چین توانایی دفاعی خود را توسعه میدهد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 494
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۰, ۱۲:۵۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 699 بار
سپاس‌های دریافتی: 4990 بار

چین توانایی دفاعی خود را توسعه میدهد

پست توسط marshal1987 »

Defence Talk
Mar 8, 2013


لینک مطلب [External Link Removed for Guests]


چین امسال بودجه نظامی خود را 10 درصد افزایش داده است .این رشد مخارج نظامی نشان دهنده تمایلی است که باعث نگرانی کشورهای همسایه می شود اما پکن این رشد را طبیعی می داند.

چین برای سال 2013 بودجه دفاعی بالغ بر 90 میلیارد یورو درنظر گرفته است که این مبلغ در مقایسه با سال گذشته 10.7 درصد رشد داشته است و این بدین معنی است که چین پس از امریکا در بین کشورهای جهان دومین بودجه بزرگ نظامی را داراست.دولت چین این بودجه نظامی را با عبارت " سیاستهای صلح آمیز دفاعی" توجیه میکند.
فو یینگ ،سخنگوی کنگره خلق چین و قاتم مقام وزیرخارجه این کشور در این باره می گوید : " کشور –چین- میخواهد در جایگاهی قرار گیرد که هیچ کشور دیگری نتواند آنرا مورد حمله قرار دهد "

جنگ افزار یا نوسازی ؟

از سال 2005 تا 2009 بودجه نظامی چین قبل از رسیدن به نرخ رشد 10-11 درصدی فعلی ، سالانه 15تا 20 درصد رشد داشته است.
ژیو ژو،کارشناس امور جهان و استاد دانشگاه بن می گوید که این تمایل منحصر به کشور چین نیست اما این موضوع غیرقابل فهم است که چرا دیگر کشورها اینچنین نسبت به نوسازی نظامی در چین حساسیت بخرج می دهند ، او می افزید : "با این حال اینکار قضاوت یکجانبه در مورد این نرخ رشد است ."
نادیانا گودهرت، یک کارشناس مسائل امنیتی می گوید ، چین از عبارات "مدرن سازی " و " دگرگونی" استفاده کرده نه جنگ افزار سازی و از خیلی از جهات این موارد لازم هستند ، مثلاً برای کاهش و تخصصی کردن نظامیان و یا مدرن سازی تجهیزات نظامی .
بنا برگزارش خبرگزاری چین ،ارتش این کشور سلاح و آموزش بیشتری در زمینه مبارزه تخصصی با تروریسم و اقدامات موثر در حوادث طبیعی، دریافت خواهد کرد.

آنگونه که به نظر می رسد نیست
مرکز مطالعات جهانی دانشگاه بن در خصوص بودجه نظامی چین میگوید که این رقم تنها 1.3-1.8 درصد از GDP کشور چین را شامل می شود در حالی که در کشورهای صنعتی نظیر آلمان ، فرانسه و انگلستان این رقم بین 2.5 – 3.5 درصد GDP می باشد. حتی کشور امریکا در 15 سال گذشته در مجموع 4.5 -5 درصد GDP خود را به امور نظامی اختصاص داده است.

 تصویر 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”