داربی سرخابی‌ها از نگاه آمار

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۵, ۱۲:۵۱ ق.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

داربی سرخابی‌ها از نگاه آمار

پست توسط Mr.Amirhessam »

داربی شماره ۷۵ در حالی روز جمعه بار دیگر شیرینی مصاف سنتی سرخابی‌ها را زیر زبان فوتبالی‌ها می‌آورد که نه استقلال و نه پرسپولیس با وجود تیم‌های خوبی که برای فصل جدید بسته‌اند هنوز نتوانسته‌اند انتظارهای هواداران پرشمار خود را برآورده کنند.

پرسپولیس با قرار گرفتن در رده شانزدهم و باخت در آخرین بازی و استقلال هم با حضور در رتبه نهم و تساوی در دیدار ماقبل داربی گام به این میدان می‌گذارند. هرچند گفتن این جمله که "در داربی تهران جایگاه دو تیم در جدول و شرایط آنها پیش از داربی اهمیت چندانی ندارد" کمی کلیشه‌ای و تکراری می‌نماید، اما همین که توجه کنیم استقلال سال گذشته در شرایطی داربی رفت را با دو گل از پرسپولیس برد که در بازی قبل از آن مغلوب تراکتورسازی شده بود و همین اعتقاد به این جمله کلیشه‌ای را بیشتر می‌کند!

در فاصله دو روز مانده به دیدار مجدد دو رقیب سنتی فوتبال ایران بد نیست نگاهی به برخی آمار و ارقام جالب از رویارویی‌های این دو تیم داشته باشیم.

* بیشترین حضور در داربی در اختیار علی پروین با ۲۰ بازی است و پس از آن محمود فکری با ۱۸ بازی در رتبه دوم قرار دارد.

* موفق ترین مربی پرسپولیس در داربی علی پروین بوده که طی ۲۵ بازی ۶ برد، ۱۳ مساوی و ۶ شکست کسب کرده و در آن سو منصور پورحیدری طی ۱۸ بار مربیگری استقلال ۶ برد، ۸ تساوی و ۴ شکست در کارنامه خود ثبت کرده است.

* ورزشگاه آزادی ۵۸ بار میزبان این بازی بوده است. ۱۴ بازی هم در ورزشگاه شیرودی (امجدیه سابق) برگزار شده، ۱ بازی در ورزشگاه یادگار امام تبریز و ۱ بازی هم در ورزشگاه آزادی بندرعباس انجام شده است.

* بیشترین فاصله ای که بین دو برد یکی از دو تیم افتاده است ۱۱ بازی است که تیم پرسپولیس از بازی سی و یکم تا چهل و دوم نتوانست استقلال را شکست بدهد( یعنی برابر با ۳۱۰۶ روز)

* بازیکنانی که در داربی سابقه پوشیدن پیراهن هر دو تیم را دارند، بیشتر از ۱۰ نفر هستند اما در این میان مهدی هاشمی نسب، غلامرضا فتح آبادی و شاهرخ بیانی از جمله بازیکنانی هستند که برای هر دو تیم گلزنی کرده‌اند.

* بهترین گلزنان استقلال علی جباری و غلامحسین مظلومی با ۵ گل و عباس مژدهی با ۴ گل هستند.

* بهترین گلزنان پرسپولیس نیز صفر ایرانپاک با ۷ گل، حسین کلانی با ۶ گل و همایون بهزادی و مهدی هاشمی نسب با ۴ گل هستند.

* علی جباری و غلامحسین مظلومی برای استقلال و حسین کلانی، ایرج سلیمانی، صفر ایرانپاک، شاهرخ بیانی و هادی نوروزی هم برای پرسپولیس، بازیکنانی هستند که توانسته‌اند در یک بازی دو گل بزنند.

* صفر ایرانپاک و مهدی هاشمی نسب از پرسپولیس و فرهاد مجیدی از استقلال سه بازیکنی هستند که در سه بازی متوالی گلزنی کرده‌اند.

* همایون بهزادی و ایمون زاید تنها بازیکنانی هستند که توانسته‌اند در یک بازی ۳ گل بزنند و هت‌تریک کنند.

* عیسی ترائوره نخستین بازیکن خارجی شهر‌آورد بوده که تا به حال موفق به گلزنی شده است. ایمون زاید هم تنها بازیکن خارجی است که توانسته در داربی هت‌تریک کند.

* پرگل ترین بازی مربوط به داربی معروف شهریور ۱۳۵۲ است که طی آن پرسپولیس با نتیجه ۶ بر صفر استقلال را شکست داد.

* بیشترین مصاف دو تیم در یک سال به سال ۱۳۹۰ مربوط است که در آن سرخابی‌ها ۵ بار به مصاف هم رفتند. حاصل این بازی‌ها ۳ برد برای استقلال، یک پیروزی برای پرسپولیس و یک تساوی بود.

* مسعود مژدهی، صمد مرفاوی، غلامرضا عنایتی، امیدرضا روانخواه و فرهاد مجیدی برای استقلال و حسین کلانی، همایون بهزادی، ادموند بزیک و محسن خلیلی هم برای پرسپولیس در دو بازی متوالی موفق به گلزنی شده‌اند.

* محمود فکری با ۱۲ بار کاپیتانی استقلال در دیدار دو تیم رکورد دار است. پس از او علی جباری با ۱۱ بار کاپیتانی و همایون بهزادی با ۹ بار کاپیتانی در رتبه های بعد قرار دارند.

* احمدرضا عابدزاده ۱۳ بار در مصاف‌ سرخابی‌ها حضور داشته و در یک رکورد جالب در هیچ کدام از این بازی‌ها چه با پیراهن استقلال و چه با پیراهن پرسپولیس شکست نخورده است. مهدی هاشمی نسب نیز از این نظر آماری شبیه به عابدزاده دارد و در ۹ داربی بازی کرده که در هیچ یک بازنده از زمین خارج نشده است.

* اما رکورد جالب دیگر در این زمینه مربوط به مهدی مهدوی‌کیا است که تا به حال ۴ بار در دیدار سنتی سرخابی‌ها حضور داشته و در هر ۴ مسابقه با پرسپولیس پیروز شده است! او به احتمال فراوان در داربی ۷۵ نیز برای تیمش به میدان خواهد رفت.

* تاکنون سه بازیکن بازی داربی را برای بازی خداحافظی خود انتخاب کرده‌اند که هر سه بازیکن از تیم پرسپولیس بوده‌اند. جعفر کاشانی در سال ۵۱، محمد دادگان در سال ۶۱ و فرشاد پیوس در سال ۷۶.

* اکبر کارگرجم مدافع آبی‌ها در ۱۵ بازی متوالی داربی بازی کرده که یک رکورد منحصر به فرد محسوب می‌شود.

* در تاریخ داربی ۳۲ داور خارجی قضاوت کرده‌اند که از این بین ۱۰ داور از آسیا و ۲۲ داور از اروپا بوده‌اند.

* سریعترین گل تاریخ داربی در ثانیه ۳۷ بازی پنجاه و سوم توسط علی سامره برای استقلال به ثمر رسید.

* دیرهنگام ترین گل تاریخ داربی به وسیله اسماعیل شریفات در دقیقه ۱۰۵ داربی شماره ۷۳ زده شده است.

* ۱۴ بازی از ۷۴ بازی برگزار شده با تساوی بدون گل به پایان رسیده است.

[External Link Removed for Guests]
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”