پهپاد پیشرفته آمریکا چگونه تسلیم مدافعان خارک شد + عکس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

پهپاد پیشرفته آمریکا چگونه تسلیم مدافعان خارک شد + عکس

پست توسط hani1459 »

  [External Link Removed for Guests]   [BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]دوربین های سری " DLTV " نصب شده بر روی پردیتور از لنزهایی با فاصله کانونی 955 میلی متر بهره می برند و دو دوربین فروسرخ این پهپاد نیز با داشتن 6 زاویه دید گوناکون از لنزهایی با فاصله کانونی بین 19 تا 560 میلی متر مجهز هستند. این دوربین ها با زوم بالا، به پرودیتور توان زوم تا حدود 12 کیلومتر را می دهند.[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE] به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، جنگنده های سوخوی 25 نیروی هوایی سپاه با رهگیری یک هواپیمای بی سرنشین آمریکا و شلیک به آن، باز هم رو دستی مهم و ناگهانی به اقتدار نظامی امریکا زدند و دوباره نگاهها به سمت تقابل پهپادهای متجاوز غربی و هوشمندی پدافندی ایران رفت.

اما این مدل پهپاد آمریکایی چگونه متولد و چطور توسط ایران رهگیری شده بود؟

در زمان جنگ ویتنام نیروی هوایی آمریکا پروازهای شناسایی فراوانی را بر فراز ویتنام شمالی به منظور عکس برداری و اطلاع پیدا کردن از وضعیت ارتش این کشور انجام داد. در طی این پروازها آمریکا شمار بسیار زیادی از جنگنده ها و خدمه خود را از دست داد. تلفات گسترده آمریکا در ویتنام در بحث خدمه هواپیماهای شناسایی، طراحان نظامی این کشور را مجبور کرد تا به سمت راهی بروند که حداقل از تلفات انسانی در این بخش بکاهند.

ظهور پرنده های بی سرنشین با قابلیت عکس برداری از مواضع دشمن پاسخی به این نیاز بود. پهپادهای اولیه عمدتا تنها قابلیت تهیه عکس از مناطق مختلف را داشتند. این عکس ها بایستی بعد از برگشت این پرنده ها از ماموریت از بدنه آنها خارج و پس از ظهور مورد استفاده قرار می گرفت. اما با ظهور فناوری هایی همچون دوربین پیشرفته دیجیتال و همچنین بحث ارتباط ماهواره ای و انتقال زنده تصاویر به مرکز، این مشکل نیز حل شد.

در سال 1994 یکی از معروفترین پهپادهای شناسایی جهان یعنی " پرودیتور " اولین پرواز خود را انجام داد. این پهپاد امروزه بیشتر به دلیل قتل عام هزاران زن و کودک به وسیله موشکهای هدایت شونده خود به شهرتی جهانی رسیده است اما باید گفت که این پهپاد در اصل یک مدل شناسایی بوده است.

 تصویر
نمونه رزمی پرودیتور 
این پهپاد با طول 8 متر و دهانه بال 20 متر از یک موتور ملخی 4 سیلندر با توان 115 اسب بخار بهره می برد. این پهپاد می تواند با سرعتی در حدود 165 کیلومتر بر ساعت پرواز کرده و به مدت 13 ساعت بر روی یک هدف به پرواز ادامه دهد. برد پردیتور در حدود 1100 کیلومتر است و می تواند تا ارتفاع حدودا 7 کیلومتری از سطح زمین اوج بگیرد. این پرنده توسط خدمه زمینی از فواصلی دور کنترل می شود.

با توجه به صحبتهای فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران که پهپاد متجاوز به آسمان ایران را مدل " MQ-1 " معرفی کرده می توان نگاهی به ویژگی های این پرنده بدون سرنشین داشت. تفاوت این مدل با مدلهای قبلی خانواده پردیتور این است که این پرنده می تواند علاوه بر تجهیزات مربوط به شناسایی، تسلیحاتی را نیز حمل کند. البته با توجه به گزارشهای موجود مشخص شده است که پهپاد آمریکایی متجاوز به حریم ایران غیر مسلح بوده و تنها به قصد عملیات جاسوسی به آسمان ایران نفوذ کرده است.

تجهیزات فوق مدرن جاسوسی روی پهپاد کشف شده

پردیتور از سالهای پایانی دهه 90 میلادی پروازی های شناسایی خود را بر روی مناطقی مثل یوگسلاوی سابق آغاز کرد اما عمده عملیات های آن به سه کشور عراق، افغانستان و پاکستان در سالهای اخیر برمی گردد. این پهپاد اولین بار درسال 2001 میلادی به موشکهای ضد تانک هلفایر مجهز شده و تبدیل به اولین پهپاد مسلح جهان شد.

اما مهم ترین بخش پهپاد پردیتور، سامانه شناسایی و جاسوسی آن است. این پهپاد به دوربین های الکترواپتیک، فروسرخ و رادار روزنه برای شناسایی عوارض سطحی مجهز شده است. این دوربین ها به منظور تصویر برداری در شب و روز و کلیه شرایط مختلف آب و هوایی طراحی شدند. نکته مهم در مورد این دوربین ها این است که می توانند از فاصله ای در حدود 12 کیلومتر بر روی هدفی به اندازه یک اتومبیل کوچک زوم کرده و آن را زیر نظر بگیرند.

دوربین های سری " DLTV " نصب شده بر روی پردیتور از لنزهایی با فاصله کانونی 955 میلی متر بهره می برند و دو دوربین فروسرخ این پهپاد نیز با داشتن 6 زاویه دید گوناکون از لنزهایی با فاصله کانونی بین 19 تا 560 میلی متر بهره می برند. این دوربین ها با توان زوم بالا هستند که به پرودیتور توان زوم تا حدود 12 کیلومتر را می دهند.

 تصویر
نمونه شبیه به پهپاد کشف شده در نزدیک جزیره خارک 
این پهپاد می تواند به ارسال تصاویر زنده برای هر نقطه ای از جهان اقدام کند. برای نمونه می توان تصور کرد که همزمانی که این پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران نفوذ کرده بوده است در حال پخش مستقیمی از جزیره خارک ایران برای مقامات آمریکایی بوده است. این قابلیت از آن جهت مهم است که حتی در صورت ساقط شدن پهپاد اطلاعات و تصاویر ضبط شده توسط پهپاد تا لحظه نابودی به مرکز مورد نظر ارسال شده و قابل استفاده است.

رادار روزنه به کار رفته بر روی پردیتور مدل " TESAR " ساخت شرکت نورثروپ گرومن است که توانایی تهیه تصاویری با کیفیت 0.305 متر را از سطح زمین را دارد. بنا بر ادعای شرکت سازنده در صورتی که این رادار اقدام به تهیه تصویر از یک منطقه بیابانی را بکند و روز بعد نیز همان حرکت را در همان نقطه تکرار کند و شخصی از آن منطقه با یک خودرو عبور کرده باشد امکان شناسایی رد وی بر روی زمین به وسیله مقایسه دو تصویر گرفته شده وجود دارد.

به نظر می رسد بر همین اساس است که سردار حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه امروز اعلام کرد که استنباط ما این است که این پرنده علاوه بر اهداف نظامی جمع آوری اطلاعات از جزیره خارک و اطلاعات اقتصادی و مسائل نفتی و تردد نفتکش ها را رصد می کرد.

بر اساس نوع ماموریت می توان "پردیتور" را به تجهیزات دیگری همچون نشانه گذار لیزری برای انجام حملات بعدی با مهمات هدایت شونده، سامانه های جنگ الکترونیک و ضد جنگ الکترونیک و همچنین مسافت یاب های لیزری مجهز کرد.

 تصویر
سامانه مدرن کنترل پهپاد جاسوسی امریکا

  مهم دیگر توانایی پردیتور برای باقی ماندن بر روی یک محدوده است. اینپهپاد می تواند به مدت 24 ساعت و با سرعتی در حدود 100 کیلومتر بر ساعت برفزار منطقه مورد نظر خود به پرواز پرداخته و به انجام ماموریت بپردازد.این پایایی بالا نیز از جمله مولفه های مهم در عملیات های شناسایی وجاسوسی می باشد.  
نحوه شناسایی پریدیتور؛ یک اتفاق خوب و مهم

اما در این جا باید به دونکته مهم دیگر نیز اشاره کرد. بحث اول هماهنگی عالی بین واحدهای رادار زمینی و جنگنده های سوخوی 25 سپاه است. به طور کلی جنگنده های سوخوی25 بر خلاف هواپیمایی مثل اف 14 ، فاقد توانایی رهگیری و رزم هوایی هستند و برای پشتیبانی زمینی طراحی شدند و البته امکان این که خلبان ایرانی به صورت اتقاقی و به صورت تماس چشمی این پهپاد آمریکایی را شناسایی کرده باشد نیز تقریبا غیر ممکن است.

مهمترین احتمال موجود در این جا شناسایی این پرنده متجاوز توسط واحدهای راداری وسپس هدایت دقیق جنگنده ایرانی به سمت آن بوده است و احتمال ضعیف تر، تجهیز جنگنده های سپاه به رادارهای مدرن و جدید.

 تصویر 
نکته قابل توجه دوم بحث محلی است که حادثه اخیر در آن رخ داده است؛ جزیره خارک به عنوان یکی از مهم ترین پایانه های نفتی ایران به نوعی یکی از اصلی ترین شریان های اقتصادی کشور به شمار می رود که روزانه تعداد زیادی از نفتکشهای ایرانی و خارجی در آن پهلو می گیرند.

بنا به شواهد موجود به نظر می رسد که این پرنده متجاوز آمریکایی به منظور کسب اطلاعات از وضعیت حمل نقل دریایی در این منطقه و البته آمادگی دفاع هوایی ایران به این منطقه سرک کشیده بوده که خوشبختانه با پاسخ سریع مدافعان آسمان ایران رو به رو شده است. حال باید منتظر ماند و دید، باز هم جاسوس های نفتی آمریکا برای اطلاع از نحوه شکست خوردن تحریم ها، جرات حضور پهپادی در این منطقه مهم را دارند یا ترجیح می دهند از طریق بازوهای رسانه ای خود کسب اطلاع کنند.

البته ای کاش این خبر ابتدا توسط ایران اعلام می شد تا رسانه های غربی فرصت و جرات ابراز نظر در این باره را نکنند...

مشرق نیوز
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
Junior Poster
Junior Poster
پست: 117
تاریخ عضویت: جمعه ۱۲ آذر ۱۳۸۹, ۳:۱۰ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 223 بار

Re: پهپاد پیشرفته آمریکا چگونه تسلیم مدافعان خارک شد + عکس

پست توسط conarmis »

دوست عزیز یکجوری تیتر زدی چگونه تسلیم مدافعان خارک شد بعد از کلی توضیح در مورد این پهباد که یا میدانیم و یا با یک جستجو پیدا خواهیم کرد در یک جمله نوشتی به نظر میرسد به انجا سرک کشیده حالا یا میگها مجهز به رادار جدید شده اند یا رادار خارک اعلام کرد و این مهمترین احتمال است . .......... نه خداییش این !!!!!! چگونگی !!!!! تسلیم شدن است؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگر خبر رسانیهای ما هم این گونه اعلام میکنند شما پیرو تیتر های مطبوعاتی انها نباشید بهر حال اینجا مثلا سایت تخصصی است نه روزنامه ایی یا سایت خبر رسانی که برای هر سطحی از اقشار اطلاع رسانی میکند بهر حال از لطف شما ممنونم
Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸۵, ۱۲:۴۶ ب.ظ
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: پهپاد پیشرفته آمریکا چگونه تسلیم مدافعان خارک شد + عکس

پست توسط Present »

  , جان منبع سنترال نیست مشرقه دیگه که از تحلیل های آبکی می کنه این بنده خدا هم فقط قسط اطلاع رسانی داشته
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Major II
Major II
پست: 465
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۳ مرداد ۱۳۸۷, ۹:۲۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 221 بار
سپاس‌های دریافتی: 752 بار

Re: پهپاد پیشرفته آمریکا چگونه تسلیم مدافعان خارک شد + عکس

پست توسط shadro »

آقا یک سوال برای بنده پیش آمده؟؟؟؟پس واحدهای گشت هوایی واسکرمبل پایگاههای ششم و نهم شکاری کجا
بودند؟؟؟؟
Fast Poster
Fast Poster
نمایه کاربر
پست: 233
تاریخ عضویت: جمعه ۲۷ اسفند ۱۳۸۹, ۹:۳۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 303 بار
سپاس‌های دریافتی: 575 بار

Re: پهپاد پیشرفته آمریکا چگونه تسلیم مدافعان خارک شد + عکس

پست توسط alavi66 »

shadro نوشته شده:آقا یک سوال برای بنده پیش آمده؟؟؟؟پس واحدهای گشت هوایی واسکرمبل پایگاههای ششم و نهم شکاری کجا
بودند؟؟؟؟

یه پهباد نزدیک خارک شده نه یک f35
بنابراین نیازی نبود مثل هواپیما ندیده ها اف 14 رو بفرستیم به استقبالشون
جانم فدای پیامبر مهربانی.
پیامبری که برای رهایی آدمیان از گمراهی هیچ اجرتی نخواست در حالی که گمراه کنندگان برای گمراه کردن مردم اجرت مطالبه می کنند.
Major II
Major II
پست: 215
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ دی ۱۳۹۰, ۲:۴۱ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 396 بار
سپاس‌های دریافتی: 389 بار

Re: پهپاد پیشرفته آمریکا چگونه تسلیم مدافعان خارک شد + عکس

پست توسط edibk »

یک سوال آیا این پهپاد قصد ورود رو داشته یا اومده اطلاعات رو مخابره کرده و در حال بلزگشت بوده؟ :shock:
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

Re: پهپاد پیشرفته آمریکا چگونه تسلیم مدافعان خارک شد + عکس

پست توسط hani1459 »

conarmis نوشته شده:دوست عزیز یکجوری تیتر زدی چگونه تسلیم مدافعان خارک شد بعد از کلی توضیح در مورد این پهباد که یا میدانیم و یا با یک جستجو پیدا خواهیم کرد در یک جمله نوشتی به نظر میرسد به انجا سرک کشیده حالا یا میگها مجهز به رادار جدید شده اند یا رادار خارک اعلام کرد و این مهمترین احتمال است . .......... نه خداییش این !!!!!! چگونگی !!!!! تسلیم شدن است؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگر خبر رسانیهای ما هم این گونه اعلام میکنند شما پیرو تیتر های مطبوعاتی انها نباشید بهر حال اینجا مثلا سایت تخصصی است نه روزنامه ایی یا سایت خبر رسانی که برای هر سطحی از اقشار اطلاع رسانی میکند بهر حال از لطف شما ممنونم


دوست عزیز سلام اگر به سر فصل تایپیک نگاه کنین متوجه میشین که نوشته اخبار نظامی نه تحلیل نظامی در ضمن1- هر خبری منبع داره من که نمیتونم درش دست ببرم 2 - اگر دست ببرم و منبع رو ذکر نکنم میشم سارق
دوست عزیز من مجبورم تیتر و مطلب رو بدون دست خوردگی بزارم من هم مثل شما بعضی از تحلیل های مشرق بهم سازگار نیست ولی از دل همین مطلب هم میشه چیز های جالبی پیدا کرد
دوست دار شما hani1459
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”