حفاظت در برابر سلاح‌هاي هدايت شونده ليزري

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 121
تاریخ عضویت: شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۱, ۲:۳۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 367 بار
سپاس‌های دریافتی: 819 بار

حفاظت در برابر سلاح‌هاي هدايت شونده ليزري

پست توسط sam1992 »

شركت كاسيدين به تازگي سامانه‌اي را براي مقابله با تهديدهاي ليزري ارائه داده كه مي‌تواند از هواپيما، كشتي، بالگرد، وسايل نقليه و هر وسيله ديگري كه در مقابل موشك و سلاح‌هاي هدايت شونده ليزري محافظت كند.

 تصویر 
 تصویر 
 تصویر شركت كاسيدين (Cassidian) كه از زيرمجموعه‌هاي سازمان دفاعي و هوافضاي اروپا (EADS) مي‌باشد در حال توسعه سامانه‌اي است كه به كمك تابش پرتوهاي الكترواپتيكي، مي‌تواند مسيريابي در سلاح‌هاي هدايت شونده ليزري را مختل كند. اين سامانه به كمك سنسورهاي دقيق خود ابتدا تهديدهاي ليزري را شناسايي كرده و سپس با تاباندن پرتوهاي نوري، مسيريابي آنها را كور مي‌كند.

اين شركت با آزمايش گونه‌هاي مختلفي از سلاح‌هاي هدايت شونده ليزري و استفاده از فرآيند تابش پرتو با قدرت و دقت بالا اين سامانه جديد را ارائه داده است كه استفاده از آن تنها به كاربردهاي نظامي محدود نشده و مي‌توان اين فناوري در وسايل نقليه نظامي و غيرنظامي براي محافظت در برابر سلاح‌هاي هدايت شونده ليزري استفاده كرد.

شركت كاسيدين نمونه اوليه از اين سامانه را براي نيروهاي دفاعي آلمان بر اساس فرآيندي با نام dazzling يا خيره‌كننده در تابش پرتوها طراحي كرده است. اين فناوري از يك چشم الكترواپتيكي با نام Eye-Safe براي شناسايي و هدف‌گيري استفاده مي‌كند.

به گزارش گروه هوافضاي هيتنا، استفاده از موشك‌ها هديت شونده ليزري و هم‌چنين تفنگ‌هايي كه از پرتوهاي ليزر براي نشانه‌گيري استفاده مي‌كنند، در مناطق عملياتي در حال افزايش مي‌باشد و اين سلاح‌ها بدليل دقت و توانايي بالا در رديابي و ساقط كردن اهداف تهديدي جدي براي نيررهاي نظامي در مناطق عملياتي مي‌باشند.

فرآيند شليك و هدف‌گيري موشك‌هاي هدايت شونده ليزري به اين صورت است كه موشك بر اساس اطلاعات دريافتي ايستگاه زميني به سمت هدف شليك مي‌شود و سيگنال‌هاي مربوط به مسير را دريافت مي‌كند. اين اطلاعات توسط پرتوهاي تابيده شده به هدف و بازتابش آنها حاصل مي‌شود. برخي موشك‌هاي ليزري نيز خود مجهز به ردياب‌هاي ليزري مي‌باشند كه توسط تابش و بازاتابش اين پرتوها هدف را شناسايي كرده و به دنبال آن مي‌روند. در اين سامانه جديد پرتوهاي الكترواپتيكي با قدرت بالا به سمت تهديد مورد نظر تابيده شده و باعث كور شدن مسيريابي هدف مي‌شود. با تابيدن اين پرتوها، موشك شليك شده و يا ايستگاه كنترل زميني ديگر قادر به تابش پرتوهاي خود به مدت طولاني نبوده و خط مسير هدف را گم مي‌كند. در حال حاضر شايع‌ترين روش مقابله با تهديدهاي ليزري ايجاد ابر مصنوعي مي‌باشد كه اين سامانه جديد توانايي بيشتري در مقايسه با ابر مصنوعي در منحرف كردن هدايت موشك دارد.

اين شركت هم‌چنين به كمك مركز پزشكي هوانوردي Luftwaffe در حال انجام مطالعات پزشكي بر روي فناوري تابش dazzling است و نشان داده كه اين تابش‌ها به چشم انسان آسيبي نمي‌رسانند و مي‌توان از اين سامانه در محيط‌هاي غيرنظامي نيز استفاده كرد. به همين منظور اين سامانه به دقت محل مورد نظر را شناسايي كرده و سپس اقدام به تابش پرتوها بطور دقيق به آن نقطه مي‌كند.

شركت كاسيدين آزمايش‌هاي نهايي اين سامانه در سال آينده به انجام خواهد رساند.
...............................................

HITNA News
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”