مشکلات تازه برای سیستم گنبد آهنین اسرائیل

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 494
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۰, ۱۲:۵۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 699 بار
سپاس‌های دریافتی: 4990 بار

مشکلات تازه برای سیستم گنبد آهنین اسرائیل

پست توسط marshal1987 »

Strategypage
April 5, 2013لینک مطلب: [External Link Removed for Guests]اخیراً منابع نظامی اسرائیل اعلام کردند که سیستم دفاع ضد راکت گنبد آهنین برای دفاع از شهرها و روستها نیست بلکه برای دفاع از مراکز نظامی و حساس مانند تاسیسات برق و آب اختصاص دارد.

این خبر در حالی اعلام می شود که اسرائیل مدعی شده که در نوامبر گذشته سیستم گنبد آهنین 1500 راکت حماس را شناسایی کرده است.خیلی از اسرائیلی ها بر این باورند که این سیستم می تواند دفاعی مشابه در برابرحملات گسترده تر حزب الله یا حماس داشته باشد.

اما منابع نظامی اسراییل این نکته را که حماس بیش از 5000 و حزب الله بیش از 40000 راکت دارد گوشزد می کنند و یاداور می شوند که اگر حزب الله و حماس حملات موشکی گسترده ای شامل چند هزار راکت علیه اسرائیل ترتیب دهند ، از واحدهای سیستم گنبد اهنین قبل از پوشش مراکز غیر نظامی برای دفاع از تاسیسات حساس و مراکز نظامی استفاده خواهد شد.

برای دفاع در برابر حملات با دامنه کم مانند آنچه سال گذشته رخ داد تعداد واحدهای فعلی گنبد آهنین کافی است ولی تا زمان خریداری واحدهای موشکی بیشتر دفاع از مراکز غیر نظامی در برابر یک حمله وسیع ممکن نخواهد بود.

این اولین بار نیست که اسرائیل این موضوع را اعلام میکند. سه سال پیش هم در پاسخ طرح ذخیره سازی واحدهای جدید این موضوع گوشزد شده بود.در آن زمان سیاستمداران می خواستند تا از این سیستم برای دفاع در برابر مراکز غیر نظامی نزدیک مرز استفاده کرده و خطر راکتهای شلیک شده از غزه در جنوب و لبنان در شمال را برطرف نماید.

از سال 2010 ارتش اسرائیل 7 واحد دفاع موشکی گنبد آهنین را خریده است که 5 واحد از آنها فعال هستند و پاسخگویی در برابر حملات نوامبر گذشته حماس را برعهده داشتند.

هر واحد از این سیستم شامل رادار و تجهیزات کنترلی و چهار لانچر پرتاب موشک می باشد که هر واحد از این سیستم با بیش از پنجاه موشک ذخیره(هرکدام به ارزش 40000دلار) 37 میلیون دلار قیمت دارد.


  تصویر 


سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین شامل دو رادار است که به محض رهگیری راکتها مسیر فرود آنها را محاسبه میکنند و در صورتی که براورد کنند که راکتها در زمینی غیر مسکونی فرود می آیند هیچ موشکی برای هدف قرار دادن آنها شلیک نمی شود.

حملات راکتی فلسطینی ها از سال 2001 آغاز شده و شدیدترین این حملات در آگوست سال 2005 از غزه بود.در سالهای 2001 تا 2005 حدود 700 راکت از غزه شلیک شد و از سال 2005 بیش از 5000 راکت از غزه به اسرائیل شلیک شده است. از سال 2007 که حماس کنترل غزه را بدست گرفت نرخ شلیک راکتها نیز افزایش یافته است.

اسرائیل اعتقاد دارد که حماس هم اکنون کارگاههایی برای ساخت موشکهای BM-21(گراد) که بردی 20-40 کیلومتری دارند و موشکهای B-12 که بردی در حدود 6 کیلومتر دارند، راه اندازی کرده است.

این راکتها به خاطر هدایت پذیر نبودن در اهدافی تاثیر بیشتر دارند که مترکز تر باشند مثل شهرها ، پایگاههای بزرگ نظامی یا تاسیسات بزرگ و پیچیده نظامی .

راکتهای 122 میلیمتری BM-21 حدود 68.2 کیلوگرم وزن و 2.9 متر طول دارند و می توانند 20.5 کیلوگرم کلاهک جنگی با خود حمل کنند.این راکتها بردی 20 کیلومتری دارند و زمان پرواز آنها کمتر از 15 ثانیه است.


  تصویر 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”