گزارش فارس از تولید و شکار پهپادها در سال ۹۱

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 270
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۰:۰۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 227 بار
سپاس‌های دریافتی: 1195 بار

گزارش فارس از تولید و شکار پهپادها در سال ۹۱

پست توسط 144 »

از «شاهد» ۲هزار کیلومتری ایران تا شکار پهپادهای ریز و درشت آمریکایی
خبرگزاری فارس: تولید پهپاد تهاجمی دوربرد و شکار عقاب جستجوگر آمریکایی، بخشی از توانمندی‌های نیروهای مسلح کشورمان در سال جاری بود.
تصویر
به گزارش گروه امنیتی دفاعی فارس، سال 91 سال پر خبری در حوزه پهپادهای نیروهای مسلح هم از نظر تولید پهپادهای جدید بومی و هم از نظر شکار پهپادهای بیگانه بود. در همین راستا با توجه به نزدیک شدن به پایان سال، [External Link Removed for Guests] گزارشی از اقدامات و اتفاقات رخ داده در این حوزه منتشر می‌کند که در ادامه می‌خوانید.


* شاهد 129؛ جدیدترین پهپاد تهاجمی و دوربرد سپاه
سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در مهرماه سال جاری با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی، از عملیاتی شدن جدیدترین پهپاد دوربرد و تهاجمی سپاه با نام شاهد 129 خبر داد و گفت: این هواپیما می‌تواند بسیاری از نیازهای ما را با کمترین هزینه برآورده کند.
این هواپیما علاوه بر اینکه از قابلیت نصب بمب و موشک برخوردار است، می‌تواند در فاصله 1700 تا 2هزارکیلومتری پایگاه خود به انجام مأموریت بپردازد.
حاجی‌زاده تاکید کرد: عرصه پهپادی یکی از حوزه‌هایی است که می‌توان گفت ما در طول سال‌های پس از انقلاب به صورت کامل در آن تحریم بودیم.
[HIGHLIGHT=#dddddd] تصویر 

بنا براین گزارش این هواپیمای راهبردی قابلیت مداومت پردازی 24 ساعته، قادر به اجرای ماموریت‌های مراقبت، شناسایی و انحراف اهداف با بمب و موشک است.
با بکارگیری این هواپیما، جمهوری اسلامی ایران با کمترین هزینه، اشراف اطلاعاتی خود بر مناطق مرزی، کویر مرکزی، خلیج فارس و دریای عمان را گسترش داده و امنیت تروریست‌ها و قاچاقچیان را با تهدید جدی مواجه می‌سازد.
این پرنده به گونه‌ای طراحی شده است که انواع تجهیزات بر روی آن قابل نصب بوده و در کنترل ترافیک جاده‌ای، مراقبت جنگلها و منابع طبیعی نیز می‌تواند مورد استفاده مؤثر قرار گیرد.
بنابر این گزارش، این هواپیمای راهبردی از محصولات جدید، در شرایط تهدید و تحریم دشمنان علیه ملت ایران به شمار می‌رود.
با نصب موشک‌های «سدید» که طراحی خود سپاه است بر روی این پهپاد این هواپیمای بدون سرنشین می‌تواند اهداف را در دوردست مورد اصابت قرار دهد.
* شلیک به شکارچی
آبان 91 هنوز به اواسط خود نرسیده بود که وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد دو جنگنده ایرانی به سوی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی بر فراز خلیج فارس شلیک کرده‌اند.
پنتاگون مدعی شده هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی بر فراز آب‌های بین‌المللی در حال پرواز بوده است.
پیشتر نیز شبکه «‌سی‌ان‌ان» آمریکا مدعی شد هفته گذشته دو جنگنده سوخو 25 ایران به سوی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی بر فراز خلیج فارس شلیک کردند.
سی‌ان‌ان در ادامه به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شد این هواپیمای بدون سرنشین بر فراز حریم هوایی بین‌المللی کویت پرواز می‌کرد و در حال انجام فعالیت‌های شناسایی عادی خود بود.
این شبکه خبری آمریکایی اعلام کرد اگر چه شلیک جنگنده‌های ایرانی به هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی برخورد نکرده اما نگرانی وزارت دفاع آمریکا را برانگیخته است.
همچنین دو مقام آمریکایی اعلام کردند این دو جنگنده سوخوی 25 متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودند البته سی‌ان‌ان اعلام نکرد چگونه متوجه شده که این جنگنده‌ها متعلق به سپاه بوده است.
دولت اوباما این حادثه را که چند روز پیش از انتخابات آمریکا روی داده فاش نکرده است اگر چه سه مقام برجسته آمریکایی بروز این حادثه را تایید کرده‌اند.
سی‌ان‌ان اعلام کرد این مقامات آمریکایی به دلیل حساسیت موضوع خواستند تا نامشان فاش نشود.
بر اساس خبر سی‌ان‌ان، فیلمی که هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی گرفته، نشان می‌دهد دو جنگنده سوخوی ایران در حال نزدیک شدن به این هواپیما بوده و به سوی آن شلیک کردند.
سی‌ان‌ان ادامه داد: خلبانان ایرانی به شلیک خود ادامه دادند اما شلیک‌های آنان به هواپیمای بدون سرنشین برخورد نکرد.
بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، آمریکا به این اقدام ایران اعتراض کرده اما هیچگونه پاسخی از ایران دریافت نکرده است.
سرلشکر جعفری: به وظیفه خود عمل کردیم
اندکی بعد، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در حاشیه مراسم سالگرد شهید طهرانی مقدم به اظهار نظر در این رابطه پرداخت و ضمن تایید آن، گفت: یکی از پهپادهای دشمن به صورت اشتباه و یا عمدی وارد منطقه خلیج فارس و منطقه FIR که منطقه ممنوعه پروازی بود شد و سیستم‌های پدافند جمهوری اسلامی و جنگنده‌های سپاه که وظیفه مقابله را داشتند، به وظیفه خود عمل کردند.
جعفری ادامه داد: اگر باز هم این اتفاق بیافتد چنین حرکتی از طرف ایران انجام می‌شود.
سردار حاجی زاده: قبلا هم اخطار داده بودیم
سردار امیر علی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در همان مراسم سالگرد شهید طهرانی مقدم به خبرنگاران گفت: هواپیمای جاسوسی آمریکا وارد سواحل جنوبی استان بوشهر و فضای ایران شده بود که با عکس العمل به موقع جنگنده‌های سپاه مواجه شد.
وی با بیان اینکه این هواپیما از مدل MQ1 است، گفت: طبق گزارش آمریکایی‌ها این هواپیما وظیفه جمع آوری اطلاعات و همان جاسوسی را دارد.
وی تاکید کرد: این هواپیما مشغول پرسه زدن در اطراف جزیره خارک بود و ما فکر می‌کنیم علاوه بر اهداف نظامی در حال جمع آوری اطلاعات جزیره خارک و تردد نفت کش‌ها بوده است.
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه ادامه داد: قبلا هم این هواپیماها وارد منطقه FIRشده بودند و به آنها اخطار داده بودیم که این بار اخطار شدید‌تری دادیم.
وی ادامه داد: ما از منافع ملی خود کوتاه نمی‌آییم که اگر دشمن از خطوط قرمزمان عبور کند و این قضیه تکرار شود شدیدتر برخورد می‌کنیم.
حاجی‌زاده با تائید شلیک به این پهپاد گفت: ما شلیک هم کردیم که اخطار بود و اگر آنها توجه نکنند ممکن است اقدامات و پاسخ شدیدتری ببینند.
وی در پایان در خصوص همزمانی انتخابات آمریکا و مقابله با پهپاد آمریکایی‌گفت: اگر لاشه آن در اختیار ما بود آن را رسانه‌ای می‌کردیم اما ما به وظیفه خود عمل کردیم و کاری که انجام دهیم شجاعت اعلام آن را نیز داریم.
سردار وحیدی: اقدام سپاه هوشمندانه بود
سردار احمد وحیدی وزیر دفاع نیز در واکنش به انتشار خبر شلیک جنگنده‌های سپاه به پهپاد آمریکایی در خلیج فارس گفت: هفته گذشته یک فروند هواپیمای ناشناس به فضای فوقانی دریای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس وارد شد که با اقدام به هنگام هوشمندانه و قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مجبور به فرار گردید.
وی افزود: این تجربه و نیز سوابق قبلی حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران با هوشیاری لازم، همه تحرکات را به طور دقیق رصد کرده و با اقتدار موثر، اقدام‌هایی قاطع، لازم و به موقع را معمول خواهد کرد.
سردار وحیدی تاکید کرد: همچنین جمهوری اسلامی ایران با استفاده از همه ظرفیت‌های ذی‌ربط از جمله مراجع ذی صلاح بین المللی موضوع را در دست پیگیری دارد.
* آنجا که عقاب پر بریزد
اواسط آذرماه و در اولین سالگرد شکار پهپاد جاسوسی RQ170 وقتی همه منتظر شنیدن اخبار جدید از وضعیت این پرنده پیشرفته جاسوسی بودند، خبر دیگری مبنی بر شکار یکی دیگر از پهپادهای شناسایی آمریکا توسط سپاه این بار در خلیج فارس، در صدر اخبار دنیا نشست.
این برای چندمین بار است که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی اقدام به جمع آوری اطلاعات از مرزهای جمهوری اسلامی ایران کرده و هربار با مقابله نیروهای مسلح کشورمان مواجه می‌شوند.
این بار پهپاد جاسوسی Scan Eagle (عقاب تیزبین ) بود که به دام نیروی دریایی سپاه در منطقه خلیج فارس افتاد.
پهپاد Scan Eagle در ابتدا یک هواپیمای بدون سرنشین کوچک و کم هزینه بود که توسط شرکت «اینسیتو» که یکی از شرکت‌های تابعه بوئینگ است، ساخته شد.
[HIGHLIGHT=#dddddd] تصویر 

این هواپیما در ابتدا برای صنعت ماهیگیری و نظارت بر مناطق دریایی در هنگام ماهیگیری استفاده می‌شد اما بعدها تکنولوژی و قابلیت‌های آن بسیار افزایش یافت و امروز گونه‌های متفاوت آن برای تفنگداران دریایی آمریکا هزاران ساعت مأموریت را در عراق و مکان‌های دیگر انجام داده‌اند.
ارتقای تکنولوژی اسکن ایگل از سوی شرکت بوئینگ آنقدر افزایش یافت که از آن به عنوان یک هواپیمای بدون سرنشین قابل حمل برای نظارت و کنترل مستقل در شرایط جنگی نیز استفاده شد و از ماه اوت 2004 برای جنگ عراق در اختیار ارتش آمریکا قرار گرفت.
[HIGHLIGHT=#dddddd] تصویر 

درحال حاضر اسکن ایگل مجهز به یک دوربین الکترو اپتیکال، یک دوربین مادون قرمز و یک برجک ثابت سبک وزن با دامنه ارتباطات بیش از 100 کیلومتر و استقامت پرواز تا بیش از 20 ساعت است.
این هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا، بسیار کوچک و غیرمسلح بوده و توسط نیروهای عملیات ویژه استفاده می‌شود.
این پهپاد با 1.19 متر طول و 3.05 متر عرض (دو سر بال) و 18 کیلوگرم وزن برای پرواز نیاز به باند ندارد و در عوض با یک سامانه هوای فشرده به بالا پرتاب می‌شود و برای فرود هم یک جرثقیل با طناب و قلاب آن را در میان هوا می‌گیرد که تفنگداران دریایی آن را از روی ناوهای خود به پرواز در می‌آورند.
پهپاد اسکن ایگل با سرعت 120 کیلومتر بر ساعت و سقف پروازی 16000 پا می تواند بیش از 20 ساعت استقامت پروازی داشته باشد.
[HIGHLIGHT=#dddddd] تصویر 

تجهیز سپاه به رادارهای کشف و شناسایی دقیق و رصد لحظه‌ای تحرکات و اقدامات نیروهای فرامنطقه‌ای و آمریکایی در منطقه خلیج فارس باعث شد این بار نیز پهپاد آمریکایی به محض ورود به مرزهای جمهوری اسلامی، شکار شود.
بنا بر این گزارش، چندی پیش جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی با ارسال نامه‌ای به سازمان ملل، ضمن محکوم کردن تجاوز پهپادهای آمریکایی به آسمان کشورمان، خواهان جلوگیری از این اقدامات شده بود.
[HIGHLIGHT=#dddddd] تصویر 

خط تولید پهپاد اسکن ایگل در ایران
چندی پیش نیز تصاویری از تولید انبوه این پهپاد در ایران منتشر شد که توانایی متخصصان کشورمان را در مهندسی معکوس نیز به اثبات رساند.
* سپاه چگونه پهپادهای آمریکایی را شکار می کند؟
بعد از انتشار اخبار مربوط به شکار این پهپاد، روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور در گزارشی به روش مورد استفاده نیروی دریایی سپاه برای شکار Scan Eagle در منطقه خلیج فارس پرداخت.
این روزنامه در گزارشی می‌نویسد ایران احتمالااین پهپاد آمریکایی را با استفاده از روشی موسوم به «فریبکاری» به دام انداخته است.
این روزنامه آمریکایی به نقل از آقای پترسون ـ که به نوشته کریستین ساینس مانیتور فردی است که موفقیت ایران در شکار پهپاد RQ170 را در سال گذشته منتشر کرد ـ می‌نویسد اگر ادعای ایران برای شکار این پهپاد صحیح باشد این کشور با استفاده از روشی که بار قبل از آن استفاده کرده موفق به انجام این کار شده است.
آقای پترسون می‌گوید فنون الکتریکی مورد استفاده ایران برای شکار این پهپاد، به نام «فریبکاری» شناخته می‌شود که در آن متخصصان ایرانی مختصات GPS مربوط به پهپادها را به گونه‌ای بازآرایی کرده و سپس آنها را وادار می‌کنند در ایران فرود آیند که پهپاد مذکور به اشتباه تصور می‌کند پیامهای مذکور از پایگاه اصلی‌شان به آنها ارسال می‌شود.
* دیده بان آمریکایی همه چیز را لو داد/ناگفته‌هایی از شکار RQ170
بهمن‌ماه، اخرین روزهای خود را پشت سر می گذاشت که RQ170 بار دیگر خبرساز شد.
ماجرا این قرار بود که سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در مستندی تلویزیونی به نام «شکار طبس»، با اشاره به در اختیار گرفتن هواپیمای جاسوسی RQ170 آمریکا (معروف به دیده بان) توسط سپاه در سال گذشته به بیان ناگفته‌هایی در خصوص نحوه شکار پهپاد پیشرفته آمریکایی و حواشی آن پرداخت و گفت: در آن زمان عده‌ای اعتقاد داشتند که به هر حال آمریکایی‌ها هلی‌برن می‌کنند و نیرو و کوماندو پیاده می‌کنند و آن را منهدم خواهند کرد.
وی افزود: عده‌ای هم معتقد بودند آمریکایی‌ها حمله هوایی صورت می‌دهند و این هواپیما را با بمباران از بین ببرند ولی جمع‌بندی ما این بود که آنها هلی‌برن نمی‌کنند و نیروهایشان را به دام ما نمی‌فرستند.
[HIGHLIGHT=#dddddd] تصویر 

حاجی‌زاده تاکید کرد: چون اگر این نیروها با تمهیداتی که فکر شده بود می‌آمدند و گرفتار می‌شدند مشکل آمریکایی‌ها بزرگتر از مشکل اول می‌شد. لذا احتمال اینکه بیایند و بمباران کنند را رد نمی‌کردیم.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: البته در حدود 10 الی 15 درصد احتمال بود این اتفاق بیفتد به همین دلیل به همه پایگاه‌های موشکی و یگان‌ها آماده باش داده بودیم که اگر آنها حرکتی کردند ما بلافاصله پایگاه‌های آنها را موشک‌باران کنیم.
حاجی‌زاده با اشاره به رمزگشایی اطلاعات هواپیمای جاسوسی RQ170 گفت: پس از رمزگشایی حافظه‌های این هواپیما متوجه شدیم این هواپیما در کشورهای اطراف ایران پروازهای زیاد داشته و خیلی از درگیری‌های پاکستان را هدایت کرده است.
[HIGHLIGHT=#dddddd] تصویر 

حاجی‌زاده همچنین به تشریح نحوه به دام انداختن و رمزگشایی پهپاد آمریکایی می‌پرداخت، ادامه داد:‌ه ر روز که جلوتر می‌رفتیم متوجه می‌شدیم آمریکایی‌ها چه چیز بزرگی را از دست داده‌اند. فناوری‌های موجود در این هواپیماها خیلی به هواپیماهای پیشرفته مانند B2 که کاملا رادار گریز و بمب‌افکن هستند و همچنین جنگنده F35 شباهت دارد.
وی با اشاره به محل نگهداری این هواپیما در افغانستان اظهار داشت: RQ170 در پایگاهی در حدود 420 کیلومتری مرزهای شرقی ما و در داخل افغانستان بود که البته هواپیماهای دیگری از جمله هواپیماهای سری MQ که هم در کار شناسایی و مراقبت استفاده می‌شوند، در آنجا سازماندهی شده‌اند. عمده بمباران‌هایی که آمریکایی‌ها علیه افغانی‌ها و پاکستانی‌ها انجام می‌دهند توسط هواپیماهایی است که از این پایگاه بلند می‌شوند.
در این مستند همچنین برای اولین بار نشان داده شد که پاسداران انقلاب اسلامی از چه روش هایی برای انتقال پهپاد RQ170 استفاده کرده اند.
انتشار تصاویر رمزگشایی شده از حافظه RQ170 شامل فیلمبرداری از پایگاههای نظامی آمریکا در افغانستان، از جمله نکات مهم این مستند بود که نشان می داد حافظه اطلاعاتی این پرنده پیشرفته جاسوسی آمریکا به طور کامل توسط متخصصان دفاعی کشورمان رمزگشایی شده است.
* «حازم»؛ پهپادی با قابلیت حمل محموله‌های انفجاری
مهرماه سال جاری نیز امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) از بکارگیری جدیدترین پهپاد پدافندی این قرارگاه با نام «حازم» در ماموریت‌های متناسب پدافند هوایی خبر داد.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) اعلام کرد: پهپاد «حازم» در 3 مدل برد کوتاه، متوسط و بلند به صورت یک لایه پنهانی برای قرارگاه پدافند هوایی توسط مجموعه قرب قرارگاه و متخصصین پدافند هوایی، طراحی شد.
از این پهپاد هم در بحث هدف، هم شناسایی و اگر نیاز باشد به عنوان محمول هوایی استفاده می‌شود.
این به معنی آن است که «حازم» هم می‌تواند به عنوان هدف برای سامانه‌های توپخانه‌ای و موشکی خودی قرار بگیرد و هم می‌توانند در ماموریت‌های شناسایی از آن بهره ببرند.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در خصوص نحوه انجام ماموریت این پهپاد نیز اظهار داشت: معمولا ما روی پهپاد «حازم» موشک نصب نمی‌کنیم، اما اگر نیاز باشد محموله‌های انفجاری بر روی آن نصب خواهیم کرد.
«حازم» به معنای استفاده از خواب و غفلت دشمن برای حمله به آنها است.

* شکار سومین عضو خانواده پهپادهای RQ

در جریان برگزاری رزمایش ولایت دریایی 91 نیروی دریایی ارتش بود که معاون هماهنگ‌کننده این نیرو از شکار دو فروند پهپاد بیگانه توسط پدافند هوایی ارتش خبر داد.
این پهپادها از خانواده RQ و سری 11 بود که یکی در شهریور سال 90 و دیگری در آبانماه امسال شکار شده بود.
رستگاری تاکید کرد:‌ این پهپادها توسط پدافند ارتش مورد اصابت و سرنگون شده است و در حال حاضر در مرکز تحقیقات ارتش در حال بررسی است.
بسیاری از اطلاعات این پهپادها توسط مرکز جهاد و تحقیقات ارتش تخلیه شده است.
RQ-11 حدود 1.9 کیلوگرم وزن دارد و قادر است 60 تا 90 دقیقه پرواز مداوم داشته باشد. شعاع پرواز این پهپاد هم تا حدود 10 کیلومتر است.
[HIGHLIGHT=#dddddd] تصویر 

این پهپاد که از طریق پرتاب دستی پرواز خود را آغاز می کند، به کمک سامانه خلبان خودکاری خود، و با زوایه 45 درجه در مسیر تعیین شده، فرود می‌آید. RQ-11 قادر به جمع‌آوری اطلاعات، هدف‌یابی، اکتشاف، و پایش در روز و شب است.
RQ-11 از جمله پهپادهای شناسایی بسیار پرکاربرد آمریکایی‌ها در عراق و افغانستان است و سومین عضو از خانواده پهپادهای شناسایی RQ است که به دام افتادنش توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و باید صبر کرد تا شاید در آینده اخبار دیگری از این نبرد اطلاعاتی منتشر شد[External Link Removed for Guests]
در تمام رنج هایی که میکشی "صبر[COLOR=#000000]" اوج احترام به حکمت خداوند است 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”