تكنولوژي نظامي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
New Member
پست: 2
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۸:۵۲ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

تكنولوژي نظامي

پست توسط Shahin 2oo2 »

در رمان‌ و فیلم‌های علمی تخیلی دوران جنگ سرد، تخیل نویسندگان، دستگاه و تجهیزات نظامی عجیب و غریبی را در سر می‌پروراند که با وجود آن که برخی از آنان به معنای واقعی کلمه مسخره بودند، اما برخی نیز که شاید تا حدی فراواقعی به نظر می‌رسیدند، امروزه با رشد سریع تکنولوژی به حقیقت می‌پیوندند. ارتش آمریکا معمولا پروژه‌های مهم خود را پس از چندین سال از تولید آنها فاش می‌کند. فناوری‌هایی چون GPS یا اینترنت از ارتش آمریکا کلید خورده‌اند. یکی از پروژه‌های کاربردی این ارگان هواپیماهای بدون سرنشین در مدل‌های مختلف بوده است. اما این بار آنها قصد دارند وسایلی با همین کاربرد یعنی جاسوسی و دیده‌بانی را در ابعاد مینیاتوری و به شکل یک حشره پرنده مثل زنبور بسازند.
[img]http://[/img]

اگر به تجهیزات نظامی علاقه‌مندید، پس مطمئنا آشنا شدن با ربات‌های نظامی و هواپیماهای بدون سرنشین برایتان جالب خواهد بود. هواپیماهای بدون سرنشین (UAV) امتحان خود را در جنگ‌هایی در سراسر دنیا پس داده‌اند. آنها می‌توانند در قلمرو دشمن به دیده‌بانی بپردازند بدون آن که جان انسان‌ها را به خطر بیاندازند. اما این وسایل بزرگ و در برخی موارد عظیم‌الجثه هستند. اگر بخواهیم عملیاتی سریع را انجام دهیم که ماموریت آن باید بسیار بیشتر در خفا باشد، باید چه کار کنیم؟ اینجاست که ربات‌های بسیار کوچک به کار می‌آیند و دستگاه‌های بدون سرنشین حشره‌ای می‌توانند پاسخ این سوال باشند.

این پرنده‌های خیلی کوچک که از راه دور کنترل می‌شوند، با الهام از حشرات ساخته شده‌اند و در مناطق حساس نظامی مستقر می‌شوند (شاید هم تا کنون مستقر شده‌اند). این روبات‌های کوچک، هواپیماهای میکرو (MAV) نامیده می‌شوند و به لحاظ فیزیکی کاملا شبیه به حشرات پرنده می‌باشند. نیروی هوایی امریکا مدعی است که این روبات‌های حشره‌ای بزرگ‌تر از یک زنبور عسل معمولی نخواهند بود، و با نگاه گذری چشم غیر مسلح، به خصوص اگر در حال پرواز باشند، تشخیص داده نخواهند شد. جالب‌تر می‌شد اگر این ربات‌های حشره‌ یک نیش مکانیکی نیز داشتند تا نوعی دارو یا سم را وارد بدن انسان کنند و بدین صورت ترورهای پنهان انجام دهند، این طور نیست؟! این مساله هم از مسايل علمی تخیلی دهه‌های گذشته وارد زندگی واقعی شده است.
٢
چند سالی است که شرکت های تولید کننده سلاح های پیشرفته از فرصت جنگ عراق و افغانستان برای آزمایش تسلیحات جدید خود بهره می برند و توانسته اند شایستگی نوآوری های متخصصان خود را به ژنرالهای چند ستاره اثبات کنند، اینکه می توان از فن آوری صفر و یک در زمین دشمن استفاده کرد و با حداقل تلفات در کوتاه ترین زمان ممکن و به بهترین نحو دشمن ناشناخته را به زانو درآورد خود دستاورد بزرگی است. سلاح فوق پیشرفته و سی و پنج هزار دلاری XM25 با کالیبر 25 میلیمتری خود قادر است اهدافی در فاصله 500 متری را مورد اصابت قرار دهد.


به کمک این ریز نارنجک انداز هوشمند، نیروها می توانند از صد آتش سنگین دشمن عبور کرده و مواضع حساس را تسخیر کنند.

هوشمندی این سلاح به دلیل ریز رایانه ای است که در آن تعبیه شده است. به نحوی که نفر می تواند هر چه بهتر از سلاح خود در موقعیت های گوناگون بهره ببرد. به عنوان نمونه زمانی که در کمین به دام افتاده اید و زیر آتش نیروی های مخفی شده دشمن قرار دارید، فاصله یاب لیزری به کمک شما می آید. به کمک روش های محرمانه و پیچیده ی این ابزار - قادر خواهید بود فاصله دقیق آتش دشمن را تخمین زده و آنگاه با ابزارآلات مناسب جنگی، دشمن خود را هدف قرار دهید.

جالب اینکه، این سلاح توانسته شایستگی خود را در بیش از 200 عملیات جنگی در کشور افغانستان به اثبات برساند. و اینکه اغلب این عملیات ها با «پایانی سریع» و به سود نیروهای امریکایی به اتمام رسیده است. کسب موفقیت چشمگیر در این موارد باعث شده تا ارتش امریکا 36 قبضه دیگر از سلاح XM25 را سفارش دهد.

شاید قیمت بالای این سلاح غیر منطقی به نظر برسد، اما بهتر است بدانید دلیل اصلی گران بودن XM25 به خاطر مهماتی است که در آن به کار رفته و نیروی انسانی سازنده آن است. هر تفنگ 25 میلیمتری XM25 حدود 6 کیلوگرم وزن داشته و به ازای هر شلیک 1,000 دلار بی زبان را دود می کند!

تنها به کمک افزایش تولید محصول است که شرکت های تسلیحات سازی توانسته اند هزینه هر شلیک را تا چند صد دلار کاهش دهند، اما از آنجایی که هنوز قسمت های زیادی از این سلاح با نیروی دست تولید می شود، قیمت آن همچنان بالا است. تنها زمانی که تعداد سفارشات XM25 بیشتر شده و اجزای متنوع تری از آن را ربات ها بسازند می توان به کاهش چشمگیر قیمت سلاح و کاربری آن امیدوار بود. طبق تخمینی که کارشناسان زده اند می توان هزینه ی هر شلیک را حداکثر تا 25 دلار ناچیز کاهش داد.

البته نباید از یاد برد که کارایی XM25 در مواردی با 20 سلاح معمولی و یا حتی حملات هوایی برق آسا برابری می کند. با این وجود می توان مدعی بود که این سلاح سی و پنج هزار دلاری دیگر چندان گرانقیمت نیست!

٣

RIA Novosti


بیست و پنجم فوریه (دوشنبه 7 اسفند 1391) رادیو صدای روسیه

ارتش روسیه به جدیدترین تانک های زرهی دنیا مجهز شد. این تانک زرهی با نام <BTR-82A > مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات و تسلیحات نظامی است. همچنین قدرت نشانه گیری آن در مقایسه با مدل پیشین خود به میزان 2 برابر افزایش یافته است.

این تانک زرهی بر اساس مدل <BTR-80 > طراحی و به تولید رسیده است. در تانک زرهی جدید روسیه بیش از 1000 قطعه جدید، با طراحی نوین مورد استفاده قرار گرفته شده است.

آقای "ویکتور وارانتسوف" کارشناس نظامی روزنامه <کامسامولسکایا پراودا> در رابطه با طراحی و تولید تانک زرهی جدید روسیه می گوید:

"مدت زمان زیادی است که ارتش روسیه برای طراحی و ساخت BTR جدید در تلاش است. نیاز ارتش روسیه به چنین تجهیزاتی از مدتها پیش نمایان بود. به عقیده ی من، دلیل اصلی تولید تانک های زرهی نوین، وجود تانک های قدیمی و از کار افتاده و افزایش تعداد سالانه ی آنها در ارتش است. لازم به ذکر است هر ساله حدود 300 الی 500 فروند تانک به دلایل مختفی از کار می افتند و ارتش روسیه نمی تواند مدت 2 یا 3 سال برای دریافت تانک های جدید صبر کند. وزارت دفاع روسیه نیز تمایلی به خرید تانک های زرهی خارجی نداشته و تنها بر روی تلاش تولید کنندگان داخلی حساب می کند. تانک رزهی BTR جدید روسیه کاملا ساخت متخصصان روسیه بوده و آن را به جرئت می توان بهترین نوع تانک رزهی در دنیا به شمار آورد."

از نکات فوق العاده و قابل توجه BTR نوین می توان به هدف گیری دقیق در حرکت اشاره کرد. تجهیزات پیشرفته شلیک این تانک زرهی به لطف بازوهای الکتریکی و تثبیت کننده پیشرفته می تواند هدف را در محورهای افقی و عمودی مشخص و کنترل نموده و در زمان معیین آن را نابود سازد.

آقای وارانسوف در ادامه، درباره هدف گیری فوق العاده BTR جدید افزود:

"توان هدف گیری تانک زرهی BTR به میزانی است که تکان های شدید و جاده های ناهموار به هیچ عنوان مانع هدف گیری و نابودی دشمن نخواهد شد. از دیگر نکات قابل ذکر سامانه هدف گیری این تانک زرهی می توان به سیستم پیشرفته دیدبانی با توان دید در تمام ساعات شبانه روز و تمامی شرایط آب و هوایی اشاره نمود. همچنین BTR جدید، مجهز به کپسول محافظ (در هنگام انفجار، این تانک زرهی تکه تکه نشده و جان خدمه را حفظ می کند.) و سیستم تهویه مطبوع نیزمی باشد."

آقای "کنستانتین سیفکوف" نایب رئیس آکادمی معضلا ژئوپلتیکی روسیه، در رابطه با تجهیزات بکار رفته در تانک زرهی جدید روسیه اظهار داشت:

" BTR جدید، مجهز به توپ 30 میلی متری و مسلسل 7،6 میلیمتری با توان شلیک 110 گلوله در دقیقه است. از دیکر نکات قابل توجه این تانک زرهی نوین می توان به توان حرکت تا سرعت 90 کیلومتر بر ساعت، نابودی اهداف زمینی، نابودی اهداف هوایی، نابودی اهداف مشخص در آسمانخراش های بلند، هدف گیری و نابودی اهداف در مکان های کوهستانی و حتی نابودی بالگرد دشمن از فاصله 2،5 کیلومتری اشاره نمود.

علاوه بر این، تانک زرهی جدید می توانند به سامانه موشکی هدایت شونده ضد تانک <کورنت> مجهز شود. این سامانه موشکی می تواند تانک های زرهی کلاس سنگین را از فاصله 4 کیلومتری مورد هدف قرار دهد. همچنین در BTR جدید، قابلیت تحمل و حفاظت در برابر مین های انفجاری نیز افزایش یافته است."

به نظر می رسد که تانک BTRجدید چشم انداز خوبی برای صادرات داشته باشد. لازم به ذکر است که تانک زرهی جدید روسیه در مقاسیه با همرده های کلاس خود، 7 تن سبک تر بوده و از توپ شلیک قوی تری برخوردار هستند. بدین ترتیب، BTR جدید روسیه را می توان زنگ خطری برای بازار دیگر کشورهای تولید کننده تانک های زرهی به شمار آورد.

در آخر یادآور می شویم که تانک زرهی BTR جدید، در روز 9 ماه می سال جاری میلادی مصادف با روز پیروزی روسیه، در میدان سرخ مسکو برای دید همگان به نمایش گذاشته خواهد شد.
٤
در روسیه جدیدترین نوع سلاح کالاشنیکوف – آ . کا-12 آزمایش شد. آزمایش دولتی این نوع جدید اواسط سال آینده به انجام خواهد رسید که پس از آن، به ارتش تحویل داده خواهد شد. تفنگ کالاشنیکوف تا کنون مطمئن ترین تفنگ در جهان به حساب می آید.

در کارخانه « ایژماش» که در آنجا « آ. کا-47 » باصطلاح « متولد شد» می گویند منظور مدل کاملاً جدید کالاشنیکوف است. به این دلیل این سلاح نامش تغییر کرد و عدد « 12» به معنای سال پایان طراحی این سلاح به آن اضافه شد. خویشاوند جدید « آ .کا» خصوصیات کلاسیک خود را حفظ کرده است که توسط میخائیل کالاشنیکوف پیشنهاد شد.

مدل جدید از دقت تیراندازی بیشتر برخوردار است و وزن و لگد آن کمتر است.عام بودن این سلاح در آن است که « جوانترین» « آ. کا» برای استفاده از فشنگ های داخلی خارجی کالیبر کم 5,45 و 7,62 همخوان شده است. تعدادی از تفنگ های خودکار می توانند با همان سرعتی کارکنند که تفنگ خودکار کالاشنیکوف کنونی - حدود 600 شلیک در دقیقه. می توان سرعت آنها را بیشتر کرد. بر اساس « آ. کا – 12» یکسری کامل از این سلاح های تولید خواهد شد- تفنگ حمله، تفنگ کوتاه، ، تپانچه، مسلسل، تفنگ تک تیرانداز نیمه اتوماتیک و مسلسل دستی و تعدادی تفنگ غیر نظامی این سلاح.

کنستانتین سیوکوف معاون رئیس آکادمی علوم ژئوپلیتیکی در اینباره گفت: به عقیده من تفنگ خودکار « آ. کا -12» می تواند بطور شایسته ای جای « آ. کا -47» را در بازار بین المللی اسلحه بگیرد و با دیگر انواع اینگونه سلاح ها رقابت کند. امیدوارم که این تفنگ بتواند موفقیت سرگیجه آور « آ.کا – 47» را تکرار کند. این تفنگ رکورددار مطلق از نظر شمار تفنگ های تولید شده و توزیع آن در جهان است.

تفنگ خودکار کالاشنیکوف علاوه بر روسیه، در چین ، اروپای شرقی و آمریکای لاتین تولید می شود. رویهمرفته بیش از 70 میلیون « آ.کا» در انواع مختلف تولید شده است. ارتش های 50 کشور جهان به انواع مختلف این تفنگ مسلح هستند.
٥
پروسه انتقال شش سامانه موشکی «پانتسیر» را به پایگاه نظامی ضدهوایی در روسیه انجام گرفت.

سامانه موشکی پانتسیر – اس، برای حفاظت از پایگاه های نظامی و غیرنظامی (نیروگاه های برق اتمی و تاسیسات بزرگ) یا پوشش دادن پایگاه ضدموشکی با شعاع گسترده از قبیل سامانه موشکی اس – 300 و اس – 400 می باشد. سامانه مذکور به شکل ماشین هایی است که هر یک از آنها قادر به کنترل منطقه ای با شعاع 20 کیلومتر و ارتفاع 15 کیلومتر می باشد.

٦
واردات تسلیحات نظامی روسیه، برابر با 1 درصد از حجم صادرات آن می باشد

برچسب‌ها: دفاع و امنیت, تکنولوژی نظامی روسیه

6.11.2012, 16:17


© ОАО \"ЦНИИ \"Буревестник\"


ششم نوامبر(سه شنبه 16 آبان 1391) رادیو صدای روسیه

"آناتولی ایسایکین" مدیرکل بخش صادرات وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که روسیه هر ساله حدود 100 الی 150 میلیون دلار واردات تسلیحات و تجهیزات نظامی دارد. این ارقام، کارشناسان را به تعجب انداخت چرا که همگان روسیه را به عنوان صادر کننده تسلیحات نظامی می شناسند. روسیه چه تسلیحاتی را وارد می کند؟ آقای "واسیلی کاشین " کارشناس مرکز پژوهش های استراتژیکی روسیه در مقاله ای به تفسیر این موضوع می پردازد:

"به نظر من، واردات برخی تسلیحات می تواند تاثیر بسزایی در روند توسعه صنایع نظامی روسیه ایفا نماید. ارقامی که توسط آقای ایسایکین به گوش رسید، میانگین این واردات در چند ساله گذشته بوده و بدون محاسبه و در نظر گرفتن تنها قرارداد بزرگ روسیه در این مورد می باشد. این قرارداد در چارچوب خرید 2 کتشی نظامی (لندینک کرافت) با نام <میسترال> از فرانسه می باشد. قیمت هریک از این کشتی ها 1،2 میلیارد یورو برآورد شده و به نظر می رسد که خرید کشتی های دیگری از سوی روسیه در آینده درنظر گرفته نخواهد شد."

بدون در نظر گرفتن قرارداد خرید کشتی های "میسترال"، حجم واردات تسلیحات و تجهیزات نظامی در سال 2012 تنها برابر با 1 درصد از حجم صادرات تسلیحات روسیه می باشد.

روسیه اقدام به خرید چه تسلیحات و تجهیزات نظامی می نماید؟

واردات روسیه بیشتر در چارچوب خرید فن آوری های خارجی و مواد و قطعات اولیه می باشد. این مواد و قطعات برای طراحی و تولیدات داخلی مورد نیاز است. برای مثال می توان به خرید قطعات ماتریسی ساخت فرانسه برای تولید دوربین های حرارتی در روسیه اشاره نمود. بسیاری از قطعات وارداتی بمنظور تولید تجهیزات برای صادرات مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین روسیه اقدام به خرید تجهیزاتی می نماید که پیش از این هرگز در کشور تولید نشده بودند.

از مشهورترین تجهیزات وارد شده به روسیه، می توان به هواپیماهای بدون سرنشین (پهبادهای مدل Searcher و Bird Eye ) از اسرائیل اشاره نمود. خرید این پهبادها به این خاطر بود که روسیه در زمان شوروی سابق از توجه خاصی در دنیا برخوردار نبوده و در سالهای 1990 و 2000 میلادی نیز بودجه خاصی برای سرمایه گذاری در این صنعت در نظر گرفته نمی شد. همچنین خرید این پهبادها، تولید کنندگان داخل را وادار به بالا بردن سطح کیفی و انجام تحقیقات و اکتشافات در صنعت هواپیما های بدون سرنشین در روسیه نموده است.

از دیگر واردات روسیه می توان به هواپیماهای مسافربری < L-410 > ساخت کشور چک اشاره نمود. این هواپیما ها برای حمل و انتقال نظامیان و نظارت بر پروازها خریداری شده اند. روسیه هیچگاه اقدام به تولید هواپیما با چنین ابعادی را ننموده و به همین خاطر حتی در زمان شوروی سابق نیز این هواپیماها خریداری می شدند.

ماشین های زرهی مدل <Centauro > و <Freccia > نیز از دیگر واردات تجهیزات نظامی روسیه به شمار می آیند. این ماشین های زرهی به مدل آلمانی <GTK Boxer > بسیار نزدیک می باشند. روسیه در ده سال اخیر از فن آوری ساخت چنین ماشین های زرهی عقب مانده بود. ولی اکنون ماشین های زرهی کنونی روسیه به خاطر قیمت ارزان، امنیت بالا، ساختار مستحکم و تسلیحات مجهز، از توجه خاصی برخوردار می باشند. این درحالی است که مدل های پیشین ماشین های زرهی روسیه به خاطر برخورداری از قطعات قدیمی شوروی سابق، موتور در عقب و امنیت پایین، خیلی زود از میان رفته و جای خود را به مدل های نوین دادند. روسیه قصد دارد تا با دقت به مطالعه جزئیات ماشین های زرهی پیشرفته وارداتی خود پرداخته و نسل جدیدی از این ماشین ها را طراحی و تولید نماید. در حال حاضر این کشور در پی کسب حق امتیاز برای کپی برداری از این ماشین های زرهی خارجی می باشد.

اسلحه های تک تیرانداز (اسنایپر) نیز به منظور شناسایی قرارگاه های نظامی، برای ارتش هوایی روسیه از کشور اتریش خریداری می شود. تا کنون چند صد تک تیرانداز استنایپر مدل < Steyr Mannlicher > از این کشور خریداری شده است. دلیل واردات این اسلحه، ناخرسندی و نارضایتی از تولیدات داخلی این اسلحه در کشور گزارش شده است. با این که تولیدات تسلیحات و تجهیزات نظامی روسیه روز به روز در حال رشد است، فرماندگان و سران ارتش روسیه اعلام کردند که روسیه باید در این زمینه خود کفا شده و دیگر به واردات تسلیحات احتیاجی نداشته باشد. در حال حاضر، واردات تسلیحات و تجهیزات نظامی از دیگر کشور ها و همچنین همکاری با کشورهای مختلف برای تولید مشترک، برای بالا بردن سطح نظامی کشور بسیار موثر بوده و اجازه آشنایی روسیه با فن آوری های نوین نظامی را می دهد.


Twitter ٨


© ru.wikipedia.org/Zmey Kaa Kobra/cc-by-sa 3.0


بیست و ششم اکتبر (جمعه 5 آبان 1391) رادیو صدای روسیه

سرتیپ "ویکتور یسین" مشاور امور تسلیحات موشکی اهداف استراتژیکی روسیه، از تولید موشک های 100 تنی سوخت مایع بالستیک قاره پیما، تا اواخر سال جاری میلادی خبر می دهد.

این موشک برای جایگزینی موشک بالستیک کلاس سنگین مشهور روسیه "وایوادا-Р-36М2 " (در غرب با نام "ساتانا") با وزن مفید 10 تن، در نظر گرفته شده است. پیش از این، در تمامی موشک های قاره پیمای روسیه همچون موشک های پرتاب از دریا "بولاوا" و پرتاب از خشکی "توپل-ام" و "یارس"، از سوخت جامد استفاده شده بود.

در اوایل ماه اکتبر سال جاری، وزارت دفاع روسیه موافقت خود را برای طراحی و تولید این نوع موشک ها اعلام نمود. آقای یسین در ادامه با اشاره ای بر آغاز تولید این موشک ها در اواخر امسال، اعلام نمود که متخصصین خبره ی این پروژه، طراحی و ساخت این موشک ها را مدتی پیش آغاز نموده اند.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”