند: بأذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی کنیم بلکه تجربه ای در اختیار ملت قرار می گیرد که مثل تجربه تعلیق موقت غنی سازی در سالهای 82 و 83، ظرفیت فکری و تحلیلی مردم را بالا خواهد برد.

2 - حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: اگر این کار را نمی کردیم ممکن بود برخی مدعی شوند که اگر یک بار عقب نشینی می کردید مشکلات حل و پرونده هسته ای عادی می شد، اما با تجربه تعلیق موقت، همه درک کردند که طرفهای ما دنبال اهداف دیگری هستند، لذا کار و پیشرفت را مجدداً شروع کردیم.

هر چند که همه این سخنرانی نکته های آموزنده و رهنما برای ما داره
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Captain
Captain
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Sami 1993 »

گزارش تحليلي مشرق؛
تقسیم کار راهبُردی بین کاخ سفید و کنگره شکل گرفته است.تهدید تحریم های جدید؛استراتژی غیرقابل تغییرشورای امنیت ملّی آمریکا است.آنها به عدم افزایش تحریم ها بعنوان برگ برنده علیه «دولت روحانی» نگاه می کنند،زیرا معتقدندکه ایران ظرفیت روانی پذیرش تحریم جدید راندارد.

گروه سیاسی مشرق- چندی پیش که اخبار مربوط به رایزنی فشرده «وزارت خارجه آمریکا» و «شورای امنیت ملّی کاخ سفید» با نمایندگان کنگره درباره عدم افزایش تحریم ها، و توافق نهایی شان روی آنتن ها رفت[1]؛ برخی از سیاسیون و مردان رسانه ایِ خوش خیال، چنین رویّه ای را نشانه نرم تر شدن مواضع آمریکا فرض کردند. آنها با پمپاژ رسانه ای این موضوع که بین اوباما و نمایندگان تحت تأثیر لابی صهیونیستی، یک شکاف عمیق ایجاد شده، وانمود کردند که ایران باید برای حفظ موقعیت "پلیس خوب" (اوباما) در برابر "پلیس بد" (نتانیاهو و کنگره)؛ امتیازاتی را نقداً روی میز بگذارد.

تصویر
عدم افزایش تحریم ها در کنگره به شکاف بین کاخ سفید و کنگره مربوط نیست، بلکه حاصل یک شراکت راهبُردی است

این "شارلاتانیسم رسانه ای" در بین بخشی از توده های مردمی که نسبت به مذاکراه با آمریکا خوش بین بودند، ایجاد یک خوش بینی رؤیاگونه کرد؛ افسانه ای مبنی بر اینکه، عن قریب تمامی مشکلات اقتصادی کشور بخاطر مذاکرات هسته ای حلّ و فصل خواهد شد و بالاخره بهشت اقتصادی ایرانیان به وقوع خواهد پیوست. مسئله ای که رهبر معظّم انقلاب اسلامی نیز در دیدار مهم شان با دانشجویان و دانش آموزان به مناسبت «13 آبان» به آن اشاراتی داشتند.

[External Link Removed for Guests]، پرده از خودسانسوری رسانه های غرب زده داخلی برداشت، آنجا که غرب زده ها سعی داشتند؛ به دروغ «کنگره» و «سنا» را در رابطه با تحریم ایران روبروی هم نشان دهند. و حالا همین رسانه ها و برخی سیاسیون سهواً یا عمداً تلاش دارند، «کنگره» را در برابر «کاخ سفید» نمایش دهند؛ این القای تحمیق گونه ای است از "فرشته نشان دادن باراک حسین اوباما". لذا یادآور می شود که "دست چدنی" ای که از ابتدای ریاست جمهوری «اوباما» زیر "دستکش مخملین" پنهان شده بود، حالا نیز پنهان است؛ شاید فردا تغییراتی در پی باشد! امّا تا امروز هیچ چیز تغییر نکرده است.

تصویر
گزارش آسیوشتیدپرس درباره وحدت رویه دولت آمریکا و کنگره درباره ایران

همان روز که خبر توافق کنگره و کاخ سفید مبنی بر عدم افزایش تحریم ها تا مذاکرات آتی «ژنو»، تحت تأثیر لابی اوباما معرّفی شد و برخی از عناصر داخلی آن را دستاورد بزرگی برای روند دیپلماتیک کشور دانستند؛ تحلیل گران کارکشته حرف های اصلی و دقیق را زدند. جالب تر اینکه این گزارش های منطبق بر استنادات متقن، بار دیگر از سوی رسانه های خوش بین غرب گرای داخلی سانسور شدند.

«ران کامپیاس»[2] تحلیل گر سابق و مجرّب «خبرگزاری آسیوشتیدپرس» در گزارشی که برای «JTA News Agency»[3] (آژانس خبری یهود) - از قدیمی ترین سازمان‌های خبری صهیونیسم جهانی- فرستاد، توضیح داد که در جلسه محرمانه «شورای امنیت ملّی آمریکا» با کارمندان ارشد «مجلس نمایندگان» و سنا که به تغییر ذائقه کنگره منجر شد، چه گذشته است. در واقع وی از پشت پرده صحنه سیاسی امروز آمریکا درباره پرونده ایران خبرهای دسته اوّلی می‌داد.

وی توضیح داد که تقسیم کار راهبُردی بین آمریکا و اسرئیل، بین کاخ سفید و کنگره و بین لابی های صهیونیستی و کنگره؛ چگونه شکل گرفته است. «کامپیاس» نشان داد که کاخ سفید نه تنها از صحبت درباره افزایش تحریم ها ناخشنود نیست، بلکه حرف زدن مداوم از تهدید تحریم های جدید؛ استراتژی غیرقابل تغییر «شورای امنیت ملّی آمریکا» است. او همچنین به خوبی بیان می کند که حرف زدن از تحریم جدید همزمان با عدم اجرای آن، فقط مربوط به «جمهوری خواهان» کنگره نیست، بلکه به «دموکرات ها» هم مربوط است.

تصویر
گزارش JTA از محتویای جلسه محرمانه شورای امنیت ملّی آمریکا و کنگره که به عدم افزایش تحریم ها توسّط کنگره منجر شد

«کامپیاس» به نقل از یک منبع نزدیک به «آیپک» می نویسد که این لابی خواهان عملیاتی شدن لایحه تحریمی جدید در "آینده نزدیک" است، نویسنده با قرار دادن واژه "in the near future” تحت دو گیومه، در واقع خیلی هوشمندانه مخاطب را به این نکته سوق می دهد که حتّی این لابی یهودی پُرآوازه نیز اکنون خواهان اجرای آن نیست بلکه آن را به آینده نزدیک موکول نموده است.

نویسنده همچنین به نکته ظریفی اشاره می کند، علیرغم اینکه پیشتر، «کمیته بانکداری سنا» تعویق رأی گیری برای تحریم جدید را نهایتاً تا پایان اکتبر، مجاز شمرده بود؛ در اقدامی جدید دوباره به «دولت اوباما» وقت داده است. آنها به عدم افزایش تحریم ها بعنوان یک برگ برنده علیه «دولت روحانی» نگاه می کنند، زیرا معتقدند که ایران ظرفیت روانی و سخت افزاری پذیرش تحریم های جدید را به هیچ وجه ندارد و این مسئله به افزایش چانه زنی مطلق امریکا بدل خواهد شد.

رهبری انقلاب اسلامی در آخرین دیدارشان که در آستانه «سالگرد تسخیر لانه جاسوسی» صورت می گرفت، ضمن ابراز اعتماد به تیم مذاکره کننده ایران به آنها توصیه نمودند که فریب لبخند دشمن را نخورند، ایشان بطور شفّاف و با مصداق خواهان رصد عدم حسن نیّت آمریکایی ها پای میز مذاکره شدند. «پایگاه خبری- تحلیلی مشرق» برای اوّلین بار مقاله «آژانس خبری یهود»[4] که در آن محرمانه های آمریکا در رابطه با مذاکرات ایران گفته شده را برای شفافیت بخشی به افکار عمومی و کمک به کارشناسان در اختیار می گذارد. متن کامل این گزارش بدون ردّ یا پذیرش مفادّ آن و برای اطّلاع خوانندگان منتشر می شود:

اوباما به «کنگره»: درباره تحریم های بی مانند صحبت کنید، امّا هیچ اقدامی نکنید

دولت اوباما از کنگره می خواهد که تهدید درباره تشدید تحریم ها علیه ایران را حفظ کند، امّا در واقع آنها را نپذیرد

واشینگتن- دولت اوباما ممکن است یک روش برخوردی در برابر حامیان طرفداری اسرائیل از لایحه تشدید تحریم ها اتّخاذ کند، چراکه «کاخ سفید» می ترسد، این مسئله باعث عقب نشینی در حلّ و فصل بحران برنامه مشکوک تسلیحات اتمی ایران شود.

«AIPAC» (کمیته امور عمومی آمریکایی اسرائیلی)، «JFNA» (فدراسیون یهودیان آمریکای شمالی) و «JCPA» (شورای یهود برای امور عمومی) از لایحه ای حمایت می کنند که در جولای توسّط «مجلس نمایندگان» به تصویب رسید. این لایحه نهادهای تسهیل کننده انتقال پول ایران را تحریم می کند و مسئولیت سازوکارهای مالی را افزایش می دهد تا اطمینان حاصل شود که کسی نمی تواند با معاملاتی که از ایران سرچشمه می گیرد، تجارت کند. رهبران اسرائیل معمولاً به افزایش یافتن تحریم ها، علاقه مند هستند.

امّا دولت اوباما، در حالیکه کنگره بر شمشیرزدن جانانه اش اصرار دارد، معتقد است که این لایحه می تواند گفتگوهای «ژنو» که در اوایل اکتبر در جریان بود و در اواسط نوامبر ادامه می یابد؛ را از ریل خارج کند.

در 24 اکتبر جلسه محرمانه ای بین «شورای امنیت ملّی (آمریکا)» و کارمندان ارشدِ «مجلس نمایندگان» و «سنا»، برگزار شد. شرکت کنندگان گفتند که، «شورای امنیت ملّی» (NSC) از یافته هایی پرده برداری کرد که نشان می داد، تهدید به افزایش تحریم ها از جانب کنگره، ایران را روی میز دیپلماسی نگاه می دارد. طبق گفته شرکت کنندگان در جلسه، «شورای امنیت ملّی» استدلال می کند که پیشبُرد (عملیاتی) لایحه، می تواند پیشرفت ها به سوی راه حلّ دیپلماتیک را عقیم کند.

تصویر
نمایی از یک جلسه شورای امنیت ملّی آمریکا با حضور رئیس جمهور اوباما

حدوداً 25 کارمند ارشد در جلسه حضور داشتند. شرکت کنندگانی که درباره شرایط جلسه صحبت کردند، نمی خواستند از آنها نامی برده شود و از آنها بطور مستقیم نقل قول شود. آنها از ارائه جزئیات بیشتر درباره یافته های جلسه و آنچه مقامات به آنها ارائه کرده بودند؛ سرباز زدند زیرا محتوای جلسه طبقه بندی شده بود.

در سه شنبه، «شورای امنیت ملّی» رهبران سازمان های ارشد یهودی را برای اطّلاع مختصر درباره ایران به جلسه دعوت کرد، این نشانه ای است که چطور روی "استراتژی ایران" تقسیم کار شده، نه فقط توسّط کنگره که توسّط اسرائیل و کمیته های طرفدار اسرائیل [لابی های یهود] هم.

سناتور «مارک کرک» - نماینده ایالت ایلینویز- رهبری تلاش برای پیشبُرد این لایحه در سنا را بر عهده دارد. یک منبع نزدیک به «آیپک»، گفت که گروه لابی نیز خواهان پیشرفت (عملیاتی) لایحه، "در آینده نزدیک" است؛ به همان شکلی که «فدراسیون یهود» کرد. افراد حاضر در جلسه گفتند که دولت به روند رأی گیری سنا به عنوان اقداماتی که باید ایران را منحرف کند، توجّه دارد.

سرنوشت لایحه دقیقاً در دستان سنا است. «تیم جانسون» - سناتور دموکراتِ ایالت داکوتای جنوبی- «رئیس کمیته بانکداری مجلس سنا» است. یک مقام رسمی کمیته (بانکداری سنا)، جمعه گذشته گفت: «جانسون» درباره اینکه آیا لایحه را برای مذاکرات پارلمانی و رأی گیری به بالا بفرستد یا اینکه کی بفرستد؛ هنوز در حال تصمیم گیری است. امّا «جانسون» پیشتر به دولت اوباما گفته بود که وی نمی تواند؛ رأی گیری کمیته را تا بعد از پایان اکتبر به تأخیر بیندازد. مقامات دولتی می‌خواهند که لایحه حدّاقل تا بعد از دور بعدی مذاکرات در اواسط نوامبر، به تأخیر بیفتد.

تصویر
تیم جانسون- رئیس کمیته بانکداری سنای آمریکا

«کیتلین هایدن»، «سخنگوی شورای امنیت ملّی»، توضیح داد که جلسه هفته گذشته با کنگره، رایزنی نزدیکی بوده است.

«هایدن» در ایمیل جمعه گذشته خود گفت: «کنگره تا کنون شریک مهمی در تلاش های ما بوده است. ما رایزنی های فشرده خود را ادامه خواهیم داد، همانطور که در گذشته داشتیم، هر اقدامی در کنگره باید با استراتژی مذاکره ای ما در یک ردیف قرار بگیرد در اینصورت رو به جلو حرکت می کنیم».

شرکت کنندگان گفتند، این مشخّص نیست که بعد از جلسه چه اجماعی بین کارمندان ارشد حاصل شد، که قانون گذاران را در جریان گذاشت و در پیشبُرد و شکل دادن به قانون، نقش حیاتی بازی کرد. آنها دو حکایت متفاوت ارائه دادند: یکی از آنها این بود که افزایش تحریم ها کمک خواهد کرد که ایران پای میز مذاکره بماند و دیگری این بود که این مسئله ایران را از مذاکره دور می کند.

اختلافات در امتداد خطوط حزبی نبود، زیرا شرکت کنندگان گفتند که برخی از سرسخت ترین مخالفانِ جلوگیری از تحریم های جدید، از کارمندان «دموکرات» بودند [در حالیکه «دولت دموکرات اوباما»، ظاهراً خواهان جلوگیری از تحریم های جدید است]. آن کسانی که خواستار بالا بردن تحریم ها بودند، تأکید می کردند که ایران به غنی سازی اورانیوم و نادیده گرفتن مطالبات «شورای امنیت سازمان ملل»؛ ادامه می دهد.

«وندی شرمن»، سومین مقام ارشد در وزارت خارجه آمریکا و کسی که گفتگوها با ایران را رهبری می کند به «صدای آمریکا» (VOA) گفت: «ما فکر می‌کنیم که الآن زمانی است برای متوقّف‌کردن[تحريم‌ها] که ببینیم، آیا مذاکرات می‌تواند به جاذبه برسد».

این "پیشنهاد شرمن" بود که در جلسه هفته گذشته اش با «نمایندگان مجلس» آن را مطرح ساخت و این هفته در جلسه سنا تکرارش کرد؛ پیشنهادی که به نظر می رسد، اثر داشته است.

«الیوت انجل» (نماینده دموکرات نیویورک)، «عضو ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان»، هفته گذشته به «صدای یهود» (Jewish audience) گفت که "Freez" ِ اقدامات تحریمی (تثبیت تحریم ها)، را برای یک دوره زمانی؛ آغاز خواهد کرد. وی در رویدادی که با همّت «شورای روابط جامعه یهودیان واشینگتن بزرگ» سازماندهی شده بود، گفت: «اگر ایران به سرعت تعدادی از گام های سفت کاری (شفاف سازی) و کاملاً قابل اثبات را بردارد، من "Freez" ِ اقدامات قانونی بیشتر درباره لایحه جدید تحریم ها را؛ آغاز خواهم کرد».

او گفت: «ابتدا، ایران باید همانطور که توسّط «شورا امنیت سازمان ملل» بارها خواسته شده، تمام غنی سازی را "Freez" (تعلیق) کند. ایران باید نصب سانتریفیوژهای جدید را متوقّف کند و ساخت و ساز «راکتور آب سنگین اراک» که می تواند پلوتونیوم تولید کند؛ را حتماً متوقّف سازد. ایران باید بپذیرد که تمام اورانیوم 20% را از کشورش خارج کند. نهایتاً، ایران باید اجازه بازرسی های جامع هسته ای ] CTBTO: پروتکل الحاقی[ را صادر کند».

«نخست وزیر بنیامین نتانیاهو» به افزایش تحریم ها علاقه‌مند است، همچنین «وزیر امور راهبُردی‌اش»، «يووال اشتاينيتز» در دیدار 23 اکتبر با مقامات رسمی، وقتی در "گفتگوهای نیم سالانه استراتژیک آمریکا- اسرائیل"، تیم اسرائیل را رهبری می کرد؛ به همین شکل تأکیداتی داشت.

تصویر
یووال اشتاينيتز،وزیر امور راهبُردی رژیم صهیونیستی در کنار جان کری و نتانیاهو

اشتاینیتز: ایرانیان در تهدید هستند؛ چرا باید الآن فشار را برداریم؟

وی به خبرنگاران گفته بود: «هر چه شما فشار را افزایش دهید، شانس ها بزرگتر هستند. ایرانیان در تهدید هستند؛ چرا باید الآن فشار را برداریم؟».

[HR]

«اوباما در نهایت کنگره امریکا را برای تعلیق اعمال تحریم های جدید ضدایران متقاعد کرد»- «باشگاه خبرنگاران صدا و سیمای ج.ا.ا» به نقل از «خبرگزاری آسیوشیتدپرس»- 6/8/1392

[2] ران کامپیاس: رئیس دفتر «JTA» در واشینگتن، مسئول پوشش اخبار «پایتخت ایالات متّحده» و تحلیل تحوّلات سیاسی که جهان یهود را تحت تأثیر قرار می دهد. وی از «خبرگزاری آسیوشیتدپرس» به «JTA» رفته است، او طیّ دهه ها در دفتر اورشلیم، نیویورک، لندن و اخیراً در دفتر واشینگتن این خبرگزاری؛ فعّالیت داشته است. وی خبرنگار اعزامی به ایرلند شمالی، افغانستان، بوسنی و غرب آفریقا بوده است. از وقتیکه وی در اراضی اشغالی زندگی می کند، برای «روزنامه جورزالم پست» و دیگر سازمان های یهودی کار می کند- پایگاه مجازی «JTA»

[3] Jewish Telegraphic Agency: خبرگزاری یهودی که در سال 1917 م. و بصورت غیرانتفاعی برای انجام خدمات رسانه ای به یهودیان و روزنامه ها و رسانه های خبری آنان در سراسر دنیا، تأسیس شد. دفتر مدیریتی این سازمان خبری در ابتدا در «لندن» تأسیس شد ولی چندی بعد و از سال 1922 م. بطور دائمی به «نیویورک» منتقل شده است. این سازمان، همچنین دفاتری در «واشینگتن دی. سی»، «مسکو»، «اورشلیم- در سرزمین های اشغالی» و 30 دفتر دیگر در شهرهایی از آمریکای جنوبی و شمالی، اروپا، آفریقا، استرالیا و فلسطین اشغالی دارد- «دانش نامه آزاد ویکی پدیا نسخه انگلیسی»

[4] «Obama to Congress: Talk tough on sanctions, but don’t do anything»- By Ron Kampeas- Jewish Telegraphic Agency- 28 OCT, 2013
Captain
Captain
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Sami 1993 »

گزارش ویژه
منابع مطلع می گویند اکنون تقریبا هر دو طرف می دانند که شکل اولیه یک توافق موقت چگونه باید باشد.

تصویر

ایران هسته ای- در محافل سیاسی در تهران گفته می شود که احتمال دارد مذاکرات فردا و پس فردا در ژنو با نتایج ملموسی همراه باشد.

تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به ریاست محمد جواد ظریف فردا 15 آبان (6 نوامبر) وارد ژنو می شود و مذاکرات ژنو 5 را به مدت دو روز با تیم 1+5 به ریاست کاترین اشتون برگزار خواهد کرد.

برخی منابع سیاسی به «ایران هسته ای» گفتند با توجه به دو عامل 1- انجام مذاکرات مفصل کارشناسی و 2- وجود گزینه های متعدد روی میز، احتمال اینکه فردا و پس فردا مذاکرات به یک توافق مقدماتی منجر شود وجود دارد.

این منابع می گویند این توافق موقتی خواهد بود و سندی در ژنو امضا نخواهد شد.

درباره اینکه محتوای چنین توافقی چه می تواند باشد گمانه زنی های بسیاری وجود دارد که «ایران هسته ای» فعلا بنای منتشر کردن آنها را ندارد.

بنا بر اظهارات برخی منابع مطلع هر توافقی باید در پایتخت ها مورد بررسی مجدد قرار بگیرد و بنابراین فعلا نباید انتظار انتشار یک سند رسمی را داشت.

با این حال این منابع می گویند اکنون تقریبا هر دو طرف می دانند که شکل اولیه یک توافق موقت چگونه باید باشد.

در محافل سیاسی در تران گفته می شود طبعا هرگونه توافق احتمالی تصمیم نظام خواهد بود و احتمال انجام هیچ اقدام خودسرانه ای در مذاکرات وجود ندارد.
\احتمالا دور بعدی مذاکرات باز هم در ژنو برگزار خواهد شد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Sami 1993 »

گزارش ویژه
کارشناسان دعوت از یوکیا آمانو برای سفر به ایران در 20 آبان را نشانه این می دانند که ایران آماده نهایی کردن مدالیته مورد توافق با آژانس قبل از این تاریخ است.

تصویر

علی شاهدیان، ایران هسته ای- کارشناسان دعوت از یوکیا آمانو برای سفر به ایران در 20 آبان را نشانه این می دانند که ایران آماده نهایی کردن مدالیته مورد توافق با آژانس قبل از این تاریخ است.

رییس سازمان انرژی اتمی امروز (سه شنبه، 14 آبان) از دعوت یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران برای 20 آبان خبر داد.

علی اکبر صالحی در این باره گفته است: «بنده از آقای آمانو برای سفر به تهران در 20 آبان دعوت کرده‌ام و امیدواریم ایشان این دعوت را بپذیرند اما هنوز پاسخ قطعی ندادند. ما در مذاکرات ایران و آژانس در وین که 6 و 7 آبان برگزار شد بر روی کلیات به توافق رسیدیم و قرار شد توافق را مرحله بندی کنیم. آن‌ها و ما خواسته‌هایی داریم که بیشترین درخواست‌های آژانس مربوط به فعالیت‌های گذشته و حال ایران است. قرار شد در چارچوب توافق شده مسائل گذشته، حال و آینده را از یکدیگر جدا کنیم».

صالحی ادامه داد: «بر اساس توافق صورت گرفته قرار است ابتدا به مسائل مربوط به حال پرداخته شود و این مسائل برطرف شود و سراغ مسائل و سوالات مربوط به گذشته فعالیت‌های هسته ای ایران که از سوی آژانس مطرح است برویم تا به شیوه‌ی لازم به آن‌ها پرداخته شود. اگر آقای آمانو به ایران بیایند امیدواریم بتوانیم به یک جمع بندی درباره‌ فرآیند کار برسیم».

برخی کارشناسان می گویند از آنجا که آمانو پیش از این سفر به ایران را مشروط به نهایی شدن مدالیته کرده بود، معنای سخنان آقای دکتر صالحی این است که مدالیته در آستانه نهایی شدن است و آمانو برای آغاز فرآیند اجرایی آن به ایران می آید.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”