(وحیدی) برد ضد ناوهای ایران بیش از 560 کیلومتراست ؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

(وحیدی) برد ضد ناوهای ایران بیش از 560 کیلومتراست ؟

پست توسط hani1459 »

[BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]وزیر دفاع گفت: آمریکایی‌ها چندین سال به دنبال ساخت ناوشکنی بودند که آن را متناسب با آب‌های جنوب و باتوجه به توانمندی‌های ایران ساختند و اعلام کردند که می‌توانند تا عمق 560 کیلومتری را هدف قرار دهند اما وقتی موشک‌های بالستیک و کروز ما در ساحل مستقر است و می‌تواند دورتر از این فاصله را هدف قرار دهند، نشان می‌دهد استراتژیک آمریکایی‌ها در ابتدا با شکست مواجه شده است.[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE] به گزارش مشرق به نقل از فارس، سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در همایش ملی توسعه سواحل مکران و اقتدار جمهوری اسلامی ایران که در دانشگاه علوم دریانوردی چابهار برگزار شد، گفت: وقتی به دریا و تحولات آینده توجه می‌کنیم و همچنین بررسی ملاحظات استراتژیک و حتی ادبیات آمریکا به این نکته می‌رسیم که قدرت آینده، قدرت آسیاست و آمریکا حداکثر یک قدرت در میان قدرت‌های آینده خواهد بود و نه به عنوان ابرقدرت حاکم.

وی با بیان اینکه این تغییر قدرت خیلی هم دور نیست، اظهار داشت: در این موضوع کشورهایی رقم زننده اصلی این اتفاق هستند که به عنوان کشورهای دریایی آُسیا مطرح هستند.

وزیر دفاع تاکید کرد: شاهد یک تحول قدرتی در دنیا خواهیم بود که الان هم آثار آن را می‌بینیم و خود غربی‌ها هم آن را قریب الوقوع می‌دانند و نمی‌توانند جلوی آن را بگیرند.

وی با بیان اینکه این موضوع تغییرات سریع و گسترده ژئوپلیتیک را به همراه خواهد داشت، گفت: در این تغییرات سریع ژئوپلیتیکی سواحل مکران هم صاحب نقش است.

وزیر دفاع ادامه داد: اقیانوس هند محل عمده تجارت آینده دنیا خواهد بود و البته ممکن است محل منازعاتی بشود.

وحیدی خاطرنشان کرد: ساحل مکران را باید از نگاه ژئوپلیتیکی مورد بررسی قرار دهند و به تاثیری که می‌تواند در آینده تحولات منطقه اقیانوس هند و آسیا داشته باشد توجه کنیم. پیش بینی می‌شود قدرت‌های آینده قدرت‌های شبکه‌ای خواهند بود یعنی مجموعه‌ای از ائتلاف‌های دنیا که در این صورت برای اینکه ایران هم در این عرصه حضور خواهد داشت سواحل مکران نقش ویژه‌ای دارند.

وی افزود: برای رسیدن به افق‌های چشم انداز 1404 باید توجه ویژه‌ای به سواحل مکران شود. این سواحل منطقه مهمی در شکل‌گیری ائتلاف‌های شبکه‌ای در آینده خواهد بود.

وحیدی با بیان اینکه متاسفانه پیش از این نگاه خوبی به شرق و جنوب شرق کشور نبوده، گفت: کشورهای شرقی ایران ارتباط و توجه بسیار خوبی با ایران دارند که توجه به این منطقه و انبساط قدرت و ظرفیت می‌توانیم خودمان را برای مدیریت تحولات آینده آماده کنیم.

وزیر دفاع ادامه داد: اگر هرگونه بی‌ثباتی در این منطقه و منطقه جنوبی و جنوب غرب آسیا پیش بیاید،‌ ممکن است در قالب تحولات یا انبساط قدرت باشد ایران با اتکا به یک ساحل خوب و گسترده و توانمندی‌های زیرساختی می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

وی خاطرنشان کرد: امروز کشورهای آسیای میانه به دلیل محدودیت‌های دسترسی به دریا به شدت علاقمندند از این فرصت سواحل گسترده درباره انرژی و انتقال آن و تجارت استفاده کنند و همچنین کشورهای دیگری نیز هستند که حاضرند از طریق این سواحل خود را به آسیای میانه وصل کنند. نظام همکاری‌های منطقه‌ای بر اساس همین واقعیت‌های صحنه شکل می‌گیرد.

وحیدی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: بر افول قدرت اقتصادی غرب و ظهور قدرت‌های جدید اقتصادی و قدرت‌های سیاسی این منطقه می‌تواند نقش آفرینی خوبی داشته باشد.

وزیر دفاع تاکید کرد: اینکه ایران قدرت منطقه‌ای است متکی بر مناطق ژئوپلیتیکی حساس است که ایران می‌تواند قدرت نفوذ و تاثیرگذاری خود را فرامنطقه‌ای کند. کما اینکه این کار صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه ایران باید سواحل گسترده مکران را سامان دهد، گفت: آب‌های این دریا مشرف به خلیج فارس و تنگه هرمز است و سواحل مکران به لحاظ نظامی عمق استراتژیک خلیج فارس حساب می‌شود. زمانی که قدرت نظامی ما با اقتدار با سواحل مکران حاضر باشد، هیچ قدرتی جرات نمی‌کند در خلیج فارس آتش افروزی کند. سواحل مکران تامین کننده واقعی امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز است.

وحیدی خاطرنشان کرد: وقتی پایگاه‌های جدید نیروی دریایی در سواحل مکران ایجاد شد، خیلی در خارج کشور مورد اهمیت قرار گرفت و این به دلیل نقش استراتژیک این سواحل است حتی یکی از مقامات قضایی گفته بود امروز قدرت دریایی ایران از قدرت اتمی آن خطرناک‌تر است.

وی تاکید کرد: نیروی دریایی ارتش با حضور قدرتمندانه در سواحل مکران می‌تواند دشمن را آنچنان از سواحل دور کند که آنها نتوانند استراتژیک‌شان را عملی کنند. وقتی دفاع ساحلی با موشک‌های ساحل به دریای ما عمق دریا را مورد هدف‌گیری و اصابت قرار می‌دهند، یعنی استراتژیک دشمن شکست خورده است.

وی افزود: آمریکایی‌ها چندین سال به دنبال ساخت ناوشکنی بودند که آن را متناسب با آب‌های جنوب و باتوجه به توانمندی‌های ایران ساختند و اعلام کردند که می‌توانند تا عمق 560 کیلومتری را هدف قرار دهند اما وقتی موشک‌های بالستیک و کروز ما در ساحل مستقر است و می‌تواند دورتر از این فاصله را هدف قرار دهند، نشان می‌دهد استراتژیک آمریکایی‌ها در ابتدا با شکست مواجه شده است.

وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: افزایش قدرت دریایی به توسعه قدرت فن‌آورانه می‌انجامد ما به آب‌های عمیقی دسترسی داریم که می‌توان انواع فناور‌ی‌های لازم را توسعه دهیم.

وحیدی با اشاره به اهمیت سواحل مکران گفت: این منطقه زمینه فعالیت‌های اقتصادی خوبی دارد که باید به آن توجه کرد و البته برنامه‌های زیادی مدنظر است که یکی از آنها ایجاد قطب سوم پتروشیمی در منطقه چابهار است.

وی همچنین اعلام کرد: برنامه‌های بسیار خوبی برای توسعه منطقه از جمله احداث پل، جاده، آبرسانی،‌آموزش و بهداشتی در دست اقدام است.

وزیر دفاع با اشاره به حضور رئیس جمهور مرارسم افتتاحیه همایش توسعه ملی سواحل مکران اظهار داشت: احتمال دارد سفری در هفته آینده برای بررسی تخصصی توسعه منطقه چابهار صورت گیرد.

وحیدی در پایان با اشاره به دستاوردهای وزارت دفاع در بخش دریا گفت: وزارت دفاع 400 فناوری کلیدی در حوزه دریا دارد که نشان از توجه به دریا است. ؟
مشرق
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۳:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: (وحیدی) برد ضد ناوهای ایران بیش از 560 کیلومتراست ؟

پست توسط CAPTAIN PILOT »

درود و عرض ادب خدمت دوستان و کاربران گرامی تصویر

با سپاس از جناب
[COLOR=#3366cc]hani1459 گرامی بابت ارسال موضوع   تصویر

آمریکایی‌ها چندین سال به دنبال ساخت ناوشکنی بودند که آن را متناسب با آب‌های جنوب و باتوجه به توانمندی‌های ایران ساختند و اعلام کردند که می‌توانند تا عمق 560 کیلومتری را هدف قرار دهند

آمریکایی ها دقیقا" کدام ناوشکن خود را متناسب با آب های جنوب (ساحلی و کم عمق) ساخته اند ؟! متاسفانه مشاوران وزارت دفاع در خصوص این موضوع دقت کافی را نداشته اند و توسعه شناورهای کلاس Littoral Combat Ship یا همان LCS را بر حساب ناوشکن ها گذاشته اند! در حال حاضر ناوشکن های رسمی ایالات متحده در کلاس Arleigh Burke قرار دارند و به هیچ عنوان با هدف مقابله با تهدیدات ساحلی در مناطق کم عمق و اساسا" ایران توسعه نیافته اند و با صرف نظر از این موضوع نیز, اساسا" هیچیک از سلاح های ایالات متحده با هدف مقابله با کشورمان توسعه نیافته اند. سال های متمادی وظیفه مقابله و تهاجم شناورها و زیردریایی ها به سوی اهداف سطحی در نیروی دریایی ایالات متحده بر عهده موشک های BGM/RGM-109 Tomahawk با تکنولوژی Cruise و برد بیش از 2500 کیلومتر بوده است و در طول عملیات های مختلف از جمله طوفان صحرا و حمله به لیبی شاهد موفقیت های چشمگیر انواع آن بوده ایم. عموم این موشک ها با بهره گیری از موتورهای F107-WR100 توانایی دستیابی به بیشینه سرعت حدود 920 کیلومتر در ساعت را دارا میباشند و نمونه های BlocK III و IV هم اکنون به عنوان ستون تسلیحات ضد سطح ناوگان دریایی آمریکا مشغول به فعالیت  
. همچنین در آینده نزدیک با ورود موشک های ArcLight به ناوگان نیروی دریایی ایالات متحده, برد درگیری دریا به سطح عملا" به فواصل بیش از 3700 کیلومتر افزایش میابد که رقمی بسیار بالا و در خور نگرش است. البته بخش مهمی از وظیفه تهاجم و مقابله با اهداف سطحی بر عهده تسلیحات Stand Off نیروی هوایی میباشد که بطور مکمل با پشتیبانی دریایی وارد عرصه نبرد میگردند.

  [External Link Removed for Guests]
RGM-109 Tomahawk 
در این میان بحث شناورهای ساحلی (LCS) کاملا" جدا از موضوع ناوشکن ها و اهداف دوربرد آنها میباشد و اساسا" این کلاس با تسلیحات کوتاهبرد و ضربتی, صرفا" پس از ایجاد یک منطقه امن وارد آب های ساحلی و کم عمق میگردد. در این بین نباید از وجود سیستم های پدافند هوایی و بالستیک بر روی کلیه شناورهای مجهز به سامانه Aegis و کلاس Arleigh Burke غافل بود, زیرا موشک های RIM-161 بطور مستقل توانایی انهدام تهدیدات بالستیک بر علیه شناورهای سطحی را دارا میباشند و در این بین موضوع موشک های SM و نمونه های مختلف آن نیز بحثی جداگانه و البته در حال توسعه قلمداد میگردد که هر روز شاهد انتشار اخبار جدیدتر مبنی بر دقت و تکنولوژی فوق العاده آنها در تعامل با سیستم مرجع میباشم.

 [External Link Removed for Guests]
(USS Independence (LCS-2
 

موفق باشید
تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”